Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Güncel Meselelere Dair 4 Soruma Cevab Verir misiniz?

E Çevrimdışı

Eba Ubeyde

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm, ben yeniyim. Dolayısıyla yanlış yere konu açtıysam eğer kusura bakmayın. Uzun zamandır bu siteye bakıyorum, internette çeşitli kişileri takip ediyorum. Bir güruh var ki, o kafir şu kafir bu kafir, siz kafirsiniz diyerek herkese tekfiri yağdırıyor. Moralim bozuldu desem yeridir, ben daha çok Müslümanlar arasında kardeşlik tarzında bir şey bekliyordum çünkü. Buradaki arkadaşlara 3 sorum olacak, lütfen bu konuda mürekkep yalamış bilen arkadaşlar cevap versin.

1- Laiklik ve demokrasiyi reddeden, Şeriatı kabul ederek, maslahat icabı ehveni şer olarak mevcut kişiye oy verilir mi?
2- RTE'yi tekfir etmiyorum ben, hatta Müslümanda diyorum. Bazı İslama aykırı görüşlerini takiyye olarak görüyorum. Size göre bu tavrım nasıldır?
3- Ben öyle medet ya gavs , falancanın kabrine gidip bana dua et falan diyenlerden değilim böyle şeyleri de yanlış görüyorum fakat tarikatları sever, şeyhleri ölünce üzülürüm. Onları Allah dostu olarak görürüm, sizce bu sapıklık mıdır?
4- Ben hiçbir tarafta değilim ama aşırıya kaçmayan, Allahı ve Rasulünü seven Sufileri de Selefileri de seviyorum. Neden dengeli itidalli davranmak yerine topyekün bir tarafı sapık ilan ediyorsunuz?

Dediğim gibi yeniyim yanlış bir şey yaptıysam kusura bakmasın kimse, konuya daha önce cevap verildi diyerek kitlenmezse çok sevinirim. Hayırlı sabahlar.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleyküm, ben yeniyim. Dolayısıyla yanlış yere konu açtıysam eğer kusura bakmayın. Uzun zamandır bu siteye bakıyorum, internette çeşitli kişileri takip ediyorum. Bir güruh var ki, o kafir şu kafir bu kafir, siz kafirsiniz diyerek herkese tekfiri yağdırıyor. Moralim bozuldu desem yeridir, ben daha çok Müslümanlar arasında kardeşlik tarzında bir şey bekliyordum çünkü. Buradaki arkadaşlara 3 sorum olacak, lütfen bu konuda mürekkep yalamış bilen arkadaşlar cevap versin.
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim, hoş geldiniz .
Tekfir edenlere karşı moralin bozulması doğaldır ama , körü körüne duygusallığa da yer vermemelisin. Müslümanlar arasında kardeşlik istiyorum diye küfür, şirk üzere olanları da doğal görmek sapkınlık olur. Bu sebeble haklı ve haksız tekfire ve delillerine bakmadan küfür şirkin bayraktarlığına soyunmamak gerekir.

1- Laiklik ve demokrasiyi reddeden, Şeriatı kabul ederek, maslahat icabı ehveni şer olarak mevcut kişiye oy verilir mi?
Demokrasiyi sandık başına giderek reddetmek nasıl oluyor anlayamıyorum?
Şeriatı kabul edenler, Ehven-i Şerrayn'in itikadi meselelerde geçerli olmadığını bilmelidir.

2- RTE'yi tekfir etmiyorum ben, hatta Müslümanda diyorum. Bazı İslama aykırı görüşlerini takiyye olarak görüyorum. Size göre bu tavrım nasıldır?
İslam'a aykırı görüşlerini takiyye olarak görüyorsun da kendisi sana "ey Ebu Ubeyde, ben küfür işliyorum ama takiyye yapıyorum" dedi mi ki? Yoksa kendin böyle olmasını istediğin için yine küfre duygusal mı yaklaşıyorsun acaba?
İslam'da takiyye'nin şartlarını bilmeden nasıl böyle değerlendirebilirsin? Akidede takiyye câiz değilken, üstelik kafasına silah dayanarak o makama getirilmemiş, aksine kendisi milyonlarını harcayarak oralara gelerek bahsettiğin küfür ve şirkleri işliyor!.
Aksi bir delil yoksa İslam zâhire göre hareket eder ve sen de görüş ve fiillerin zahirine göre değerlendirmelisin. Aksi taktirde Haç'a tapana bile takiyye yapıyor diyerek kendisi "ben ateistim" demediği sürece mûmin görürsün. Bu da sapık itikadi mezheblerden murcie fırkasıyla omuz omuza foto finish'e gittiğini gösterir.

3- Ben öyle medet ya gavs , falancanın kabrine gidip bana dua et falan diyenlerden değilim böyle şeyleri de yanlış görüyorum fakat tarikatları sever, şeyhleri ölünce üzülürüm. Onları Allah dostu olarak görürüm, sizce bu sapıklık mıdır?
Kardeşim sen İslam akaidi okuyup anlamalısın. Yanlış ve tutarsızsın.
Kâbir başında ölüden yardım istemek yanlış değil, şirktir!
Hem yanlış görüyorum diyorsun hem bu yanlışla ummeti saptıranların ölümüne üzülüyorsun? Tağutlara karşı Hangi amel ve tavırlarıyla Allah dostu görüyorsun? Ayrıca lugat olarak müslümanlar Allah'ın dostudur.

4- Ben hiçbir tarafta değilim ama aşırıya kaçmayan, Allahı ve Rasulünü seven Sufileri de Selefileri de seviyorum. Neden dengeli itidalli davranmak yerine topyekün bir tarafı sapık ilan ediyorsunuz?
Akidede birbirlerine siyah ve beyaz olanların hepsine humanistçe bir yaklaşım sizin itikadı bilmediğiniz, eksikliğiniz olduğunu, bundan dolayı da heybene her türlü inancı dolduruyorsun.
Dengeli, itidalli davranmak ehl-i sunnet akidesi üzerine olmaktır. Yanlış gördüğün ölüden medet isteme inancı ehl-i sunnette şirktir. Tağutların gönüllü uşakları ile düşmanları aynı anda birlikte nasıl sevilebilir? Bu nasıl inanç?

Son düzenleme: