Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopteri Düştü

Olayın müsebbibi ne?

• İranlı Muhalifler

Kullanılan: 1 10.0%
  • Azerbaycan

Kullanılan: 0 0.0%
  • ABD-İsrail

Kullanılan: 6 60.0%
  • Rusya

Kullanılan: 1 10.0%
  • Kaza

Kullanılan: 2 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    10
AbdussametTuna1 Çevrimdışı

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın içinde bulunduğu helikopter "kötü hava koşulları sebebiyle" düştü. İran basını, ikisinin de hayati tehlikesinin olduğunu ve hala ulaşılamadığını söylüyor.

Güncelleme : 10 saat oldu ve hala Akıncı İHA'nın da katıldığı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İlginç .

Ekli dosyalar

• qm1M04bJdk6XX1fG4sGUUg.jpg
    qm1M04bJdk6XX1fG4sGUUg.jpg
    56.9 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir bidat ehli de olsa ölmesine üzülürüm abi kafirin Müslümanı öldürmesininden bahsediyorum ama şu köpekler için üzülürmüyüm orasını bilemem.

Aişe anamız ra

Hz Ömer ra

Vs

Vs

Bilmem anlatabildimmi

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Trt haberleri dinlerken alt yazida
Reisi'yi
Reis diye okudum, cb sandim.
Bende diyorum ne abartmislar cb ye reis diyo devlet kanali diye.
Meger olay baskaymis.
Banada Bi hal oldu rüya gördüm Apple'ın sahibi Beni ziyarete gelmişti. Yanında da son model iPhone ve iPad tablet getirmişti. (hediye maksatlı) Ben de hemen Cumhurbaşkanını aradım Dedim ki bunun altından kalmamak için acilen bana şu yeni çıkardığınız Tok arabadan bir tane getirin Böylece Apple'ın sahibine hediye edeceğim. Sonra finish

😆

Vallahi normalde böyle şeyleri anlatmam ama anlatmak istedim Allah için Hakkını helal et..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Banada Bi hal oldu rüya gördüm Apple'ın sahibi Beni ziyarete gelmişti. Yanında da son model iPhone ve iPad tablet getirmişti. (hediye maksatlı) Ben de hemen Cumhurbaşkanını aradım Dedim ki bunun altından kalmamak için acilen bana şu yeni çıkardığınız Tok arabadan bir tane getirin Böylece Apple'ın sahibine hediye edeceğim. Sonra finish

😆

Vallahi normalde böyle şeyleri anlatmam ama anlatmak istedim Allah için Hakkını helal et..
Etki ruyasidir o muhtemelen.
Cb nin halkasi icinde degilse kisi
Toggu ancak ruyada gorur zaten.

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Etki ruyasidir o muhtemelen.
Cb nin halkasi icinde degilse kisi
Toggu ancak ruyada gorur zaten.
Zaten olaylar yaşandığı zaman rüyalarımıza etki ediyor mesela son zamanlarda özellikle teknoloji ile ilgilendiğimden dolayı Bir de ister istemez haberlerde tağutları karşımızda gördüğümüz için muhtemelen etki tepki olarak rüyalara yansıyor.

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten olaylar yaşandığı zaman rüyalarımıza etki ediyor mesela son zamanlarda özellikle teknoloji ile ilgilendiğimden dolayı Bir de ister istemez haberlerde tağutları karşımızda gördüğümüz için muhtemelen etki tepki olarak rüyalara yansıyor.
Kesinlikle abi. Mesela biz diğer rüyalara göre neden Cennet ile ilgili ya da Cehennem ile ilgili rüya göremiyoruz. Çünkü çok düşünüp ilgilenmiyoruz...

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kesinlikle abi. Mesela biz diğer rüyalara göre neden Cennet ile ilgili ya da Cehennem ile ilgili rüya göremiyoruz. Çünkü çok düşünüp ilgilenmiyoruz...
Aynen öyle bak kardeşim çok güzel yazdın. Eğer gerçekten cenneti ve Cehennemi düşünseydik dünyaya Bu kadar meyl etmeyip cenneti ve Cehennemi düşünürsek belki de rüyada görebiliriz.

O atmosferi yaşamak bile güzel olur.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın içinde bulunduğu helikopter "kötü hava koşulları sebebiyle" düştü. İran basını, ikisinin de hayati tehlikesinin olduğunu ve hala ulaşılamadığını söylüyor.

Güncelleme : 10 saat oldu ve hala Akıncı İHA'nın da katıldığı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İlginç .
Ölmüşler.

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İran ulusal kanalı, Reisi’nin ölümünü onayladı. Elhamdülillah. Rabbim ateşini artırsin. Mazlumları ateşe verenler ateşte yandı.

Helikopterde bulunan 4 İranlı yetkili şöyle :

▪️İbrahim Reisi - İran Cumhurbaşkanı

▪️Amir-Abdollahian - Dışişleri Bakanı

▪️Malek Rahmati - Doğu Azerbaycan Eyaleti Valisi

▪️Muhammed Ali el-Haşem - Tebriz vilayetinin imamı

Tek üzüntümüz helikopterde Hameney'in olmayışıdır. Allah geride kalanların yürek acısını artırsın.

Beyaz Minare

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Sosyal medyada Taliban’ın taziye mesajında bulunduğu vs haberler dolaşıyor..bazı kardeşler de buna binaen Talibanı tekfir etmeye başlamışlar..tabi başka meseleler de varmış.fazla gündemi takip edemediğim için bana bu görüşler biraz hatalı geliyor…bu konu hakkında bilgisi olan kardeşler var mı acaba?

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sosyal medyada Taliban’ın taziye mesajında bulunduğu vs haberler dolaşıyor..bazı kardeşler de buna binaen Talibanı tekfir etmeye başlamışlar..tabi başka meseleler de varmış.fazla gündemi takip edemediğim için bana bu görüşler biraz hatalı geliyor…bu konu hakkında bilgisi olan kardeşler var mı acaba?
Sosyal medyada birçok haber dolaşıyor. Kendilerinin twiter hesabından paylaşım oldu mu veya sitelerinden? Eğer böyle bir durum olmadıysa kulaktan dolma bilgiyle tekfir olur mu? Diyelim ki taziye iletti bu tekfir için bir sebeb midir? Niyet ne vs. bakmadan direkt tekfir çok tehlikeli hele ki dünyada şeriat ile yönetilen sayılı bölge ve ülkelerden birisi için...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1716236176341.png

İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterde toplam 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan

Düşen helikopterde Cumhurbaşkanı Reisi ile birlikte bulunan İran Dışişleri Bakanı, İran'ın dış politikasını Batı ile angajmandan bölgesel komşularıyla ilişkilerini geliştirmeye kaydırmasında önemli bir rol oynadı.

60 yaşındaki Emir Abdullahiyan 1997'den bu yana İran Dışişleri Bakanlığı'nda Bahreyn Büyükelçiliği'nin yanı sıra Arap ve Afrika işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştu.

Reisi 2021'de cumhurbaşkanı olduktan sonra onu dışişleri bakanı olarak aday göstermişti.

Emir Abdullahiyan, Çin'in aracılık ettiği bir anlaşmanın parçası olarak İran'ın Suudi Arabistan ile diplomatik bağlarının yeniden kurulmasına yardımcı oldu.

Emir Abdullahiyan, Gazze'deki savaşın patlak vermesinden bu yana Lübnan'daki Hizbullah da dahil olmak üzere müttefikleriyle koordinasyon sağlamak ve İran'ın pozisyonlarını bölge ülkelerine iletmek için Orta Doğu'yu dolaşıyordu.

Tahran Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler alanında doktora yapmıştı.

Malik Rahmeti

Malik Rahmeti geçtiğimiz günlerde İran kabinesi tarafından Doğu Azerbaycan eyaletinin yeni valisi olarak atanmıştı.

Bundan önce İran'ın siyasi sistemi içerisinde çeşitli görevler üstlenmişti.

Daha önce İran Özelleştirme Örgütü'nün başkanlığına ve İran'ın önemli dini kurumlarından Astan Kudüs Razavi'nin (AQR) müdür yardımcılığına atanmıştı.

Rahmeti ayrıca 1990'ların sonunda AQR'nin mali kaynaklarını temin etmek üzere kurulan Razavi Ekonomik Örgütü'nün başkanlığını; madencilik, tarım ve sağlık da dahil olmak üzere birçok ekonomik sektörde faaliyet gösteren Kowsar Ekonomik Örgütü'nün yönetim kurulu üyeliğini ve başkan yardımcılığını yapmıştı.

Rahmeti ayrıca İran İçişleri Bakanlığı'nda çeşitli idari görevlerde de bulunmuştu.

Ayetullah Muhammed Ali Âl Haşim

İran lideri Hamaney'in Doğu Azerbaycan eyaletindeki temsilcisi ve Tebriz kenti imamı Muhammed Ali Âl-i Haşim de ölenler arasındaydı.

Âl-i Haşim aynı zamanda İstişare Konseyi'nin il meclisi üyesi ve Uzmanlar Meclisi'nde il milletvekiliydi.

Diğer isimler

Reisi'nin koruma ekibinin başındaki Seyid Mehdi Musavi, helikopterin pilotu Albay Seyid Tahir Mustafavi, yardımcı pilot Albay Muhsin Deryanuş ve uçuş teknisyeni Binbaşı Behruz Gadimi de kazada hayatını kaybetti

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sosyal medyada birçok haber dolaşıyor. Kendilerinin twiter hesabından paylaşım oldu mu veya sitelerinden? Eğer böyle bir durum olmadıysa kulaktan dolma bilgiyle tekfir olur mu? Diyelim ki taziye iletti bu tekfir için bir sebeb midir? Niyet ne vs. bakmadan direkt tekfir çok tehlikeli hele ki dünyada şeriat ile yönetilen sayılı bölge ve ülkelerden birisi için...
Harp hiledir. Müminlerin emiri Allah'a masiyette bulunmadıkça ona bağlı kalınmalıdır.

Taziyede bulunmanın ise Allah'a masiyet olduğunu düşünmüyorum.

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Harp hiledir. Müminlerin emiri Allah'a masiyette bulunmadıkça ona bağlı kalınmalıdır.

Taziyede bulunmanın ise Allah'a masiyet olduğunu düşünmüyorum.
Kardeşim taziye Allah'a asilik değil ama Hazreti Ömer'in kafir olduğunu söyleyen Hz aişe'ye iffetsiz diyen bir neslin çocukları benim gözümde zinakar bir evlat gibidir Taliban Ben öyle bir talibancıydım ki Eğer Taliban Gerçekten böyle bir şey yaptıysa gerçekten bu çok büyük bir mesele Onun için sen düşünmeyebilirsin ama Kusura bakma kardeşim benim kalbini kırmak istemem ama bu bizi aşar biz Allah ve resulüne Asi olan bir nesilden beriyiz Çünkü onlar Allah ve resulüne sahabeyi tekfir ederek sahabeleri tekfir ederek Ayşe annemize iffetsiz diyerek Asiler Bak burada bir asilik varmış kardeşim benim yani gözünü seveyim geçen de sana dedim kendi kafanı şeriatın önüne geçirme yoksa giderek sapıklaşman söz konusu olabilir.

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda birçok hadis var bidat ehline gülümseyen İslamı hafife almıştır diye onlarca hadis var bulabilirsin bırak bidat ehline gülümsemeyi adam sahabeyi tekfir ediyor adam Ayşe annemize iffetsiz diyor Vallahi biz bu Arsız oğlu arsızlardan beriyiz Ömer'in düşmanı Radıyallahu anhum Benim gözümde bir b** böceği gibidir.

Ömer'in Radıyallahu anhuma onun tırnağının içindeki pislik Ayağının altındaki pislik dahi olamayız ben olamam Şia Köpekleri hiç olamaz.

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse yine nokta, kuralını aştım ama Acil olduğu için sesli yazıyorum Bir dahakine nokta, kuralına çok dikkat edeceğim.

Ama şimdi şiadan bahsettiğimiz için gerek duymuyorum düzeltmeye