Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Dinle Alay Eden Öğretmene Nasıl Mudahale Edilmeli?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum. hocam üniversitede inkilap tarihi...
derslerini görüyoruz. ve bu derlsede küfür sistemleri fln
anlatılıyor. hoca da gülerek bazen bizim reddettiginiz şeyleri
söylüyor mesela papa öluyor "Papa rahmetli oldu" fln diyor
mesela şirin baba cuma namazına(çizgi film şirinler) gidiiyor
fln diyor. bu dinle alay olur mu ?böyle bir ortamda bulunmak
insanı kafir yapar mı, ne yapmak gerekir, dersten çıksam
devamsızlıktan kalma durumu var ne yapacağımı şaşırdım

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum. hocam üniversitede inkilap tarihi...
derslerini görüyoruz. ve bu derlsede küfür sistemleri fln anlatılıyor. hoca da gülerek bazen bizim reddettiginiz şeyleri söylüyor
mesela papa öluyor "Papa rahmetli oldu" fln diyor
mesela şirin baba cuma namazına(çizgi film şirinler) gidiiyor fln diyor.
bu dinle alay olur mu ?böyle bir ortamda bulunmak insanı kafir yapar mı, ne yapmak gerekir, dersten çıksam devamsızlıktan kalma durumu var ne yapacağımı şaşırdım

Âleykum selam we rahmetulah;

Kardeşim bu tür ifadelerde kişinin kastı birinci önceliklidir. Ayrıca kişi zaten kâfir / Hristiyan olabilir bu sebeble papa'sına kendince rahmet dilemiş olabilir.
Diğer sözleri de dinle alay konusunda kâtiyet içermiyor. Böyle bir duruma şahid olunması durumunda, kişinin İslam'a olan tavrı bilinmiyorsa, kendisinin bu ifadelerindeki hatası izah edilib kastı sorulabilir. Câhil olması da söz konusu olabilir.

İlgili Konular:

Dinle Alay Kastı Olmayanın Şakalaşmalarındaki Sakınca?
https://www.islam-tr.org/konu/dinle-alay-kasti-olmayanin-sakalasmalarindaki-sakinca.37423/

Allah'a Küfreden Komutanı Öldürmenin Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/allaha-kufreden-komutani-oldurmenin-hukmu-nedir.29838/

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Mesajim tam gelmemiş kusura bakmayin.
Cezakallahu hayran hocam . Altaki yazilari okudum ancak sunlari anlayamamdim simdi bu derslerde hoca laikligi savunursa ne yapmak gerekir, sinavlarda laikligi aciklayin diye soru sorsa ne yapmam lazim, eger hocamiz ehli kitap olursa o hoca dinlenir mi, bu durumlarda devamsizlik zaruret olarak kabul edilebilir mi? Hocam sorularimin cok oldugunu biliyorum ama bu sorularin cevplarindan bircok kardesimiz faydalanacak inseallah.

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mesajim tam gelmemiş kusura bakmayin.
Cezakallahu hayran kardeşim. Altaki yazilari okudum ancak sunlari anlayamamdim simdi bu derslerde hoca laikligi savunursa ne yapmak gerekir, sinavlarda laikligi aciklayin diye soru sorsa ne yapmam lazim, eger hocamiz ehli kitap olursa o hoca dinlenir mi, bu durumlarda devamsizlik zaruret olarak kabul edilebilir mi? kardesim sorularimin cok oldugunu biliyorum ama bu sorularin cevplarindan bircok kardesimiz faydalanacak inseallah.
Hocaya itiraz edebiliyorsanız elle dille mudahale edersiniz, mudahale (itiraz, tebliğ vs) imkanınız olduğu halde bunu yerine getirmezseniz günahkar olursunuz. Kalben dahi buğzedilmemesi durumunda iman diye (zerresi) bir şey kalmadığını gösterir.
Bu tür küfür sözler sadece okulda yok; çeşitli ferdler olduğu gibi bazı kurum, işyerleri, sokakta, yazılı ve görsel medyada hatta içinde bulunduğumuz küfür diyarı olan ülkenin idaresinde dahi bu tür zillet durumlarına mâruz kalabiliyoruz.

Okulda laikliği veya bir başka haram yada aslen kufur olan bilgileri imtihanda ya da derste sorabilir. Soruya cevab vermeniz, ona iman ettiğinizi göstermez. Fuhşun yahut faizin tarifini sormasına vereceğiniz cevabda bunun gibidir. Ne zaman ki buna iman eder, över veya kabul ediyorum diye benimsemediği sürece bir sıkıntı içermez.

Evet bu tip sapkın söz ve davranışlar karşısında, fâiline güzelce bir uslub ile yaptığı yanlıştan çevirmeye çalışılmalı, itirazda bulunabilmelidir.
"Ey Peygamber, insanları rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et. Onlarla en uygun şekilde mucadele et. Şubhesiz ki rabbin, yolundan sapanı da çok iyi bilir. Doğru yolda yürüyenleri de çok iyi bilir." (Nahl 125)
Taberi, âyet-i Kerimede zikredilen "Hikmet'den maksadın, "Allah'ın kitabı ve Rasulullah'ın sünneti" olduğunu, "Güzel Öğüt'den maksadın ise, "Allah'ın beyan ettiği deliller ve ibret alınması gereken hadiseler" olduğunu söylemiştir.
Allah teala bu âyet-i Kerimede, davetçinin, hikmetle hareket eden, güzel öğüt veren ve muhatablar için en uygun yolu seçen bir kimse olmasını emrediyor ve onun, bu yolda, usanmadan çalışmasını tavsiye ediyor.
Allah teala, Musa ve kardeşi Harun'u (a.s.) "Rab"lık iddia eden Firavuna gönderirken, onların, Firavuna nasıl tebliğde bulunmaları gerektiğini beyan ederek şöyle buyuruyor: "İkiniz de Firavuna gidin. Çünkü o azdı". "Öğüt alacağını veya korkacağını umarak ona yumuşak söz söyleyin." (Ta ha 43 - 44) buyurmuştur.

''Sizden hayra çağıran, marufu emreden, munkerden vazgeçirmeye çalışan bir ummet bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." (Al-i İmrân, 104)
"Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ummetsiniz. Mârufu emreder, kötülükten vazgeçirmeye çalışırsınız; çünkü Allah'a inanıyorsunuz...'' (Al-i İmrân, 110)

"Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin; buna gücü yetmezse diliyle onun kötülüğünü söylesin; buna da gücü yetmezse kalbiyle ona buğzetsin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir."
(Muslim, İman, 78; Tirmizî, Fiten. 1I- Nesaî, iman 17 İbn Mâce, Fiten, 20)

Elle, dille (ilimle) mudahale edebilmek doğru olan bir tavırdır. Fakat bir kimse çeşitli endişelerden dolayı korkarak elle, dille mudahale etmese vebale girer. Buna rağmen en alt sınır, bu durumdan rahatsızlığını kalbinde yaşayarak fiil ve faile buğzetmesidir. Herkesin imanı ve anlayışı aynı seviyede olmayabilir.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun hocam . Son bir soru daha, dinle gercekten kasitli olarak alay etse bu durumda ne yapmam gerekir , devamsızlık bu durumlarda mazaret olarak kabul edilir mi ? Mesela papaya musluman olarak ilk sorudada belirttigim gibi "Allah papaya rahmet etsin" dese.

Son düzenleme:
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ahi aslinda Abdulmuizz abi size yaniti vermis, ben size kendim de eskiden üniversite okurken kullanmis oldugum taktiklerden bazilarini söyleyebilirim. Öncelikle bu tür konulari, genel tartisma havasina sokup, hocaya en direk ya da dolayli olarak dediklerini yüzüne vurabilirsin. Mesala sizin duruma benzer durumda hocayi, tüm sinif icinde usame bin ladeni övmek zorunda birakmistim, ona cesitli sorular sorarak konuyu özgürlük kavramina getirdim ve özgürlük buysa suan en büyük özgürlük savascisi kimdir demistim ve hocada evet haklisin en büyük özgürlük savascisi usame demek zorunda kalmisti. Ama bu bizlerin bu tartisma ortaminindaki baskinligina bagli, bunu da en iyi bu durumun icinde kalan analiz edip cözebilecektir. Eger siz gerekli olgunlugu gösterip karekterinizi ortaya koyarsaniz bu tür bir adamin sizin notunuzu kiracagini hic sanmam üstüne sizin cesur cikislarinizdan size ek puan bile verecegini Allahin izniyle garanti ederim, ben bu zihniyetteki adamlardan hep yüksek puan almistim.

Mesala tarihten bir örnek vereyim, gerek sinifdaki hoca gerekse de tüm sinif ismet pasayi öve öve bitiremiyorlar, yere göge sigdiramiyorlardi. (tesbihde hata olasin-deyim olarak dedim)

Simdi kalkip dedim ki, bana bir aciklayin, diyorsunuz ki, bu ismet pasa cok zeki, cok akilli biri oldugu icin anlasmalara onu göndermisiz. Simdi akli basinda olan biri ciksin bana sunu ispat etsin dedim, normal sartlar altinda osmanlinin ve devamindaki tbmmin girdigi savaslari kazanmasina ragmen bana 1 tane anlasma gösterinki savasi kazanmis bir devletin yararina olabilecek maddeler o anlasmada olsun. Bu adam nasil zeki ki hem savasda kazanalim hem de masa da agir bir yenilgi almisiz gibi maddelere imza atip geliversin. Allah icin nerede akil nerede zeka, hadi buyrun 1 tane anlasma cikarin tarih sayfalarindan da ben de diyeyim ismet pasa cok zekiydi...

Sinif sus pus...

Bölümünüzü bilmiyorum, sosyal ilimlerse bölüm geregi bu tür konusmalari ve hocalari cok göreceksiniz ancak fen ilimleri ise cerez tarzinda göreceksiniz ama yine de siz karekterinizi sinifa hakim yaparsaniz acik acik tartismalara girmekte sorun olacagini sanmam mesala hoca önden rahmetli papa deseydi ben arkadan atesleri bol olsun, en kisa zamanda Allah dünyadaki sevenlerini de yanina alsin diye seslenirdim.

Ahi bu tür tartismalarda, mizahi ama karekterin oturmus sekilde zaman zaman cok ciddi olarak tavrini ortaya koyman sarttir. Aksi halde bu tür imtihanlar artarak devam edebilir ki, abinin isaret ettigi imanin kalben olan zerre miktarinin kalma durumu ortaya cikar. Bunu kendin analiz edebilirsin, bu tür konularin oldugu durumlarda derse girmeme durumlari vs de olabilir ama bana kalirsa bu tür konularda cok rahat baskin olup fikirlerini anlatabilirsin zira unideki büyük cogunluk olan müsrik hocalara bile özgürlük üzerinden bir cok kavrami sinifda cok rahat anlatabilirsin.

not: Sinavlarda bu tür kavramla alakali sorular gelirse, soru yanitina su sekilde baslarsan kendinin o düsüncede olmadigini da demis olursun kanisindayim.

örnek:

Ateistlere göre bu kavram,
Laik devletlere göre bu kavram,
Mealcilere göre bu kavram,

diye baslarsan o düsüncede olmadiginida karsi tarafa vermis olursun ve hatta gelip sana sorabilir sen neden böyle yazmissin dediginde orada güzel bir teblif firsatida cikacagini umuyorum. Bu teblig firsati cikarkende ilk adimi bu adamlarin kendi kavramlarina bile sagdik kalmadigi üzerinden gidip, konuyu islamda olmasi gereken duruma entegre edersen karsi tarafi islami olan durumu kabullenmekten baska carede birakmazsin, benim üstte dedigim örnekde, özgürlük kavrami diyorsun, özgürlük söyle söyle diyorsun ama sen sunu yapiyorsun ve bazilarida senin sadece söylemekle yetindigin kavrami hem söyleyip hem de aktif uyguluyor o zaman özgürlük kimmis dediginde adamin senin vermek istedigin mesajdan baska mesaj vermemeye mecbur birakiyorsun ve senin demek istediklerini belki de kendisi devamla anlatacak. Ama dedigim gibi mizahi hava icinde zaman zaman cok ciddi sert mesajlar verebilecek durumda olabilmen gerek aksi halde istemedigin sonuclarda cikabilir.

Allah yardim etsin, müslüman kardeslerim universite okurken, daha gidecekleri bölümü secmeden önce o bölümün akidevi durumunu mutlaka bilmeleri gerek ki malesef bir cok seyi sadece söylemekle yetindigimiz gibi bu cocuklarimizi yetistiremiyoruz haliyele uniye giden cocugumuz daha neyin ne oldugunu bilmeden secdigi bölümlerle imtihan oluyor ki bizlere cok büyük is düsüyor, genclerimize Allah icin akide hakkinda bilgi verelim ve meslek sececeklere yönlendirme yapalim, gerek okurken gerekse de okul bittikden sonra calisacagi meslekte yasayabilecegi durumlari en bastan dememiz gerek.

Örnegin cocukken ben beden egitimi ögretmeni olmak istiyordum, hamdolsun ki bu durum olmadi. Cocukken ki düsüncelerimde bu adamlar kravat takmiyor, kaba tabirle yatakdan kalktiklari gibi asorfmanla okula geliyorlar, ayakkabilari da kundura degil spor vs : ) cok rahat ortamlari var diye sevmistim ama sonradan anladim ki bir cok egitimde calisan ögretmen tagutun zorlama törenlerinden kacabilmesine ragmen bu beden egitimi ögretmeni 1 kacsa 2 kacsa 3. de kacamayacak ve o bayrakdir, küfre yemindir bir cok töreni bizzat kendi eliyle yaptiracak sonra da yaptigi is kendisine normal gelecek ve büsbütün .................................

Bu sadece bir örnek idi, bayan olsun erkek olsun, öncelikli hedefimiz imanimizi korumak ve günah ortamindan uzak bir helal ortamda calisabilecek mesleklere yönelmeliyiz.

Tabi yazmak en kolayi, Rabbim büyüklerimize ve arkamizdan gelen genclerimize yardim etsin, Rabbim bu imtihanlarda müslümanlara imanlarini muhafaza edecek güc kuvvet ile beraber onlara sirkden, acik fiskdan uzak olabilecekleri meslekler nasip etsin.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Amin abi Allah sizi hayırla mükafatlandırsın. Aynen abi hocaya zekice sorular sorup köşeye sıkıştırmak lazım ama işte sınıf ortamında her insanın aklına gelmiyor böyle zeki sorular, üstelik bir de hoca genç bir bayan olunca iş daha da güçleşiyor. Hoca bayan olmasaydı belki çok rahat tartışabilirdik ama işte bayanlara karşı bir çekinme var bende. inşeallah imanın verdiği güçle, cesaretle dilim çözülürde rahat rahat konuşurum ve inşeallah galip gelirim dualarınızı eksik etmeyin.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt