Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İsa (as) Deccali Öldürüp Beytil Makdise Dönecektir. Hateni Musa'dan Biriyle Evlenecektir" Rivayeti?

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum .. Bu hadisin sıhhati hakkında bilgi verir misiniz? Sahih midir? Zayıf mıdır ? Uydurma mıdır? burada kast edilen Şuayb a.s ın kavminden hateni Musa ne anlama gelmektedir?
Süleyman b. İsa şöyle diyor: Bana ulaştığına göre Hz.İsa(as) (yeryüzüne inip) deccali öldürdükten sonra Beytil Makdise (Mescidi Aksaya) dönecektir.Sonra Peygamber olan Şuayb(as)'ın kavmi Hateni Musadan biriyle evlenecektir.

Bu rivayeti Hammad b. Nuaym nakletmiş

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu Aleykum .. Bu hadisin sıhhati hakkında bilgi verir misiniz? Sahih midir? Zayıf mıdır ? Uydurma mıdır? burada kast edilen Şuayb a.s ın kavminden hateni Musa ne anlama gelmektedir?
Süleyman b. İsa şöyle diyor: Bana ulaştığına göre Hz.İsa(as) (yeryüzüne inip) deccali öldürdükten sonra Beytil Makdise (Mescidi Aksaya) dönecektir. Sonra Peygamber olan Şuayb(as)'ın kavmi Hateni Musadan biriyle evlenecektir. Bu rivayeti Hammad b. Nuaym nakletmiş
Âleykum selam we rahmetullah;

İsa, yere inince evlenecek, bir oğlu olacak, kırk yıl kadar yaşayıp ölecek ve benim yanıma defnedilecektir. (Tirmizi, Mevahib)
Tirmizi'de böyle bir hadise rastlayamadım. Zaten râvisi ve hadis no ve bilgileri eksiktir.
Benzer bir rivayeti el-Munavi, Bistamî’nin
“El-Cifru’l-Ekber” adlı kitabından naklen -senetsiz olarak- rivayet etmiş ve sıhhati konusundan bir açıklamada bulunmamıştır. (el-Munavî, el-Feyzu’l-Kadîr, 6/464)

Bu rivayet Peygamberin sözü değildir. İkincisi, Suleyman adlı râvi, bu sözleri naklettiği bir kimsenin ismini verememiştir. Üçüncüsü, Suleyman adlı rav i “bana ulaştığına / bana ulaşan habere göre” diyerek söze başlamıştır. Bütün bu ifadeler bir rivayetin zayıf olması için yeterli sebeblerdir.

- Ayrıca Abdullah b. Suleyman el-Gafili’nin sahih rivayetleri esas alarak yazdığı “Eşrartu’s - Saati” (kıyametin alametleri) adlı kitabında bu hadis rivayete yer vermemesi de bunun zayıf olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Rivayette, Şuayb için kullanılan Hateni Musa'dan maksat, Musa (a.s.)'ın kayın babası olan peygamber Şuayb (a.s.) demektir.

İbn Kayyim el Cevziyye
(rahimehullah), söz konusu rivayetin “el-İlelu’l-Mutenahiye” adlı eserinde bu rivayetin sahih olmadığını belirtmiştir. (İbn Kayyim el Cevziyye, el-İlelu’l-Mutenahiye, C. 2 Sf: 433, no: 1529)
Bazı ifadeleri eksik olarak başka bir yerde şu rivayet mevcuttur.

Ebu Hurayra’den rivayete göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"İsa Yeryüzünde 40 yıl kalacak, Allah’ın kitabı ve benim sünnetimle amel edecek ve sonra vefat edecektir.
(Ahmed bin Hanbel, Musned, 2/437, 6/75; Suyuti, el-İ'lam bi Hukmi İsa, No. 1446/9; Yusuf Nebhanî, Huccetullahi’l-baliğa, s. 841; Ali B. Husameddin el-Muttaki, Kitab-ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 92)

Üst Ana Sayfa Alt