Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Engelli Kişi Namazda Yerde Oturamıyorsa Ne Yapmalı?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Hocam namazla ilgili sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim. Ben bu yıl dinimi öğrendiğim için namaza da bu yıl başladım. Engelli namazı öğreniyorum ama bazı şeyleri tam olarak yapamıyorum.
1) dizlerimi açamıyorum dizim kilitli gibi ama büke biliyorum ama bu zamanda dizlerimin üstünde durmak çok acıtıyor dayanamıyorum. Birde çok zayıf olduğum için yerde otursam bile bir şeye yaslanmasam düşerim. nasıl yapmam lazım?

2) babam işte oluyor, annem de 16 yaşım olduğu için günde iki veya üç defa kuçağına alıyor. Bütün gün tekerlekli sandalyede kalıyorum her an beni yere koyamıyor ne yapmam lazım?

3) yerde secdeye gidersem kalkamam bu durum da nasıl yaparım?

Bunlar sadece yerde olunca oluyor

4) odalarımızın her yetinde televizyon var. Tv de çalgı dinlendi budurumda namazlarım mekruk mu?

5) birde ben kaza namazlarını kılmaya çalışıyorum ergenliğe girdiğimden kalan namazları. Bunları namaz vakitlerinde mi kılmalıyım yoksa her an mı?

Sorularım bu kadar hocam şimdiden Allah razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum.

Hocam namazla ilgili sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim. Ben bu yıl dinimi öğrendiğim için namaza da bu yıl başladım. Engelli namazı öğreniyorum ama bazı şeyleri tam olarak yapamıyorum.
1) dizlerimi açamıyorum dizim kilitli gibi ama büke biliyorum ama bu zamanda dizlerimin üstünde durmak çok acıtıyor dayanamıyorum. Birde çok zayıf olduğum için yerde otursam bile bir şeye yaslanmasam düşerim. nasıl yapmam lazım?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kardeşim hakkınızı helal edin, sorularınızı ve sağlık sorununuzu ve engelli halinize rağmen ibadetini dert edinme gayretini okuyunca hüzünlendim, içtiğim çay boğazımda düğümlendi bununla beraber öğrenme ve amel etme gayretinden dolayı da Rabbime hamd ettim. Rabbım sabrınızı ve ecrinizi bol versin ki zira O, engin mağfiret sahibidir. Allah (c.c.) yardımcınız olsun sizi sırat-ı mustaqimden ayırmasın.

C 1- Kardeşim sağlık sorunu nedeniyle kişi normal ayakta namaz kılamıyorsa oturarak kılar, oturmaya da güç yetiremeyen (yerde) bağdaç kurarak namaz kılar, buna da güç yetiremiyorsanız sandalye gibi yüksekçe bir yerde oturarak kılabilirsiniz.

Kimse olmadığı zaman yerde oturamıyorsanız, yahud otursanız bile bir yere yaslanmadan oturamıyorsanız sandalyede kılabilirsiniz.

2) babam işte oluyor, annem de 16 yaşım olduğu için günde iki veya üç defa kuçağına alıyor. Bütün gün tekerlekli sandalyede kalıyorum her an beni yere koyamıyor ne yapmam lazım?
C 2- Tekerlekli sandalyede yahud nerede oturuyorsanız oradan namaz kılarsınız. Yeter ki oturduğunuz yerde necaset olmasın.

3) yerde secdeye gidersem kalkamam bu durum da nasıl yaparım?

Bunlar sadece yerde olunca oluyor
C 3- Yerde oturarak namaz kıldığında secdeden sonra kalkamama ;

Yerde oturarak (veya sandalyede otruarak üzerinde namaz kılarken) Secde ettikten sonra oturma pozisyonuna geri dönüb oturamıyorsan;
Secdeyi, zorlanmadan tekrar geri dönüb oturabileceğin yere kadar belden (veya duruma göre boyundan) eğilerek (alın ve burnunuz havada kalarak, eğilib secde ederek) kılarsın.

4) odalarımızın her yetinde televizyon var. Tv de çalgı dinlendi budurumda namazlarım mekruk mu?
C 4- Namaz kılınacak ortamda kişinin huşû ve dikkatini dağıtacak, okuduğu sure ve duaları, rekatlarını karıştıracak tüm etkenlerden arındırmalıdır. Sizin de tv, ve muzik aletlerini kapatmanız gerekmektedir. Bilhassa namazda yöneldiğiniz kıble mahallindeki bu tür aletleri kapatmanız ve varsa suretleri (resim) kaldırmanız gerekir. Aksi durumda böyle namaz kılmak mekruhdur.

5) birde ben kaza namazlarını kılmaya çalışıyorum ergenliğe girdiğimden kalan namazları. Bunları namaz vakitlerinde mi kılmalıyım yoksa her an mı?
Sorularım bu kadar hocam şimdiden Allah razı olsun
C 5- Kaza namazlarını kerahat vakitleri dışında dilediğiniz gibi kılabileceğiniz gibi vakit namazlarından sonra da dilediğiniz kadar kılabilirsiniz.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Çok sağolun hocam Allah sizden razı olsun. Ayağımı kıbleye uzata bilmediğim için namaz bozulmuyor değilmi?

Birde gece 5 te duramıyorsam yatakta kıla bilirmiyim?
Ayağı kıbleye doğru uzatmakla namaz bozulmaz.
Başkalarının yardımı olmadan bir yerden bir yere gidemiyorsanız, sabah da kimse yok diye yataktan kalkamıyorsanız; tesetture, temizliğe riayet ederek yatak üzerinde oturarak da namaz kılabilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt