Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu'd Derda (r.a) şöyle dedi:Rasulullah (s.a.v)i şöyle buyururken işittim:Bir köy veya ıssız bir yerde üç kişi bulunurda namazı aralarında cemaatle kılmazlarsa şeytan onlar üzerinde hakimiyeti ele alır.O halde Cemaatle namaz kılmaya devam edin çünkü kurt, sürüden ayrılan koyunu yer. (Ebu Davud,Salat 46)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Mes'ûd radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:

"Allâhümme innî es'elüke'l-hüdâ ve't-tükâ ve'l-afâfe ve'l-gınâ: Allahım! Senden hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim. "

Müslim, Zikir 72. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 72; İbni Mâce, Duâ 2

Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbim senden razı olsun Kayali kardeşim ..Rabbim ecrini kat kat versin (amiin)... maşaallah :güldüm

- İbnu Abbâs (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Kur'ân hakkında ilme dayanmadan söz ederse ateşteki yerini hazırlasın."

Tirmizî, Tefsir 1, (2951).

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Allah korkusundan ağlayan kişi, süt memeye dönünceye dek cehenneme girmez.
Allah yolunda tozlanan kulun tozu ile cehennem dumanı kesinlikle bir araya gelmez."

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.

A Çevrimdışı

ahmet bahattin yasin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.

Buhârî, Nafakât, 1; Müslim, Zühd, 41; Tirmizî, Birr, 44; Nesâî, Zekât, 78.

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hangi idareci yoksul ve düşkünlere kapısını kaparsa, Allah da ona fakirlik, ihtiyaç ve düşkünlüğüne karşı rahmet kapılarını kapar.
(Tirmizi, Ahkam 6)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atmanda sadakadır.

Tirmizi, Birr, 36

A Çevrimdışı

ahmet bahattin yasin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, 248.

A Çevrimdışı

ahmet bahattin yasin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cebrâil bana komşu hakkında o kadar çok tavsiyede bulundu ki;
ben (Allah Teâlâ) komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.

Buhârî, Edeb, 28; Müslim, Birr, 140, 141.

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Câbir (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Bana en sevgili olanınız, kıyamet günü de bana mevkice en yakın bulunacak olanınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır. Bana en menfur olanınız, kıyamet günü de mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boşboğazlar ve yüksekten atanlardır." (Cemaatte bulunan bâzıları): "Ey Allah'ın Resûlü! Yüksekten atanlar kimlerdir`?" diye sordular. "Onlar mütekebbir (büyüklük taslayan) kimselerdir!" cevabını verdi."

Tirmizî, Birr '77, (2019).

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

"Kimin yanında fazla hayvan varsa, onu hayvanı olmayana versin. Kimin de fazla azığı varsa onu azığı olmayana versin." Resülullah, bazı mal çeşitlerini bu suretle saymaya devam etti. Öyle ki, bizden hiç kimsenin (yol sırasında) herhangi bir fazlalıkta hakkı olmadığı düşüncesine vardık."

Müslim, Lukata 18

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı aleni işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işledigi kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: "Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!" der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah'ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı aleni işlemenin bir çeşididir.

Buhari, Edeb 60

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Son nefesine değin Allah, kulun tevbesini kabul eder.

Tirmizî, Da'avât,99 (3531)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Cerir b. Abdullah (r.a.) şöyle anlatıyor: "Ben, Allah Resulü (a.s.) ile namaz kılmak, zekât vermek ve her Müslümana nasihat etmek (hayır ve iyilik öğretmek) üzere sözleştim."

Müslim, İman, 97 (l, 75)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İbn Ömer'in (r.ahm.) rivayet ettiğine göre: Hz. Peygamber (a.s.), kardeşine utanma nasihati vermekte olan bir adamı duyunca "utanmak imandandır" buyurdu.

Müslim, İman, 59 (l, 63)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sâbit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah'ın resûlü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim. Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahmân'ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir."

Tirmizi, Kader 7

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.

Buhari, İstikrâz 14

Üst Ana Sayfa Alt