Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Ebu Yasir Et-türkî Ile Türkiye Mücahidleri Üzerine Söylesi

H Çevrimdışı

hunermend

Üyeliği İptal Edildi
Banned
SLAMİ CİHAD İTTİHADİ MÜCAHİDLERİNDEN

EBU YASİR ET-TÜRKÎ ILE

TÜRKİYE MÜCAHIDLERİ ÜZERİNE SÖYLESİ

BEDR-İ TEVHID MEDYA: Afganistan da ki Türk mucahidler hakkında bir söyleşi yapmak istedik bu konuda faydalı bir söyleşi olacağını umuyoruz inş

allah.

EBU YASİR: Bismillah el hamdulillah salât ve selam âlemlerin rabbi olan Allaha rasulüne ve onun yolunu güzelce takıp edenlerin üzerine olsun. Öncelikle sızın vesilenizle tüm dünya Müslümanlarına selam gönderiyorum.

Seçtiğiniz konu gerçekten çok hassas bir konu birçok kişinin kalbini kıracak hassaslıkta, birçok mucahid adayanında hayal dünyasını yıkacak derecede nazik ama birilerinin bunu Müslümanlara açması lazımdı.

Buna da sız vesile oldunuz. İnşallah hayırlı olur.

B.T: Öncelikle dünyanın birçok yerinde değerli Türk mucahid kardeşlerimiz şehit ve esir oldu. Allah hepsinin ecrini bolca vermesini niyaz ediyoruz. Bizim öğrenmek istediğimiz konu ise şu anki Afganistan’da ki ve buraya gelip giden kardeşler üzerine olacak.

E.Y: Evet o zaman size şura dan başlayayım anlatmaya 2002 Taliban harekatının düştüğü tarihten bu yana bu Topraklara en çok gelen mücahitler Türkiye’den oldu. Elimizde resmi bir sayı yok ama biz 2000 in üzerinde tahmin ediyoruz. Bunlardan yaklaşık 50-60 civarı şehit olurken 100 civarı geri dönüş yolunda tutuklanarak Türkiye ye teslim edildi.su an buralarda olan 150 civarı Türk mucahid haricinde(bunlarda hepsi yeni sayılır)hepsi değişik sebeplerden dolayı Türkiye ye döndü.

B.T: Bu söylediğiniz rakamlar gerçekten çok hayret verici Türk mücahitlerin cihad da sebat edemedikleri çıkıyor ortaya bunun sebeplerini biraz anlatırmısınız?

E.Y: Bunun sebeplerine birçok yönden bakmak lazım. Gelen mücahitlerin ilmi yapısına, eğitim düzeyine, içinden geldiği sosyal ortama, aile yapısına, is ortamına gibi birçok etkenler var ama ben bu kadar derin detaylara girmek istemiyorum. Bu tamamen sosyologların işi, ben sadece yüzeysel olarak örneklerle yetineceğim okuyucuların buradan bazı sonuçlar çıkaracağını umuyorum.

Mesela şu anda Afganistan da ki cihad cemaatlerinde Türklerin kadri yok onlara tatile gelmiş misafirler gibi bakılıyor istisnalar hariç hiç bir sorumluluk verilmiyor sadece bir komutanın emri altında cepheye gönderiliyor çoğuda 1-2 operasyon dan sonra dönüp Türkiye ye gidiyor. Örneğin bizim cemaate gecen yıl gelen 17 Türk mucahidlerden sadece 1 tane kaldı o da Türkiye ye gitmişti orda emniyeti problemler çıkınca buraya gelmek zorunda kaldı.

B.T: Türk mucahitlerini diğer mücahitlerden farklı kılan nedir sizce?

E.Y: Birincisi; Türkiye’den gelen kardeşlerden bir kısmı tamamen CD lerin etkisinde kalarak geliyorlar ben bunu Türkiye deki kurtlar vadisi kahramanı Polat, a nasıl bir çök genç özeniyorsa cihad CD lerine de öyle özenerek CD kahramanı olarak geliyorlar. Yani bu tür kardeşleri buraya getiren ilmi ya da yakini imanı değil (yinede en doğrusunu Allah bilir) CD ler den etkilenip duygusal bir çıkıştır. Buraya vardıklarında ise tam bir şok yaşıyorlar çünkü CD leri klimalı ortamda bilgisayar basında izliyorlar. Burası ise çok farklı bazen sıcakta bazen soğukta aylarca evden çıkmadan bir oda da kalmaları gerekebiliyor şu anki savaşlar sabırla yapılıyor. Bu tür kardeşler ise her şeyin 1 ayda olup bitmesini istiyor bu durum kardeşlerimizin sabrının ne kadar az olduğunu bize gösteriyor bu tür kardeşler eğer yolda dönmezler ise buradan 1 ay sonra dönmek istiyorlar.

İkincisi; Türkiye deki sosyal ve ailevi sıkıntılardan bir kaçış yolu olarak cihadı seçmeleridir. bu tür kardeşler ise Türkiye de o kadar rahat ortamda ailesini komşuluk ilişkilerini iş ilişkilerini düzene koyamayacak kadar zayıf olduğundan bura da ki sıkıntılara hiç katlanamıyor daha eğitim kampında eğitmenleriyle tartışmaya başlıyor bu tür kardeşler 2 ayı zor dolduruyorlar. Burada psikolojik bunalıma giriyorlar. Mesela bizde böyle kardeşler vardı hanımı da dâhil bakkalı komşularını hatta ders arkadaşlarını cihada gelmeyen herkesi münafıklıkla itham ediyordu. Böyle dememesini defalarca söylememize rağmen o hızını alamıyordu. Daha buraya varmadan yolda hanımıyla konuştu ve dönmek istediğini bu yolun sandığından daha zor olduğunu söyledi ve yoldan dondu.

Üçüncüsü: bu tür kardeşler ise bulundukları ders ve arkadaş ortamında kendi kendilerini öne atmak için onlar karsısında üstünlük sağlamak için cihada çıkanlar. bu tür kardeşler ise her şeye rağmen eğitime sabrediyorlar hatta 1–2 operasyonda katılıyorlar kendilerine arkadaşları içinde anlatacak bir şeyler çıktığı anda bir şeyleri bahane ederek gidiyorlar. bu bahaneler klasiktir eğer kardeş evliyse hanımının çok önemli problemleri çıkmıştır onu alıp gelmesi gerekiyor. Bekârsa psikolojisi bozulmuştur sözlüsünü alıp evlenmesi gerekmektedir. böylece geri döner ve orda anlatmaya başlarlar. Bu tur kardeşlerin bura da kalma süresi 3-4 ay arası değişir.sonra Türkiye döner ve emirin onu görevle gönderdiğini söyler ve insanları cihada göndermeye teşvik eder halbuki ne emirden ne de başka bir yetkiliden böyle bir görev almamıştır.sadece dönerken bir yetkiliye orda tanıdığım kişiler var para verirlerse göndereyim mi demiştir onlarda sen bilirsin olur demişlerdir.uyanık kardeş bu kelimeye dayanarak ben para tertibi için geldim yoksa cihad farz bırakıp gelinmez diye birde süslü konuşur.Bu tür uyanıklara oradaki Müslümanlar bir şeyde soramaz adam en azından cihada gitti geldi biz onu bile yapamadık diye ne söylese yutmak zorunda kalırlar.hem kızdırırlarsa onları cihada gönderme fikrinden vazgeç edebilir.yani kral çıplak demeye kimsenin dili varmaz.bu tür uyanıklar Müslümanları gaza getirerek mücahitlere özenen bir çok kardeşi etraflarında toplarlar ve onları cihada göndereceğine dair vaatlerle kendilerine bağlarlar böylece hem arkadaş ve çevresinde rant elde eder hem de cihad için toplanan paralardan faydalanır e nede olsa bende mücahidim benimde hakkım var diye fetvayı bulur. oysa ki burada 3–5 ay kalan hiç bir kimseye iş verilip Türkiye ye gönderilmez. bu tür insanlar cihad yolundaki kan emen sülükler gibidirler. Bu tur insanları tanımanın tek yolu kaç ay Afganistan da kaldın sorusudur eğer 1 yıldan az ise hiç bir sözüne itibar edilmez.

B.T: Çok karamsar bir tablo çizmediniz mi? cihad da uzun süre kalan Türkler yok mu bunlar nasıl kalıyor peki?

E.Y: Bakın karamsar görüle bilir ama bunlar gerçekler bunları birilerinin dile getirmesi gerekiyordu Allah bize nasıp etti burada amacımız kimseyi kötülemek değil insanların yaptıkları hataları göstermek ve cihadı düşünen kardeşlerin bu tecrübelerimizden faydalanarak daha dikkatli davranmalarını sağlamak. bu tür cihadın adını kullanarak yıllardır çalışmadan Müslümanların üstünden cihad hikayeleri anlatarak geçinen size 100 e yakın isim sayabilirim. Bunlarla konuştuğunuzda kendilerini Afganistan da cephe komutanı sanarsınız oysa emre itaati bile becerememiş uyanık geçinen insanlardır. Bu tur insanlara karsı, cihad düşünen kardeşlerimiz dikkat etmeliler.

Cihad da uzun süre kalan Türkler yok mu dediniz vallahı saysan 5 yıllık mücahid desen burada bir elin parmak sayını geçmez bunun sebebi üzerinde düşünmek lazım. Hatta Türkler burada o kadar meşhur ki birçok konuşmada örnek olarak veriliyor yanı Türkler gibi böyle yapmayın Türkler gibi olmayın gibi. Bu bizi de utandırıyor ama ne yapalım gerçek böyle.

Mesela burada Türkiye den kardeşler 20 kişi gelen 20 bekleyen 20–30 kişi dönen hepsi Türk elhamdulillah. Şimdilerde …… kardeşlerde bu sayıya ekleniyor hanı onlarında kültürü bize yakın sayılır ya.inanın bu Türk mücahitleri hiçbir cemaat almak istemiyor.ben Türkiye ve …… gelen kardeşler haricinde cihada gelip te hiçbir cemaatin almak istemediği mucahid görmedim.çünkü cihad cemaatleri gerçekten mucahidlerin kıymetini çok iyi bilir.ama mücahid kardeşler kendi kıymetini bilmediğimden dolayı son durumda sonuç bu hale geldi. Son 1-2 yıldır Türkiye den ve ……… gelen mücahitlerin tekfir yönünün çok ağır basması sanırım bardağı taşıran son damla oldu.

B.T: Peki sizin cemaatinizin bu konuda nasıl bir stratejisi var. Bu durumda nasıl çalışıyorsunuz?

E.Y: Biz cihada gelmek isteyen kardeşlerden ahd alıyoruz en az 1 yıl burada kalacaksın diye onlar ise bize şehit olmaya geldiklerini 1 yıl ne ki diyorlar buna rağmen gelenlerin ancak yarısını tutabiliyoruz. bakın genelde bu işler şöyle oluyor buraya kardeş geliyor 3–5 ay kaldıktan sonra vatan özlemi üzerine çöküyor ilk geldiğinde vatan hakkında soru sorduğunuzda size bir dolu kötülüklerinden tağut, zulüm. Gayrı İslami yasam vb. şeyler anlatıyordu 3–5 ay sonra ise oranın bütün kötü yönlerini unutmuş nerdeyse İslami bir beldeden bahsetmeye başlıyor. orada hizmet gerektiğini, orada da insanlara bir şeyler anlatılması gerektiğini malla da cihad edilebileceğini ve buna benzer bir dolu fikirle doluyor ve gitme kararı aldığını soyluyor. 1 yıl diye verdiği sözü hatırlatınca ise ya öyle ama şartlar çok farklı oldu Türkiye ile telefon görüşmesi yaptım şu an size anlatamayacağım şeyler var gibi bir dolu kıvırma işlemine baş vuruyorlar.

B.T: Peki bu dönen kardeşlerin döndükten sonra ki Türkiye deki durumunu takip ediyor musunuz ne gibi çalışmalar yapıyorlar orada?

E.Y: Galiba en can alıcı noktaya geldiniz zaten buradaki cemaatlerin tüm problemi bu noktada başlıyor burada 3–5 ay kalıp giden ya da kaçan ne derseniz kardeşler oraya gittiğinde ilk iş olarak kendini emir gönderdiğini tekrar geri döneceğini söyleyerek insanlara orda dayanamadığını oranın şartlarında kalamadığını söylemiyor. Böylece insanlar etrafında toparlanıyor ve cihad için kendisinden yol istemeye başlıyorlar oda pişkinlikle beklemeleri gerektiğini yolun simdi kapalı olduğunu açıldığında gönderebileceğini zaten geliş sebebinin de bu ve para toplamak olduğunu söylüyor. Bir süre insanları bu şekilde oyaladıktan sonra yolda tanıştığı kaçakçıların ve bu işten ekmek yiyen tacirlerin yanına insanları gönderiyorlar burada ise bu şekilde uyanıkların gönderdiği insanları hiç bir cemaat kabul etmemektedir. İnanın birçok kardeş bu şekilde gönderilerek arada kalıyor ve tekrar dönüp gidiyor şimdi de dâhil böyle kardeşlere her zaman rastlıyorsunuz. Bize gelip biz Allah rızası için vatandan cihada cıktık neden bizi hiç bir cemaat almıyor falan diye dert yanıyorlar evet cıktınız ama sızı gönderen uyanıkların buraya adam gönderme yetkisi yok inanın simdi bile onlarca bu durumda Türk ve Azeri var bu durumda sadece bu iki millet bulunuyor.

B.T: Cemaatlere kabul edilen Türk mucahidlerin cephedeki ve cemaat içindeki uyumları nasıl?

E.Y: Vallahı son yıla kadar pek iyi denemezdi Allah bize son yılda çok güzel Türk kardeşler nasib etti örneğin şehid olan kardeşlerimizden Saad ebu Furkan r.a, ebu Müslim r.a,şu an cephede olan kardeşlerimiz var elhamdulillilah yavaş yavaş ıslah etmeye başladık ama inanın çok zor. Çünkü buraya gelen her Türk kardeş komutan olarak geliyor demokratik bir ortamda yetiştikleri için emre itaati pek sevmiyorlar onların bu yönlerini ıslah etmeden fayda alamıyorsunuz. Her konuda fikrini ortaya atma gereksimi hissediyor hâlbuki askeri sahada içtihat değil (kur an ve sünnete zıt olmadığı sürece) itaat gereklidir. Her asker her mücahid bir içtihat yaparsa gerisini sız düşünün. birde bizi rahatsız eden konulardan biri şu oluyor buraya söz vererek bir mümin gibi geliyor. sonra biraz çevreyi tanıdıktan sonra uyanıklık yapmaya başlıyorlar habersiz telefon bağlantıları Türkiye den mucahid çağırmalar, başka cemaatlerle görüşüp gerekirse size geçebilirim gibi alt yapılar yapma yanı samimiyete sığmayan şeyler.bu kardeşler İslami bir cemaate girip çıkmayı çalıştığı bir iş yerini değiştirme gibi görüyorlar ben bunlara uyanık mücahitler diyorum.

B.T: Bu konu üstünde biraz durabilirmiyiz cemaatten ayrılmanın şartları nasıl olabilir?

E.Y: İslami cemaatten ayrılmak öyle kolay değildir bizim Türkiye deki gibi bu hoca kafama yatmadı bu iş hoşuma gitmedi şunun la beraberim gibi olmaz hele bu cemaat cihad cemaati ise çok daha zordur. Şer-i bir neden olmadan cemaatten nasıl ayrılırsın Allaha bunun hesabını nasıl verirsin adam mümin vasfını kullanarak 1 yıl kalacağına söz veriyor sonra 3–5 ay sonra gelip ben karar aldım döneceğim diyor sen 1 yıllığına söz verdin cihada geldin artık 1 yıl boyunca emre itaat etmen farz ayın burada savaşıyoruz oyun oynamıyoruz sen hangi delille kendin karar alıyorsun burası turistik tesis değil ki karar aldım geldim karar aldım gidiyorum diyorsun Allahın dini bu kadar basit mi senin gözünde diyorsun ama adam uyanık ya sana bir dolu fetva getiriyor Ömer r.a zamanında cihad 4 ay idi şimdi de öyle orada da çalışmak lazım ve buna benzer bir dolu şey söylüyor Allah bu tur kardeşleri ıslah etsin.

B.T: Son olarak Türkiyeli mucahidlerle nasıl çalışacaksınız bu durumda?

E.Y: Burada klasik alışıla gelmiş konuşmak istemedim bunlar cihadın problemlerinden birisi sadece savaş kolay değildir. Biz eğer Türkiye den gelen mucahidleri 1 yıl burada tutmayı başarırsak kendimizi çok şey yapmış sayacağız bu surede inşallah onlarda bulunan kötü hasletleri ıslah edeceğimizi umuyoruz. Böylece ümmete canını Allah yolunda satmış mücahitler kazandıracağımız ümidindeyiz. Rasulullah s.a.s Bizi aldatan bizden değildir diyor. biz kardeşlerimizi sözünde durup sebat etmeye davet ediyoruz önce mümin olarak sözünde durmayı gerekirse o söz için ölmeyi bilmesi lazım bunları öğrenmeden cihad etse bile buralar da tutunamaz. Biz hep söylüyoruz cihad zor bir yol her şeyinizi bırakmanız gerekebilir Allah zaten ayette söylüyor burada tekrar tövbe suresini okumaya gerek yok. Kardeşler cihada duygusal olarak çıkmasınlar Rasulullahın sahabelerine baksınlar onlar cihadı hayat edindi bizim oyun edinmeye hakkımız yok yapacaksak aklı basında yapmalıyız yoksa yerimizde oturup kalmamız burada gelip mücahitlere problem olmamızdan daha iyidir.

B.T. Bu konuyla ilgili bizzat sizin yaşadığınız olaylar varsa bizimle paylaşırmısınız?

E.Y: Bu konularla ilgili bir kitap yazacak kadar olay yaşadım bazılarını size anlatayım.

Türkiye de kalırken yanıma bir kardeşin vesilesiyle adana dan Talha adında biri geldi selefi olduğunu adana da ders yaptığını 4-5 yıldır cihad için para toplayıp davet yapıp yardım ettiğini söyledi.Allah rızası için artık canımla cihad yapmak istiyorum dedi.tıbbı biraz bilgisinin de olduğundan bahsetti bende referans oldum ve onu Afganistan a gönderdim 40 gün olmuştu duydum ki adana da imiş ne kadar haber gönderdimse görüşmek istemedi telefonları da iptal etmiş emniyet yapıyormuş sonra Afganistan a geldiğimde öğrendim ki buraların hijyen temizliği ve ailesine olan hasreti o nu burada 1 aydan fazla tutamamış.inne lillah inne ileyhi raciun.

Yine başka bir kıssa bu defa A****** ten bir M***** adında bir kardeş ve yanında musap isimli biri bir arkadasın çok ısrarını kıramadım ve bunlara referans olarak Afganistan a gönderdim. Bunlarla ön konuşma yaptığımda Türkiye de kalmanın münafıklık olduğunu Müslümanlar böyle zulüm altında iken A****** de oturamayacaklarını söyleyip durdular. Evli olduklarını hanımlarını sorduklarımda M****** olan, hanımım namaz bile kılmıyor ben şehid olacağım inşallah dedi. Mu****** ise; beni hanımım gönderdi o mücahide bir kadın sabreder diyordu. Ben bunlara ne zaman döneceksiniz dediğimde bana gülümseyerek ne dönmesi biz şahadete gidiyoruz dediler. bende sız bana 1 yıla söz verin yine şahadete kadar kalın dedim güldüler ve inşallah şehit olacağız dediler. Bu kardeşler yola çıktı musap olan yarı yolda hanımını arayarak hasretine dayanamayacağını söylemiş ve telefon da biraz ağladıktan sonra yoldan geri döndü. M***** ise 3 ay sonra kardeşlere hasta olduğunu dönmesi gerektiğini söylemiş. Mucahider seni burada hastanede tedavi ettirebiliriz demişler.bu plan tutmayınca bu defa hanımı alıp gelmem lazım demiş arkadaşlar bakmış adam niyeti bozmuş göndermişler. Bu kardeşle görüşmek için A****** e gittiğimde evine hacdan gelmiş gibi misafirin biri gidip biri geliyor. Kendiside emniyet yapıyor bazı kişilerle görüşmesinin doğru olmayacağından bahsedip duruyordu. Anlattığına göre 1 de operasyona katılmış anlatacak bir şeylerde varmış. Bana hasta olduğu için döndüğünü kardeşlere ailemi alıp döneceğim dedim ama şu an buradaki ortam farklı 3–5 yıla kadar dönemeyeceğim onlara söyle dedi yani önce bana verdiğin 1 yıl sözünü yedi sonra mücahitlere verdiği ailemi alıp döneceğim sözünü yedi maşallah hastalığından da hiç bir iz kalmamıştı. En son A*****e uğradığımda cihada adam gönderme faaliyetleriyle uğraşıyordu. Allah bu tür uyanıkları bizden uzak tutsun âmin.

Son olarak gecen sene şahid olduğum bir olayı anlatıp konumuza son vereceğim gecen yıl bir cemaati ziyarete gitmiştim orda 15 e yakın Türk vardı hepside cihad için gelmiş ama onları gönderenleri kimse tanımadığı için ortada kalmışlardı. Hatırladığım kadarıyla 2 sı A**** ten 4 u K***** dan 4 u A**** dan göndermişler sızı alırlar diye oradaki emir kardeş; kardeşler sizi gönderen kimselerden biz adam istemedik kendi kafalarına göre orda tertip yapıp sizi göndermişler dönüp gidin ve sizi gönderenlere derdinizi anlatın diyordu hepsi şok içinde idi. Cihada gelmişler ama hiç bir cemaat kabul etmiyordu ne oldular bilmiyorum ama duyduğuma göre hepsi memleketlerine dönmüşler buna benzer kıssalar burada çok anlatmayla bitmez kardeşlerimize tavsiyem böyle düzam bazların oyununa gelip hata yapmasınlar bize mallalarıyla yardım etmeleri gelip 3 ay sonra dönmelerinden daha hayırlıdır.

Esselamu aleykum ve rahmetullahu ve berekatu.

Üst Ana Sayfa Alt