Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erzurumda Oruc Vaktinda Yemek Yenecek Yer Var Mi : )

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayranım şu Erzurum halkına, iftar vaktine kadar yemek yiyecek bi tane bile açık yer bulunmuyor. Türkiye'de muhafazakar yapısını ve dokusunu koruyan nadir yerlerden biri, yaşlı kadınları hala çarşaflı ve peçelidir Erzurumun. Erzurum'dan sonra bi örnek daha ver desen; Harita üzerinden biraz daha Kuzey-Batıya doğru çıkarım ve Erzurum'la hemen hemen aynı kültürde olan Bayburt'u veririm. Bayburt da keza hemen hemen Erzurum'la aynı özellikleri taşır, Ramazanda açık yer bulamazsın yemek yemek için, kadınları hala geleneksel örtülerini terk etmemişlerdir. Yaww oldu olacak bi örnek daha ver diyecek olursanız; Bayburt'tan sonra haritadan tam Kuzey yönüne doğru giderim ve Trabzonun deniz kenarındaki şirin ilçesi olan OF'u veririm. OF o anlamda iyidir ve hafızları meşhurdur. Bizim köy gibi yoldan çıkmış bi köyü OF'lu bi imam zamanında yola getirmiş, Adam çıkmış taaa Trabzonun Of'unun Çufaruksa (Uğurlu) kasabasından bizim köye gelmiş, 30 sene imamlık yapmış (1945-1975), hem köy halkının akidesini düzeltmiş önemli anlamda, hem köy halkı sapıklıklarını terketmiş önemli ölçüde. Allah kendisinden razı olsun ve rahmet etsin, ismi Celaleddin AŞIKKUTLU.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Masallah bızım memleketı gezmıssınz
Ofdan bayburda Mewlama sukredıyorum
Vallaha bacım yalan söylemenin bi anlamı yok, sizin memlekete hayatta daha hiç gitmedim. Günün birinde Allah nasip ederse sizin memleket olan Of'a da, Bayburt'a da, Erzurum'a da gitmek isterim. Bu yerlerden çok arkadaşlarım oldu, özellikle Bayburtlulardan. Ondan iyi bilirim bu yörelerin kültürlerini, yoksa gitmişliğimden değil. Özellikle de Bayburtluların ve Erzurumluların konuşma tarzına ve şivelerine hastayımdır.

Ben Sivas'a da güveniyorum bu konuda Allah'ın izniyle... Ramazan'da hassasiyet zirvede olur MaşaAllah !
Evet bacım Sivas da iyidir o konuda amma velakin bir Erzurum ve Bayburdu yakalayamaz o konularda. Sivas eskiden çok iyiydi, son 10-15 yılda eski dokusunu önemli ölçüde kaybetti Sivas, Üniversite ve Üniversite gençliği çok dejenere etti. Nerden biliyorsun dersen, Sivas'ı çok iyi bilirim, çocukluğum Sivas'ta geçti benim (1994-2000). Ama Sivas'ın bende hala unutulmaz ve derin izleri vardır, ilk manevi temellerimi Sivas'ta attım ben, ilk manevi atmosferi Sivas'ta kokladım ben.

L Çevrimdışı

LoRy

İslamicState - Genç Mucit - Şair yazar
İslam-TR Üyesi
Reis ben dün iftarı Erzurum da yaptım çok güzeldi.
Bu yanan devlet tiyatrosunun aşağısında meram lokantası var. Hitit otelin karşısında. Orda mercimek çorbası iç. Sulu yemeklerde var ama sen et haşlama al çook.i güzel reis canım çekti tekrar of.
Fiyat olarak çorba 6 haşlama 13.
Pahalı diyorsan biz bayağı araştırdık orası hem güzel hem de uygun. Afiyet olsun

L Çevrimdışı

LoRy

İslamicState - Genç Mucit - Şair yazar
İslam-TR Üyesi
erzurumu başlıkta görünce şaşırdım
birde sivas memleketim onu da yazmışsınız iyice şaşırdım :)
Hayatımda bu iki ilden fazlası olmadı zaten
Forum da bayağı kardeşler var galiba
erzurumlu akhiler varsa görüşelim

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Reis ben dün iftarı Erzurum da yaptım çok güzeldi.
Bu yanan devlet tiyatrosunun aşağısında meram lokantası var. Hitit otelin karşısında. Orda mercimek çorbası iç. Sulu yemeklerde var ama sen et haşlama al çook.i güzel reis canım çekti tekrar of.
Fiyat olarak çorba 6 haşlama 13.
Pahalı diyorsan biz bayağı araştırdık orası hem güzel hem de uygun. Afiyet olsun

Sivas ta köfte, erzurum da cag :harika:

Üst Ana Sayfa Alt