Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim dilenmekten çekinir, iffetli davranırsa, Allah onun iffetini arttırır. Kim tok gözlü olmak isterse, Allah onu başkalarına muhtaç olmaktan kurtarır. Kim de sabretmeye gayret ederse, Allah ona sabır verir. Hiç bir kimseye, sabırdan daha hayırlı ve büyük bir lutufta bulunulmamıştır."

Buhârî, Zekât 50, Rikak 20; Müslim, Zekât 124.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
‎( … Ebu Hureyre r.a dan. Allah resulü s.a.v şöyle buyurmaktadır :

” Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki,iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Bir birinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız da bir birinizi seveceğiniz bir ibadeti size haber vereyim mi ?

Aranızda selamı yayınız “ )

MÜSLİM : 1.C.54.N - EBU DAVUD : 5.C.5193.N - TİRMİZİ : 4.C.2828.N - İBNİ MACE : 1.C.68 . N

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmamınız kendinizden olduğu halde, Meryem oğlu sizin içinize indiği zaman sizler nasıl olursunuz?" (Buhari, Enbiya 50, 3265, 3/1272; Müslim, İman: 71,155,1/136; Beyhaki, Esma ve Sıfat: 3265, 2/166)

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kıyamet günü, Allah, öncekileri ve sonrakileri birleştirip topladığı zaman her vefasız için, onu tanıtan bir bayrak dikilir ve: "Bu falan (oğlu falanın) vefasızlığıdır" denilir."

Buhari, Edeb, 99, Cizye 22, Hiyel 9, Fiten 21; Müslim, Cihad 10, (1735); Ebu Davud; Cihad 162, (2756); Tirmizi, Siyer 28, (1581).

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hadisi Şerif :

Bir rivayette şu ziyade mevcuttur: "Bir kul, Allah rızası için mütevazi olur, alçalırsa Allah onu mutlaka yüceltir. Size bir hadis söyleyeceğim, onu iyi belleyin: "Dünya dört kişi içindir: Bir kul vardır, Allah kendisine mal ve ilim vermiştir de kul, malı hususunda Allah'tan korkmakta, (mal ve ilmi kullanarak) sıla-ı rahm yapmakta, (mal ve ilimde) Allah'ın hakkı olduğunu bilmektedir, işte bu kimse en faziletli bir makamdadır. Bir kul vardır. Allah ona ilim vermiştir, mal vermemiştir, ama iyi niyetlidir ve "Malım olsaydı onu falan kişi gibi (hayırda) harcardım" der. İşte bu kimse niyetindekini yapmış gibi sevaba nail olur, ikisi de eşit şekilde ücrete konar. Bir kul vardır Allah ona mal vermiştir, fakat ilim vermemiştir. Malını cahilane harcar. Malı hususunda Rabbinden korkmaz. (Cimriliği, cahilliği sebebiyle) malıyla sıla-ı rahim yapmaz, malında Allah'ın da hakkı olduğunu hiç düşünmez, işte bu kimse, mertebelerin en düşüğündedir. Bir kul vardır, Allah ona ne ilim ne de mal vermiştir ama: "Eğer malım olsaydı, onunla filan kimsenin yaptıklarını ben de yapardım der. Bu da niyetiyle muamele görür. Niyet ettiği kimsenin vebalini aynen elde eder."

Ravi : Hz. Ebu Kebşe el-Enmari

Kaynak :Tirmizi, Zühd 17, (2326), İbnu Mace, Zühd 21, (4228)

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir. [Tirmizi 2808, 2813]

(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır. [Tirmizî, Birr, 36]

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muaz İbnu Cebel (Allah ondan razı olsun.) rivayet ediyor;

Bir seferde Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'la beraberdik. Bir gün yakınına tesadüf ettim ve beraber yürüdük. "Ey Allah'ın Resulü," dedim.

"Beni cehennemden uzaklaştırıp cennete sokacak bir amel söyle!" "Mühim bir şey sordun. Bu, Allah'ın kolaylık nasib ettiği kimseye kolaydır; Allah'a ibadet eder, Ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılarsın, zekat verirsin, Ramazan orucunu tutarsın, Beytullah'a hacc yaparsın!" buyurdular ve devamla: "Sana hayır kapılarını göstereyim mi?" dediler.

"Evet ey Allah'ın Resulü" dedim. "Oruç (cehenneme) perdedir; sadaka hataları yok eder, tıpkı suyun ateşi yok etmesi gibi. Kişinin geceleyin kıldığı namaz salihlerin şiarıdır" buyurdular ve şu ayeti okudular.

Onlar ibadet etmek için gece vakti yataklarından kalkar, Rabblerinin azabından korkarak ve rahmetini ümid ederek O'na dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeyden de bağışta bulunurlar" (Secde 16).

Sonra sordu: "Bu (din) işinin başını, direğini ve zirvesini sana haber vereyim mi?" "Evet, ey Allah'ın Resulü!" dedim. "Dinle öyleyse" buyurdu ve açıkladı: "Bu dinin başı islam'dır, direği namazdır, zirvesi cihaddır!" Sonra şöyle devam buyurdu:

"Sana bütün bunları (tamamlayan) baş amili haber vereyim mi?" "Evet ey Allah'ın Resulü!" dedim. "Şuna sahip ol!" dedi ve eliyle diline işaret etti. Ben tekrar sordum: "Ey Allah'ın Resulü! Biz konuştuklarımızdan sorumlu mu olacağız?"

"Anasız kalasıca Muaz! İnsanları yüzlerinin üstüne -veya burunlarının üstüne dedi- ateşe atan, dilleriyle kazandıklarından başka bir şey midir?" buyurdular.

Tirmizi, İman 8, (2619)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bureyde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Mücahidlerin kadınlarına yapılacak hürmet geride kalan kimseler üzerine, kendi annelerine yapacakları hürmet gibidir! Geride kalanlardan herhangi bir kimse mücahidlerden birine ailesinin işlerini görüp yardım etme hususunda halef olur sonra mücahide ailesi hususunda hainlik yaparsa, o hain kıyamet gününde mücahid için durdurulur da mücahid onun amellerinden dilediği her şeyi alır! Mücahidin o hainin amellerini almada ki istek ve hırsı hakkında ne zannedersiniz?’ buyurdu.”

(Müslim 1897/139)

E Çevrimdışı

Ebu HUNEYF

Üye
İslam-TR Üyesi
Mü’min Kılıcı ve Diliyle Cihad Eder!

Abdurrahman bin Ka’b bin Malik babasından şöyle nakleder:

Babam, şairler hakkında vahyedilen: “Şairlere ancak azgınlar uyar!” Şuara Suresi 224. ayeti hakkındaki fikrini Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’esorunca şöyle buyurdu:
Mü’min kılıcı ve diliyle CİHAD eder! Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, şairler savaşı metheden, Mücahidleri savaşa teşvik eden, onları cesaretlendiren, coşturan ve şiirleriyle sanki düşmanları ok yağmuruna tutan kişilerdir!”
Ahmed bin Hanbel Müsned, Albani Sahiha

Binti Abu Qatade Çevrimdışı

Binti Abu Qatade

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim . . .

Allah Rasulü, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yere bir çizgi çizdi ve: "Bu insanı temsil eder" buyurdu. Sonra bunun yanına ikinci bir çizgi daha çizerek: "Bu da ecelini temsil eder" buyurdu. Ondan daha uzağa bir çizgi daha çizdikten sonra: "Bu da emeldir" dedi ve ilâve etti: "İşte insan daha böyle iken (yani emeline kavuşmadan) ona daha yakın olan (eceli) ansızın geliverir. - (Tirmizi, Zühd 25)

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدCennet İle İlgili HadislerEnes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Cennet nefse hoş gelmeyen şeylerle kuşatılmış. Cehennem de nefsin arzularıyla kuşatılmıştır’ buyurdu.”

[Buhari 6412, Müslim 2822/1, Tirmizi 2684]

Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Cennet ehli cennete kılsız, tüysüz, yaratılıştan sürmeli, otuz veya otuz üç yaşında olarak gireceklerdir’ buyurdu.” [Tirmizi 2669]

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim cennete girerse nimet içinde hoş halde olur. Kendisine hiçbir sıkıntı ve çetinlik isabet etmez. Elbiseleri eskimez, gençliği de bitmez’ buyurdu.” [Müslim 2836/21, Tirmizi 2646]

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre Radiyallahu Anh şöyle dedi:

Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

Allah cenneti yarattığı vakit Cebrail’e şöyle dedi:

Git cennete bak.

Cebrail gidip cennete baktı.

Sonra geldi ve:

Ey Rabbim! İzzetine yemin olsun ki, cenneti kim işitirse muhakkak ona girer dedi.

Sonra Allah onu zorluklarla donatıp:

Ey Cibril! Git cennete bak’ buyurdu. Cibril gitti ve cennete baktı.

Sonra geldi ve:

Ey Rabbim! İzzetine yemin olsun ki, ona kimsenin girememesinden korktum dedi...

| Ebu Davud 4744, Tirmizi 2685 ^^

Suraka Çevrimdışı

Suraka

Jihad today, Jannah tomorrow...
İslam-TR Üyesi
Ebu Zer (r.a)’den; “Rasulullah (s.a.v)’a:
Ey Allah’ın Rasulü! Bana tavsiyede bulunun, dedim.
- Sana Allah korkusunu (takvayı) tavsiye ederim; çünkü o her şeyin başıdır, buyurdu.
-Ey Allah’ın Rasulü! Biraz daha nasihat et, dedim. Bunun üzerine:
- Kur’an okumayı ve Allah’ı anmayı hiç bir zaman ihmal etmemeni tavsiye ederim. Çünkü bu senin için yeryüzünde bir nur, göklerde ise bir azıktır, buyurdu.
Ben nasihati biraz daha artırmasını istediğimde:
- Çok gülme; çünkü bu kalbi öldürür ve yüzdeki nuru giderir, buyurdu.
Ben nasihati yine artırmasını istedim. Bu kez:
- Cihadı asla terk etme! Çünkü bu ümmetimin ruhbanlığıdır (Allah’a yaklaşma vesilesi), buyurdu.
Ben yine artırmasını istedim.
- Kendini uzun süre susup konuşmamaya alıştır! Çünkü bu, şeytanı kovar ve dinini koruma hususunda sana yardımcı olur, buyurdu.
Ben nasihati yine artırmasını istedim.
- Fakirleri sev ve onlarla oturup kalkmayı sürdür, buyurdu.
Ben yine nasihati artırmasını istedim.
- Her zaman senden daha aşağıda olanlara bak; sakın senden daha üstün olanlara bakma! Çünkü bu senin Allah’ın nimetlerini küçümsememen için daha uygundur, buyurdu.
Ben nasihati yine artırmasını istedim.
- Acı da olsa her zaman hakkı söyle, buyurdu.
Ben yine nasihati artırmasını istedim.
- Sende bulunan ayıplardan dolayı başkalarına suçlama. Senin işlediğin hataları işleyenlere buğzetme. Çünkü sende bulunan ayıpları görmeyip de aynı ayıplardan dolayı başkalarını kötülemen, işlediğin bir suçtan dolayı başkalarına kızman ayıp olarak sana yeter, buyurdu. Sonra da mübarek elleriyle göğsüme vurarak şunları söyledi:
- Ey Ebu Zerr! Tedbir almak gibi akıllılık, Allah’ın haramlarından sakınmak gibi takva ve güzel ahlak gibi şeref yoktur.”

Ebu Nuaym/Hılyetu’l-Evliya 1/66

E Çevrimdışı

Ebu HUNEYF

Üye
İslam-TR Üyesi
Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Üç haslet kimde bulunursa imanın tadını bulur.
1) Allah ve Rasulü kendisine başkalarından daha sevgili olmak,
2) Sevdiklerini yalnız Allah için sevmek,
3) Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra yine küfre dönmekten ateşe atılmaktan hoşlanmadığı gibi hoşlanmamak’buyurdu.”
Buhari 170, Müslim 44/70

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zer (r.a) şöyle anlattı:
“DostumRasulullah (s.a.v) bana şu yedi şeyi tavsiye etti:
1-Muhtaçları sevip onlara yaklaşmamı,
2-Hali vakti benden daha iyi durumda olanlarla değil, benden daha düşkünlerle ilgilenmemi,
3-Bana karşı haksızlık yapsalar da, akrabalarımı ziyaret etmemi,
4-“La havle vela guvvete illa billâh (Güç ve kuvvet ancak ALLAH iledir)” sözünü çok söylememi,
5-Sonucu acı da olsa ancak doğruyu konuşmamı,
6-ALLAH yolunda hiç kimsenin kötü sözüne ve kınamasına aldırmamamı,
7-Halktan hiçbir şey istemememi.” Terğib Terhib(c.no:2 sf.256 24.hadis)

ALLAH’ım, Seni sevmeyi ve Seni seveni sevmeyi ve Senin sevgine beni yaklaştıracak şeyi sevmeyi bana nasip et ve Senin sevgini bana kendimden, âilemden ve (sıcak ve harâretli günde) soğuk sudan bana daha sevimli kıl.

H.z Muhammed s.a.v (Tirmizî, Deavât 72, 73 )

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Cehennemde en hafif azap gören kimsenin ayağına ateşten bir ayakkabı giydirilir ve bu ayakkabıların hararetinden tencerenin kaynaması gibi beyni kaynamaya başlar. Öyle dayanılması imkansız bir acı duyar ki, azap yönünden insanların en hafifi olduğu halde, kendinden daha şiddetli azap gören kimsenin olmadığını zanneder.”

Buhari, Rikak 8

Suraka Çevrimdışı

Suraka

İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Ey insanlar! Rabbinize yönelin! Az ve yeterli olan mal, çok ve kulluktan alıkoyan maldan daha hayırlıdır. Ey insanlar! Önünüzde iki tepe vardır. Hayır tepesi ve şer tepesi...
Şer tepesinde olan şeyler insanlara daha sevimli kılınmıştır. Yarım hurmayla da olsa, kendinizi cehennem ateşinden koruyun.”

Kenzu’l-Ummal 43380.

Üst Ana Sayfa Alt