Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haydi Namaza!

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
Namaz,Allah adına Allah karşıtlarına karşı bir başkaldırış/KIYAM,O'na canı gönülden bir boyun eğme/RÜKU,onun karşısında kendini hiçe sayan bir yere kapanış/SECDEDİR.....................
Küfrün ve şirkin her türlüsüne,tapınmanın ve bağlılıkların her çeşidine,nefsin ve şeytanın tüm arzularına,sahte ilahların ve efendilerin egemenliğine karşı Allah adına KIYAM !..Yanlıca KAHHAR ve CEBBAR olan Allah'IN huzurunda saygı ve tevazu ile başeğiş.................
o'nun büyüklüğü ,azameti ve yüceliği karşısında haşyetle yere kapanıp hamd ile tesbih ediş.................
Allah'I yüceltirken TAĞUT'U reddettiğimizi,Rabbimize teslimiyet ve bağlılığımızı ifade ederken,başka hiçbir varlığa ve GÜCE bağımlı olmadığımızı ifade eden bir özgürlük İLANI......................
her rekatta okunan Fatiha suresi çerçevesinde tanımlarsak:NAMAZ; alemlerin rabbi olan Allah'LA günde beş kez kulluk SÖZLEŞMESİNİ yenilemek,hamd,şükür ve övgünün sonsuz merhamet ve lutuf sahibi Allah'A yapılacağını,ibadet edilmeye ve yardım dilenmeye layık yegane ilahın 'DİN GÜNÜNÜN SAHİBİ'olduğunu,uyulacak tek yolun dosdoğru yola olan İSLAM olduğunu tekrar tekrar kabul ve ilan etmektir....
Daha başka bir ifade ile Namaz ;KULUN,kendisine sürekli türlü ikramlarda bulunan RABBİNNE karşı günde beş vakit teşekkür eyleminde bulunmasıdır.
Hasılı NAMAZ ;fiili bir tevhid,kalbi bir yöneliş, şuurlu bir zikir/anma ve tesbih,günah ve isyanlardan kesin pişmanlık duyuş,tevbe ve istiğfar,yalvarma,yakarma,samimi dua,gönülden NİYAZ................
VE SAYgı,alçakgönüllülük,yakarış, aşk ile dua,pişmanlık...........namaz bunlardan yanlız biri değil,HEPSİ..................Bütün bunlar ,namazın parçası,ögesi ve özelliğidir................

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
Günde beş vakit namaz kılmak ,günlük hayatın akışını beş defa durdurarak ALLAH'IN huzuruna çıkmak demektir.
RABBİMİZ,aciz ve zayıf kullarının gündelik koşuşturmayı beş kez bırakıp kendi huzuruna çıkmasını niçin istemektedir.?
ALLAH'IN dışındaki çeşitli nesnelere gönülden bağlanarak onları ilahlaştırıp Allah'a ortak koşma tehlikesiyle her an karşı karşıya bulunan insanlar ,ancak günde beş vakit (huşu)namaz kılarak bu sapmadan kurtulabilirler.Dünyevi zaafların ,şeytani arzu ve isteklerin,gönlümüzü doldurmaya başlayan kibir ve gurur gibi duyguların,nefsani ihtiras ve tutkuların büyüleyici atmosferinden ancak namazla uzaaklaşabilir."KADINLARA,OĞULLARA,KANTAR KANTAR YIĞILMIŞ ALTIN VE GÜMÜŞE,SALMA GÜZEL ATLARA(BİNEKLERE),HAYVANLARA VE EKİNLERE DUYULAN AŞIRI TUTKULAR"(3-14)KENDİLERİ için çekici kılınmış bulunan insanlar,NAMAZ sayesinde bunlara kul olmaktan kurtulup özgürlüklerine kavuşurlar...........

GÜNLÜK hayatın hızlı koşusu içinde ALLAH'I VE AHİRETİ,CENNETİ ,CEHENNEMİ ,ÖLÜMÜ,HESAP GÜNÜNÜ UNUTAN KULLAR ,NAMAZLA ,NAMAZDA OKUDUĞU AYETLERLE ,DUALARLA BUNLARI SÜREKLİ HATIRLAR...

ABDULLAH YILDIZ(HAYDİ NAMAZA İSİMLİ KİTABINDAN ALINTI)
YAKARIŞ!
YA İLAHİ SANA HAMD OLSUN Kİ SEN BİZLERİ MÜSLÜMAN OLARAK YARATTIN VE SANA KUL SEÇTİN..VE SANA BİNLERCE HAMD OLSUNKİ BİZLERİ NAMAZ GİBİ MUHTEŞEM BİRŞEYİ, KULLUĞUMUZUN FARKINA VARDIRAN,KENDİ
KARŞINA GEÇİRİP,GÜNDE BEŞ KEZ BİZLERİ MUHATAP KILDIĞIN İÇİN KENDİNE, SANA HAMD OLSUN....
YARABBİ BİZ SANA HAKKIYLA ŞÜKR EDEMEYİZ.."EY RABBİM ZATININ YÜCELĞİNE SALTANATININ BÜYÜKLÜĞÜNE YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE SANA HAMD OLSUN.."
YARABBİ BİZLERİN HAYATINI HUŞUYLA KILACAĞIMIZ NAMAZLARLA SÜSLE VE O ŞEKİL HUZURUNA AL...HESABA ÇEKİLECEĞİMİZ İKİNCİ ŞEY OLAN NAMAZ HESABIMIZI YÜZÜMÜZ AK BİR ŞEKİLDE VERELİM.... VERELİM Kİ SONRAKİ HESAPLARIIMIZDA KOLAYLAŞSIN..
NAMAZLARIMIZDA HUŞUYU NASİB ET....VE SONUNA KADAR ÖYLE DEVAM ETTİR.
YARABBİ HALA NAMAZIN GÜZELLİĞİNE VARAMAYAN KARDEŞLERİMİZE DE NASİB ET..AİLELERİMİZDE NAMAZ KILMAYANLARA NASİB ET.... (HUŞUYLA KILINACAK NAMAZLARI)VE NAMAZ KILDIĞI HALDE NAMAZINDAN HİÇBİRŞEY ANLAMAYAN TÜM HERKESE FARKETTİR NAMAZIN GÜZEELLİĞİNİ...VE BİZ ACİZ KULLARINADA EN GÜZEL ŞEKİLDE NAMAZIMIZI EDA ETMEYİ NASİB EYLE..HİÇ BİRŞEKİLDE NAMAZ BORCUYLA HUZURUNA ALMA YARABBİ...AMİN AMİN AMİN!!! VEBİZLERİ ŞEHİT ET YARABBİ ŞEHİT ET!!!AMİN!!!

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
E.A!

ALLAHU EKBERU KEBİRA!!!
Allah razı olsun hak yolun hak yolcusu kardeşim inş.. :güldüm...

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

Peygamber (a.s) 'ın kıldığı namazlara bir ulaşabilsek!!!
Ama olacak inş...Rabbimizin desteği bizim gayretlerimizle...
AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

E.A!

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
E.A!

AllahU EKBERU KEBİRA!!!

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

E.A!
a.s aminnnnnn....kardeşim

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
E.A!

AllahU EKBERU KEBİRA!!!

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

E.A!

a.s
S.A
AMİN AMİN AMİN!!!
ALLAH İÇİN SEVMEK GERÇEKTEN DE NE KADAR DEĞERLİYMİŞ....
YA ÜMMÜ BEYRUHA SENİ ALLAH İÇİN SEVİYORUM (ABLACIM) :öptüm:///
ALLAH RESULÜNÜN SÜNNETİNİ YAPTIM RABBİM ECRİMİ VERSİN :güldüm..AMİN!!!
S.A

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hak_yolcusu ' Alıntı:
Ümmü Beyruha ' Alıntı:
E.A!

AllahU EKBERU KEBİRA!!!

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

AMİİN!!!AMİİN!!!AMİİN!!!

E.A!

a.s
S.A
AMİN AMİN AMİN!!!
Allah İÇİN SEVMEK GERÇEKTEN DE NE KADAR DEĞERLİYMİŞ....
YA ÜMMÜ BEYRUHA SENİ Allah İÇİN SEVİYORUM (ABLACIM) :öptüm:///
Allah RESULÜNÜN SÜNNETİNİ YAPTIM RABBİM ECRİMİ VERSİN :güldüm..AMİN!!!
S.A

E.A!

HAK YOLCUSU KARDEŞİM....
UĞRUNA SEVDİĞİN RABBİMDE BİZİ SEVSİN VE FİRDEVS ÖZLESİN BİZİ!
BEN DE KARDEŞİM ALLAH ŞAHİT SENİ ALLAH İÇİN ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM! :öptüm:///

E.A!

Üst Ana Sayfa Alt