Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Ö Çevrimdışı

Örnek

Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Amr b. As (Radıyallahu anhuma) şöyle dedi: Bir kişi Peygamber Efendimize

“İslam’ın hangi özelliği daha hayırlıdır” diye sordu. Peygamber Efendimiz sav şöyle buyurdu:
“Yemek yedirmen ve tanıdığına ve tanımadığına selam vermendir.”

Buhârî, İman: 6, 20; Müslim, İman: 63, Nesâî, İman: 12.

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Bilin ki, herkes Rabbine hususi şekilde münacaatta bulunuyor, birbirinizi (seslerinizle) rahatsız etmeyin. Biriniz okurken veya namazda iken diğerinin kıraatini (okumasını) bastırmasın.

Ebu Davud, Salat 135

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamünaleyküm...Sufeyyu'l-Esmai, Hz. Ebu Hureyre'den naklediyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kiyamet gunu iIk cagrilacaklar, Kur'an-i ezberleyen biri, Allah yolunda oldurulen biri ve bir de cok mali olan biridir. Allah Teala Hazretleri Kur'an okuyana:
"Ben Resulume inzal buyurdugum seyi sana ogretmedim mi?" diye soracak. Adam:
"Evet ya Rabbi!" diyecek.
"Bildiklerinle ne amelde bulundun?" diye Rabb Teala tekrar soracak. Adam:
"Ben onu gunduz ve gece boyunca okurdum" diyecek. AlIahu Teala Hazretleri:
"Yalan soyluyorsun!" diyecek. Melekler de ona:
"Yalan soyluyorsun!" diye cikisacaklar. Allahu Teala Hazretleri ona:
"Bilakis sen, "Falanca Kur'an okuyor" densin diye okudun ve bu da soylendi" der.
Sonra, mal sahibi getirilir. Allah Teala Hazretleri:
"Ben sana bolca mal vermedim mi? Hatta o kadar bol verdim ki, kimseye muhtac olmadin?" der. Zengin adam, "Evet ya Rabbi" der.
"Sana verdigimle ne amelde bulundun?" diye Rabb Teala sorar. Adam:
"Sila-i rahimde bulunur ve tasadduk ederdim" der. Allahu Teala Hazretleri:
"Bilakis sen: "Falanca comerttir" desinler diye bunu yaptin ve bu da denildi" der.
Sonra Allah yolunda oldurulen getirilir. Allah Teala Hazretleri:
"Nicin olduruldun?" diye sorar. Adam:
"Senin yolunda cihadla emrolundum. Ben de oldurulunceye kadar savastim" der. Hakk Teala ona:
"Yalan soyluyorsun!" der. Ona melekler de:
"Yalan soyluyorsun!" diye cikisirlar. Allah Teala Hazretleri ona tekrar:
"Bilakis sen: "Falanca cesurdur" desinler diye dusundun ve bu da soylendi" buyurur. Sonra (Resulullah (aleyhissalatu vesselam) Ebu Hureyre'nin dizine vurup):
"Ey Ebu Hureyre! Bu uc kimse, Kiyamet gunu, cehennemin, aleyhlerinde kabaracagi Allah'in ilk uc mahlukudur!" dedi."
Sufey der ki: "Ben Ebu Hureyre'den aldigim bu hadisi, Hz. Muaviye'ye haber verdim.Bunun uzerine: "Boylelerine bu muamele yapilirsa, insanlarin geri kalanlarina neler yapilir?" dedi ve Hz. Muaviye Siddetli bir aglayisla aglamaya basladi, oyle ki helak olacagini zannettim. Derken bir muddet sonra kendine geldi, yuzundeki (gozyaslarini) sildi. Ve sunlari soyledi:
"Allah ve Onun Resulu dogru soylediler: "Dunya hayatini ve onun zinetini isteyenlere, orada islediklerinin karsiligini tastamam veririz. Onlar orada bir eksiklige de ugratilmazlar. Iste ahirette onlara atesten baska bir sey yoktur. Isledikleri seyler orada bosa gitmistir. Zaten yapmakta olduklari da batildir" (Hud 15-16).
Muslim, Imaret 152, (1905); Tirmizi, Zuhd 48, (2383); Nesai, Cihad 22, (6, 23, 24).

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamünaleyküm...Ummu Seleme (radiyallahu anha) validemiz anlatiyor: "Ey Allah'in Resulu, dedim, erkekler cihada cikiyorlar, kadinlar cihad yapmiyor, biz kadinlara mirasdan da yarim veriliyor." Bunun uzerine Rabb Teala su ayeti inzal buyurdu: "Allah'in sizi birbirinizden ustun kildigi seyleri ozlemeyin. Erkeklere kazandiklarindan bir pay, kadinlara da kazandiklarindan bir pay vardir. Allah'tan bol nimet isteyin. Dogrusu Allah herseyi bilir" (Nisa 32).
Mucahid der ki: "Cenab-i Hakk su ayeti de Ummu Seleme hakkinda inzal buyurdu: "Dogrusu erkek ve kadin Muslumanlar, erkek ve kadin mu'minler, boyun egen erkekler ve kadinlar; dogru sozlu erkekler ve kadinlar, sadaka veren erkekler ve kadinlar, oruc tutan erkekler ve kadinlar, iffetlerini koruyan erkekler ve kadinlar, Allah'i cok anan erkekler ve kadinlar, iste Allah bunlarin hepsine magfiret ve buyuk ecir hazirlamistir" ( Ahzab 35). Ummu Seleme Medine'ye hicretle gelen ilk kadindir."
Tirmizi, Tefsir, Nisa (3025).

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum... Ebu Bekre Nufey'u'bnu'l-Haris es-Sakafi (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdu: "Zaman, done done Allah'in arz ve semavati yarattigi gundeki duzenini tekrar buldu. Sene on iki aydir. Bunlardan dordu haram aydir. Haram aylar da uc tanesi pes pese gelir: "Zul-kade, Zu'l-hicce ve Muharrem. Bir de Cumadi ve Saban aylari arasinda yer alan Mudarlilar'in Receb'i." Resulullah (aleyhissalatu vesselam) sordu:
"-Bu ay hangi aydir?" Biz: "Allah ve Resulu daha iyi bilir" dedik. Bir muddet sustu. Biz ayin ismini degistirecek zannettik. Ancak sunu soylediler:
"-Bu zi'l-hicce degil mi?"
"-Evet!" karsiligini verdik. Devam etti: "-Peki burasi neresidir?" Biz: "-Allah ve Resulu daha iyi bilir" cevabini verdik. Yine sustu ve biz bolgenin ismini degistirecek vehmine kapildik.
"-Burasi haram bolge degil mi?" dedi. "-Evet" dedik.
"-Icinde bulundugunuz gun nedir?" diye tekrar sordu, biz yine: "-Allah ve Resulu daha iyi bilir" dedik. Tekrar sustu ve biz yine gunun ismini degistirecek zannina dusmustuk ki: "-Kurban gunu degil mi?" dedi.
"-Evet" cevabimiz uzerine sozune devam etti: "-Bilin ki, kanlariniz, mallariniz ve irzlariniz birbirinize kesinlikle haramdir, tipki bu yerde, bu ayda su gununuzun haram olmasi gibi. Rabbinize kavustugunuz zaman sizi yaptiklarinizdan hesaba cekecek. Sakin benden sonra birbirinizin boyunlarini vuran kafirler olmayin. Bu soylediklerimi duyanlar, duymayanlara ulastirsinlar. Bazan soz kendisine ulastirilan kimse, ulastirilan sozu, bizzat dinleyenden daha iyi beller." Resulullah (aleyhissalatu vesselam) sonra sunu ekledi: " Teblig ettim mi, teblig ettim mi?" uc defa tekrarladi.
"-Evet" cevabimiz uzerine:
"-Ya Rabbi sahid ol!" dedi. Buhari, Hacc 132, Edahi 5; Tefsir, Berae 8, Bed'i'l-Halk 2, Fiten 8, Ilm 9; Muslim, Kasame 29, (1679); Ebu Davud, Hac 63, (1947).
Muslim'in rivayetinde su ziyade var: "Sonra Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) beyazi galebe calan alaca iki koyuna yoneldi ve onlari kesti. Sonra da koyunun bir parcasini alip aramizda taksim etti."
Rezin, rivayetin arasina sunu ilave eder: "Uc sey vardir, bir mu'minin kalbi onlara karsi ebediyen ihanet etmez; ameli sirf Allah icin yapmak, idareyi elinde tutana karsi hayirhah olmak, Muslumanlarin cemaatine katilmak, cunku onlarin dualari cemaate dahil olanlarin hepsini icine alir." Ibnu'l-Esir: "Bu ziyadeyi ana kitaplarda (Kutub-i Sitte) gormedim" der.
Bu ziyadenin manasi sudur: Bu uc seyde kalbler huzura kavusur. Kim bunlara yapisir, riayet ederse, kalbi hiyanet, hile ve ser gibi manevi kirlerden temiz kalir.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
- "ey Allahın Resulü! Sana Nasıl Selâm Vereceğimizi Biliyoruz, Fakat Sana Nasıl Salâvat Getireceğiz?" Diye Soruldu. "şöyle Deyin!" Buyurdu: "allahümme Salli âlâ Muhammedin Ve âlâ âli Muhammed. Kema Salleyte âlâ Ibrahime. Inneke Hamîdün Mecîd. Allahümme Bârik âlâ Muhammedin Ve âlâ âli Muhammed. Kema Bârekte âlâ Ibrahime. Inneke Hamîdün Mecîd." Ibn Ebî Leylâ. Buharî.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ebu Zerr´den (r.a.) gelen bir rivayete göre Hz. Rasulullah (s.a.v.) söyle buyurdu:" Kardesine yüzüne gülümsemen senin icin bir sadakadir (sadaka yerine gecer, onun gibi sevap kazanirsin), marufu emretmen sadakadir, münkerden nehyetmen sadakadir, yolunu kaybetmis kisiye karmasik yolu göstermen senin icin bir sadakadir, görüsü zayif birisi icin bir seye bakman senin icin bir sadakadir, yoldan tas, diken ve kemigi alip atman senin icin bir sadakadir, kovandan kardesinin kovasina bosaltman senin icin bir sadakadir" * .

Bir hadiste Hz. Rasulullah (s.a.v): "Sadaka günahlari söndürür" buyurmustur.

* Sahihtir: tirmizi rivayet etmis ve hasen oldugunu belirtmis, ayrica Ibn Hibban rivayet etmistir. Metin Tirmizininkidir.

ayaklıkütüphane Çevrimdışı

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin azgınları zincire vurularak bağlanır. Cehennemin kapıları kapatılır, hiçbir kapısı açılmaz. Cennet kapıları ise sonuna kadar açılır, hiçbirisi kapalı tutulmaz.

Her Müslümanın kalbinde hissettiği bir ses yükselir:

Ey iyiliklere istekli olanlar, hayra yönelin!

Ey kötülüğe arzu duyanlar, kendinizi tutun!

Allah'ın bu gece Cehennemden kurtardığı pek çok kimseler olacaktır. Bu hal Ramazan'ın bütün gecelerinde tekrarlanır."

(Buhari, Savm: 5; Bed’ü’l-Halk: 11; Müslim, Sıyâm: 2; Nesâi, Sıyam: 5)

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Allah tek bir ok sebebiyle üç kişiyi cennete koyar: 1- Onu yapan; yeter ki bunu hayır maksadıyla yapsın. 2- Atan. 3- Atana ulaştıran.

Ebu Davud, Cihad 24

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kişi hayır yapsa, halk da bu sebeple onu övse, bu mü'mine (Allah'ın razı olduğuna dair) peşin bir müjdedir.
(Müslim, 2642)

İnsan, elinin emeğinden daha hayırlı bir nimet yememiştir.
(R. Salihin, 1, 545)

İmanın tadını, Rabb olarak Allah'ı, din olarak İslâm'ı, peygamber olarak Muhammed'i seçip râzı olanlar duyar.
(Müslim, 64)

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Halk için öyle bir dönem gelecek ki, her sonraki dönem, bir önceki dönemi aratacak kadar kötü olacaktır ve bu, Rabbinize kavuşuncaya kadar devam edecektir."
(Buhari, Fiten: 6, Tirmizi, Fiten: 35)

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Said el-Hudrî Radiyallâhu Anhın rivayetine göre, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

"Şüphesiz ki, Ramazan ayı ümmetimin ayıdır. İçlerinden hastalananlar olur, onu ziyaret ederler.

Bir Müslüman yalan söylemeden ve gıybet yapmadan oruç tutar, iftarını helal rızıkla yapar, farzları gözetip karanlıkta yatsı ve sabah namazına (camilere) giderse, yılanın derisini değiştirip çıkardığı gibi günahlarından kurtulup çıkar."

(et-Tergîb ve’t-Terhîb, 2:442)

---

Ebu Said el-Hudri Radiyallâhu Anhtan rivayetle Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

"Kim Ramazan ayında oruç tutar, Allah'ın emirlerine uyup yasaklarından sakınarak orucun hakkını verirse, korunması gerekenlerden de korunursa önceki günahlarından arınmış olur."

(Beyhaki, 4:304)

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre radıyAllahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kim ramazanın faziletine inanarak ve sevabını 'tam bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Buhârî, Îmân 37 ; Müslim, Müsâfirîn 173, 174. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Tirmizî, Savm 1; Nesâî, Kıyâmü'l–leyl 3, Savm 39, 40, Îmân 31, 32; İbni Mâce, İkâmet 173, Sıyâm 3, 39, 40

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
" المُؤمِنُ القَوِيُّ خَيْرٌ وَأَحَبُّ إلى اللَّهِ مِنَ المُؤمِنِ الضَّعيف ، وَفي كُلٍّ خَيْرٌ ، إحْرِصْ عَلَى ما يَنْفَعُكَ ، واسْتَعِنْ بِاللهِ وَلا تَعْجَزْ ، وإنْ أصَابَكَ شَيءٌ فَلا تَقُلْ :

" لَو أنِّي فَعَلْتُ كَذا وَ كَذا " ، وَلَكِنْ قُلْ :

" قَدَّرَ اللَّهُ وَمَا شَاءَ فَعَلْ" .

فَإِنَّ " لَو" تَفْتَحُ عَمَلَ الشَّيْطان "

(مُسْلِمٌ)

" Kuvvetli mü’min, zayıf mü’minden daha hayırlı ve Allah-u Teâlâ’ya daha sevimlidir. Her ikisinde de hayır vardır. Sana faydası olacak işlere azimle sarıl ve Allah’ tan yardım iste ve sakın acze düşme. Sana bir şey isabet edince sakın:

" Eğer şöyle şöyle yapsaydım (şöyle olurdu) " deme. Fakat:

" Allah böyle diledi ve Allah dilediğini yapar " de.

Muhakkak ki " eğer " sözü şeytanın işine yol açar. "

(Müslim 4/2052)

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

"Oruç insanı Cehennemden koruyan bir kalkandır. Tıpkı sizi savaşta ölümden koruyan kalkan gibi"

(Nesâi, Savm: 167)

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
hadis1.jpg

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Ümame Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Dedim ki: "Ya Resulallah
smiliv.gif
bana hayırlı bir amel tavsiye eder misiniz?"

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem
smiliv.gif
"Oruç tut
smiliv.gif
çünkü oruca denk bir ibadet yoktur" buyurdu.

Tekrar sordum: "Bana güzel bir iş yapmamı tavsiye eder misiniz?"

"Oruç tutmaya bak. Çünkü Allah yanında onun kadar sevaplı bir ibadet yoktur" buyurdular.

(Nesâi
smiliv.gif
Sıyam: 43)

---

Ali ibni Ebi Talib Radiyallâhu Anhın rivayetine göre
smiliv.gif
Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

"Oruç
smiliv.gif
içinin çektiği yiyecek ve içeceklerden kimi alıkoyarsa
smiliv.gif
Cenab-ı Hak ona Cennet meyvelerinden yedirir ve sularından içirir."

(Kenzü’l-Ummal
smiliv.gif
3:329)

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme. Sonra ALLAH (c.c.), onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (aynı derdi senin başına verir).
Hadis (Tirmizi)

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
Hazreti Ebû Hureyre (radiyALLAHü anh)'ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Efendiler Efendisi (sallalahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:İlim öğrenme yolunda olan kimseye, Cenab-ı ALLAH, Cennet'e giden yolları açar.

(Müslim, 2/2074)

Üst Ana Sayfa Alt