Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günahlarla Ilgili Hadisler

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
مَنْ قَالَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الْعَظِيمَ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ غُفِرَتْ ذُنُوبُهُ وَإِنْ كَانَ فَرَّ مِنَ الزَّحْفِ

Nebi(sav) buyurdular ki : Kim 'Estağfirullahel Azimellezi La ilahe İlla hüvel hayyul kayyumu ve etubu ileyh' derse savaştan kaçsa bile günahları affedilir.(Tirmizi, Merfuen nakletmiştir ; Fethul Bâri,5947 )

Diğer rivayette 'kim her namazın arkasında üç defa derse' diye geçer.(Taberâni,Mucemus Sağir,807)

قَالَ أَبُو نُعَيْمٍ الْأَصْبِهَانِيُّ : هَذَا يَدُلُّ عَلَى أَنَّ بَعْضَ الْكَبَائِرِ تُغْفَرُ بِبَعْضِ الْعَمَلِ الصَّالِحِ وَضَابِطُهُ الذُّنُوبُ الَّتِي لَا تُوجِبُ عَلَى مُرْتَكِبِهَا حُكْمًا فِي نَفْسٍ وَلَا مَالٍ وَوَجْهُ الدَّلَالَةِ مِنْهُ أَنَّهُ مَثَّلَ بِالْفِرَارِ مِنَ الزَّحْفِ وَهُوَ مِنَ الْكَبَائِرِ فَدَلَّ عَلَى أَنَّ مَا كَانَ مِثْلَهُ أَوْ دُونَهُ يُغْفَرُ إِذَا كَانَ مِثْلَ الْفِرَارِ مِنَ الزَّحْفِ فَإِنَّهُ لَا يُوجِبُ عَلَى مُرْتَكِبِهِ حُكْمًا فِي نَفْسٍ وَلَا مَالٍ

Ebu Nuaym diyor ki : Bu hadis gösteriyor ki bazı büyük günahlar bazı ameli salih ile affedilir.....(Fethul Bâri,5947)

ِيلَ : هَذَا يَدُلُّ عَلَى أَنَّ الْكَبَائِرَ تُغْفَرُ بِالتَّوْبَةِ وَالِاسْتِغْفَارِ
وَهُوَ إِجْمَاعٌ بِلَا نِزَاعٍ

Denildi ki : Bu hadis büyük günahların tevbe-i istiğfar ile af olunacağına delil teşki eder.Bu konuda icma edilmiştir.İhtilaf yoktur.(Müşketul Mesabih,2353)

عَنْ مُعَاذِ بْنِ جَبَلٍ , قَالَ : " مَنْ قَالَ بَعْدَ كُلِّ صَلاةٍ : أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَيَّ الْقَيُّومَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ , ثَلاثَ مَرَّاتٍ , كَفَّرَ اللَّهُ عَنْهُ ذُنُوبَهُ , وَإِنْ كَانَ فَرَّ مِنَ الزَّحْفِ

Bu hadis İbn Ebi Şeybe,Musannefte İbn Mes'ud ve Muaz b. Cebelin de sözü olarak nakledilmiştir.

Muaz b. Cebel (ra) şöyle demiş : Her namazdan sonra kim şöyle derse ...............diye geçiyor.

Ebu Said el-Hudri -radıyallâhu anh-’dan gelen bir rivayette Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
اللهم إني أسألك بحق السائلين عليك وبحق ممشاي هذا فإني لم أخرج أشراً ولا بطراً ولا رياء ولا سمعة خرجت
اتقاء سخطك وابتغاء مرضاتك فأسألك أن تعيذني من النار وأن تغفر لي ذنوبي إنه لا يغفر الذنوب إلا أنت أقبل
الله بوجهه واستغفر له سبعون ألف ملك

“Kim evinden namaz için yola çıkarsa “Allah’ım! senden isteyenlerin ve şu yürüdüğüm yolun hakkı için senden istiyorum. Gösteriş, riya ve böbürlenmek için değil. Senin gazabından sakınmak, rızana nail olmak için yola çıktım. Beni ateşten korumanı günahlarımı bağışlamanı istiyorum. Senden başka kimse günahları bağışlayamaz” duasını yapsın. Böyle deyince Allah ona yönelir ve yetmiş bin melek ona istiğfar eder.”

Münziri, bu hadis için şöyle demektedir: “Hadis, tartışmalı bir senetle rivayet edilmiştir Şeyhimiz Hafız Ebu Hasan hadisi ‘hasen’ kabul etmektedir.

Hafız İbni Hacer “hadis ‘hasen’ dir” demiş, Ebu Huzeyme’de “Kitabu’t-Tevhid” te zikretmiştir. İmam Ahmed, Ebu Nuaym, İbni Sinni’de hadisi rivayet etmişlerdir.

Hz. Âişe (r.a), Peygamber Efendimiz’i neşeli gördüğü bir gün:

“–Ey Allah’ın Rasûlü, benim için Allah’a dua ediver!” demişti.

Rasûlullah (s.a.v):

“Allah’ım, Âişe’nin geçmiş, gelecek, gizli ve açık bütün günahlarını mağfiret eyle!” diye dua etti.

Hz. Âişe vâlidemiz o kadar mesrûr oldu ki, sevincinden başı önüne düştü.

Rasûlullah (s.a.v):

“–Dua etmem seni sevindirdi mi?” diye sordu.

O da:

“–Senin duan beni neden sevindirmesin ki?” dedi.

Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v):

“–Vallâhi bu, benim ümmetim için her namazda yaptığım duâmdır” buyurdu. (Heysemî, IX, 243; İbn-i Hibbân, Sahîh, XVI, 47/7111)

َالَ : جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ ، فَقَالَ : وَاذُنُوبَاهُ وَاذُنُوبَاهُ ، فَقَالَ هَذَا الْقَوْلَ مَرَّتَيْنِ أَوْ ثَلَاثًا ، فَقَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ : " قُلِ اللَّهُمَّ مَغْفِرَتُكَ أَوْسَعُ مِنْ ذُنُوبِي وَرَحْمَتُكَ أَرْجَى عِنْدِي مِنْ عَمَلِي " . فَقَالَهَا ثُمَّ قَالَ : " عُدْ " فَعَادَ ثُمَّ قَالَ : " عُدْ " فَعَادَ ، فَقَالَ : " قُمْ فَقَدْ غَفَرَ اللَّهُ لَكَ

Bir adam Peygamber sallallahu aleyhi veselleme gelerek günahlarım vah dedi.Nebi (salllahu aleyhi ve sellem) de şöyle dedi : De ki ! Allahım senin mağfiretin benim günahlarımdan daha geniştir.Ve senin rahmetin bana amelimden daha umut vericidir.(Amelime değil rahmetine güveniyorum) .........Adam bunları söyleyince Peygamberimiz(sav) şöyle dedi : Kalk Allah seni affetti.

(Hâkim,El Müstedrek,2038)

Abdulmuizz Fida:

Reddiye:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt