Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Farklı Tefsirler

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun paylaşımlar için.

Vehbe zuhaylinin islam fıkhı ansiklopedisi programı yapıldı mı? bunun gibi veya bundan daha kapsamlı günümüz türkçesi ile yazılmış başka bir fıkıh ansiklopedisi program olarak bildiğiniz var mı? A.ceziri ve Celal Yıldırım'ın Darul kitap ansiklopedisi setinde var ama hem düzen açısından karışık, arama yapabilme sıkıntısı var, hemde yetersiz vehbe zuhayli'ye göre. Varsa bildiğiniz program halinde bilen arkadaşlardan yazmanızı rica ediyorum.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selefi olarak bizim itibar ettiğimiz tefsirleri paylaşır mısın.

İmam Taberinin İmam İbn kesirin İmam Abdurrahman bin Sa'dinin vs..

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi senin kitaba bakıyorum henüz bulamadım arşivimde yok gibi son bir harici disk kaldı oda yanımda değil bulmaya çalışacağım.. Şimdi sana iki tane fıkıh ansiklopedisi yükledim bir bak istersen öncelikle
Kaynaklarıyla İslam Fıkhı :Celal Yıldırım tek başına arama yapabilirsin bunda..
İslam Fıkıh Ansiklopedisi: İkra İslamın yaptığı bunda arama yapamazsın harf harf dir konular

Multiupload.nl - upload your files to multiple file hosting sites!

Tavsiye edilen başka eser olursa yazarsan bulmaya çalışırız ahi..

Allah razı olsun kardeş.
Bu tür kaynak kitapları içerisinde program olmasının en işe yarar tarafı ARAMA yapılabilmesi. Arama, tüm ciltlerde aynı anda arama yapabilmesi, sağlıklı sonuçları ekrana getirmesi programın kullanılabilir yanını artırıyor.

Neden vehbe zuhayli'yi ilk önce yazdım? Vehbe zuhayli tercümesinde düzgün bir türkçe kullanılmış. Okurken anlamakta insan pek zorluk çekmiyor. Halbuki 4 mezhep olmayan eski kitaplardan Feteva-i Hindiyye, Reddul Muhtar gibi tercümeler ise hem anlamak için özel bir gayret sarfediliyor, hemde tek mezhebe göre hükümler belirtiliyor, üstelik Vehbe Zuhayli deki gibi mezheblerin delilleri de çok az zikrediliyor. Vehbe zuhayli kitabının sevdiğim güzel özelliklerini sıralayacak olsak;

1. 4 mezhebe göre sırasıyla hükümler belirtiliyor.
2. Her mezhebin en önemli delilleri (ayet, hadis olarak) mezhebin kendi bölümünde (bir düzen içinde, karışık halde olmadan) belirtiliyor.
3. Celal Yıldırım ve A.ceziri kitaplarında olduğu gibi bir çok hüküm hangi mezhebe göre verilmiş olduğu kapalı olacak şekilde açıklanmıyor. Bu iki fıkıh kitaplarını okurken bir çok yerde hükümler belirtilirken bu hükümlerin hangi imama (4 mezhep imamı) ait olduğunu göremiyorum.
4. Kitap akıcı bir türkçe ile yazılmış olması (C.Yıldırım ve A.ceziri kitaplarıda düzgün türkçeye sahip)

Linkte verdiğiniz 2 kitaba da baktım. C.Yıldırım'ın kitabını içeren programda Arama yapılabilmesi bir nebze işime yaradı. Fakat yine programdaki Arama yetersiz. Zira programın ilk amacı kitapda aranmak istenen sonuçlara hızlı bir şekilde ve düzenli,tertipli olarak okuyucunun ekranına yansıtmalı. Mesela bu programda bir arama yaptık diyelim. Bu arama sonuçları sol tarafta görüntüleniyor, fakat görüntülenen sonuçlardan herbirini tıkladığımızda açılan yeni bölümde arama yapamıyoruz. Bu programın bir dezavantajı. Yanlış anlaşılmasın bulduk, bunadık olmasın :) ben daha geliştirilebilir olması açısından fikir veriyorum. Belki bu tür program işleri ile uğraşanlara ulaşır yazım.

Bu yüzden Vehbe Zuhaylinin İslam Fıkhı ansiklopedisi veya bu maddelerdeki özellikleri içeren başka geniş (en az 10 ciltlik, en fazla 30 ciltlik :)) özellikte kitap veya e-kitap bildiğiniz/bulabildiğiniz olduğunda yazmanızı rica ediyorum.

G Çevrimdışı

GökhanDökmetaş

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed Esed çok tehlikeli bir adamdır tefsirinde yüzlerce yerde ehli sünnete aykırı görüş sarf etmiştir okumayın dikkatli olun.

Üst Ana Sayfa Alt