Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hizir'in Hayatta Olduğuna Inanmak Bid'attir

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun deli..Rabbim bizlerden kibiri söküp alsın.Akıl versin.

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
tevhidci ' Alıntı:
Hala hızırın hayatta olduğuna inananlarmı var.

şeyhlerin uçtuğuna ve uçurduğuna inananlar olduğu sürece hızır a.s nin hayatta olduğuna inanlarda olacaktır herhalde :muhaha

A Çevrimdışı

Aswadain

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
“Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş” demek şirktir. Kullara yardım eden, rızık veren, hastalıklarına şifa veren Allâh'dır. Hızır’da her insan gibi doğmuş, yaşamış ve ölmüştür. Hızır’ın yaşadığına dair rivayet edilen bütün sözler uydurmadır, asılsızdır. Hızır’ın hayatta olduğuna dair tek bir sahih hadis yoktur.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
bu şekilde her konuya flood yapmaya devam ederseniz yasaklanırsınız haberiniz olsun

A Çevrimdışı

abdullah 789

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
adiyamandaki yaşayan en büyük evliyanın yanına gidinde o size bir göstersin hızır yaşıyormu yaşamıyormu sizde bu konuyu yazan şahıs burdaki üyelere yanlış bilgiler verip kul hakkına giriyorsunuzz...

A Çevrimdışı

abdullah 789

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmam-ı Rabbani hazretleri, Hızır aleyhisselam ile görüşüp konuştuğunu; fakat, vefat ettiğini, ruhunun insan şekline girdiğini bildirmektedir [M 282] al sanada hadiss işte sizin gibileri allaha havele ediyorum ARKADAŞLAR LÜTFEN BÖYLE CAHİL İNSANLARIN SÖYLEDİĞİ SAÇMA ŞEYLERE İNANMAYIN !!!! imamı rabbani hz. çok büyük bir evliya yani allah dostudur bu konuyu yazan şahıs bu hadise inanmayarak haşa dinden bile çıkabilir.....

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
adiyamandaki yaşayan en büyük evliyanın yanına gidinde o size bir göstersin hızır yaşıyormu yaşamıyormu sizde bu konuyu yazan şahıs burdaki üyelere yanlış bilgiler verip kul hakkına giriyorsunuzz...

arkadasim adiyamandaki yaşayan en büyük evliya yascami buyuk? ilmenmi buyuk? ... kerametenmi buyuk? .... cemaatenmi buyuk? seyh abdulkadir geylaniden diger butun allah dostlarindan dami buyuk? yoksa sadece adiyamanin en buyugumu?

bu evliyanin adi nedir bizden saklama ,, bizde onun veliliginden feyz alalim .. birde sana gostermis her halde hizir as'min yasadigini ... nasildi? hizir as .. siz turkcemi konustunuz kendisiyle bize biraz anlatsana ...

İmam-ı Rabbani hazretleri, Hızır aleyhisselam ile görüşüp konuştuğunu; fakat, vefat ettiğini, ruhunun insan şekline girdiğini bildirmektedir [M 282] al sanada hadiss işte sizin gibileri allaha havele ediyorum ARKADAŞLAR LÜTFEN BÖYLE CAHİL İNSANLARIN SÖYLEDİĞİ SAÇMA ŞEYLERE İNANMAYIN !!!! imamı rabbani hz. çok büyük bir evliya yani allah dostudur bu konuyu yazan şahıs bu hadise inanmayarak haşa dinden bile çıkabilir.....

arkadasim bu hadis bizlerin iman edip amel etmemiz gereken bir hadis degildir .. o yuzden inanmayan dinden cikmaz ..

sakin ol once nefsi yazma, burda kimse senin dusmanin degil, belliki seni aman Allah dostudur, aman velidir diye cok korkutmuslar ......

sana ilk nasihadim HER SAHSIN SOZU ALINIRDA ATILIRDA ALLAH RESULU ASV HARIC ..

yani senin adiyamanin en buyuk allah dostu dedigin sahis hizir as ile konustugunu idia ediyorsa YALANCIDIR .. lakin biriyle konustugu kesindir oda vahi aldigi seytandir ..

Abdülkadir Geylânî'nin Şeytana Galebesi

Şeyh Abdülkadir Geylânî'nin başından geçen meşhur olayı buna örnek verebiliriz.

O şöyle demektedir:

"Bir keresinde ibâdet ediyordum. Üzerinde nur bulunan büyük bir arş gördüm. Bu nur bana seslendi:

"Ey Abdülkadir! Ben senin Rabbinim, başkalarına haram kıldıklarımı sana helâl ettim."

Cevap verdim:

- Sen, kendisinden başka ilâh olmayan Allah'sın öyle mi? Defol buradan ey Allah'ın düşmanı!

Bunun üzerine bu nur darmadağın oldu ve kopkoyu bir zulmete dönüştü. Arkasından da şöyle seslendi:

- Ey Abdülkadir, benden dinindeki fıkhın (kavrayışın), ilmin ve ulaştığın mertebeler sayesinde kurtuldun. İnan ki, ben aynı şeyle yetmiş kişiyi saptırdım.

Abdülkadir Geylânî'ye soruldu:

- Onun şeytan olduğunu nasıl bildin? Cevap verdi:

- Bana "Başkalarına haram kıldığımı sana helâl ettim" demesinden...

Çünkü biliyordum ki, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şeriatı nesholunmaz ve değişmez. Bir de onun "Ben senin Rabbinim" deyip de "Ben, zâtımdan başka ilâh olmayan Allah'ım" diyememesinden..."

Ama böyle bir olayla karşılaşanlardan bir kısmı, görünenin bizzat Allah olduğunu sanmışlar ve uyanıkken Allah'ı gördüklerine inanmışlardır. Onların dayanağı müşahede ettikleri şeylerdir. Aslında bu kimseler haber verdikleri hususlarda doğru söylemekte, fakat bunun şeytan olduğunu bilmemektedirler.

Bu durum birçok câhil âbidin başına gelmiştir.

Bunlardan biri kalkıp dünyada gözü ile Allah'ı gördüğünü sanır ve bunu iddia eder. Çünkü onların birçoğu Allah sandıkları bir şey görmüştür, ama aslında o Şeytan'dır.

Birçoğu da bir peygamber, sâlih bir kul ve Hızır (a.s.) sandığı birisini görür ki, aslında bu da Şeytan'dır.

Sahih bir hadîste Hz. Peygamber'in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

"Kim rüyada beni görürse, beni gerçekten görmüştür. Çünkü Şeytan benim suretime giremez." (Buhârî, İlm 38, Edeb 109)

Bu, uykuda iken rüya ile ilgili bir durumdur. Çünkü uykuda görülen rüya gerçek olabildiği gibi, Şeytan'dan da olabilir. Cenâb-ı Hak, rüyada Şeytan'ın Hz. Peygamber'in şekline girmesini engellemiştir. Uyanıklık durumuna gelince, dünya gözü ile artık O'nu kimse göremez.

Kim, görülen kişinin bizzat daha önce ölen bir kimse olduğunu sanır ve bunu iddia ederse, bunu cahilliğinden dolayı yapmaktadır. Bu sebeple de böylesi bir durum ne sahabeden, ne de güzelce onların yolunda giden tâbiûndan birisinin başına gelmemiştir.

* (Ebû Muhammed Abdülkadir b. Musa el-Cîlânî (el-Geylânî) (561/1166): Kâdiriyye tarikatının kurucusu olup büyük mutasavvıflardandır. Cîlân'da doğmuş, ama gençliğinde Bağdad'a yerleşip kendisini ilme vermiş, hadîs, fıkıh, tasavvuf ve edebiyatta şöhret bularak talebeler yetiştirmiştir. Matbu ve yazma birçok eseri vardır (Ziriklî, A'lâm lV/47). )

Kaynak: İbn Teymiyye Külliyatı - c: 1, s: 247-248

M Çevrimdışı

miraç burak

Üye
İslam-TR Üyesi
akrdeş seni islamiyete davet eidyorum iabdete layık olan Allah a ve resulune iman et Allah cc tüm noksanlıklardan eksik sıfatlardan münezzehdir sıfatalrı yalnız ona ayittir bu sıfatları hiç bir kulda tecelli etmemiştir etmezde son peygamber hz muhammed s.a.v dir bunu dışında peygamberlik iddasıdna bulnanlar sahte peygamberlerdir hepsi kafirdir yalnız ALLAH a iabet eder yalnız ondarn yardım dileriz onla ramıza hiç birşeyi sokmayız hiç birşeyi ona denk tutmayız sende inşaallah islamiyeti kabul et Allah dan başka hiç bir putu yada hiç bir kuldan yardım dileme çünki onlar sen ne kdar dua etsende seni duyamazlar bak bir vesile buraya girmişsin şükret burdan araştır şirk nedir tevhid nedir bid at nedir alim ve sadık kul nedemektir kim Allah ın dostudur kim düşmanıdır bunalrı öğren kelimei şahadat getir ve islamiyete gir yoksa bu şamanist ve budsit inançlarda ısrar edersen kendine yazık edenelrden olacaksın. Allahdan başka kendisine veli edinenin başka bir veli arıyanın durumu çok kötüdür .

A Çevrimdışı

abdullah 789

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
burak bey ben burada kimseyle tartışma gibi bir niyetim yok ama ben bu allah dostuna peygamber diye bişi dedimmi demedim bn allahtan başka kimseye tapıyorumda demedim sadece adiyamanda şuanda yaşayan en büyük bir evliya var dedim ve bu evliyanın kalp gözü açık bakın ben size bişi demiyorum ben sadece bu yanlış konu hakkında müslüman kardeşlerimi uyarıyorum bakın o allah dostuna gidin ve ondan tövbe isteyin bana iyiki bu allah dostunu anlattı diye dua ediceksiniz bundanda eminim çünkü o yaşayan en büyük evliya sizinle bu konuda tartışıp haşa ona inanmassanız öyle biri yoktur falan derseniz dinden çıkarmak istemiyorum vebalini üstüme alamam ama lütfen bilmeden YORUM YAPMAYALIM ARKADAŞLAR...

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
bak arkadaşım,
evvela biz sadece Allah(cc) tan tevbe ister, O'ndan bağışlanma dileriz. (bu sözlerin bile senin tevhidden ne kadar uzak olduğunu ele veriyor. )
daha sonra;
buradaki kişillerin sanki o zatlar hakkında hiçbir fikirleri yokmuş gibi konuşmuşsun. emin ol, buradaki birçok kardeş belki de senden daha fazla tanıyorlar o malum şahısları. hatta, bazıları içlerinde bulunmuş, onun müridi olmuş fakat daha sonra Allah'ın rahmeti sayesinde batıldan yüz çevirmiş ve resulAllah(salat ve selam olsun ona)un yoluna tabii olmuşlardır.
inşaallah sen de hakikati görüp, hidayete tabii olanlardan olursun.
ama evvela miraç kardeşin dediği gibi islamın anahtarı olan kelime-i tevhidin manasın kavrayıp Allah'tan başka her türlü puttan yüz çevirmen gerekir. daha sonra ise ilim kazanmaya çalışmak...
yazılarından anlaşıldığı kadarıyla ilim yolunda pek mesai harcamamışsın. buna rağmen kalkıp burada delillerle konuşan kardeşleri cehaletle suçlaman ise büyük bir ironi!
yanlış anllama, ben de ilim ehli değilim ama ilim ehlinde de saygı duyarım. sana da naçizane tavsiyem hevalarına göre konuşanlara değil, delillere dayanarak konuşanlara ititbar etmendir ve hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın insanların KUL HAKlarını gözetmendir.
selametle...

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Rahman'ın kulları; O kimseler ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve cahiller kendilerine laf attıkları zaman «Selametle!» derler. (furkan/63)

selametle...

Üst Ana Sayfa Alt