Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hayız Ve Nifas Kanı Dışındaki Kanlar

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hayız kanının necis olduğu daha önce açıklanmıştı. Diğer kanlar ise, ister insan kanı, ister eti yenen hayvan kanı olsun temizdir. Zira asıl olan -aksini bildiren bir nas olmadığı sürece- temizlikt ir. Delillere gelince;
Cabir (radıyallahu anh) anlatıyor "Rasululla h aleyhissa lâtu vesselam'la birlikte Zâtu'r-Rikâ' gazvesine çıktık. (Askerlerd en) bir kişi, müşriklerden birinin hanımına temasta bulundu. Kocası da:
"Muhammed'in Ashabından kan dökmeden geri dönmeyeceğim'' diye yemin etti. Evinden çıkıp Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm'ı tâkibe koyuldu. Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm bir yerde mola verdi ve:
"Kim bizi (nöbet tutup) koruyacak?'' diye sordu. Muhacir ve Ensâr'dan birer adam vazifeyi üzerlerine aldılar. RasuIulla h aleyhissa lâtu vesselâm, bunlara:
"Şu geçidin girişini tutun (orada bekleyin)!'' diye buyurdu. Bu iki zat, geçidin ağzına gelince Muhacirde n olanı, yattı. Ensâri de namaz kılmaya başladı. Derken tâkipçi adam da oraya geldi. (Namazdaki nöbetçinin) siluetini görünce anladı ki, bu, askerleri n koruyucus udur, derhal bir ok attı ve ok, eliyle koymuşçasına hedefini buldu. Ensari oku çıkarıp (namazına devam etti). Müşrik (isabet ettiremed im düşüncesiyle atmaya devam etti.) Öyle ki üçüncü okunu da attı. Ensâri de (yaraya aldırmadan) aynı şekilde namazına devam etti. Bir müddet sonra arkadaşı uyandı. (Müşrik bunların iki kişi olduğunu görünce) yerinin farkına vardıklarını anladı ve kaçtı. Muhâcirden olan zât, Ensari arkadaşındaki kanı görünce:
"Sübhânallah! Sana ilk oku atınca beni niye uyandırmadın?" diye sordu. Arkadaşı:
"Öyle bir sure okuyordum ki, kesmek istemedim '' diye cevapladı.''
Misver İbnu Mahreme'nin anlattığına göre: "Ömer İbnu'I-Hattab radıyallahu anh'ın hançerlendiği gece huzuruna girdi ve Ömer'i sabah namazı için uyandırdı. Ömer radıyallahu anh:
"Namazı terk edenin İslam'dan nasibi yoktur!'' buyurdu. Sonra Ömer, yarasından kan aktığı halde namaz kıldı.''
Hasen el Basri r.a dedi ki; “Müslümanlar yaralarından kan akmasına rağmen namaza devam ederlerdi .”
Tavus, Muhammed Bin Ali, Atâ ve Hicaz alimleri kandan dolayı abdest bozulmaz derlerdi.
İbni Ömer r.a. sivilcesi ni sıkıp kanatmış ve abdest almadan namaz kılmıştır.
İbni Ebi Evfa r.a., kan tükürdüğü halde namazına devam etmiştir.
Enes r.a. hacamat olmuş (kan aldırmış) ve yeniden abdest almadan namaz kılmıştır.
İbni Mesud r.a. karnında işkembe ve kurbanlık koyun kanı olduğu halde namaz kılmıştır.
Aişe r.a.’dan; “Kan damlaları hasır üzerine düşse bile namaz kılabilirsin.”

A Çevrimdışı

Askalani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
akhi eklediğin her konunun kaynağını en azından hadislerin yerini yazarsan çok iyi olur.
bazı konuları not alıyorum kaynaklarıyla almak elbetette çok daha iyi olacak benim için
Konular içinALLAH subhanehu ve Teala razı olsun bu arada.
seni ve aileni cennetiyle müjdelesin-amin-

Üst Ana Sayfa Alt