Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Huşu İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Huşu İle İlgili Konular

(1) Namazda Huşunun Vucubiyeti

(52) Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Müminler felaha ermiştir. Onlar namazlarında huşu sahibidirler.”
Müminun: 12
(53) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Dünyaya veda eden kimsenin namaz kıldığı gibi namaz kıl. Her ne kadar sen onu görmüyorsan da O seni görüyor...’ buyurdu.”
Albânî (3776 Cami)
(2) Namazda Secde Mahalline Bakma

(54) Aişe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Kâbe’ye girdi ve orada namaz kıldı oradan çıkıncaya kadar gözü secde mahallinden ayrılmadı.”
Hâkim (1761) Beyhaki (5/158) Albânî (2/73 İrva)
(3) Namazda Semaya Bakmanın Nehyi

(55) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İnsanlara ne oluyor ki namazlarında gözlerini semaya yükseltiyorlar’ buyurdu ve bu hususta ki sözü çok şiddetli oldu. Devamla:
‘Ya bu fiillerinden vazgeçerler yahut onların gözleri kendilerinden kapıverilecektir’ dedi.”
İbni Hibban (2284) Buhari (761) Ebu Davud (913) Nesei (1192) Darimi (1/298) İbni Mace (1044) İbni Huzeyme (475476) Ebu Yağla (7473) Tayalisi (2019) Begavi (739)
(4) Süslü Elbise Namaz Kılanın Huşûuna Manidir

(56) Aişe (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üzerinde desenleri bulunan bir hamisa içerisinde namaz kıldı. Namazda hamisanın desenlerine şöyle bir baktı. Namazdan çıkınca:
‘Benim şu hamisamı Ebu Cehm’e götürün ve bana Ebu Cehm’in enbicaniyesini getirin. Çünkü hamisa beni biraz önce namazda meşgul etti’ buyurdu.”
“Diğer bir rivayette:
‘Ben namazda iken onun desenlerine bakıyordum, onun beni fitneye düşürmesinden korkarım’ buyurdu.”
Buhari (469) Müslim (556/62) Ebu Davud (914) Nesei (770) Humeydi (172) İbni Mace (3550) İbni Hibban (2337) İbni Huzeyme (928) Abdurrezzak (1389) Beyhaki (2/423) Ahmed (6/37199) Begavi (529 el-Mesabih)

Maliik Çevrimdışı

Maliik

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun. Ahi peki uzerinde namaz kildigimiz seccadelerde resimler bulunuyor kabe veya cami resimleri bunda bir sakinca varmidir ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razi olsun. Ahi peki uzerinde namaz kildigimiz seccadelerde resimler bulunuyor kabe veya cami resimleri bunda bir sakinca varmidir ?

Genel anlamda yanıtlayacak olursak, suret bulunan yerde namaz kılmamamız gerek.

Resimlere gelince doğa,manzara,cami vs gibi resimlerle alakalı yasaklama yok ancak seccadede durum, huşumuzu bozmayacak şekilde olması gerek bazı hocalar kabe cami gibi dini motifleri ayak altına serip diye tevil edip mekruh olduğunu söylemekte.

Bu konuda yasaklama bilmiyorum ama dediğim gibi huşuyu bozamamak en güzeli sade renkler olursa bana göre (tabiatim itibarıyla) daha uygun.

Böyle yanıt vermekle beraber şu konuları da incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.islam-tr.org/sahih-ilmihal/20305-resim-yapmak-ve-asmak-haram-midir.html

https://www.islam-tr.org/tevhid/13113-resim-yapmak-asmak-ressamlik.html

https://www.islam-tr.org/soru-cevap-bolumu/12372-islamda-resmin-hukmu.html

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
sadelikten şaşmıcan ahi nitekim bu konuda ALLAH Resulu (s.a.v) yukarda belirtmiş olduğu hadiste ki beni meşgul etti demesi gibi

Maliik Çevrimdışı

Maliik

Üye
İslam-TR Üyesi
ahi bu linkler beni mahvetti :( Rabbim bizleri bagislar insAllah :(

Üst Ana Sayfa Alt