Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Din Kültürü Dersinde Hadisli Uyarıya Ceza

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Edirne 75’nci Yıl İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Ahmet Anık isimli öğretmen, derste kavga eden öğrencilerini hadisi şerifle uyarınca başına gelmeyen kalmadı.

Öğretmene Linç
24 Ekim 2013 Perşembe 08:20
Edirne’de akıl almaz olay. Derste kavga eden öğrencisini hadisi şerifle ikaz eden öğretmen hakkında 3 yıl hapis cezası talebiyle dava açıldı. Edirne 75’nci Yıl İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Ahmet Anık isimli öğretmen, derste kavga eden öğrencilerini hadisi şerifle uyarınca başına gelmeyen kalmadı. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin şikayetiyle hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılan Anık’ın avukatı Turhan Tutumlu ise, “Müvekkilim zihniyeti belli kesimler tarafından adeta linç edilmek isteniyor. Kavga eden öğrencilerini ayrımcılık hususunda uyarıp, öğüt vermek dışında hiçbir suçu olmayan müvekkilim Atatürk’e hakaret etmekle suçlanıyor. İddianamesi kabul edilen dava 19 Kasım’da görülmeye başlanacak” dedi.

ERGENEKONCULARIN ADD’Sİ ŞİKÂYET ETTİ

Edirne 75’nci Yıl İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Ahmet Anık, 7/A sınıfında müfredat çerçevesinde dersi işlediği sırada tartışan öğrencilerden ikisinin yerlerini değiştirdi. E.V adlı öğrenci, yanına oturduğu diğer öğrenciyi hor gören ifadeler kullanıp sırtını dönünce öğretmen Anık, ayrımcılık yapmamasını öğütleyen bir hadis şerifle öğrencisini uyardı. Teneffüs sonrası yeniden derse giren öğretmen bu kez panoda “Ne mutlu Türküm diyene’’ yazısıyla karşılaştı. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz’in, “Arab’ın Acem, Acem’in de Arab üzerinde bir üstünlüğü yoktur” hadisi şerifini okuyan öğretmen Anık’a bazı öğrenciler, “Atatürk’e faşist mi” demek istiyorsunuz” diye itiraz etti. Bu durum sol görüşlü öğretmenlerin kulağına gitmesi üzerine tartışma öğretmenler odasına kadar taştı. Hadisi şerif okuyan öğretmen aynı okulda görevli bir grup öğretmen ve öğrenci tarafından Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi’ne şikâyet edildi.

Mustafa Kemal’e hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulan Ahmet Anık hakkında soruşturma başlatıldı. Edirne Cumhuriyet Savcısı Murat Yiğiter tarafından 6 ay önce başlatılan skandal soruşturma kapsamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ahmet Anık hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan dava açıldı. Edirne 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye göre, Ahmet Anık hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

SAVCILIK TARAFINDAN SORGULANAN HOCA: SADECE HADİS OKUDUM

Öğretmenin iddianamedeki ifadesinde ise şu ifadeler yer aldı: “7/A sınıfında müfredat çerçevesinde dersi işlediğim sırada öğrencilerimden iki kişinin yerini değiştirme gereği duyarak yerlerini değiştirdim. E.V. adlı öğrencim yanına oturttuğum diğer öğrenciye sırtını dönerek hiçe sayan tavırlarda bulundu. Ben de derste öğrencilere değerler eğitimi çerçevesini anlatarak Peygamberimizin hadisleriyle konuya açıklık getirdim. Teneffüs zili çaldı dışarı çıktıktan sonra ders zilinin çalmasıyla tekrar sınıfa girdim. Sınıfa girdiğimde öğrencilerin panoya’’ NE MUTLU TÜRKÜM’’ yazılarını yazdıklarını gördüm. Ben de çocuklar bunu asamazsınız, hiçbir ırkın ırka üstün olmadığını Arap’ın Türk’e, Türk’ün Arap’a üstün olmadığını söyledim.”

AVUKAT TUTUMLU: MÜVEKKİLİM LİNÇ EDİLMEK İSTENİYOR

Ahmet Anık’ın avukatı Turhan Tutumlu ise müvekkilinin linç edilmek istendiğini söyledi. Davanın 19 Kasım’da görüleceğini söyledi. “Müvekkilim zihniyeti belli kesimler tarafından adeta linç edilmek isteniyor. Kavga eden öğrencilerini ayrımcılık hususunda uyarıp, öğüt vermek dışında hiçbir fiili olmayan müvekkilim Atatürk’e hakaret etmekle suçlanıyor. Irkçılığın doğru olmadığını söyleyen müvekkilim maalesef 19 Kasım’da hakim karşısına çıkacak” dedi.

SÜRGÜN EDİLDİ

Telefonlarına cevap vermeyen Ahmet Anık hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından idari soruşturma başlatıldığı da belirtildi. Edirne Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından başka bir okula gönderildiği öğrenilen öğretmen hakkında diğer ADD’li öğretmenlerin ifade verdiği, müfettişlerle bu öğretmenlerin görüştürüldüğü öğrenildi.
615267.jpg

Yeni Akit

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Elime baltayı alıp ataputlarını istiklal şarkılarını söylerken kırmak istiyorum.

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
birde dün birisi diyorduki iki tane firavun biri camiyi ahır yapıyor kuranı yasaklıyor öbür firavun bunlara izin veriyor birini seçmelisin firavunun ılımlısı aşırısı olmaz onlar sistemlerini etkilemiyecek din anlayışını benimserler senin allahın dinini bütünüyle yaşamanı istemezler önce la dersin o zaman orda dur derler senin islamı yaşaman allahın ve peygamberin bildirdiği şekliyle değil bizim size izin verdiğimiz kadar yaşayabilirsin fazlası olursa aşırı dinci olursun derler

Üst Ana Sayfa Alt