Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Cennete en son giren kişi cehennemden çıkarken bazen yürür bazen düşer. Cehennemden kurtulduğu vakit döner ve:

‘Beni senden kurtaran Allah’ın şanı ne yücedir’ der. Allah bana öncekilere ve sonrakilere yapmadığı ihsanı yapmıştır, der. Ona bir ağaç gösterilir.

Derki:

−‘Rabbim beni bu ağaca yaklaştır, gölgesinde gölgeleneyim, suyundan içeyim.’

Allah-u Teâlâ:

−‘Ey Âdemoğlu! Bunu sana verirsem umulur ki başkaşeyler de istersin.’

Kul:

−‘Hayır, Rabbim’ der ve başka bir şey istemeyeceğini vaad eder. Rabbi, kulunun sabırsızlığını mazur görür ve altında gölgelenmesi, suyundan içmesi için ağaca yaklaştırır. Sonra cennetin kapısının yanında ilkinden daha güzel bir ağaç yükseltilir.

Kul:

−‘Rabbim, altında gölgelenmem ve suyundun içebilmem için beni bu ağaca yaklaştır, Senden başka bir şey istemiyorum’ der.

Allah-u Teâlâ:

−‘Ey Âdemoğlu! Az önce başka bir şey istemeyeceğine dair bana söz vermedin mi? Her halde bu ağaca seni yaklaştırsam başka şeyler de istersin’ buyurur.

Kul yine başka bir şey istemeyeceğine dair Allah’a söz verir. Allah-u Teâlâ kulun sabırsızlığını bilir ve mazur görür, kulu ağaca yaklaştırır. Sonra cennetin kapısından ilk ikisinden daha güzel olan başka bir ağaç gösterilir.

Kul:

−‘Rabbim! Altında gölgelenebilmem ve suyundan içebilmem için beni bu ağaca yaklaştır, Senden başka bir şey istemiyorum’ der.

Allah-u Teâlâ:

−‘Ey Âdemoğlu! Az önce başka bir şey istemeyeceğini bana vaad etmedin mi?’ buyurur.

Kul:

−‘Rabbim! Bundan başka bir şey istemeyeceğim’ der. Rabbi kulunun sabırsızlığını mazur görüp onu ağaca yaklaştırır. Kul ağaca yaklaştığı vakit cennet ahalisinin seslerini işitir ve:

−‘Rabbim! Beni cennetine al’ der.

Allah-u Teâlâ:

−‘Ey Âdemoğlu! Senin isteklerini ne durdurur. Sana dünya ve bir benzerini vermem seni hoşnut eder mi?’ buyurur.

Kul:

−‘Rabbim! Sen âlemlerin sahibi olduğun halde benimle alay mı ediyorsun?’ der.”

Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) bu hadisi rivayet ettikten sonra güldü.

Sonra:

–Benim neden güldüğümü sormayacak mısınız? dedi.

Yanında bulunanlar:

−Neden gülüyorsun? dediler.

Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

−Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de gülmüştü.

Sahabeler:

−Neden gülüyorsun ya Rasulallah? diye sorduklarında ise Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Allah Azze ve Celle’de gülmüştür,’ dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kulun bu sorusu üzerine Allah-u Teâlâ:

−‘Ben alay etmiyorum, fakat dilediğimi yapmaya benim gücüm yeter’ buyurmuştur.”

Müslim

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

☝ "Bu din gece ve gündüzün ulaştığı her yere ulaşacak. Allah'ın bu dini ulaştırmadığı hiçbir ev ve yerleşim yeri kalmayacak. Allah onunla Müslümanları aziz, kâfirleri zelil kılacak."

Ahmed, 3/103; Hakim, 4/430

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes ( ra) dan. Rasulullah ( sav) " Cehennemliklerden olup da dünya da en büyük nimetler içinde yaşayan biri Mahşer günü getirilip Cehenneme bir defa daldırılıp çıkarılır. Sonra da - Ey Ademoğlu ! Şimdi söyle bakalım , dünyadayken en küçük bir hayır ve nimet gördün mü ?
O kimse - Hayır Rabbim ! Vallahi görmedim.der
...Sonra Cennetliklerden olup da dünya da en büyük sıkıntıları çeken biri getirilip Cennete bir defa daldırılıp çıkarılır. Sonra da
- Ey Ademoğlu ! Dünya da her hangi bir sıkıntı ve yoksulluk gördün mü ? diye sorulur.
O kişi de - Hayır Rabbim ! Hiç bir sıkıntı ve yoksulluk görmedim. der " buyurdu

( Muslim sahih )

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Sa'd (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Balığın karnında iken, Zü'n-Nûn'un yaptığı dua şu idi: Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine'zzâlimîn. (Allahım! Senden başka ilâh yoktur, seni her çeşit kusurlardan tenzih edirim. Ben nefsime zulmedenlerdenim.)" Bununla dua edip de icâbet görmeyen yoktur."
[Tirmizî, Daavât 85. (3500).]

SAFFAT 142 - "Derken (denize atılmış ve) kendisini balık yutmuştu. (Kendi nefsini) kınıyordu."
143, 144- "Eğer çok tesbih edenlerden olmasaydı, yeniden dirilecekleri güne kadar onun karnında kalırdı."

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Mes’ud(Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Amellerin hangisi Allah Azze ve Celle’ye daha sevgilidir? diye sordum.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−“Vaktinde kılınan namazdır.”

Sonra hangisidir? dedim.

−“Ana babaya iyilik etmektir.”

Sonra hangisidir? dedim.

−“Allah’ın yolunda cihad etmektir.”

Buhari 13/5973, Müslim 137/85

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SİLAHLA ŞAKALAŞMANIN YASAK OLUŞU

Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Sizden hiçbiriniz Müslüman kardeşine silahını doğrultup işaret etmesin. Çünkü o bilmez ki şeytan elindeki silahı çekip çıkarıp karşısındakini öldürmesiyle Cehennem çukuruna düşüverir.” (Buhari, Fiten, 7; Müslim, Birr, 126)

Müslim’in diğer bir rivayetinde Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun) demiştir ki:

Ebu’l-Kasım (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Her kim din kardeşine -isterse ana baba bir kardeşi de olsa-korkutmak üzere demirden bir silahla işaret ederse elinden onu atıncaya kadar melekler ona lanet ederler.” (Müslim, Birr, 25)

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
PEYGAMBERİMİZİN DUASI: BULUTLARI GÖKYÜZÜNDE GEZDİREN ALLAH'IM İSLÂM DÜŞMANLARINI DARMADAĞIN ET!

Ebû İbrahim Abdullah ibn Ebû Evfâ (Allah Onlardan razı olsun)’den rivayete göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) düşmanla karşılaştığı savaş günlerinden birinde güneş tepe noktasından batıya meyledinceye kadar bekledi sonra kalktı ve: “Ey insanlar düşmanla karşılaşmayı arzu etmeyin.

Allah’tan afiyet dileyiniz, fakat düşmanla karşılaşınca da sabrediniz ve biliniz ki; cennet kılıçların gölgesi altındadır.” buyurdu ve şöyle devam etti: “Ey kitabı indiren, bulutları gökyüzünde gezdiren, İslâm’a karşı olan düşman ordularını darmadağın eden Allah’ım şu düşmanları perişan eyle ve onlara karşı bize yardım et.” (Buhârî, Cihad 112; Müslim, Cihad 20)

Vafi Çevrimdışı

Vafi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İman’ın yetmişten fazla bölümü vardır; en üstünü Allah’tan başka gerçek ilâh yoktur sözünü söylemektir en aşağısı da yoldan geçenlere eziyet veren şeyleri gidermektir. Utanmak ta İman’ın bölümlerinden bir bölümdür.”(Müslim, İman: 12; Tirmizî, İman: 7)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
-Enes bin Malik (ra) dan Rasulullah (sav)'' Kimin kaygısı ahiret olursa ,Allah onunla zenginliğini kalbinde kılar ,iki yakasını bir araya getirir ve dünya ona boyun eğerek gelir .Her kimin kaygısı da dünya olursa Allah , onun fakirligini iki gözü arasında kılar ve iki yakasını bir araya gelmez perişan olur, zaten kendisine de takdir edilen şey gelir fazlası gelmez.'' Buyurdu
(Tirmizi sünen )

ebuyusuf Çevrimdışı

ebuyusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasûlû s.a.w.s. şöyle buyurdu:
'' Sofra kurulduğu zaman, kaldırılıncaya kadar kimse kalkmasın.Kişi doysa bile, elini, herkes bitirinceye kadar sofradan çekmesin.Çünkü aralarında utanan kimse bulunur da, doymadan kalkar. ''

İbn-i Mace: 3295. El-Bani hadisin çok zayıf olduğunu belirtmiştir.

Güncel

Allahu ekber

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hüreyre radıyallahu anh'ın anlattığına göre, Resulullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur: "İmam bir perdedir, onunla birlikte düşmana karşı savaş yapılır."

Buhârî, Cihâd,109, Ahkâm 1; Müslim, İmâret 43, 1841), Ebu Dâvud, Cihâd 163, (2757); Nesâî, Büyû 30, (7,155).

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan Basri(r.h) Rasulullah(s.a.v)’in ashabını kastederek dedi ki:
“-Vallahi öyle topluluklara ulaştım ve içlerinden bazılarıyla arkadaşlık yaptım.Onlar karşılaştıkları bir dünyalık maldan dolayı sevinmez,kaçırdıkları bir dünyalıktan dolayı da üzülmezlerdi.Dünya onların gözünde şu topraktan daha basitti.Onlardan birisi elli sene yaşar,gereksiz yere ne bir elbise diktirir,ne altına bir yatak alır,ne de özel olarak ailesine bir yemek yapmasını emrederdi.Gecenin bir bölümünde namaza durur, boyunlarını büker ve gözyaşlarını akıtarak kurtuluşları için Rablerine yalvarırlardı.Bir iyilik yaptıklarında şükreder ve kabul edilmesi için Allah’a dua ederlerdi. Bir kötülük yaptıklarında ise,hüzünlenir ve Allah’tan bağışlanma dilerlerdi.Vallahi! onlar günahlardan sadece Allah’ın bağışlaması ile kurtulabileceklerine inanırlardı.Size gelince;ömrünüz kısa,ameliniz azdır.Ölüm her zaman ensenizde ve önünüzde azap vardır.Öyleyse gece gündüz Allah’tan bağışlanma dileyin.”
(Kitabu’z-Zühd/Ahmed bin Hanbel 1648)

Üst Ana Sayfa Alt