Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dikkat Edin, Hepiniz Bir Çobansınız

C Çevrimdışı

cendel

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Ömer (r.a)’dan Rasulullah (s.a.s)’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

«Dikkat edin, hepiniz çobansınız ve hepiniz idaresi altındakilerden sorumludur. İnsanlara hükmeden emir bir çobandır, tebâsından sorumludur. Erkek, ev halkı üzerinde bir çobandır ve onlardan sorumludur. Kadın, kocasının evi ve çocukları üzerinde bir çobandır ve onlardan sorumludur.Hizmetçi efendisinin malı üzerinde çobandır ve onlardan sorumludur. Haberiniz olsun, hepiniz birer çobansınız ve hepiniz güttüklerinizden sorumludur.»

(Buhari-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

— Toplum işinde konumu ne olursa olsun, her insan bir yönüyle yöneticidir. Yönetim, işin mahiyetine göre birtakım değişiklikler arzetmesine rağmen, İslam nazarında yönetimin temelini Allah’ın emir ve yasaklarına itaat şekillendirir. Örneğin toplumu yöneten devlet reisi Allah’ın emirlerini ister sosyal hukukta olsun, ister ekonomide, ister iç ve dış siyasette ve isterse ceza hukukunda olsun her yönüyle ve istisnasız o toplum üzerinde uygulamakla yükümlüdür. Yada bir aile reisi aileyi oluşturan fertlerin, Allah’ın emir ve yasaklarına riayetlerini kontrol altında bulundurmak ve aile yapısını İslam’ın getirdiği aile yapısına uydurmakla mükelleftir. Kişinin şahsını yönetmesinde de kural aynıdır: Nefsini Allah’ın haramlarından kaçınmaya, emirlerini yapmaya yönlendirmek... Kısacası, yönetim olayı insan hayatının her yönünü kuşatmış ve İslam da «Rabbin emir ve yasaklarına riayet» düsturuyla yöneten yönetilen ilişkilerini her yönüyle kapsamına almıştır. Herkes bu genel düstur içinde yönettiğinden sorumludur. Bu sorumluluğun yerine getirilmemesi ya da bu hususta Rabbin emirlerinin çiğnenmesi halinde Allah (c.c) yönetim olayının çeşidine ve mahiyetine göre kişiyi haramkârdan başlamak üzere zalim ve kafire kadar çeşitli isimlerle isimlendirmiştir. Bu nedenle, herkesin elinde bulundurduğu yönetim görev ve sorumluluğunu hakkıyla yerine getirmesi mutlaka gereklidir.

--------------------------------------------------------------------------------
İslam'ın düğümleri, ancak İslam'da cahiliyeyi bilmeyen insanlar yetiştiği zaman düğüm düğüm çözülür ...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun mucadelem güzel bir nasihat.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
evet, çok güzel di. sağol usta

Üst Ana Sayfa Alt