Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Diyanet Camileri Mescidi Dırar Hükmünde midir?

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler iyisiniz dir insallah ....Kafam karmakarisik....bu dianet camiileri mescid dirar hükmünün atina düsüyormu ...bir yandan evet duyuyorum .Öbür trafta burda okmustum ki..Imamlar tevhide aykiri birsey söylemezlerse orada namaz kilmak caiz dir ...Simdi gecen burda(almanya) bir kac kardes yaziyordu...Imamlar belege imzaliyorlarmis ve bu belgede kendilerini laiklie bagli gösteriyorlar dogru mu??

Ben diyanet camiilerinde Namaz kilabilirmiyim ,caiz mi ??...insallahyardimci olursunuz ..

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler iyisiniz dir insallah ....Kafam karmakarisik....bu dianet camiileri mescid dirar hükmünün atina düsüyormu ...bir yandan evet duyuyorum .Öbür trafta burda okmustum ki..Imamlar tevhide aykiri birsey söylemezlerse orada namaz kilmak caiz dir ...Simdi gecen burda(almanya) bir kac kardes yaziyordu...Imamlar belege imzaliyorlarmis ve bu belgede kendilerini laiklie bagli gösteriyorlar dogru mu??

Ben diyanet camiilerinde Namaz kilabilirmiyim ,caiz mi ??...insallahyardimci olursunuz ..
Aleykum Selam we rahmetullah... İlgili konulara buradan bakabilirsiniz...

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eger alternative olmazsa tek ba$Ina evdemi kILmak dahamI iyi? HasbunAllah wanimal vakil
Kesinlikle kaTILmIyorum neden cunku niyet Allaha ibadet ve Camiler AllahIn evidir nitekim bu camilerde $irk veya kufur yoktur.
BazI mezhepler sakal bIrakmayan hocanIn arkasInda namaz kILmayIn diyiyorlar bu neden dahada gercek nitekim
eger Seriat olan bir ulkede hicret etmiyeceksek insanlarI camiden aLI koymayaLIm lutfen

Sizlere sorum $u MuslumanlarIn birle$tigi yer neresidir turkiyede?? nitekim peygamber efendimizin zamanInda Camilerdi

Cuma namazlarI farzdIr nerde KILacak bu millet?

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest

Aşağıda belirttiğim hususlar sadece bir yorumdan ibarettir.İsteyen alır isteyen red eder.
Şahsen kardeş bu camilere gidiyoruz sadece imamların arkasında cumaları kılıyoruz,diğer vakitleri camide ama ferdi olarak kılmak zorunda kalıyoruz.İmamlar Cumhuriyeti temsilen onların kontrolünde orada bulundukları için kıldığımız namaz içimize sinmiyor.İmamlar ile şahsi bir problem yok.Onların hesabı Allaha kalmış.Tevhide aykırı bir şey söylemiyorlar diyorsan,tevhide aykırı şeyler olabilmekte zaman zaman,lakin tevhide uygun bir şey söylediklerini de duymadık.Mesela,şeriat,tağut,belam,Allahın Tevhidi sıfatları,kafirlerle düşmanlık,faiz ve kumara zinaya izin verenlere itaatin haram oluşu v.b.İnsanın kalbi birşeylere daima meyleder.İnsanın nefsi ile kalbi arasında Allah vardır.Onlara meylettikçe onların gizlediklerini hak olarak görmeye başlıyorsun.Kalbin yanlış şeylere meylederse sonrada mühürlenmiş olursa hakkı hak olarak görebilmekten uzaklaşıyorsun.Bu yüzden araya ibrahimi bir tarzda bir mesafe koymak gerektiğini düşünüyorum.Allahualem.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mescid-, drar da kendin tekbaşına dahi namaz kılamazsın ya da müslüman kardeşlerinle kendi aranda dahi....mescidi dırar olan mekanda namaz kılmak nehyedilmiştir...camiler islama muhalif olarak inşa edilmemiştir bilahis müslümanların, müminlerin paraları ile inşa edilmiştir... içinde tagutun memurunun görev yapması orayı mescid-i drar yapmaz

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleyum
SeyfuALLAh kardes burda ümmeti ayirmak sozkonusu degil...Burda Namazin kabul olup olamamazi sözkonusu ...Eger Ümmeti ayirmak gib bir niyet olsa benim kafami bukadar cok karistirmas bu mesele...Bir cok kisi taniyorum ve hep oralarda bulusuyoruz(cammide)...ama simdi Diayanet camiilerde namaz kilmasam onlardan uzaklasiyorum ve bu beni cok üzüyor...Hem doguruysa onlara bu meseleyi aciklamam gerek ...Ama bunu tam delileriyle ispat etmeden kimseye birsey söyleyemem ...Onun icin inasallah bunu burda ögrenirim cünkü türkiyede yasiyorsunuz ve bu meseleye bizden daha yakin siniz

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
AtSelam aleykum beni bildime göre(eger yanlis anlamissam düzeldtin insallah )bu kimin para verdi önemli degil yani bu mescidleri insa eden diyanet degilmi ...ve bu hangi sebepden yaptilar...Duyduma göre (düzeltin insallah)Diyanet Atatürkten kurulan bir kurum..Eger bu doguruysa bunu islami öne getirmek icin kurmamistir o kafir ...Ama dedigim gibi siz daha igi bilirsiniz orda yasadinisdan dolayi

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
AtSelam aleykum beni bildime göre(eger yanlis anlamissam düzeldtin insallah )bu kimin para verdi önemli degil yani bu mescidleri insa eden diyanet degilmi ...ve bu hangi sebepden yaptilar...Duyduma göre (düzeltin insallah)Diyanet Atatürkten kurulan bir kurum..Eger bu doguruysa bunu islami öne getirmek icin kurmamistir o kafir ...Ama dedigim gibi siz daha igi bilirsiniz orda yasadinisdan dolayi

bak kardeşim tefsirlerden hadislerden MESCİD-İ DRAR ne demekti iyi araştırmanı tavsiye ederim... forumda konu ile ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsin....hayır o camileri diyanet yaptırmamıştır...camilerde paraları cemaatten toplamıyorlarmı... ya da biryere cami yapılacağı zaman diyanet aa burada cami ihtiyacı var hadin yapalımmı diyor.. hayır! ihtiyaçtan dolayı bazı hassas müslümanlar buna önayak oluyorlar... camilerde cemaatle namaz kılma konusu ise bu mescid-i drar başlığı altında değil başka başlık altında konuşulmalıdır...ikisini karıştırmayın ... bidatci imamın arkasında namaz kılınmaz... alanen günah işleyenin arkasında kılınmaz, tevhidden bihaber tağuta hizmet eden ve dinin hakikatini kavrayamamış ama buna ramen müslümanlara önderlik ( imamlık ) yapanın arkasında nasıl namaz kılınsın...

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum
Kardes birisi para toplayip sonra bununla islam aykiri birsey yaparsa ozman paranin verenlerin niytine mi bakiliyor??

Bu belege imzalama meslesi dogru mu ..yokso eskiden mi öyleydi..ger doguruysa bunun hükmü ne

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hayır kardeş biz kimsenin gerçek niyetini bilemeyiz biz zahire göre hükmederiz... eğer insanları iyi niyetle aldatıp paralarını toplayıp islam dışı bir şeye harcamışsa bu parayı verenlerin niyetine göre Allah c.c ecirlerini verecektiz, zaten o para hayır yolunda da harcansa yine parayı verenlerin niyetine göre muamele edilmeyecekmi :) AMELLET NİYETLERE GÖREDİR buharinin 1. hadisi

إنما الأعمال بالنيات وإنما لكل امرئ ما نوى، فمن كانت هجرته إلى الله ورسوله فهجرته إلى الله ورسوله، ومن كانت هجرته لدنيا يُصيبها أو امرأة يتزوجها فهجرته إلى ما هاجر إليه

“Ameller (başka değil) ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. Kimin hicreti, Allah ve Resûlü (rızası ve hoşnutlukları) için ise, onun hicreti Allah ve Resûlü’ne müteveccih sayılır. Kim de nâil olacağı bir dünya veya nikahlanacağı bir kadından ötürü hicret etmişse, onun hicreti de hedeflediği şeye göredir.” [1] [1] Buhârî, Bedü’l-Vahy, 1; Müslim, İmare, 155; Ebu Davud, Talak, 11

ألا وإن في الجسد مُضْغَةً إذا صلَحت صلح الجسد كله، وإذا فسدت فسد الجسد كله، ألا وهي القلب

“Dikkat edin! İnsanın bünyesinde bir et parçası vardır. Eğer o salah bulursa bütün ceset salah bulur; eğer o bozulursa bütün ceset bozulur. Dikkat edin o, kalbtir.” [4] buyurmaktadır. [4] Buhari, İman, 39; Müslim, Müsakat, 107; Müsned, 4/280

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
mescid-, drar da kendin tekbaşına dahi namaz kılamazsın ya da müslüman kardeşlerinle kendi aranda dahi....mescidi dırar olan mekanda namaz kılmak nehyedilmiştir...camiler islama muhalif olarak inşa edilmemiştir bilahis müslümanların, müminlerin paraları ile inşa edilmiştir... içinde tagutun memurunun görev yapması orayı mescid-i drar yapmaz

Bence bu kadar keskin fetva verme. İbn Mace'nin Süneninde rivayet ettiği bir hadiste Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) buyuruyor ki:"Fetva vermeye en cür'etkar olanınız, Cehenneme girmeye en cür'etkar olanınızdır."

Tevbe Suresi 107. Ayette Allah buyuruyor ki:"Ve onlar, zarar vermek, küfretmek ve mü'minlerin arasını açmak ve daha önce Allah ve resulüne karşı harbeden (savaşan) kişiyi beklemek (gözlemek) için bir mescid edindiler"

Bu ayette Mescid-i Dırar'ın 4 özelliğinden bahsediliyor.

1-Zarar vermek
2-Küfretmek
3-Müslümanlar arasında fırka oluşturmak
4-Allah ve resulüne savaş açanları gözetleme yeri edinmek

Alimlerin bir kısmı dediler ki: "Bir yerin Mescid-i Dırar olması için bu 4 şartında bulunması gerekir". Diğer kısım ulemada dediler ki: "Hayır bu şartlardan bir tanesi bulunursa o mescid mescidi dırar olur."

Allame İbnul Kayyımda diyor ki:"Eğer mescid kafirlerin kontrolündeyse o mescid mescid-i dırardır"

Allah'u alem bana en doğru gelen görüşte budur. Eğer bir mescid kafirlerin kontrolündeyse, oradan küfürlerini yayıyorlarsa, Müslümanlar aleyhine insanları galyana getiriyorlarsa, günümüz diyanet camileri gibi orası Mescid-i Dırardır.

Birde şu nokta var. Biliyorsunuz ki Mustafa Kemal Camileri kapatacakken yanlış hatırlamıyorsam Celal Bayar camileri kapatmamasını, laik sistemin istediği şekilde imamları oralara yerleştirmesini söylüyor. Bunun üzerine camileri serbest bırakıyorlar. Bu noktadan bakılırsa yapılış amacının da küfre hizmet etmek olduğu ortaya çıkıyor. Parasını halk verse ne olur? Camiler Diyanetin izniyle diyanetin kontrolüyle yapılıyor. Yapıldıktan sonra halk kafasına göre imam atayabiliyor mu? Hayır. Devlet kendi yetiştirdiği iblisleri oralara yerleştiriyor. Bu sebeple Camileri halk yapıyor iddiası da batıl bir iddiadır.

Ayrıca Diyanet kurumununda kuruluş amacı Allah'a va Rasulü Muhammed(aleyhisselatu vesselam)'a savaş açmak, İslam'a teslim olan Müslümanlar aleyhine casusluk yapmak, insanları tevhid dininden uzak tutmaktır.

Bence İslam tarihinde diyanet camileri kadar Mescid-i Dırar hükmüne uyan başka bir mescid yapılmamıştır. Bunlar Mescidden ziyade Allah'a savaş açılan karargahlar, puthanelerdir. Buralar 23 nisan, 19 Mayıs gibi küfrün bayramlarının hutbelerden kutlandığı, imamların Cuma hutbesinde Laik Cumhuriyetin propagandasını yaptığı, insanları küfrün devletine ve ordusuna ibadete çağırdığı tapınaklardır.

Bu topraklarda Tevhid daveti iyice yayıldığında ve bu davet her eve ulaştığında, o zaman bu iblisin imamlarının hutbelerde Müslümanlara ve tevhide nasıl saldırdıklarını, mücahidlere nasıl terörist dediklerini göreceksiniz. Ki bunu ellerine geçen her fırsattı şuanda da yapmaktalar.

Müslümana yakışan ise bu mescidlerden uzak durmak ve cemaat olup kendi mescidini inşa etmektir. Eğer Müslümanlar dinin sadece konuşmak değil amel etmek olduğunu anlarlarsa bunlar zor olan işler değildir.

Bu imamların arkasında namaza gelince, size İmam Ahmed İbn Hanbel'den ve Şeyhulislam İbn Teymiyye'den bir iki nakil yapacağım. Ki bu sözler İslam devletinde söylenmiş sözlerdir. Bugün ki gibi küfrün topraklarında, devletin tağutlaştığı halkında devlete ittiba ettiği bir toplumda ki durumu varın siz düşünün.

Mervezi dedi ki; Ahmed’e soruldu; "Bir yoldan geçerken namaza ikame işitsem namazı kılmam için ne dersin?" Ahmed dedi ki; "Ben bu konuda müsamahalı idim. Ancak bidatlar çoğaldı ise bildiğin kimseden başkasının arkasında namaz kılma." (İbn Ebi Ya'la - Tabakatul Hanabile)

Şeyhul İslam İbn Teymiyye'de diyor ki:"İnsanlardan çoğu bidatlar arttığı dönemlerde istihbab babından akidesini bilmediklerinin arkasında namaz kılmadılar. Ahmed’den de bu nakledilmiştir. Ancak o sadece akidesini bildiğinin arkasındaki namaz sahihtir diğeri değildir dememiştir.

Ebu Ömer Osman ibn Merzuk, Mısır beldesine gitmişti ki o zaman oranın kralı şialığı ve sapık batıniyye mezhebini izhar ediyordu. İşte bu şekilde Mısır diyarında bidatlar çoğaldı ve arttı. İşte o zaman ashabına akidesini bildiklerinden başkasının arkasında namaz kılmamalarını emretti." (Takiyuddin İbn Teymiyye - Mecmuatul Feteva 3/280)

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
diyanet kurumunun var olmasının temel nedeni hepimizin bildiği gibi dini cumhuriyet ile ılımlı bir şekilde servis edebilmektir. buradan da cami imamlarına güvenmenin biraz şüpheli olduğu sonucu çıkabilir fakat bu tüm cami imamlarının aynı menhecde olduğunu gösterecek değildir. laisist cumhuriyetçi imamlar olduğu gibi şeriatçı mümin imamların olduğunu da geçmişte de bugün de görebiliyoruz.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bu zamanda şeriatçı diyanet imamı göremiyorum... belki de vardır, Allah en doğrusunu bilir...

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardes

Türkiye’de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan imamların da diğer devlet memurları gibi 1982 yılından beri yürürlükte olan ‘Asli Devlet Memurluğuna Atananların Yemin Merasimi Yönetmeliği’ndeki yemin metnini okudukları ortaya çıktı. İmamların da okuduğu bu metinde ise “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılap ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma” ifadeleri dikkat çekiyor.

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Badem bıyıklı diyanet İmamlarının arkasında kimse Namaz kılmak istemez, Bir Muvahhid varken... bir şekilde orta yolu bulmak lazım, Millet sen namaz kılarken bile sana tip tip bakıyor, Sahih Namazı bilmiyorki . , İnsanlara Mezhebi din gibi öğretmişler, Özellikle bazı Diyanet İmamları İtikadda Maturudi Amelde Hanefiyiz İlkesine sıkı sıkıya sarılmışlar. İnsanlar Dünya'ya ve En önemlisi İslama At gözlükleriyle bakıyorlar... Adam daha rabbinin nerde olduğunu bilmiyor, heryerdedir , zamandan mekandan münezzehtir gibi saçma sapan şeyler geveliyor. Tağutu nerden bilsin adam. Ahirzamandayız Zaman kötü ve Keskin

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
imamlar 28 şubat döneminde yemin ediyorlardı laik devlete bağlı kalacağıma v.s,ama şu anda 10 senedir o yemin yok kaldırıldı.sırf bunun için bir akrabama sordum,o da anlattı istanbulda imam kendisi

Üst Ana Sayfa Alt