Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Islam Cephesi Ne Kadar Islamcı?

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
..

Bu videoya bakarsak, pek de Islamci gözükmüyor, daha cok Milliyetci bi olusum galiba...

Ingilizce tercümesi (türkcesini daha bulamadim):
http://justpaste.it/fiz1

kendi siteleriniz yetmiyor mu fitne saçmak için? Açıkca söyleyin ne diyecekseniz (tekfir edecekseniz de mert olun).. Herkes kimin ne olduğunu ve ne olmadığını biliyor. Suud yanlısı sloganı daha gerçekçiydi. O tutmadı biraz milliyetçilik verelim mi diyorsunuz? Adam ne demiş ben anlatayım idrak edemediysen:

"Suriye'ye müslümanların kanını ve ırzını korumak için gelen muhacirlere şükranlarımızı sunuyoruz ve onların bu onurlu duruşunu takdir ediyoruz. Fakat, özellikle son zamanlarda halis duygularla Suriye'ye gelen muhacirler bir çete tarafından kandırılarak esedle savaşmak yerine (onlar eliyle yani saf müslümanlar) müslümanlarla savaştırılmaktadır. Bu noktada (halis niyetli muhacir müslümanların yalnış yola düşmemeleri için) bizim adam'a değil silaha ihtiyacımız olduğunu söylemek istiyoruz. Mallarınızla bizi destekleyin."

Tabii çeviri var çeviri var. Cımbızla kes yapıştır yaparak çevirirsen A'yı B gibi anlatabilirsin.

N Çevrimdışı

Nicat

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir şeyi merak ettim. Nusret cephesi yok aralarında? Nedenini bilen var mı?
NOT: Yazımdan anlam çıkarıpta hakkıma girmesin kimse.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir şeyi merak ettim. Nusret cephesi yok aralarında? Nedenini bilen var mı?
NOT: Yazımdan anlam çıkarıpta hakkıma girmesin kimse.

Nusret Cephesi, Suriye'de Küresel Cihad hareketinin gerçek temsilcisidir ve kendi İslami, Siyasi ve Sosyal hedefleri olan bir gruptur. Bu misak'a imza atmayarak çok ince ve güzel bir hamle yapmıştır. Batılı güçler tarafından terör listesine alınan Nusret Cephesi, böylece yerel İslami Grupların önünü açarak, Ahraruşşam gibi (batı tarafından ısrarla terör listesine alınmak istenen) gruplara bir nevi hareket olanağı sağlamıştır. Ayrıca bu anlaşmayla, İslami Cephe çatı grubunun Ceyşül Mücahidin ve benzeri grupları kontrol altında tutması ve ÖSO ile ilişkilerinin sınırlandırılması mümkündür. Müslümanlar olarak şunu unutmamamızda fayda var. Bugüne kadar ki tüm mücadelemizi masa başında ya da İslami ince bir siyaset güdemememizden ötürü kalıcı zaferlere süsleyemedik. Çeçenistan, Somali, Yemen ve Pakistan bunlara örnek verilebilir. Mesela bir buçuk senelik boşluğu Libya ve Tunus'taki İslami hareketler daha verimli geçirebilirdi (Şu anda Sisi'nin adamları Libya'da karşı darbe girişiminde bulunuyor). Batılı kafirlerin şeytani siyasetlerini boşa çıkaracak, onların hamlelerinden daha zekice ve daha stratejik hamleleri müslümanların yapma vakti geldi. Lakin, daha önce de söylediğim gibi Şer'i hududlar içerisinde.. Demokrasi ve Laiklik gibi seküler sistemlerin ideolojik referanslarının çökmeye yüz tuttuğu asrımızda, bu kavramların arkasına sığınan bazı hareketlerin başarısız olduğunu gizlemenin anlamı yoktur.
Bunun yanında, İşid'in sürekli skyes- picot antlaşmasını gündeme getirmesinin ve bunun üzerinden müslümanları vurmasının mantıklı bir tarafı yoktur. Mesele öncelikli olarak siyasi ve askeri güç meselesidir. Müslümanlar'da güçleriyle orantılı hareket etmelidirler. Mesela Çeçenistan'da direnen müslümanlardan daha önce hiç ABD'yi direkt tehdit eden bir açıklama sadır oldu mu? Hayır.. Ya da Afganistan'da direnen Taliban hareketinden (önceki savaşı kast etmiyorum 2001'den bu yana devam eden savaş süresince) son on senede "Ey Rusya ayağını denk al moskovayı başına yıkarız" gibi bir açıklama sadır olmamıştır. İşid'in mantığıyla hareket edilirse tüm bu cihadi hareketler ulusal sınırlar içerisine gömülmüştür ama işin hakikatı bu şekilde değildir.

İşid böyle söylerken bile ister bilerek ister bilmeyerek ulusal sınırları belli ölçülerde tanımak zorunda kalmıştır. Türkiye sınırını ihlal etmemesi, İsrail sınırında veya içerisinde bir varlığının olmaması ya da Ürdün'de herhangi bir hareketinin olmamasıda bu yüzdendir. Yani netice itibariyle "reel hayatta güç dengesinden ötürü varlıkları kabul edilen ulusal sınırların" teorik ya da söylem bazında reddedilmesi ya da reddedilmemesinin imani bir mesele gibi sunulmasının izahı yoktur.

N Çevrimdışı

Nicat

Üye
İslam-TR Üyesi
İnşeallah düşündüğün gibidir. Belki de yapıla bilecek en güzel yorumu yapmışsın.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim hicbirsey analamadigim bi yoruma baska biri en guzel yorum demis..
Kendimden suphe ediyorum.baskasindan degil.

Y Çevrimdışı

Yasin D.

MUCAHİD TEKFİRCİSİ IŞİD Fitnebazı!
İslam-TR Üyesi
Nusret Cephesi bu Misaka tepkili. Dr. Hani As Sibai bunu twitter üzerinden eleştirdi. Sheikh Muhaysini de bundan hoşnut olmadigini belirtti.

@halidvelid benden ne istediğinizi anlamadim açıkçası

www.justpaste.it/jfdk

Nusra Cephesi bu Mizak Belgesini red ediyor...

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Hasan abbud'un "adama değil silaha ihtiyacımız var" söylemi hiç hoşuma gitmedi oraya sürekli insanlar gidiyor ki şehidlerin yerine açık kapatılıyor bunun önünü kesmeye çalışmanın hiç bir mantığı ve şer'i bir dayanağı da yok farz'ı ayn olan bir amelde kimseye hesap verecek değilim beni kimse bu nimetten alıkoyamaz değil mi?¿ her ne kadar cihad mal olmadan olmassa da bu genel bir ifade ile gelmeyin para gönderin şeklinde olamaz bu söylemler yüzünden cihada gitmeyenler var
Allah svt Canlarıyla ve Mallarıyla cihad ederler diyor "ve" edatı biri olmadan diğerinin olmayacağını belirtir malın miktarı belli değil fakat can bellidir Allah müminlerin canlarını cennet karşılığında satın almıştır...

Ey Peygamber! Sana ve sana tabi olan mü’minlere Allah yeter.enfal 64
Ey Peygamber! Mü’minleri savaşa teşvik et..Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur. enfal 65

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
..
Hasan abbud'un "adama değil silaha ihtiyacımız var" söylemi hiç hoşuma gitmedi oraya sürekli insanlar gidiyor ki şehidlerin yerine açık kapatılıyor bunun önünü kesmeye çalışmanın hiç bir mantığı ve şer'i bir dayanağı da yok farz'ı ayn olan bir amelde kimseye hesap verecek değilim beni kimse bu nimetten alıkoyamaz değil mi?¿ her ne kadar cihad mal olmadan olmassa da bu genel bir ifade ile gelmeyin para gönderin şeklinde olamaz bu söylemler yüzünden cihada gitmeyenler var
Allah svt Canlarıyla ve Mallarıyla cihad ederler diyor "ve" edatı biri olmadan diğerinin olmayacağını belirtir malın miktarı belli değil fakat can bellidir Allah müminlerin canlarını cennet karşılığında satın almıştır...

Ey Peygamber! Sana ve sana tabi olan mü’minlere Allah yeter.enfal 64
Ey Peygamber! Mü’minleri savaşa teşvik et..Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur. enfal 65

kardeş, düz olarak metne bakıldığında haklı olduğun yerler var lakin içerde işlerin nasıl yürüdüğünü Allah (c.c.) biliyor. Sen ister misin halis niyetle giden muhacir kardeşlerimizin farkında bile olmadan kardeş kavgasının içinde kendisini bulmasını..

Birde açıklamasının başında dikkat edersen kafir esed rejimine karşı savaşmaya gelenlere kapılarının açık olduğunu belirtmiş ve şükranlarını ifade etmiş.. Hala İslami Cephe içerisinde ciddi sayıda muhacir var bildiğim kadarıyla, özellikle lazkiye cephesinde..

Bulunduğum şehirde hasan abboud'un açıklamasından çok önce bir çok kardeş bu davalardan ötürü ya geri döndü ya da gitmekten vazgeçti. Yani önemli bir mesele, inşallah bu problemler geride kalır ve tüm müminler tek vücud olup zalimlere karşı cihad ederler.

Yani şunu da ekleyelim, rejime karşı savaşmaya giden muhacir kardeşlerin yoluda sonuna kadar açık aslında..

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Elbette istemem fakat farklı bir şekilde söylenmesi gerekirdi kanaatindeyim...Allah svt cihad etmek isteyenlerin emanetçisidir mücahid Allahın garantisi altındadır yola çıkmaya başlamasından itibaren...mü'min akıllı kimsedir hiç kimse araştırmadan bir grubun içine atlamaz ve belli bir şer'i ilim elde etmek onun basiretini artıracaktır zaten işid'e gidenler aynı zihniyetteki insanlar olay fitne boyutunu aştı bana göre önceden olayın ilk sıraları gerçekten işler karışıktı haklısın ama şu an sahiplenmemiz gereken bir davamız var ve hak ortada körelttiğimiz kılıçları yeniden bileme zamanı gelmedi mi?iman imkanları doğurur ben oturup kaldıysam nefsimdendir...

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu videoya bakarsak, pek de Islamci gözükmüyor, daha cok Milliyetci bi olusum galiba...

Ingilizce tercümesi (türkcesini daha bulamadim):
http://justpaste.it/fiz1
,

Q: In the past, you avoided considering ISIS an enemy despite the clashes with it: they murdered and kidnapped several of your members. Is this covenant related to Al-Zawahiri’s attitude and to Al-Qaeda?
No; just as we declared three years ago, we are not subordinated to any organization, party or group. As for this criminal gang (ISIS), the gang that shed the blood of our people, we were the group that received the most of traitorous stabs from it. The people on the ground know that –even if this was not published on the media- we were among the first to fight this gang on the soil of the different cities of Syria. We did not publish this on the media because we did not want this fighting to appear as internal fighting among the rebels, especially because the picture was not clear to most of the people that this planted gang on the liberated areas works for the Assad regime and for the Iranian intelligence offices. This gang was equipped with the thoughts of Kharijites, radicalism and takfeer, which have badly affected the revolution and hindered its advance since the last year.

Bu demektir ki bunca olanlardan sonra ;yine;
Elde var : NUSRA

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"the gang that sheld the blood of our blood, we were the group that received the most of tratiorous stabs from it" kaydini dusmus olsa da (ebu reyyan, muhammed faris ve ebu ubeyde gibi onlarca cinayeti kastediyor catismalar baslamadan cok once gerceklesen), yinede yoruma acik bir cumle olmus. Allah, Rasulu ve tertemiz seriati haricindeki yapilar ya da cemaatler sorgulanamaz degildir. Dogru bir is yaptiklarinda destekleriz, hata ettiklerinde hatalarini soyleriz. Ben husnu zanimi muhafaza ediyorum bu son antlasmayla ilgili. Dunde ana cephe olarak Afganistani goruyordum bugun de ayni.. Taliban hareketi, insallah yoluna emin adimlarla devam ediyor, suriyedeki tum geuplarin Afganistan'da Talibanin pozisyonuna gelmeleri icin daha cok tecrube kazanmalari lazim. Zaman ve gelismeler bize gidisati gosterecek. İnsallah gecmiste yasanan uzucu surecler Suriye'de tekrar etmez cunku sia faktoru var. Eger Suriye'de duserse, Ehli Sunneti cok zor gunler bekliyor. Sia, hile ve kurnazlikta en az Yahudiler kadar tehlikelidir. Adamlar Afganistandaki sialari bile kiralik asker olarak getirmis Suriye'ye..

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
özetle ahraruş şam'daki ve islami cephe'deki müslüman kardeşlerimizi daha önceki güzel açıklamaları(demokrasiyi reddetmesi gibi) ve halka demokrasiyi reddetmeyi aşılayan broşürler dağıtması gibi ve şeriatı uygulayan örnekte olduğu gibi güzel işlerinden dolayı seviyorum.Fakat yinede olumlu ve iyimser yaklaşmaya çalışsam da ayrıntılı baktığımda bu son misak biraz gölge düşürdü.Bir kere şunu belirtmek gerek İslamda milliyetçiliğin zerresi bile yoktur.Kesinlikle yasaklanmıştır.Biraz milliyetçi bir hava sezdim bu misakta.Bu yanlış bir tutumdur.Dost ve düşmanlığın ölçüsü suriye'lilik olmamalıydı.İslami cephe, Ümmeti ve İslami kimliği ön planda tutmalıydı.Her ne kadar İslam kardeşliğimiz de olsa bu gibi noktalarda eleştiriyorum çünkü bazı zaafları var.Ve metodunda yanlışlıklar da var.El Nusra cephesinin metodu daha dengeli duruyor kanaatimce.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son tahlilde Bu açıklama Suriye cihadında yeni bir dönemi işaret ediyor.
Zaten içim ısınmamıştı bunlara. Şimdi hepten sevmiyorum artık. Ama Sinsice hareket etmelerindense gerçek yüzlerini göstermeleri daha hayırlı olur inşallah.

Yazıp yazıp siliyorum. ama yazacağım.
İŞİD in bu durumla ilgili tesbitlerini artık haklı görüyorum. Bence İŞİD durumu doğru tesbit etmiştir. Ama izledikleri yol için bir cümle kullanmıyorum.Yanlış oldukları ile ilgili Alimlerden gelen açıklamalardan dolayı bu yönde İŞİD i haklı görebilecek bir bakışım yok.

Nusret Cephesi nin bu misakı ılımlı şekilde kabül etmemesi , yolların ayrılma ihtimalini artırıyor. Bu açıklamalar sonrasında , islam cephesinden çözülmelerin gelmesini bekliyorum.

"
- Rejimin devrilmesi, çeşitli devrimci güçlerinin ortak bir girişimidir. Bu çeşitli güçlerin, Suriye krizinin bölgesel ve uluslararası boyutlarından haberdar olma esasına göre bizler, devrimin yararına hizmet edecek şekilde bölgesel ve uluslararası taraflarlar ile temasa geçilmesi ve onlarla işbirliği yapılması fırsatını hoş karşılıyoruz."

- Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bu toprağı bölmeyi hedefleyen bütün projelerin engellenmesi, devrimin, üzerinde müzakere edilemez bir prensibidir.
"

Ümmet in Suriye konusundaki hissiyatı, Suriyenin toprak bütünlüğü kaygısından ziyade, ALLAH(cc) ın indirdiği ile hükmetmeye gönüllüleri gördüklerinden dolayıdır. Zira peşinde koşulacak topraklar , ALLAH(cc) nin emrettiği dinin üzerinde yaşanılacağı topraklardır.

Onlar müminler ile karşılaştıkları zaman «inandık» derler. Fakat şeytanları, elebaşları ile başbaşa kaldıkları zaman «Biz sizin yanınızdayız, onlarla sadece alay ediyoruz» derler.
BAKARA 14

(Eğer iman etmişseniz, onlardan değil benden korkun!) [Al-i İmran 175]

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son tahlilde Bu açıklama Suriye cihadında yeni bir dönemi işaret ediyor.
Zaten içim ısınmamıştı bunlara. Şimdi hepten sevmiyorum artık. Ama Sinsice hareket etmelerindense gerçek yüzlerini göstermeleri daha hayırlı olur inşallah.

Yazıp yazıp siliyorum. ama yazacağım.
İŞİD in bu durumla ilgili tesbitlerini artık haklı görüyorum. Bence İŞİD durumu doğru tesbit etmiştir. Ama izledikleri yol için bir cümle kullanmıyorum.Yanlış oldukları ile ilgili Alimlerden gelen açıklamalardan dolayı bu yönde İŞİD i haklı görebilecek bir bakışım yok.

Nusret Cephesi nin bu misakı ılımlı şekilde kabül etmemesi , yolların ayrılma ihtimalini artırıyor. Bu açıklamalar sonrasında , islam cephesinden çözülmelerin gelmesini bekliyorum.

"
- Rejimin devrilmesi, çeşitli devrimci güçlerinin ortak bir girişimidir. Bu çeşitli güçlerin, Suriye krizinin bölgesel ve uluslararası boyutlarından haberdar olma esasına göre bizler, devrimin yararına hizmet edecek şekilde bölgesel ve uluslararası taraflarlar ile temasa geçilmesi ve onlarla işbirliği yapılması fırsatını hoş karşılıyoruz."

- Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bu toprağı bölmeyi hedefleyen bütün projelerin engellenmesi, devrimin, üzerinde müzakere edilemez bir prensibidir.
"

Ümmet in Suriye konusundaki hissiyatı, Suriyenin toprak bütünlüğü kaygısından ziyade, ALLAH(cc) ın indirdiği ile hükmetmeye gönüllüleri gördüklerinden dolayıdır. Zira peşinde koşulacak topraklar , ALLAH(cc) nin emrettiği dinin üzerinde yaşanılacağı topraklardır.

Onlar müminler ile karşılaştıkları zaman «inandık» derler. Fakat şeytanları, elebaşları ile başbaşa kaldıkları zaman «Biz sizin yanınızdayız, onlarla sadece alay ediyoruz» derler.
BAKARA 14

gerçekten merak ettiğim için soruyorumi işid'in doğru tespit ettiği şey nedir ve nasıl bir metod izlemeliydi? Birde ulusal sınırları tanımama meselesinde işid'i samimi görüp görmediğini merak ediyorum. Fikirlerine saygı duyduğum arkadaşlardan birisin. Amacım cedelleşmek değil ama ben fotoğrafa farklı bakıyorum ha bu açıklama kabul edilebilir mi, zahiren kesinlikle değil ama samimiyet testi için bence olayları yerinde gidip görmek ya da görenlerin bilgilerinde istifade etmekte fayda var. Bu fakir kardeşin de bazı gözlemleri oldu bu arada..

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
gerçekten merak ettiğim için soruyorumi işid'in doğru tespit ettiği şey nedir ve nasıl bir metod izlemeliydi? Birde ulusal sınırları tanımama meselesinde işid'i samimi görüp görmediğini merak ediyorum. Fikirlerine saygı duyduğum arkadaşlardan birisin. Amacım cedelleşmek değil ama ben fotoğrafa farklı bakıyorum ha bu açıklama kabul edilebilir mi, zahiren kesinlikle değil ama samimiyet testi için bence olayları yerinde gidip görmek ya da görenlerin bilgilerinde istifade etmekte fayda var. Bu fakir kardeşin de bazı gözlemleri oldu bu arada..

Zaman inşallah birtakım şeyleri ortaya çıkaracaktır. Ben gidip görmedim. Ama bakışımı yazdım. Hissiyatım bu. Kabül edilir ya da edilmez.
Ben ne körü körüne işidi savunma derdindeyim. ne de başka herhangi bir grubu. Bi düşüncemde hatalı isem bunu gösterene de dua ederim. Yok efendim benim dediğim doğrudur falan demem.
Dünya üzerinde ALLAH (cc) ın dini için çıkan her sese ilk olarak sevinirim. Onlara duacı olurum. Onlar hakkında yanlış düşüneceğim şeyleri duyarsam da bundan sonra onlara olan sevgim kalmaz.

Şu anki durum için Ben bu oluşumun açıklamalarına sempati bile duyamıyorum. Bu şu demek değildir. Bu oluşumun altındaki herkes aynı düşüncededir ". Kesinlikle bunu böyle anlamıyorum. Bana göre bu açıklama sahipleri, samimi müslümanların , samimi cihadlarını ÇALMAK peşindeler. Ben bu olayı böyle anlıyorum. Tartışmaya falan da girmek istemiyorum. Bu benim izlenimim.

Varsın hepimiz tesbitlerimizde hatalı olalım. Varsın yanlış görelim. Önemli olan orada hepimizin beklediği ALLAH(cc) nin hükümlerinin yaşanılacağı günün haberini gelmesi değil mi?

Ben mi yanlış anlıyorum bilmem. Cihadda tek gaye galip gelmek midir? Yoksa buALLAH(cc)nin yolunda bir irade göstermekmidir? Bence gaye zafer değildir. Zafer istenir. Ama gaye ALLAH(cc) ın dinini hakim kılmak için dünyadan vazgeçmektir. Diğeri ise bu yola çıkıldıktan sonra gelecek olan dünyalıktır. ALLAH(cc) lütfettiğinde de bu zafer müslümanların olacaktır inşallah.

Bu cephenin Suriyedeki durumu izah edişine göre Bunların gayesi, Suriye toprakları, Suriye halkı, vs. vs. !!

Kuruluş bildirgelerinin , 2013 te yayınladıkları bildirilerin ( liderleri ya da bu son misakı kabüğl edenler için söylüyorum) bir manası kalmamış durumda.

sorunun cevabı bu yazıda gayet açık görülüyor.
https://www.islam-tr.org/konu/analiz-“misak-belgesi”-uzerine-bir-analiz.37222/
Elhamdüllillah birçok alim de benim anladığım gibi anlamış bu misakı

Üst Ana Sayfa Alt