Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hac, Umre, Kocanın Arabca Öğrenmesini İstemek, Mehir Olarak İstenebilir mi?

A Çevrimdışı

Al-Akhira

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
As-Salamun Alaikum wa Rahmatulahi wa Barakatuhu,

Rabbim nasip ederse Ramazanda sonra Söz kesilecek ve o Gün insAllah
Nikahimizda kiyilacak...(Dualarinizi beklerim)

Bu konuda size bir Sorum var ve insAllah bana yardimci olursunuz
Simdiden Rabbim sizlerden Ragzi olsun

Soru:

Mehr olarak taleb etmek istedigim 3 Sey var.
Bunlar:

- Bir HAJ
- Bir Umra
ve
- Kendisinin arabca dilinin ögrenmesi ve bana ögretmesi

Mal..Mülk..Araba...Altin...Para... hic bir sey istemiyorum...

Bu taleb etdigim Mehirler acaba Dinimize uygunmudur...??

2- Babam bu Konuya pek sicak bakmiyor...yani onun görüsüne göre...dügün Günü yapilmasi daha iyi...(kendisi Almanyada Diyanet Cami Baskani) bilmem anlatabiliyorumuyum...

Carsafima izin vermez...ona buna izin vermez...malesef sadece Diyanet Fetvalara göre
haraket eder...Bidat uygulamalarina hos görü ile karsilar...

Rabbim bana sabir versinnnnn.....!!!!!

Babami bu konuda nasil ikna edebilirim??
Gecende ona sordugumda....Baba o Kisi benim icin hala Haram ve yabanci biri...onun ile
nasil sözlenim??

Kendisi su cevabi verdi...olsun sen sözlüsün ya...el ele bile tutusup gezebilirsiniz

ASTAIFURULLAH..... cahil insanlar ile ugrasmak gercekden okadar zorki...

Yardiminiza ve Dualariniza ihtiyacim var...

Cevaplarinizi bekliyorum
jazakallahu khairan
Ukhti Humayra

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
As-Salamun Alaikum wa Rahmatulahi wa Barakatuhu,

Rabbim nasip ederse Ramazanda sonra Söz kesilecek ve o Gün insAllah
Nikahimizda kiyilacak...(Dualarinizi beklerim)

Bu konuda size bir Sorum var ve insAllah bana yardimci olursunuz
Simdiden Rabbim sizlerden Ragzi olsun

Soru:

Mehr olarak taleb etmek istedigim 3 Sey var.
Bunlar:

- Bir HAJ
- Bir Umra
ve
- Kendisinin arabca dilinin ögrenmesi ve bana ögretmesi

Mal..Mülk..Araba...Altin...Para... hic bir sey istemiyorum...

Bu taleb etdigim Mehirler acaba Dinimize uygunmudur...??

Cevaplarinizi bekliyorum
jazakallahu khairan
Ukhti Humayra

Mehir olarak Hac ve Umreye gitmeyi istemek

Cumhura göre böyle bir istek caizdir.
Hanefi alimlerine göre caiz değildir.

Bir de şu durum söz konusudur; kişi zengin olduğunda ve hanım zengin olduğunda zaten bu durum üzerinize farz olacaktır. Ya da Hacca gitmeyi farz kılacak bir zenginliğe ulaşamamanız durumunda (hac veya umreye gidemeyerek) ayrıca mehirsiz kalma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mehir olarak kocadan, Arabca öğrenmesini ya da en az öğrenme çabası içerisinde olmasını istemek

Böyle bir mehir isteği caiz değildir. Mehir olarak koca (erkek) karısına bir şey vermelidir. Ya maddiyat ya da bir şey öğretmelidir. Kocası arabca veya Kuran biliyorsa, kadın mehir olarak bunları kendisine öğretmesini isteyebilir. Fakat kocasının faydasına olacak, kocadan çıkmayan bir şeyi istemesi mehir olmaz.

A Çevrimdışı

Al-Akhira

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Peki bu istek acaba Dinimizce uygunmudur....

- Teheccüd Namazina kalkdiginda benide kaldirsin...benim kalkdigimda oda kalkmasi lagzim
"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

"Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)

Benimde aklima bu geldi, gercegi söylemek istersem ben Mehir olarak IKIMIZ icinde hayir olan seyi istiyorum.
Yani Parada istiyebilirim benim Hakkim ama, Selefiler de mesela Sure veya Quran ezberleri istediler...yani illa maddi olmasi sart degil.

Sizce benim bu Teheccüd istegim acaba uygunmudur?? Sizden istenilseydi siz ne düsünürdünüz??

jazakallahu khairan

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Benim tavsiyem bunu buraya yazmak yerine, eş adayınızla bunu konuşmanız gerek ve bunu konuşurken bunu yapman şartı yerine birlikte nasıl ibadetimizi arttırıp Allah cc'ı razı ederiz evlilik imanı güçlendirdiği gibi bu iman ibadete de yansıması normaldir. Ayrıca bayan kardeşlerime şunu da demek isterim ki istediğiniz mehir asla ve asla evliliğe engel bir durum olmaması gerekmektedir. Teheccüde kalkan birinin eşi istiyorsa kaldırmama gibi bir lüksü olmaz zira zaten kendisi eşinide kılar gördüğünde sevinecek ve imanı artacaktır bu tür durumlar şart olmak yerine karşılıklı sevgi ve nasihat ile çözülebilir.

İnsan fıtrat olarak şunu yapman gerek bunu yapman gerek dendiğin de (en azından biz türklerde) ters tepmekte bunun yerine karşılıklı sevgi, saygı, nasihat çerçevesinde olursa eşler arasında hem sevgi artacak ve bu ibadete yansıyacaktır.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Peki bu istek acaba Dinimizce uygunmudur....

- Teheccüd Namazina kalkdiginda benide kaldirsin...benim kalkdigimda oda kalkmasi lagzim
"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

"Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)

Benimde aklima bu geldi, gercegi söylemek istersem ben Mehir olarak IKIMIZ icinde hayir olan seyi istiyorum.
Yani Parada istiyebilirim benim Hakkim ama, Selefiler de mesela Sure veya Quran ezberleri istediler...yani illa maddi olmasi sart degil.

Sizce benim bu Teheccüd istegim acaba uygunmudur?? Sizden istenilseydi siz ne düsünürdünüz??

jazakallahu khairan

Bazı şeyleri ya yanlış algılıyorsunuz ya da farklı bir şeyler yapayım diyorsunuz? Erkek size mehir verecek ya da parası , altını yok ise bir şey öğretecek. Yani erkek bir bedel ödeyecek, çalışacaktır. Zaten kendisinden bunu yapmasını Rasulullah (s.a.v.) istemiştir ve erkek siz bunu mehir olarak şart koşmasanız da yapacaktır. Ömür boyu ödediği halde (sizi namaza kaldırdığı halde) bir türlü (ölçüsü ve süresi olmayan) bitmeyecek bir mehir istediğinizin farkında değil misiniz?
Ayrıca teheccud Rasulullaha farz, ummetine (koca ve size) mutevatir sunnettir. Yani kılınmaya aşırı gayret gösterilmesi gereken en önemli namazlardandır. Sizin kendinizin de (bekarken bile) kalkıp kılmanız gereken, ayrıca hadiste geçtiği üzere sadece erkeğin karısını kaldırması değil, kadının da kocasını kaldırması gereken hassasiyette bir namazdır. Karşılıklı iki tarafın da zaten yapacağı, yapılması istenen bir ibadet mehir sınıfına girmemektedir.
Kocanıza faydasına olacak , görevi olan şeyleri isteyerek farklı olmaya çalışmayın.

Ayrıca böyle bir durumdaki bir erkek de ben niye mehir veremiyorum, benden niye mehir istemiyor diye kendisinin size acıdığınızı da düşünerek hakkınızda yanlış düşünebilir.

Mehir olarak mal isteyince dünyaya tapmış/meyletmiş olmazsınız. O sizin hakkınız, kocanız(olacak) ve bu nikahın farzı/şartı olmasada vaciblerindendir. Yine de maddiyat konusuna hassasiyet göstermek istiyorsanız, çok düşük bir mal ister, evlendikten sonra yine onu kocanıza da verebilir, hacca-umreye mehir olmadan gidebilir, işe, eve harcayabilirsiniz.