Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hasta Olan Kişinin Namazı Oturarak Kılması

Ş Çevrimdışı

şevga gül

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
s.a. arkadaslar ben ems hastasıyım bazen ıyı bazen hasta oluyorum buyuzden namazlarımda aksı yor ama oturarak namazda kıldıgım oluyor herzaman deyıl acaba bu bazen ayakta bazen oturarak kılmam kabul oluyormu

s.muhammed Çevrimdışı

s.muhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam,

Gücünüz yetmediği zamanlarda oturarak kılmanızda bir beis yoktur. Zira Nebi sallallahu aleyhi ve sellem'in de ashabınında oturarak namaz kıldıkları sabit olmuştur.

İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Benim basur hastalığım vardı, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e namazı nasıl kılacağımı sordum?

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ayakta namaz kıl! Eğer ayakta namaz kılmaya gücün yetmez ise oturarak kıl! Eğer buna da gücün yetmezse yanının üzere yatarak kıl’ buyurdu.”

Buhari 1117, Ebu Davud 952, Tirmizi 372, İbni Mace 1223, Darekutni 1/380, Beyhaki 2/304, Ahmed 19840, İbnu’l-Carud 231, Albânî İrva 299

İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bir insanın oturarak kıldığı namazını sordum.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Kim ayakta namaz kılarsa bu en faziletli olanıdır. Kim de oturarak kılarsa onun için ayakta kılanın yarı ecri vardır. Kim de yanı üzere yatarak kılarsa, onun için oturarak kılanın yarı ecri vardır’ buyurdu.”

Buhari 1074, Ebu Davud 951, Nesei 1659, Tirmizi 371, İbnu’l-Carûd 230, Beyhaki 2/308, İbni Hibban 2513, İbni Ebi Şeybe 1/502, Ahmed 4/433

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ben kendisiyle beraber olduğum halde ashabından hasta bir adamı ziyaret etti. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yanına girdiğinde adam bir ağaç parçası üzerine namaz kılıyordu. Adam secde ettiğinde alnını o ağaç parçasının üzerine koydu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona işaret etti, adam da ağacı attı ve bir yastık aldı.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Onu bırak, eğer yere secde etmeye gücün yeterse et, yoksa ima ederek kıl. İma ettiğinde secdeni rükûundan daha eğik yap’ buyurdu.”

Tabarani Mucemu’l-Kebir 13082

s.muhammed Çevrimdışı

s.muhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hastalandı ve oturduğu halde namaz kıldı. Biz de arkasında ayakta namaz kıldık. Ebu Bekir onun tekbirlerini insanlara işittiriyordu. Bir ara bize meyletti ve bizi ayakta gördü. Bize işaret etti biz de oturduk, onun namazına uyup oturarak namaz kıldık. Selam verdiği zaman Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sizler biraz önce neredeyse İranlıların ve Rumların yaptığı gibi yapıyordunuz. Onlar kralları otururken kendileri onlara karşı ayakta dururlar. Sizler öyle yapmayınız İmamlarınıza İttiba ediniz. İmam ayakta namaz kılarsa siz de ayakta namaz kılınız, oturarak namaz kılarsa siz de oturarak namaz kılınız’ buyurdu.”

Müslim (413/84) Ebu Avane (2/108) Ebu Davud (606) Nesei (1199) Ahmed (3/300) Albânî (2/122 İrva)

Üst Ana Sayfa Alt