Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İfrat ve Tefrit ile Tekfir Meseleleri

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu, İfrat ve Tefrit hakkında:

1. İrca özelliğine sahip olan birisi mürcie olmuyormuş peki ne zaman mürcie sıfatını hak eder? Şeyh Useymin, Şeyh Elbani ve Şeyh Bin Baz irca özelliklerine sahip kişiler mi yoksa bidata sapmış mürcie fırkalarından mı?

2. Geçmişte bazı (cahil) müslümanlar dinin aslını bozan bidat fırkaları, fiili küfür veya şirk görmedikleri için, tekfir etmeyenler var mı. Dinin aslından kastım puta secde, Allah'a sövme, teşri hakkını Allah'tan başkasına verme. Benim duyduğuma göre şayet Allah'a sövmenin, puta secdenin, teşri hakkını Allah'tan başkasına vermenin küfür veya şirk olduğunu bilmiyorsa kendisi bu fiilleri işlemediği ve bu fiillere cevaz vermediği sürece kafir olmaz, hücceti ikame edilir, hücceti reddediyorsa Kuran ayetlerini reddettiği için muayyen tekfir edilir, bu görüş doğru mudur?

3. Hüccetten sonra muayyen tekfir etmek şart mı, etmeyen kafir olur mu. Mesela ben bu kişiye yeterince delil getiremediğime inanıyorsam ve getirdiğim hücceti kendi çeşidli te'villeriyle reddediyorsa ve bu yüzden muayyen tekfir etmiyorsam kafir olur muyum?

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Wa alaikum salam wa rahmatUllah kardesim.

Yonettiginiz seylerin her biri birden fazla dokuman halinde incelenebilecek seylerdir, sorular kadar kisa degildir :)
Yanlis anlasilmalarin onune gecebilmek icin bu tur sorulara tek elden cevab verilmez, cunku insan fitratinda portrenin bir tarafina bakarken diger tarafini gormek istememek gibi bir zaaf soz konusu, mâlum suan forumda Hanzala - Ahmed Kalkan munazarasi konusunda buna cokca sahid olduk.
Bu sorularinizin cevablarini yavas ve saglam adimlar ile aramak en hayirlisi olacaktir, bunun icinde asagidaki linkte '' Sticky '' olan ust konulara bir bir bakmanizi rica edecegim.
Allah, sahih arastirmalarinizi bereketlendirsin.

iLMi Münazaralar

https://www.islam-tr.org/katagori/ilmi-munazaralar.56/

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kısa kısa değinirsek;
Salafimedia;205318' Alıntı:
Es selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu, İfrat ve Tefrit hakkında:

1. İrca özelliğine sahip olan birisi mürcie olmuyormuş. Peki ne zaman mürcie sıfatını hak eder? Şeyh Useymin, Şeyh Elbani ve Şeyh Bin Baz irca özelliklerine sahip kişiler mi yoksa bidata sapmış mürcie fırkalarından mı?

Murcie, murciede bulunan tüm sıfatların bulunmasından dolayı aldığı bir isimdir. Bir kimsede, murcie fırkasının görüşlerinden biri var diye murcie sayılmaz, murcie sıfatından bir sıfat var denilebilir. İsmini saydığınız kişilerde, murcie fırkasında bulunan sıfatlardan bazı(ları) bulunmuş olabilir, fakat Murcie fırkasının tüm özelliklerinin yahud murci akidesini teşkil eden ana ilkelerin bu isimlerde tek tek olduğunu ben bilmiyorum. Eğer kufur olduğu ve sahibini kâfir yapan ihtilafsız bir meselede hâla bunlar muslumandır deniyorsa veya dedikleri var ise o zaman bu kişilere irca ehli, murcie vasıflı denilebilir.

2. Geçmişte bazı (cahil) müslümanlar dinin aslını bozan bidat fırkaları, fiili küfür veya şirk görmedikleri için, tekfir etmeyenler var mı. Dinin aslından kastım puta secde, Allah'a sövme, teşri hakkını Allah'tan başkasına verme. Benim duyduğuma göre şayet Allah'a sövmenin, puta secdenin, teşri hakkını Allah'tan başkasına vermenin küfür veya şirk olduğunu bilmiyorsa kendisi bu fiilleri işlemediği ve bu fiillere cevaz vermediği sürece kafir olmaz, hücceti ikame edilir, hücceti reddediyorsa Kuran ayetlerini reddettiği için muayyen tekfir edilir, bu görüş doğru mudur?

Geçmişte de, Günümüzde de puta secde eden (alın ve burunla), Allah'a açıkça sövenin ve "Allahın kanunları bu ülkede geçmez, insanlar kanun koyar" diyenler tekfir edilmişlerdir. Huccet ikamet edildiği halde küfründe ısrar edenler muayyen tekfir de edilirler.

3. Hüccetten sonra muayyen tekfir etmek şart mı, etmeyen kafir olur mu. Mesela ben bu kişiye yeterince delil getiremediğime inanıyorsam ve getirdiğim hücceti kendi çeşidli te'villeriyle reddediyorsa ve bu yüzden muayyen tekfir etmiyorsam kafir olur muyum?

Kur'anda açık olan hükümlerde (Allaha sövenin, puta secdeye varanın gibi) huccet ikame edildiği halde, beyyineleri görmesine rağmen, küfründe ısrar eden tekfir edilir. Allah c.c. bunlara kafir dediğinden, kafire kafir değil demek de, tekfir etmeyeni kafir yapar. Fakat Dar'ul Harbde ihtilaflı meselelerde yeterli deliller sunulamayan konularda ve İslami bir otorite olmaması sebebiyle, her hucceti ikame eden , karşıdaki kişi tarafından itibar edilib yeterli görülmediğinden küfründen, şirkinden dönmemesi üzerine muayyen tekfir yapılması hatalı olduğu bilinmektedir. Fakat İslam devleti olsa ve bir otorite (halife, kadı) olması sebebiyle , huccetin ikamesine rağmen küfründe ısrar etmesi durumunda muayyen tekfir edilir ve murtedin hukmu uygulanır. Araştırmak için "İlmi Munazaralar" ve "Tevhid" bölümünden istifade edilebilir.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt