Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hızma, Tırnağa Kına, Dişe Kristal Takmanın Hükmü?

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
hızma takmanın va sadece tırnaklara kına yakmanın halhal takmanın dişe takılan minik renkli kristallerin hükmü nedir?

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bunlarla alakalı diye burdan sorayım.kulak deldirmenin hükmü nedir?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Bu soru (Hızma) daha önce sorulmuştu :

Burna, veyahut Herhangi bir vucüda Küpe takmanin Hükmü nedir ?

https://www.islam-tr.org/konu/burna-veya-vucudun-herhangi-bir-yerine-kupe-takmanin-hukmu-nedir.7838/

Kına sünnette (kadınların) ellerine sürülmesi içindir. Erkek ve kadın ayırımı bilinsin diye.
Tırnağa sürenin kastı sünnet değil hevadır, yani süs, desen amaçlıdır. Böyle bir uygulama İslam tarihinde görülmemiştir. Doğal olarak sadece Tırnağa sürmek bidattir!
Yine bu hüküm dişe takılan kristal vb . meseleleri de aynı şekilddir . Ayrıca kafirlere benzemeye (özen) çalışmakta, maalesef Rasulullahın (s.a.v.) değil, cehennemlik necislerin sünnetlerini (!) muekkeden uygulanmaktadır !

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hocam, kına taşı hakkında da bilgi verirmisiniz?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Kına taşı nedir bilmiyorum .
Edindiğim bilgiye göre Kına olarak bildiğimizin haricinde, sonradan kınaya benzer farklı yollardan elde edilen bir maddeye kınaya benzediğinden dolayı bu adı vermişler. Dolayısıyla kınayla bir bağı olmadığını düşünüyorum. Eğer farklı bir delil ve bilginiz var ise aktarırsanız ben de bilgilenmiş olurum.

Kına taşı: Taş üstündeki sert bir yosununun bu taş üstündeyken suyla (opsiyonel olarak tükürükle ki daha iyi olur) ıslatılarak başka bir taş aracılığıyla püre haline getirildikten sonra haricen sürülerek deriye kına etkisi yapan yosun. Maharet yosunda olmasına rağmen adını yosuna ev sahipliği yapan taştan alır.

Üst Ana Sayfa Alt