Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hadis - Sunnet Inkarcısı Hasta Kalbliler

M Çevrimdışı

mslmn

Üyeliği İptal Edildi
Banned
her vahiy koruncak diye bir şeymi var incil neden korunmadı tevrat neden he he :yale

- - - Updated - - -

el takısı olması h,kmeti nayrı bir şey olduğunu gösterir ruh er ruhtada olması onun onlardan ayrı bir özelliği olduğunu gösterir yani onlardan farklıdır

madem öyle tevrat ve incil'e de uyulabilir o halde size göre :yale

kitab ile hikmet ayrı ise melekler ile ruh da ayrı olmalı. bu durumda akla şu soru gelir: ruh yani cebrail bir melek değil mi?

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
açık olarak belirtilenler o bağlamda değerlendirilir ama yarı açık olanlar ise bir kaç bağlamda değerlendirilebilir ben çıkıyorum by by

M Çevrimdışı

mslmn

Üyeliği İptal Edildi
Banned
@it, ben senin ne yapmaya çalıştığını gerçekten anlayamadım. Bir resul elçiyse neden sonradan hükümler getirdi ve Allah'ın getirdiklerini sonradan değiştirdi diyorsun. Bir de kur'an'ın nüzul sebebini yedinci yüzyıldan sonrasını bağlamaz diyerek Allah'ın getirdiklerini kendin değiştiriyorsun.

Eğer iddianda tutarlıysan haydi delilini getir de kur'an'ın nüzul sebebinin yedinci yüzyıldan sonrasına örnek alınamayacağını ıspatla.

Ben rasul sonradan (kur'an dışı) hükümler getirdi ve hadisleri dine ekleyerek dini değiştirdi demiyorum, bunu diyenler sizlersiniz. Kur'an'ın nüzul sebebleri Kur'an'ın indiği yeri ve zamanı bağlar. Sen hiç tanklı tüfekli düşmana at üstünde kılıç sallayarak karşılık veren birini gördün mü günümüzde?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben rasul sonradan (kur'an dışı) hükümler getirdi ve hadisleri dine ekleyerek dini değiştirdi demiyorum, bunu diyenler sizlersiniz. Kur'an'ın nüzul sebebleri Kur'an'ın indiği yeri ve zamanı bağlar. Sen hiç tanklı tüfekli düşmana at üstünde kılıç sallayarak karşılık veren birini gördün mü günümüzde ?

aaah ah. ben biliyom

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

kitab ile hikmet ayrı ise melekler ile ruh da ayrı olmalı. bu durumda akla şu soru gelir: ruh yani cebrail bir melek değil mi?

hayır ruh a el takısın gelmesi onun ayrı onlardan daha farklı üstün olduğunu belirtir hikmete gelmesi ise aynı bir şey için yani nitelemek babında olmadığını zaten belli başlı bir şey olduğunu göster,r

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hayır kuranın nuzul sebebler iinme sebebidir yani ilk bağlamda o olay için inmiştir ve onların benzerler için

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

hayır korunduğunu biz biliyoruz çünkü hadislerin sahih olanına iman ederiz hem senedne sahih hemde metnen zaten peygamberin bir hadisi vardır ben eğer size bir güze lsöz gelirse bilinki onu ben sölemisimdir eğer kötüyse onu ben sölememisimdir

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben rasul sonradan (kur'an dışı) hükümler getirdi ve hadisleri dine ekleyerek dini değiştirdi demiyorum, bunu diyenler sizlersiniz. Kur'an'ın nüzul sebebleri Kur'an'ın indiği yeri ve zamanı bağlar. Sen hiç tanklı tüfekli düşmana at üstünde kılıç sallayarak karşılık veren birini gördün mü günümüzde?

birde buhairi analizi adlı videoya cevap eğer buhari birini yalancı görürse yada atını bile kandıran ondan rivayet edilen tüm hadisler gider belki 100 belkide 200-300 yani bu videoyu hazırlayan cahilin usul bilmemesindendir 6.000 hadisden bu hadisler eksilir ve sahihi buhari oluşur hesab abunları katmadı bir adam gidişi 1-2 gün sürerse ve gittiği yerde 3-4 ravi görürse onların yaşamını yada onları nrivayetlerini kabul etmesse zaten 1.000 2.000 hadis gider böyle adamlar yüzünden geriye bu hariye 3.000 4.000 kalır ki buhari zate nkendi sahihlerini birde hocalarının seçtiklerini de eklemiştir yani onlarla uğraşmamışlarıdr birde sahabebunları yazmıştır hadisleri eğer dersenki bubelgeler neden yok bunlar buharinin hocalarına yada başka kitap sahiplerinin hocalarına gelmiş onlarda bunları kendi kitaplarını eklemişler böylece kaybolup gitmiştir nasıl bizim arşivlerde kaybolduğu gibi:yale:yale:yaleyarın abdulmuiz gösterecek sana

M Çevrimdışı

mslmn

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hayır korunduğunu biz biliyoruz çünkü hadislerin sahih olanına iman ederiz hem senedne sahih hemde metnen zaten peygamberin bir hadisi vardır ben eğer size bir güze lsöz gelirse bilinki onu ben sölemisimdir eğer kötüyse onu ben sölememisimdir

hadislerin korunduğunu nereden biliyorsunuz? bir hadisin sahih ya da mevzu olduğunu nereden anlıyorsunuz? ya birisi peygamber adına güzel söz uydurmuşsa?

M Çevrimdışı

mslmn

Üyeliği İptal Edildi
Banned
birde buhairi analizi adlı videoya cevap eğer buhari birini yalancı görürse yada atını bile kandıran ondan rivayet edilen tüm hadisler gider belki 100 belkide 200-300 yani bu videoyu hazırlayan cahilin usul bilmemesindendir 6.000 hadisden bu hadisler eksilir ve sahihi buhari oluşur hesab abunları katmadı bir adam gidişi 1-2 gün sürerse ve gittiği yerde 3-4 ravi görürse onların yaşamını yada onları nrivayetlerini kabul etmesse zaten 1.000 2.000 hadis gider böyle adamlar yüzünden geriye bu hariye 3.000 4.000 kalır ki buhari zate nkendi sahihlerini birde hocalarının seçtiklerini de eklemiştir yani onlarla uğraşmamışlarıdr birde sahabebunları yazmıştır hadisleri eğer dersenki bubelgeler neden yok bunlar buharinin hocalarına yada başka kitap sahiplerinin hocalarına gelmiş onlarda bunları kendi kitaplarını eklemişler böylece kaybolup gitmiştir nasıl bizim arşivlerde kaybolduğu gibi:yale:yale:yaleyarın abdulmuiz gösterecek sana

bir hadise göre elçi diyor ki: "savaş hiledir." şimdi buhari'nin mantığıyla hareket edersek elçinin sözlerine itibar edilmez. atını kandıran adamdan hadis almıyorsa, savaş hiledir diyen elçinin sözlerini niye alıyor :yale

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Sübhanallah biz ne zaman peygamberin Allah'ın getirdiğinin aksine bir şey getirdiğini savunduk? Müfteri insanlarla mü'minler arasında ateş vardır.

Eskiden kılıçla savaş vardı, şimdi tankla tüfekle
Eskiden aşiret / kabile geleneği vardı, şimdi şehir geleneği var
Eskiden insanlar barbardı, şimdi insanlar medeni

Bu zihniyete göre din eskilere indi, bu topluma değil. Çok merak ediyorum din eskilere indiyse sen kime tapıyorsun?
Elcevap: Nefsine

M Çevrimdışı

mslmn

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sübhanallah biz ne zaman peygamberin Allah'ın getirdiğinin aksine bir şey getirdiğini savunduk? Müfteri insanlarla mü'minler arasında ateş vardır.

Eskiden kılıçla savaş vardı, şimdi tankla tüfekle
Eskiden aşiret / kabile geleneği vardı, şimdi şehir geleneği var
Eskiden insanlar barbardı, şimdi insanlar medeni

Bu zihniyete göre din eskilere indi, bu topluma değil. Çok merak ediyorum din eskilere indiyse sen kime tapıyorsun?
Elcevap: Nefsine

Kur'an dışı şeyleri kabul edip onları dine ekleyenler sizler değil misiniz? Din eskilere indi ve dinin geçmiş ve yerel uygulamaları geçmişte o yerlerde yaşayan insanları bağlar. Din eskilere inmiştir ancak yenileri de bağlar lakin geçmişte bir bölgede yapılan uygulamalar günümüzü bağlamaz. mesela 7.yy mekkesinde savaşlar okla, yayla, kılıçla yapılmıştır ve bunlar o günlerde kalmıştır. günümüzü bağlamaz. günümüzde tankla, topla, tüfekle savaşılır. kimse kalkıp da "ama peygamber keleş kullanmadı, kılıç kullandı. siz keleş kullanarak sünneti terk ederek bid'atçi oldunuz" diyemez. yoksa siz tanklı roketli düşmana at üstünde kılıç sallayarak mı karşılık veriyorsunuz? alaska'da arab kıyafetleriyle mi dolaşıyorsunuz?

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an dışı şeyleri kabul edip onları dine ekleyenler sizler değil misiniz? Din eskilere indi ve dinin geçmiş ve yerel uygulamaları geçmişte o yerlerde yaşayan insanları bağlar. Din eskilere inmiştir ancak yenileri de bağlar lakin geçmişte bir bölgede yapılan uygulamalar günümüzü bağlamaz. mesela 7.yy mekkesinde savaşlar okla, yayla, kılıçla yapılmıştır ve bunlar o günlerde kalmıştır. günümüzü bağlamaz. günümüzde tankla, topla, tüfekle savaşılır. kimse kalkıp da "ama peygamber keleş kullanmadı, kılıç kullandı. siz keleş kullanarak sünneti terk ederek bid'atçi oldunuz" diyemez. yoksa siz tanklı roketli düşmana at üstünde kılıç sallayarak mı karşılık veriyorsunuz? alaska'da arab kıyafetleriyle mi dolaşıyorsunuz?

1.olarak 19 cuların tarihsel hatası eğer resulullah insanlara namazı kurana göre kıldırdıysa ve 600 yıl sonra gelen buhari bambaşka bşr namaz getirdiyse insanlar neden isyan etmedide bizim dedelerimiz peygamberden bunu gördü demedi isyan etmedi eğer böyle bir şey olsaydı tarih kitaplarına geçerdi demekki yok o yüzden hadisler vardır ve resulullaha kendine öğretileni öğretmiştir

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest

siz dini kullanılan araçlara göre mi değerlendiriyorsunuz.Dinin tanımında ve kuranda kılıçtan oktan başka bir savaş aleti kullanılmayacak mı yazıyor.Nasıl bir zihin yapısına sahipsiniz hayret doğrusu.Dinin temeli,İtikat,Adalet,İbadet,Ahlak,Muamelat,Ukubat konularından oluşur.Bunlar birbirinin tamamlayıcısıdr.Birisi eksik olduğunda dinden çıkarsın.Bunların kaynağı kuran,uygulama şekli de sünnettir.Günümüzde sadece dinden sadece ibadet kalmış diğer din temelleri beşeri temellere oturtulmuştur.O devrin(asrı saadet) yaşam biçimine bakarsan yaşam bakımından imkanlar son derece kısıtlıdır.Bu meyanda insanlardaki adalet,ahlak,itikat,ibadet,muamelat ve ukubat konusundaki mükellefiyet her dönem farklılık göstermemiştir.Kıyamete kadar bu şeri temeller değişmeyecektir.Çünkü bunlar değişmez kanunlar ihtiva eder.O dönemin zorlukları neyi gerektiriyorsa dini açıdan bu gün de aynı gereklilikler mevcuttur.sadece bu gereklilikleri yerine getirmek için Allahın bir lutfu olarak nimet ve ilimde genişlik verilmiştir.Sana verilen bu genişliği eğer sen kendi ilminin ve bilginin üstünlüğü kabul edip,Allahın gücünün eksikliği olarak görürsen şirk üzerinde bulunursun.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"to remove all innovations"

Bu sapiklar kendilerini "remove" etse, yeterli olurdu.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum we rahmetullah.
Bir hadis inkarcısıyla tartışıyordum ona paygamberimiz(s.a.v)'min "bana bir kitap bir de onun kadarı verilmiştir. Yakında karnı tok olan ve..." hadisini okudum bana şöyle bir itirazda bulundu
"Allah "kitap ve hikmet verdim" diyor
Bu hadis ise hikmet yerine "onun kadarı verildi" diyor.
"okadarı verildi" deniyorsa ve
Kur'an 6236 ayet ise,bu rivayete göre yine okadar hadis olması lazım.
Bu rivayete doğru diyelim tamam kabul ama ozaman birçok hadis kitaplarını çöpe atma zorunda kalırsınız çünkü ayetlerden daha fazla rivayetler bu hadise aykırı."

Yaw nerden düşündün bunu, kırk yıl düşünsem aklıma gelmez,:D
Neyse bu cevaba güzel bir reddiye yazabilir misiniz ? akhiler inşeallah bekliyorum

E Çevrimdışı

Ebu.Cendel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum we rahmetullah.
Bir hadis inkarcısıyla tartışıyordum ona paygamberimiz(s.a.v)'min "bana bir kitap bir de onun kadarı verilmiştir. Yakında karnı tok olan ve..." hadisini okudum bana şöyle bir itirazda bulundu
"Allah "kitap ve hikmet verdim" diyor
Bu hadis ise hikmet yerine "onun kadarı verildi" diyor.
"okadarı verildi" deniyorsa ve
Kur'an 6236 ayet ise,bu rivayete göre yine okadar hadis olması lazım.
Bu rivayete doğru diyelim tamam kabul ama ozaman birçok hadis kitaplarını çöpe atma zorunda kalırsınız çünkü ayetlerden daha fazla rivayetler bu hadise aykırı."

Yaw nerden düşündün bunu, kırk yıl düşünsem aklıma gelmez,:D
Neyse bu cevaba güzel bir reddiye yazabilir misiniz ? akhiler inşeallah bekliyorum
Hadis inkarcılarına en güzel cevap
Ona namazın nasıl kılınacağını
Namazı bozan durumları
Abdestin hangi durumlarda bozulacağını hangi durumlarda bozulmayacağını
Namazı neyin bozacağını vs sor (bunlara daha çok ekleyebilirsin şuan benim aklıma bunlar geldi)
Zaten o cevap veremez bozulur emin ol .
Ama inkarında baya bi ileri biriyse yine bi kılıf bulur ona.Ahmaklarla ugrasılmaz
Kimin sözüydü hatırlamıyorum ama çok güzel bir laf
"Cahillerle tartışmayın,Vallahi ben galip gelemedim" diyor.

Vesselam