Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Biz laik değiliz.
Biz partici değiliz.
Biz kemalist değiliz.
Biz tarikatçı değiliz.
Biz Fethullahçı değiliz.
Biz diyanetçi değiliz.
Biz nurcu değiliz.
Biz ırkçı değiliz.
Biz şu-çu-bu-cu falan da değiliz.

Biz ; Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve “Kuşkusuz ben müslümanlardanım” diyenlerdeniz.​

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
İbni Kayyim (rh.a) der ki:

İlmin ortadan kalkması, cehaletin açığa çıkması yüzünden şirk, bir çoklarına galip gelmiştir. Bunun sonucu maruf münker, münker de maruf olarak sünnet bidat, bidat da sünnet diye kabul edilir olmuştur. Küçükler böyle bir ortamda büyüyor, büyüklerse aynı ortamda ihtiyarlıyorlar. İslâmî sembollerin mumu söndü ve İslâm'ın garipliği daha da arttı. Alimlerin sayısı azaldı, sefih ve adi insanlar çoğaldı. Her türlü şer yeşerdi. Sıkıntılar şiddetlendi. İnsanların elleriyle yaptıkları ve kazandıkları şeyler yüzünden karada ve denizde fitne, fesat açığa çıktı. Fakat herşeye rağmen hakka tabi olan Muhammedi bir cemaat de bugün hala mevcuttur. Bunlar kıyamete kadar şirk ve bidat ehline karşı cihadlarını sürdüreceklerdir."
(Zad'ul-Mead, 2/200; *Zad'ul-Mead Terc., 4/58-59)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
995876_613111635421581_532930023_n.jpg

995876_613111635421581_532930023_n.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

""Allah Teala ,şikayetini,yalvarmasını ve duasını dinlemek için kuluna dert ve bela verir.....Allah'a yapılan şikayet ,hakiki sabra zıd değildir.Zira bu şikayet kulun derdini yalnız Allah'a arz etmesinden ibarettir.Şikayeti yalnız Allah'a arz etmek ise sabrın ta kendisidir...."" Sabredenler ve Şükredenler,Sayfa,40.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
****Emredilenler ile yasak edilenlere sabretmek,mukadderata sabretmekten daha faziletlidir.****Haramlara karşı sabretmek nefsin arzusuna karşı sabretmektir.Bu sabır ise,daha zor ve daha faziletlidir.Zira bu,nefislerin sevdiği sevgiliyi Allah için bırakan kimsenin Allah'ı kendi nefsinden ve nefsinin arzularından daha çok sevdiğinin delilidir.****(Sabredenler ve Şükredenler,s,41)..Bunu başarabilenlere ne mutlu..."Rabbim senin sevgin herşeyden daha değerli,daha kıymetli" Sevilenide sen için sevmek de senin sevgindendir..

V Çevrimdışı

vahit34

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cihad cihad cihad diye dillendirmek yetmez

Birde "Bismillah" deyip tetiğe basmak gerek.....!!!

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
*****Ebn-i Ebi'd-Dünya zikretti ki, «Davud aleyhiselam, «Ya Rabbi! Benim üzerimde olan en küçük nimetini bana bildir» dedi. Allah Teala, ona, «Ya Davud! Nefes al» diye vahyetti. O da nefes aldı. Allah Teala, ona, «îşte senin üzerinde olan en küçük nimetim budur» buyurdu.****(Sabredenler ve Şükredenler,s,159)

*****İbn-i Ebi'd-Dünya, zikretmiştir ki, Muharib b. Disar, geceleri bazen sesini yükselterek şöyle derdi. «Ben, terbiye ettiğin küçüğüm, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, mal verdiğin züğürdüm, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, evlendirdiğin bekarım, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, giydirdiğin çıplağım, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, arkadaş olduğun misafirim, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, geri çevirdiğin gaibim, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, ihsanda bulunduğun dilenciyim, hamd ancak Sana mahsustur. Ben, duasını kabul ettiğin duacıyım, hamd ancak Sana mahsustur. Ey Rabbimiz! Çok hamd ancak Sana mahsustur.»*****(Sabredenler ve Şükredenler,s,168)

Şükredecek ne kadar çok şey var ama şükreden ne kadar az....Kullarımdan şükredenler azdır.(Sebe,13)..Allah'ım bizleri şükreden kullarından yaz.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Misilleme yapmak adaletin gereğidir ve zulme kim başlamışsa o, dahazalimmdir.

Allah bizim velimizdir oysa sizin veliniz yoktur. Ve Selam hidayete uyanlara olsun
Seyh usame

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İsa aleyhisselam demiştir ki:

"Dünyayı Rab edinmeyin sonra sizi köleler edinir. Dünyayı geçin, onu imar etmeyin.
Bilmiş olun ki, her kötülüğün aslı dünya sevgisidir. Ani ve kısa bir şehvet, sahibinin ömür boyu üzülmesine sebep olur. Dünya bir kulun kalbine yerleşirse, kalbinde üç şey birleşmiş olur. Birçok meşguliyetler içine düşer ki, meşakkatından kurtulamaz. Öyle bir fakirliğe düşer ki zengin olamaz. Bir çok arzu ve istekler içinde çalkalanır ki, sonu bulunmaz. Dünya hem arayan hem de aranan bir varlıktır. Ahireti arayan dünyadaki rızkını tüketmedikçe, dünya onun peşini bırakmaz. Ölümü gelince onun gırtlağına sarılır.
Ey Havariler cemaatı!
Dinimizin selamette kalmasıyla dünyadan az şeye razı olun. Nitekim dünyayı sevenler dünyalıklarının selamette kalmasıyla dinlerinden az şeye razı olmuşlardır."

Sabredenler ve Şükredenler s,270

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bir gereksize güldüm, öbürü Ebu Basir'e yapılanı bana yaptı.
İmdi gülermisin, ağlarmısın..

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1424477_616244555108289_463346239_n.jpg

1424477_616244555108289_463346239_n.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Rabbim !
Sıkıntım dayanılmaz hale geldi...
Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin...

{ Eyüb Aleyhisselam - Enbiya 83 }
---
Allah sevdigi kuluna sıkıntı verir...
Onu İmtihan Eder...

(Yusuf a.s)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1470287_493336324107582_1624411664_n.jpg

Ebu Abdullah El-Mukri anlatıyor:”””Yanımızda gece teheccüd namazı kılan bir delikanlı vardı.Namazı bitince benim anlamadığım bazı şeyler söylerdi.Karanlık bir gecede kalktım. Ve beni göremeyeceği bir yere gizlenerek onu dinledim.Gözyaşları içinde hüzünlü bir sesle şöyle diyordu:

- Kendime cennette olduğum,meyvelerinden yediğim,elbiselerinden giydiğim,hurilerle beraber olduğum şeklinde bir örnek verdim.Yine kendime cehennemde olduğum ,zakkum ağacından yediğim,kaynar sudan içtiğim ve vücuduma vurulan prangalarla titrediğim şeklinde bir örnek verdim. Sonra kendime döndüm;””Şimdi bunlardan hangisini istersin ?””diye sordum.Bana;”Dünyaya döndürülüp amel işlemeyi ve böylece cenneti kazanmayı”dedi.Ben de ona;””Şimdi emniyettesin,çalış işte “”dedim.(Beyhaki ,Kitabu-Zühd,1669

1470287_493336324107582_1624411664_n.jpg

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Hz. ÖMER (radıyallahu anh)

“Çok konuşan çok yanılır.

Çok yanılanın hayâ duygusu azalır.

Hayâ duygusu azalanın,

günah ve harama düşme endişesiyle şüphelilerden sakınma titizliği kaybolur.

Şüphelilerden sakınma titizliği kaybolanın kalbi ölür.”

Mavera

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1457653_620462478019830_149007948_n.jpg

1457653_620462478019830_149007948_n.jpg

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Verilen Hükmü Tanımamak
illallah diyen, namaz kılan ve oruç tutan bir kimse Allah'ın kanunlarının dışında başka kanunlar koyduğu veya o kanunlarla hükmettiği zaman onun kâfir olacağı konusunda endişe eden zihinlere şu misali veririz; "Akşam namazı dört rekattir" diyen kimsenin hükmü nedir?
Şüphesiz bu kimse kâfirdir, İslâm dininden çıkmıştır. Herhangi bir müslüman bu kimsenin küfründe şüphe edermi? İşte akşam namazı dört rekâttır diyen kimse ile hırsızın cezası iki ay hapistir diyen kimse arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü her iki emir de yüce Rab tarafından buyurulmuştur ve bu Yüce Allah'ın indirdiği hükümleri değiştirmektir.

{ Şehid İnş'Allah Abdullah Azzam Rahimehullah }

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Kimin emrine itaatte öncelik veriyorsan onun kulu olursun.Allahın emrine karşı koymak için bir sistem kurarsan tağut olursun.Bir insanda iki kalp olmaz.Ya tağutun kulu,yada Allahın kulu olursun.

Fıtrata uygun ya da ters düşecek yönelişin “kalpten” sadır olduğunu Kur’an’dan öğreniyoruz:
“Allah bir adamın içinde iki kalp yaratmamıştır.” (Ahzab 4)

Bu ayeti Seyyid Kutub, şöyle açıklıyor:
“Bir insanın herhangi bir söz söylerken, herhangi bir harekette bulunurken veya bir şeye niyetlenirken ya da bir şey hakkında düşünürken bir inanca göre davranmaması, bu inanç sisteminin gereklerine uymaması söz konusu olamaz... Bir kalp iki İlâha birden kulluk yapamaz, iki efendiye birden hizmet edemez. Aynı anda iki yolu izleyemez iki mercie yönelemez. Böyle bir şey yapmaya kalkıştığı an duygu, düşünce ve davranış olarak paramparça bir görünüm sergiler, kendisi ile çelişir, et ve kemik yığınına dönüşür.”

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Papaz, Müslüman olmasına vesile olan Tebbet Sûresi'ndeki ince ayrıntıyı şöyle dile getiriyor:

“Tebbet suresi yaşayan bir insan hakkında nazil oldu. Yani Ebu Leheb hakkında nazil oldu. Ebu Leheb bu sure indikten sonra tam 8 sene daha yaşadı. Bu sure onun ve karısının cehennemlik olduğunu bildiriyordu. Yani Ebu Leheb yalandan bile iman etse bu sure geçersiz kalacaktı. Çünkü Ebu Leheb iman etmiş olacaktı. Ama Ebu Leheb bu sure inmesine rağmen ve tam 8 sene yaşamasına rağmen inkarında direndi ve zulmüne devam etti karısıyla birlikte. İncelik burada. Yani iman ederek bu sureyi geçersiz kılabilirdi. Ama Allah (Azze ve Celle) onun iman etmeyeceğini biliyordu. İşte bu surede muhteşem bir mucize vardır. Ben bu yüzden Müslüman oluyorum.”

Üst Ana Sayfa Alt