Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Evlilik Öncesi - Düğün - Evlilik, Hakkında Çalışma Arıyorum

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SelamünAleyküm

Hocam bir arkadaş var sürekli bana bu konuyu soruyor.Ayet ve hadislerle Güzel bir çalışma yapacağımı söylemiştim.Bir kaç aydır baya meşgul oluyordum hazırlayamadım, Detaylı bir çalışma varsa elinizde ya da hazırlayabilme imkanınız varsa çok memnun olurum.

Şöyle ki Kişinin Tevhidi bilinci yok ancak İslama kazandırmak için Çalışmanın Aralarına Tevhidi bilinci ve tağutu reddi serpiştirmem gerekiyor.Böyle bir çalışma yaparsanız AbdulMuizz Fida çok iyi olur...

Yanlız forumda arattım bir iki konu var ben daha kapsamlı olmasını istiyorum özellikle Evlilik öncesi.Açıkcası Bizim arkdaşım bir yarı nişanlısı var bende fetva istiyor yani...:) sınır nereye kadardır gibisinden

Hayırlı Akşamlar

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Aleykum selam kardes biraz daha acik yazabilseydin daha güzel olurdu, dügünde gelenlere mi anlatilacak yoksa gelin damadi mi olacak.

Dügün öncesi gelenlere verilen sohbetlerin uzun tutulmasi taraftari degilim zira bu gelenleri SIKMAKTADIR.

Bunun yerine 20 dakikalik nasihatler daha güzel olmaktadir.

Bizde hazirlanan abinin hazirladigi calisma:

https://www.islam-tr.org/konu/muvah...-evlenmek-uzere-olanlara-yeni-evlilere.19789/

Buradan da bu konuda yazilmis bir kitabi indirebilirsin.

http://www.ikraislam.biz/kitaplar/83.rar

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Arkadaşa Söz vermiştim, kapsamlı bir çalışma yapacağıma dair.Arkadaşı geçtim Uzun Zamandır kurguladığım bir şey zman bulamıyorum hazırlamaya.Zaten Zaman bulabilsem Kitap tarzı bir şey hazırlamayı düşünüyorum.

Şöyle bir şey hazırlamayı Düşünmüştüm.İlk konu olarak ; Bekar bir erkek ve bekar bir bayan arasındaki ilişkilerin sınırları.Günümüz Şartlarında Flört denen olayı İslam ile bağdaştırmaya çalışan kişilere yönelik bir konu olmasını düşünüyordum.Bi örnek vereyim mesela; bir kızı seviyorsun ailelerinizin de haberi yok fakat siz evlenmeyi düşünüyorsunuz,İslami olarak ne nikah ne nişan ne söz var...Bu durumda kızla nasıl görüşebilirsin?İşte cevabı (biraz saçmalıyorum ama)Konuşursun ama elini tutamazsın,Konuşursun ama başbaşa kalamassın konuşursun ama en az 3 kişi olmanız lazım, mesajlaşabilrsin ama telefonla konuşamazsın, Sinemaya gidebilirsin ama yan yana oturamazssın :) vs..

2.Konu; Ailelere, topluma bildirmek yani işi ciddiye bindirmek.Söz, Nişan ve Nikah...
3.Konu; Düğün, düğün de müzik, düğün yemeği , düğün hazırlıkları, düğünde yapılan konuşmalar, düğünün lükslüğünün sınırları,Düğünde günümüz şartlarında takım elbise giymek(kravat takmak vs...)
4.Konu; Düğün Gecesi, Haramlar helaller ve sınırlar,tavsiyeler...
5.Konu; Müslüman Ebeveynlerin Evliliklerinin Devamı, Muvahhid Nesil nasıl yetiştirilir,Evli olunmak ile beraber katılım sağlanacak aktiviteler neler olmalıdır(Cihad,sohbet,protesto...)

Aklımda olan bu.Biraz daha düzenlemeye gidilip, her konunun başlığının altında İlk olarak İlgili Ayetleri,Hadisleri,Sahabenin yaşadığı olayları,Alimlerimizin konu ile ilgili görüşlerini sıralayıp günümüz ile bağlantısını kurmayı düşünüyorum...

Ama arkdaşa vermek istediğim(yani onun benden talep ettiği)1. ve 2. Konu özetle.

Abinin Hazırladığı Konu güzel fakat, kafi gelmiyor.Uğraşabilseydim(özürle bu aralar biraz üşeniyorum :)) sizi meşgul etmezdim inanın.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu sekilde düzenlememizi istemiyorsun sanirim? Sen üseniyorsan birinden bunu istemende hos degil bence. Ayrica dedigin seyi yapmak cok kapsamli birsey.

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yok hocam varsa 1. ve 2. Konu ya dair hazırlanmış bi şey alabilr miyim diye soracaktım?Yoksa İnşAllah iş başa düşer :) Size zahmet vermeyeyim hakkınızı helal edin

Üst Ana Sayfa Alt