Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Dinimizde Kaza Namazı Var mıdır?

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Birde namazi kazaya birakan seksen hukbe yancaktir diye hadis var sahihmi

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir vakit namaz kılmayanın cezası 80 yıl cehennemde yanmaktır" gibi bir nass yoktur. Bu bir söylentidir.
4 mezheb muctehidlerinden Ahmed bin Hanbel'in kuvvetli olan görüşüne göre 2 vakit namaz kılmayan öldürülüp çöpe atılır. Müslüman mezarlığına gömülmez.
Bazı alimler, Nebe Suresinin 23 ayetinde, bazı rivayetlerde geçen ve cehennemliklerin “hukub”larca kalacağını ifade eden “Ahkab” kelimesinin manası üzerinde durmuşlar ve bu kelimenin tekili olan “hukub”un 40, 70, 80, 360 vs yıllar anlamına geldiğini söylemişler.
En fazla meşhur olan yorum ise 80 yıldır. Allahu alem , soruda söz konusu edilen namaz cezasının 80 yıllık olduğuna dair husus, bu ayetle bir munasebeti kurularak değerlendirilmiştir. Bu tahmini yorum, isabetli bir görüş değildir.

ABDULMUİZFİDA

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
arada tartışmalar var :) kafan ıyıce karışmasın akhi

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Yemek yiyorum yiyim bir cevap yazcam

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Neyse yaziyorum simdi bir insan türkiye gibi bir ülkede yasiyorsa seriat nedir bilinmeyen seriatla büyumeyen namazın farz oldugu ögretilmeyen o adam nabsın sonradan dogru yolu bulduysa günah islemekle insan kafir olurmu Allahı inkar etmedikce ? Bilmiyorum ama insan böle dinden uzaklasır kurande"Ey günâhta haddi aşanlar, Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günâhları affeder. O, gafûrurrahîmdir, affı, merhameti çoktur." (Zümer, 39/53

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse yaziyorum simdi bir insan türkiye gibi bir ülkede yasiyorsa seriat nedir bilinmeyen seriatla büyumeyen namazın farz oldugu ögretilmeyen o adam nabsın sonradan dogru yolu bulduysa günah islemekle insan kafir olurmu Allahı inkar etmedikce ? Bilmiyorum ama insan böle dinden uzaklasır kurande"Ey günâhta haddi aşanlar, Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günâhları affeder. O, gafûrurrahîmdir, affı, merhameti çoktur." (Zümer, 39/53

Es'Selamu Aleykum. Ameller Ehl'i Sünnet ve'l Cemaat'e göre imandandır. Ancak kişi La ilahe İllellah'ı ikame etmekle mü'min olmuş olur. Bundan sonra imanı itaat ile artar masiyet ile azalır. Namaz konusuna gelince; ihtilaflıdır. Hanefi, Şafii ve Maliki mezhebine göre namazı terk etse de müslümandır. İmam Ahmed'e göre ise kafirdir.

Üst Ana Sayfa Alt