Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Işid'den Kopmalar Devam Ediyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IŞİD'den kopmalar devam ediyor
IŞİD'den ayrılıp Nusret Cephesine geçen Mısır'lı direnişçiden çarpıcı açıklamalar.

Hama kırsalında IŞİD'in Kadısı olan Ebu İbrahim Mısri, Nusret Cephesine katılmak üzere IŞİD’den ayrıldığını ilan etti.Mısırlı direnişçi, Suriye’de El-Kaide’nin “gerçek temsilcisinin” IŞİD değil Nusret Cephesi olduğunu bildirerek ayrılmakta haklı olduğunu ifade etti.

Mısrinin kendi ağzından yaptığı açıklamayı sizler için Türkçe'ye çevirdik,

''Ben ve ismini vermek istemediğim 25 genç arkadaşım IŞİD'den ayrıldık, onlardan 8 tanesi şu an Kefar Nabbul'da.IŞİD'in muhacir ve ensardan oluşan mücahit grubuna kötü muamelelerinden ve onlara zulum ettiklerinden dolayı Ebu İslam denen IŞİD yetkilisine şikayetlerde bulunduk.Yardım etmeyi kabul etmeyerek silah ve cephanelerimize el koydular, bizimle çatıştıştılar.

Buraya 17 haziranda Mısır'dan geldim, ismim Ebu İbrahim dir.IŞİD'in doğu Hama bölgesindeki askeri üssüne katıldım ve buradaki emir Ebu Sicale ölene kadar Allah yolunda cihad etmek için biyat ettim.Bu adam ensardan ve muhacirlerden oluşan birliğe sivillere ateş etmelerini emir verdi.

Ben hak olan doğru şeyleri söylemek istiyorum : IŞİD bir şeyi iyi yapıyor, barikatları iyi imha ediyorlar.Hatta her hafta iki tane barıkatı yok ediyolardı.Murtetlere karşı harika pusular kuruyorlardı.Fakat artık onlar yaptıkları tüm iyilikleri yok ettiler.''

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Ya bu haberleri yapanlar kasıtlı olarak fitne çıkarmaya çalışıyor,yada biatten çıkanlar islami esaslara özen göstermiyorlar.Biat bozulur ama,devlet aleyhinde zalim ve kötü nitelemeleriyle özellikle kafir ve fasık medyaya yaygara yapılmaması gerekiyor.Fitneler en çok bu şekilde ortaya çıkıyor.Esas,islam davasına zarar vermemek için kişinin kendisine verilen zararlar için sabır göstermesidir.Eğer bir cemaat aleyhine bu tür nitelemeler yapılırsa,cematten çıkmış olabilirsin.Allah müslümanları fitnelerden korusun.

Bununla birlikte facir ve zalim bir kimse olsa dahi yöneticiye itaatın vücubunu ortaya koyan hadis-i şerifler de vardır. Buhari Abdullah'dan şunu rivayet eder: Rasulullah (s.a.v) şöyle dedi: "Benden sonra başkalarının size tercih edildiği, hoşlanmadığınız birtakım işler göreceksiniz.” Orada bulunanlar: “Bize ne emredersin ey Allah'ın Rasulü?” deyine Allah'ın Rasulü: “Onların hakkını onlara veriniz. Kendi hakkınızı da Allah'tan isteyiniz.” [5] Buhari 6529 Ebu Reca İbni Abbas'tan şu hadisi rivayet eder: Allah'ın Rasulü (s.a.v) şöyle dedi: "Kim emirinden hoşlanmadığı bir şey görürse sabretsin. Zira kim cemaattan bir karış kadar bile olsa ayrılırsa cahiliyye ölümü ile ölmüş olur.” [6]Buhari 6531 Müslim 3438

Umm_Burhan Çevrimdışı

Umm_Burhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah bu tip videolari göstermekle niyetinizin ne oldugunu bilmek isterim. bundan birkac gün önce videodaki insanin yalanci ve sahtekar oldugunu isid aciklamisti.
aciklamanin videosu

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ya bu haberleri yapanlar kasıtlı olarak fitne çıkarmaya çalışıyor,yada biatten çıkanlar islami esaslara özen göstermiyorlar.Biat bozulur ama,devlet aleyhinde zalim ve kötü nitelemeleriyle özellikle kafir ve fasık medyaya yaygara yapılmaması gerekiyor.Fitneler en çok bu şekilde ortaya çıkıyor.Esas,islam davasına zarar vermemek için kişinin kendisine verilen zararlar için sabır göstermesidir.Eğer bir cemaat aleyhine bu tür nitelemeler yapılırsa,cematten çıkmış olabilirsin.Allah müslümanları fitnelerden korusun.

Bununla birlikte facir ve zalim bir kimse olsa dahi yöneticiye itaatın vücubunu ortaya koyan hadis-i şerifler de vardır. Buhari Abdullah'dan şunu rivayet eder: Rasulullah (s.a.v) şöyle dedi: "Benden sonra başkalarının size tercih edildiği, hoşlanmadığınız birtakım işler göreceksiniz.” Orada bulunanlar: “Bize ne emredersin ey Allah'ın Rasulü?” deyine Allah'ın Rasulü: “Onların hakkını onlara veriniz. Kendi hakkınızı da Allah'tan isteyiniz.” [5] Buhari 6529 Ebu Reca İbni Abbas'tan şu hadisi rivayet eder: Allah'ın Rasulü (s.a.v) şöyle dedi: "Kim emirinden hoşlanmadığı bir şey görürse sabretsin. Zira kim cemaattan bir karış kadar bile olsa ayrılırsa cahiliyye ölümü ile ölmüş olur.” [6]Buhari 6531 Müslim 3438

haber doğrudur değildir orası ayrı bir boyut benide ilgilendirmiyor zira, lakin emire itaatle alakalı siz böyle derseniz adama derler o zaman niye zevahiriye itaat etmedin diye sen etmezsen sana da etmezler, olay bu kadar basit.

Umm_Burhan Çevrimdışı

Umm_Burhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
haber doğrudur değildir orası ayrı bir boyut benide ilgilendirmiyor zira, lakin emire itaatle alakalı siz böyle derseniz adama derler o zaman niye zevahiriye itaat etmedin diye sen etmezsen sana da etmezler, olay bu kadar basit.

Anlamadigim sey burada bazi kardesler Abu Bakr al-Baghdadi`yi Zavahiri`ye itaatsizlikle sucluyorlar, ama Emir Abu Bakr al-Baghdadi hicbir Zaman Zavahiri`ye biat etmediki, itaat etsin. Birseyi sevebilir yada sevmeyebilirsiniz. Bir tarafi tutabilir yada tutmayabilirsiniz, ama lütfen adaletsizlik etmeyin.

L Çevrimdışı

ladedik

Üyeliği İptal Edildi
Banned
evet kardeşim ben birine zorla biat edecek değilim biat etmediğim içinde itaatsizlikle suçlanmam mantıksız delilsiz ve mesnetsiz yere suçlamalara son vermek gerek illaki öğrenmek isteyen varsada emirin yanına gitsin konuşsun ozamn herşey tüm çıplaklığı ile ortaya çıkar

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar bu konular hakkında cehaletimi mazur görün.Sadece öğrenmek istiyorum ışid ile el nusra arasındaki problem sadece biat edip etmemek mi yoksa itikatlarında farklılıklar var mı bildiğim kadarıyla nusra bütün olanlara rağmen ışid i Müslüman gördüğünü beyan etti.Işid onlara karşı ne diyor tekfir ediyormu?(ediyorsa sebebi nedir)

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw nasıl da uyduruyorsunuz yok zevahiriye biat etmemişte, çocuk kandırıyorsunuz sanki, ıraktaki malum yapı küresel cihadın imajını kullanarak bu noktaya gelmedi mi? Tüm dünya onları küresel cihadın bir parçası kabul ederken, çıkıpta biz müstakil bir yapıyız kardeşlerimizdir ama siyasetlerimiz farklı gibi bir söylemde bulundular mı? Tabiki hayır..

Ayrıca neden ısrarl tağuta karşı kıyama kalkmış yerli islami gruplara canlı bomba saldırıları düzenliyorlar.. Rejimin o kadar kalesi dururken.. Merhametten yoksunlara sadece bir hadisi hatırlatacağım ve yapılan bombalı saldırıları ve diğer şeraita aykırı tutumları buradan kıyasla değerlendirsinler:

Üsâme (r.a.) savaşta bir insanı ‘Lâ ilâhe illâllah’ dediği halde öldürüyor. Durumu Peygamberimize iletiyorlar. Peygamberimiz onu öldüren kişiye “Ey Usâme! Sen lâ ilâhe illâllah dedikten sonra adamı öldürdün ha!?” diye sordu.O da, "sadece korkusundan, öldürüleceği endişesiyle ‘Lâ ilâhe illâllah’ dedi" diyor. "Hel lâ şekakte kalbehu = kalbini yarıp da baksaydın ya, bu sözü samimiyetle mi söyledi, bilseydin ya! Kıyâmet günü lâ ilâhe illâllah gelince ona nasıl hesap vereceksin?" dedi ve bu sözü çokça tekrarladı.[1] Hz. Peygamber: "Kelime-i tevhîdi getireni niye öldürdün ey Üsâme?" diye o kadar çok tekrar ediyor ki, Hz. Üsâme üzüntüsünün büyüklüğünden: "Keşke o güne kadar İslâmiyet'e girmemiş olsaydım da böyle bir cinâyeti işlemekten uzak kalsaydım" dedi.

Buhari

Bugün birileri teville müslümanları tekfir edip ne cürümler işliyor varın gerisini siz düşünün..

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugünkü malum zihniyet olsa, karşısındakini 6 aylık bir imtihana sokar (tabii en iyi ihtimalle, diğer ihtimal malum..)

Tek bir temennim var oda inşallah gelen haberlerin çoğunun yalan olması, işid'in sadece cia güdümündeki olan ajanlara karşı bir harekata girişmiş olması.. Ama olaylar başlamadan önce yapılan o kadar çok hata var ki saymakla bitmez.. Parçaları birleştirince de söyleyecek söz bulamıyorum..

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşidden ayrılan nedense sahtekar oluyor.Nusranın rakka emiri, Seyfullah Çeçen ve sonra bu adam. Demezler mi bu adama niye daha önce sahtekar demediniz sizden ayrılınca mı sahtekar oldu?

Umm_Burhan Çevrimdışı

Umm_Burhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw nasıl da uyduruyorsunuz yok zevahiriye biat etmemişte, çocuk kandırıyorsunuz sanki, ıraktaki malum yapı küresel cihadın imajını kullanarak bu noktaya gelmedi mi? Tüm dünya onları küresel cihadın bir parçası kabul ederken, çıkıpta biz müstakil bir yapıyız kardeşlerimizdir ama siyasetlerimiz farklı gibi bir söylemde bulundular mı? Tabiki hayır..

Ayrıca neden ısrarl tağuta karşı kıyama kalkmış yerli islami gruplara canlı bomba saldırıları düzenliyorlar.. Rejimin o kadar kalesi dururken.. Merhametten yoksunlara sadece bir hadisi hatırlatacağım ve yapılan bombalı saldırıları ve diğer şeraita aykırı tutumları buradan kıyasla değerlendirsinler:

Üsâme (r.a.) savaşta bir insanı ‘Lâ ilâhe illâllah’ dediği halde öldürüyor. Durumu Peygamberimize iletiyorlar. Peygamberimiz onu öldüren kişiye “Ey Usâme! Sen lâ ilâhe illâllah dedikten sonra adamı öldürdün ha!?” diye sordu.O da, "sadece korkusundan, öldürüleceği endişesiyle ‘Lâ ilâhe illâllah’ dedi" diyor. "Hel lâ şekakte kalbehu = kalbini yarıp da baksaydın ya, bu sözü samimiyetle mi söyledi, bilseydin ya! Kıyâmet günü lâ ilâhe illâllah gelince ona nasıl hesap vereceksin?" dedi ve bu sözü çokça tekrarladı.[1] Hz. Peygamber: "Kelime-i tevhîdi getireni niye öldürdün ey Üsâme?" diye o kadar çok tekrar ediyor ki, Hz. Üsâme üzüntüsünün büyüklüğünden: "Keşke o güne kadar İslâmiyet'e girmemiş olsaydım da böyle bir cinâyeti işlemekten uzak kalsaydım" dedi.

Buhari

Bugün birileri teville müslümanları tekfir edip ne cürümler işliyor varın gerisini siz düşünün..
Kullanip kullanmadiklari siz tabiiki cok iyi biliyorsunuz. Ben Abu Bakr al-Baghdadi Zavahiriye biat etmemisdir diye yazdim Osama bin Ladine (rahimALLAH) etmedi diye yazmadim.

O islami gruplar kalkip onlari sirtindan vurunca onlarin evlerine baskin yapinca, oturup seyircimi olacaklardi? sizin ailenize saldiranlar olsa, siz onlari bir demet ciceklemi karsilik vereceksiniz?

Sizler burda (ben yeniyim: hem burada, hemde islamda) Müslümani neler dinden uzaklastirir diye sayfalar dolusu mesajlar yüklemissiniz. Ama birtanesi gelsin birisini bu kurallara bakarak tekfir yapsin, hemen onu tekfirci veya harici olarakdan damgaliyorsunuz.

Birsey daha demek isterim. Türk milleti paradox bir millet. Bir yandan seriat, seriat diye bagiriyorsunuz, öteki yandan seriate karsi oldugunu her firsatta aciklayan bir kisiyi dektekliyorsunuz

Umm_Burhan Çevrimdışı

Umm_Burhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İşidden ayrılan nedense sahtekar oluyor.Nusranın rakka emiri, Seyfullah Çeçen ve sonra bu adam. Demezler mi bu adama niye daha önce sahtekar demediniz sizden ayrılınca mı sahtekar oldu?

Sizler birseyden nefret edince mantiginizi bir kenara atiyorsunuz. Sizin bahsettiginiz adam kameranin (belki onun varligindan o ana kadar cogunun haberi bile yoktu)önüne cikip isid`den ayrildigini söylüyor ve birkac gün sonra isid yalanliyor. bu demekki sahtekarligini o anda delillediler. anlamayacak birsey yok orada. Seyfullah al-shishani ne zaman iside girmisde isidden ayrilmis? bunu kendisi bile iddia etmiyor

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Birsey daha demek isterim. Türk milleti paradox bir millet. Bir yandan seriat, seriat diye bagiriyorsunuz, öteki yandan seriate karsi oldugunu her firsatta aciklayan bir kisiyi dektekliyorsunuz

Allahdan kork kardesim, ne demek türk milleti paradox ve seriat hakkinda dediklerinizle bir cok kisinin hakkina giriyorsunuz.

Ortada devam eden bir savas var,neyin seriat devletinden bahsediyorsunuz, islam fikhina göre degil nefse göre konusuyorsunuz. Ve birileri seriat devleti kuracaksa bunu sonradan gelenler degil orada en bastan beri olanlar bunu yapardi zaten.

Sonradan cikip ben kurdum ben yaptim, hadi gelin biat edin demek nefisden baska birsey degildir. El insaf.

Ve ayrica kesinlikle seriat devleti kurulduguna her kim inaniyorsa gerekli seyleri yapmasini hatirlatmama gerek yok Allahu alem.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sizler birseyden nefret edince mantiginizi bir kenara atiyorsunuz. Sizin bahsettiginiz adam kameranin (belki onun varligindan o ana kadar cogunun haberi bile yoktu)önüne cikip isid`den ayrildigini söylüyor ve birkac gün sonra isid yalanliyor. bu demekki sahtekarligini o anda delillediler. anlamayacak birsey yok orada. Seyfullah al-shishani ne zaman iside girmisde isidden ayrilmis? bunu kendisi bile iddia etmiyor
Acaba biz mi siz mi mantığınızı bırakıyorsunuz.İşid seyfullaha tam biat et diyor o etmiyor Nusraya geçiyor.Sonra seyfullaha mürted diyorlar.Halepten bir nusra mücahidi söylüyor bunu.

Kafkasyali Çevrimdışı

Kafkasyali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allahdan kork kardesim, ne demek türk milleti paradox ve seriat hakkinda dediklerinizle bir cok kisinin hakkina giriyorsunuz.

Ortada devam eden bir savas var,neyin seriat devletinden bahsediyorsunuz, islam fikhina göre degil nefse göre konusuyorsunuz. Ve birileri seriat devleti kuracaksa bunu sonradan gelenler degil orada en bastan beri olanlar bunu yapardi zaten.

Sonradan cikip ben kurdum ben yaptim, hadi gelin biat edin demek nefisden baska birsey degildir. El insaf.

Ve ayrica kesinlikle seriat devleti kurulduguna her kim inaniyorsa gerekli seyleri yapmasini hatirlatmama gerek yok Allahu alem.

Tamam kardeşim senin dedigin gibi olsun.Sonradan gelenler degil orada en baştan beri olanlar bunu yapsın.Nusralı kardeşler cihada sonradan yani İrak cihadı zamanı katıldılar ve İşidin en dogal hakkıdır ki şeriatı ilan edib biatı istemeleri çünki İşid en baştan beri bu cografyada vardı.Senin mantıgınla böyle çıkıyor.Ayrıca kardeşim Cevlaninin roportajını izlemeni tavsiye ediyorum.Cevlani diyor ki 7 - 8 kişi olarak İrak islam devletinin emirleri ile konuşduk ve onların izn vermesi ile Suriyeye geçtik.Ne malum belkide Nusra İşide biatlı bir qrup ki bu büyük ihtimal.

Umm_Burhan Çevrimdışı

Umm_Burhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Ben kendimde bu millete aitim. Türkcem biraz paslasmis olsa bile bende türkiyeliyim. Biz millet olaraktan gercekten paradox bir milletiz. türkiyenin % 50`si hala akp`yi seciyor akp seriati getirecek diye. Erdogan seriati getirmiyeceklerini her firsatta ilan ediyor hala millet onu seciyor ve seviyor. Adam birkere olsun halki korumak icin ne filistine, nede cihad olan baska ülkelere yardim göndermisdir. gönderdigi askerler veya yardimlar hep amerikanin emri altinda yollanmis olmasina ragmen türkiyenin olaganüstü büyük kesimleri onu dünyanin en büyük mücahidi ilan ediyor. bunlar paradox degilde ne? Inanclarinda samimi olanlar beni begislasinlar. insaALLAH haklarini helal ederler.

Öbür konuda su an birsey yazamicagim, cünkü pek bilgim yok bu konuda. insaAllah bilgimi artirirsam cevapliyabilirim. Assalamu alaikum wa ramatullahi wa barakatuhu

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
O anlattigin kavrama paradox denmez, müsrikleri paradox diye tanimlamak dogru olmaz, müsriklerin akidelerini tanimlayip genelleme de yapilmaz, millet olarak özellikle son 10 yilda bir cok sehid verdik, son 10 yilda tevhidi anlamda uyanan, kavramlari icine sindiren bir cok kisi var elhamdilillah, bunun yaninda halkin büyük cogunlugu da sizin demis oldugunuz gibi.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
neden bir nusra micahidi böyle diyorda nusra demiyor? o bir kişinin yalan söylemediğini nerden biliyorsun?
Nusra da açıklama yaptı niye onu görmüyorsun? İşinize gelmeyen yalan söylüyor zaten.Alimler açıklama yapıyor, nusra açıklama yapıyor neymiş niye nusra açıklama yapmıyormuş.Kardeş nusra rakka emiri hakkında açıklama yapmadı mı? İşidden gelen her haberi görüyorsun da onu niye görmüyorsun? Yoksa takva haber paylaşmıyor mu?

Ö Çevrimdışı

Ömer Hattab

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Nusra da açıklama yaptı niye onu görmüyorsun? İşinize gelmeyen yalan söylüyor zaten.Alimler açıklama yapıyor, nusra açıklama yapıyor neymiş niye nusra açıklama yapmıyormuş.Kardeş nusra rakka emiri hakkında açıklama yapmadı mı? İşidden gelen her haberi görüyorsun da onu niye görmüyorsun? Yoksa takva haber paylaşmıyor mu?
bana gösterirmisin Işid'in seyfullaha mürted dediğini? orjinal haber olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...