Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İmam Şafi ve İmam Ahmed Münazarası

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
مناظرة بين الشافعى وأحمد ابن حنبل رضى الله عنهما

(İMAM ŞAFÎ İLE İMAM AHMED B. HANBEL (R.ANHUMA) ARASINDAKİ MÜNAZARA)

حكي أن أحمد ناظر الشافعي في تارك الصلاة ، فقال له الشافعي : يا أحمد ، أتقول إنه يكفر ؟ قال : نعم.

قال : إذا كان كافرا ، فبم يسلم ؟ قال : يقول : لا إله إلا الله ، محمد رسول الله ، صلى الله عليه وسلم.

قال الشافعي : فالرجل مستديم لهذا القول لم يتركه ، قال : يسلم بأن يصلي ، قال : صلاة الكافر لا تصح ، ولا يحكم بالإسلام بها.

فانقطع أحمد وسكت.

حكى هذه المناظرة أبو علي الحسن بن عمار ، من أصحابنا ، وهو رجل موصلي من تلامذة فخر الإسلام الشاشي.

Subkî, "Tabakat'uş-Şâfiiye" adlı kitapta şöyle yazmıştır: "Şafiî ile Ahmed (rahimehullah) namazı terkeden hakkında tartıştılar:

Şafiî, Ahmed'e: "Ey Ahmed, namazı terkeden kâfir mi olur diyorsun?"
Ahmed: "Evet," dedi.
Şafiî: "Peki kâfir olduğu zaman ne ile müslüman olur?"
Ahmed: "La ilahe illAllah Muhammedun Rasûlüllah ile," der.
Şafiî: "Adam bu sözü henüz terketmiş değil."
Ahmed: "Müslüman olduğunu namaz kılmakla gösterir."
Şafiî: "Kafirin namazı sahih olmadığına göre onun müslümanlığına hüküm verilemez." deyince,
İmam Ahmed susmuştur."
(İmam Subkî,Tabâkâtuş-Şâfîye, 2/48 ; Muhammed b. Râfi,Târihul lil Hâkim)

Subkî, naklettikten sonra şöyle dedi :
Bu Munâzarayı arkadaşlarımızdan Aliyyu'l Hasan b. Ammâr nakletti. O Musul'ludur. Ve o İslamın gururu olan Şâşî'nin öğrencilerindendir.

I Çevrimdışı

ibnisalih

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi es selamu aleykum ve rahmetullah ve berekatuh.Ahi bu hikaye tamamen uydurmadır.Tamam arapçasını yazmışsın ama zaten ortada bi delil yok bir sey yok.Böyle iki büyük alime yakışmaz mantıkla münazara selametle...

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kaynağa ne hacet kardeş adam mantığını ve aklını çalıştırıp delil üretmiş baksana = (Böyle iki büyük alime yakışmaz mantıkla münazara)

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kaynağa ne hacet kardeş adam mantığını ve aklını çalıştırıp delil üretmiş baksana = (Böyle iki büyük alime yakışmaz mantıkla münazara)

Aklı ile her rivayete ters derse o zaman Buharideki bazı hadisleri de inkar eder.Bu din nakil dinidir.Alimler rivayet için ne demişler araştırayım.Kafadan konuşmayın.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
وَقَدْ ذَكَرَ السُّبْكِيُّ فِي طَبَقَاتِ الشَّافِعِيَّةِ أَنَّ الشَّافِعِيَّ وَأَحْمَدَ تَنَاظَرَا فِي تَارِكِ الصَّلَاةِ فَقَالَ الشَّافِعِيُّ: يَا أَحْمَدُ، أَتَقُولُ إِنَّهُ يَكْفُرُ؟ قَالَ: نَعَمْ، قَالَ: إِذَا كَانَ كَافِرًا فَبِمَ يُسْلِمُ؟ قَالَ: بِقَوْلِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ. قَالَ الشَّافِعِيُّ: فَالرَّجُلُ مُسْتَدِيمٌ لِهَذَا الْقَوْلِ لَمْ يَتْرُكْهُ. قَالَ: يُسْلِمُ بِأَنْ يُصَلِّيَ. قَالَ: صَلَاةُ الْكَافِرِ لَا تَصِحُّ، وَلَا يُحْكَمُ بِالْإِسْلَامِ بِهَا، فَانْقَطَعَ الْإِمَامُ أَحْمَدُ (رَحِمَهُمَا اللهُ تَعَالَى)

Bu rivayet (Muhammed Reşid Rıza,Tefsîrul Kur'an'il Hakîm Tefsirul-Menâr,10/157) ' de geçiyor.O da Subkî'nin Tabâkâtuş Şafîye adlı eserinden nakil olarak vermiştir.Senedi hakkında bir bilgi verilmemiştir.

السبكي في ترجمة الإمام الشافعي حيث قال في (طبقات الشافعية الكبرى) (1 / 220) :
(حكي أن أحمد ناظر الشافعي في تارك الصلاة فقال له الشافعي: يا أحمد أتقول: إنه يكفر؟ قال: نعم قال: إن كان كافرا فبم يسلم؟ قال: يقول: لا إله إلا الله محمدا رسول الله قال: فالرجل مستديم لهذا القول لم يتركه قال: يسلم بأن يصلي قال: صلاة الكافر لا تصح ولا يحكم بالإسلام بها فانقطع أحمد وسكت)

Elbâni de bu rivayeti (Hükmü Terâkis Salat,1/59) 'de nakletmiştir.O da Subkî'nin Tabâkâtuş Şafiiyesinden nakil olarak vermiştir.

فأقول: لا يرد هذا على الإمام أحمد - رحمه الله - لأمرين:
أحدهما: أن الحكاية لا تثبت وقد أشار إلى ذلك السبكي - رحمه الله - بتصديره إياها بقول: (حكي) فهي منقطعة

Elbâni rivayeti verdikten sonra şöyle bir değerlendirmede bulunuyor: Bu rivayet İmam Ahmedden varid olmamıştır.Çünkü hikaye edilmesi kanıt değildir.İmam Subkî burada (Hekâ-Anlatıldığına göre) demiştir.Bu nedenle bu munkatı' bir rivayettir.(Senedinde kopukluk var)

قال الشافعي: يا أحمد أتقول: إنه يكفر؟ قال: نعم.
قال: إذا كان كافرا فبم يسلم؟ قال: يقول: لا إله إلا الله محمد رسول الله.
قال الشافعي: فالرجل مستديم لهذا القول لم يتركه.
قال: يسلم بأن يصلي.
قال: صلاة الكافر لا تصح، ولا يحكم له بالاسلام بها.
فسكت الامام أحمد، رحمهما الله تعالى.
تحقيق الشوكاني:
قال الشوكاني: والحق أنه كافر يقتل.

(Fikhus Sünne,1/95)'de de geçiyor.Rivayetin sonunda Şevkâni şöyle diyor : Doğrusu o terkedenin kafir olup öldürüleceğidir.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet suud-selefisi bu münazarayı reddediyor onu biliyoruz. Ama tarih boyunca bu rivayeti irdeleyen olmamış 20. asırdaki selefi suud akımı bu rivayetin cerh ve tadilini yapıyor. Bak el-albani ne kadar 'ilmi' cevap vermiş 'hakaa' fiili geçiyor dolayısıyla munkatıdir. İlme bak hele. Bu adam bu mantıkla ulemadan gelen her nakli cerh ve tadil etti mi? Bu olaya takılması garib değil mi? Benim için el-albani hadis konusunda otorite değildir sizi bilmem.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet suud-selefisi bu münazarayı reddediyor onu biliyoruz. Ama tarih boyunca bu rivayeti irdeleyen olmamış 20. asırdaki selefi suud akımı bu rivayetin cerh ve tadilini yapıyor. Bak el-albani ne kadar 'ilmi' cevap vermiş 'hakaa' fiili geçiyor dolayısıyla munkatıdir. İlme bak hele. Bu adam bu mantıkla ulemadan gelen her nakli cerh ve tadil etti mi? Bu olaya takılması garib değil mi? Benim için el-albani hadis konusunda otorite değildir sizi bilmem.

Ben sadece nakilleri yaptım.Rivayet hakkında ve kişiler hakkında bilgim yok.Ama bu rivayet için daha derin araştırma yapılması gerekiyor.Zira bu zamandaki Suud-Selefiler hemen uydurma diyebiliyorlar.Bu rivayeti 14.000 kitap arasından araştırdım.Fakat belli kaynaklarda gördüm.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kaç saatte 14.000 kitabı nasıl araştırdın merak ettim.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu rivayeti 14.000 kitap arasından araştırdım.Fakat belli kaynaklarda gördüm.

alkis-gif-bravo-gifleri-hareketli-alkis-gifleri-alkis-gifleri-alkis-gifleri-fdca795e.gif

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Halbuki aç adam tok adamdan daha olgundur diye düşünüyordum yoksa tam tersi mi?

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kitap konusu biraz uzun.Benim PC'de Arapça kitaplar vardı.(Toplam 18.000 kitap civarı) Arama yaptım ve buldum.Yoksa normalde o kadar kitabı 1 saat değil günlerce karıştırmak gerekirdi.

Üst Ana Sayfa Alt