Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Güzel ve Çirkin Kadınların Eş Seçimi ve Ahiretteki Beraberlikleri Nasıl Olur?

G Çevrimdışı

gülşah kandemir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyamızda güzel kadınların eş seçiminde çok fazla seçim hakkı oluyor ,cunku onlara talep cok fazla oluyor ve bu sayede taleplerin içinden kendisi için en ahlaklı, en cok anlaşabildiği kişiyi seçebiliyor .Fakat çirkinler için bu durum tam tersi, kendilerine talep olmadıgı için ,seçim şansları olmuyor ya evde kalıyorlar ya da ck iyi anlaşamadıkları biriyle evlenip bir ömür geçirmek zorunda kalıyorlar.Peki o iyi anlaşamadığı kişiyle diğer dünyada da beraber olacaklar mı

Slave of Allah Çevrimdışı

Slave of Allah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Herkese açık yazdığın için ben cevap veriyorum bacım.

Ümmü Eymen r.a zenci, dul ve yaşlı bir kadındı. Evlenme açısından da dünyalık ete değer veren insanların tercih etmeyeceği biriydi. Fakat Allah resulu a.s bir rivayete göre “Cennet ehlinden bir kimseyle evlenmek isteyen Ümmü Eymen ile evlensin” buyurmuştur.
Aynı şekilde başka bir sahih hadiste, "Bir hanım dört şey için nikahlanır: güzelliği, soyu, malı ve dindarlığı. Siz dindar olanını seçin." buyurur.
E mantıken, cennette de üzüntü ve sıkıntıya dair hiçbir şey olmayacağı için, bi müslüman hanımı üzecek hiçbir etken bulunmayacaktır veya etkenler onun en sevdiği hale gelecektir.

Gel gelelim bacım, bence güzel olmamak bir bakıma avantajdır.
Çok ciddi söylüyorum.
Seninle sadece etin için değil dinin için, yani kendisini Allah'a yaklaştıracak biri niyetiyle seni seçen, evlenecek birini bulursun. Bu da zaten takva ehli erkeklere has bir özelliktir.
Zaten takva ehli olmayan bi erkekle bir ömür de zulüm olur. Onlar da mümin hanımlardan uzak olsun ;)

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eger sen ve iyi anlasamadigin esin cennete girerseniz hem size guzellik verilir hemde araniz duzelir.yani esin cennete girerse beraber olursunuz hala.ama cennete giremezse ayrilirsiniz yanlisim varsa duzeltsinler ama

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mshdv

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çirkin kadın yoktur şeytanın güzel gösterdiği kadın vardır. Eğer cahil bir erkeksen çıplak kadın güzeldir eğer takva ehli olmaya çalışan bir erkeksen iffetli bir kadın güzeldir. Ayrıca insan kaderindeki kişiyle evleniyor çok talibi olur çok seçeneği olur ama gider kaderindeki insanı seçer.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayat bir imtihan güzel nefsinin dizginlerini tutmaya çalısırken,çirkin ise sabr edecektir.

Doğrusu biz insanı, imtihan etmek için karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık. 76:2

Kim de Rabbinin divanında durmaktan korkmuş, nefsini boş heveslerden menetmiş ise,

Kuşkusuz onun varacağı yer cennettir. (NAZİ'AT/40-41)

...sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete girivereceğinizi mi sandınız? 3-142

Bu arada;

Dünyamızda güzel kadınların eş seçiminde çok fazla seçim hakkı oluyor ,cunku onlara talep cok fazla oluyor ve bu sayede taleplerin içinden kendisi için en ahlaklı, en cok anlaşabildiği kişiyi seçebiliyor .Fakat çirkinler için bu durum tam tersi, kendilerine talep olmadıgı için ,seçim şansları olmuyor ya evde kalıyorlar ya da ck iyi anlaşamadıkları biriyle evlenip bir ömür geçirmek zorunda kalıyorlar.Peki o iyi anlaşamadığı kişiyle diğer dünyada da beraber olacaklar mı

Cennette üzüntü,keder kalblerde kin ve dusmanlık olmayacak.Kişinin eşi bu dunyada kotu bir insan oldugu taktirde cennette en ideal kısı haline donusecektir...Cennette yüz değistirme pazarlarınında oldugunu unutmayalım...

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bütün bekarlar izlesin

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi

Bütün bekarlar izlesin
Video güzel ama bu zamanda böyle gençler var mı onu bilmiyorum, yani dış güzelliğe pek bakmayan ve önemsemeyen. İnşaAllah kalmıştır.. Ama Nureddin hoca da Eş seçimi yaparken Eşlerin birbirini beğenmesi Lazım diyordu dış görünüşü kastederek sanırım

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eger sen ve iyi anlasamadigin esin cennete girerseniz hem size guzellik verilir hemde araniz duzelir.yani esin cennete girerse beraber olursunuz hala.ama cennete giremezse ayrilirsiniz yanlisim varsa duzeltsinler ama

ben bunu tam olarak anlayamadım.
bu dünyada ki eşimle cennettede mi birlikte olacağım? bununla ilgili ayet varmı ablam.

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu dünyada ki eşimle cennettede mi birlikte olacağım? bununla ilgili ayet varmı ablam.
"Siz ve eşleriniz, ağırlanmış olarak cennete girin."(zuhruf 70)
"Adn cennetleridir; oraya girerler. Babalarının, eşlerinin, çocuklarının iyi olanları da oraya girerler. Melekler her kapıdan yanlarına gelir."(rad 23) bu ayetler var abla

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
herkesin bir alıcısı vardır merak etmeyin .... güzellik görecelidir. .. yukarda ki yorumlardan anladıgım kadarıyla çirkinle evlenen takva sahibi deniyor ama o bize çirkin gelen kişiyle evlenen adama o kadın cirkin gelmiyor ki evleniyor :)
leyla çok çirkin bir kadındır ama mecnun der ki : sen bir de gel onu benim gözümden gör ;)
kimse evde kalmaz korkmayın ..
selametle

simsim Çevrimdışı

simsim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

"Hangi kadın, kocası ölür de ondan sonra evlenirse o, cennette (dünyada iken nikâhında öldüğü) son kocasının eşi olur." (Elbânî; "Sahihu'l-Câmi'"; hadis no: 2704. "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha", hadis no: 1281) bu hadis ne kadar kuvvetli bilmiyorum ama destekleyen bir sürü hadiste var,hatta forumda benzeri konular da vardı.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Hangi kadın, kocası ölür de ondan sonra evlenirse o, cennette (dünyada iken nikâhında öldüğü) son kocasının eşi olur." (Elbânî; "Sahihu'l-Câmi'"; hadis no: 2704. "Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha", hadis no: 1281) bu hadis ne kadar kuvvetli bilmiyorum ama destekleyen bir sürü hadiste var,hatta forumda benzeri konular da vardı.
Soru :
"Dünyadayken, birden fazla erkekle evlenen bir kadın, cennette hangi kocasının eşi olur?"

Cevab:
İlim ehli bu meselede 3 görüşeayrılmıştır :

1 - Kadın, dünyada kendisiyle birlikte iken (onun nikahında iken) ahlâk yönünden en güzel olan kocasıyla birlikte olur.
2 - Kadından, dünyadaki kocaları arasından birisini seçmesi istenir.
3 - Kadın, nikahında iken öldüğü son kocasının eşi olur.

Bu görüşlerin, doğruya en yakın ve sahih olanı; 3. görüştür. Çünkü bu konuda Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)'e âit bir hadis vardır.
Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( أَيُّمـَا امْرَأَةٍ تُوُفِّيَ عَنْهَا زَوْجُهَا فَتَزَوَّجَتْ بَعْدَهُ فَهِيَ لِآخِرِ أَزْوَاجِهَا. )) [ صححه الألباني في صحيح الجامع برقم: 2704وفي سلسلة الأحاديث الصحيحة برقم:1281]

"Hangi kadın, kocası ölür de ondan sonra evlenirse o, cennette (dünyada iken nikâhında öldüğü) son kocasının eşi olur."
(Elbani; "Sahihu'l-Cami'"; hadis no: 2704. "Silsiletu'l-Ehadisi's-Sahiha", hadis no: 1281).

senin dediğin 3. ihtimal ... en kuvvetli olan görüş , fakat her alim o görüşte değil ...

Üst Ana Sayfa Alt