Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Cundullah Allah'ın Ordusu mu Demek, Yoksa Allah'ın Askeri mi?

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum akhiler güzel erkek ismi arıyorum.Ben ya cundullah ya seyfurrahman düşünüyorum eğer cundullah Allahın askeri demekse onu tercih etmek istiyorum.Ama yine de akhilerimin başka tavsiyeleri varsa onlarıda öğrenmek isterim.

CÜNDULLÂH NEDİR?
Allah'ın ordusu, askeri demektir. Asker, ordu, yardımcı ve destekçi kuvvet anlamına gelen cünd, Kur'ân'da yedi yerde tekil, yirmi iki yerde de çoğul (cünûd) olarak kullanılmıştır. İslâmî bir kavram olarak cündullah, "Allah'ın îmân edenlere yardım etmek üzere gönderdiği manevî güçler, ilâhî iradenin hâkim olmasına vesile kılınan tabiat varlıkları ve olayları" anlamında kullanılmaktadır. Kur'ân'da sayı bakımından az olan mü'minlere müşrik ordularına karşı yardım etmek üzere Allah tarafından binlerce meleğin gönderildiği bildirilmektedir (Âl-i İmrân, 3/124-125; Enfâl, 8/9). (M.C.) -->ALINTI

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
CÜNDULLÂH NEDİR?
Allah'ın ordusu, askeri demektir. Asker, ordu, yardımcı ve destekçi kuvvet anlamına gelen cünd, Kur'ân'da yedi yerde tekil, yirmi iki yerde de çoğul (cünûd) olarak kullanılmıştır. İslâmî bir kavram olarak cündullah, "Allah'ın îmân edenlere yardım etmek üzere gönderdiği manevî güçler, ilâhî iradenin hâkim olmasına vesile kılınan tabiat varlıkları ve olayları" anlamında kullanılmaktadır. Kur'ân'da sayı bakımından az olan mü'minlere müşrik ordularına karşı yardım etmek üzere Allah tarafından binlerce meleğin gönderildiği bildirilmektedir (Âl-i İmrân, 3/124-125; Enfâl, 8/9). (M.C.) -->ALINTI
Akhi Allah svt ecrini kat kat versin inşallah vallahi çok sevindim şimdi inşallah cundullah güzel.Sahabe ve peygamberimizin ismi elhamdulillah çokça olduğu için ben inşallah böyle bir isim istedim.Birde Abdullah,cundullah,abdurrahman,abdulmalik bu tip isimler benim daha çok hoşuma gidiyor.

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbnu Ömer'in rivayetine göre Resûlullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) buyurdular ki: "Allah'ın en ziyade sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman'dır." Muslim, Âdâb, 2, (2132); Ebu Davud, Edeb 69, (4949); Tirmizi, Edeb 64, (2835)

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi Allah svt ecrini kat kat versin inşallah vallahi çok sevindim şimdi inşallah cundullah güzel.Sahabe ve peygamberimizin ismi elhamdulillah çokça olduğu için ben inşallah böyle bir isim istedim.Birde Abdullah,cundullah,abdurrahman,abdulmalik bu tip isimler benim daha çok hoşuma gidiyor.

'Allahumme Amin ecmain...
tamam insaallah abi ben yine tavsiyemi belirttim sen kendi istedigini yap insaallah..evet cundullah ismi cok guzel...Allah svt cocugunu ummete hayirli kilsin ona hidayet etsin islamin erlerinden olmayi nasib etsin abi...

M Çevrimdışı

Mucahide

Şehadet Sevdalısı
İslam-TR Üyesi
Cundullah Allahın Askeri Demek Ben Cundullah Tavsiye Ediyorum Ama Bendede Var Erkek İsimleri İsterseniz Yollarım Yardımcı Olurum Abi.

M Çevrimdışı

Mucahide

Şehadet Sevdalısı
İslam-TR Üyesi
mesela:1. Ubede
2.Ubeydullah
3.Ubeyde
4.Cihat
5.Araf
6.Mucahid
7.Abdullah Enes
8. abdul melik musa
9.abldulkadir
10.adem
11.nurullah
12.hayrullah
13.emrullah
14.ensarullah
15.ammar
16.musa
17.muaz
18.hamza
19.ömer
20.yasin
21.halit
22.zeyd
23.ibrahim

M Çevrimdışı

Mucahide

Şehadet Sevdalısı
İslam-TR Üyesi
bide şunlar: umeyr,yasir,yahya,yakup,talha,bünyamin,cafer,hattap,abdurrahman,osman,sabit,bedir,kerem,kerim,ebumehdi,mehdi,bilal,furkan,cahid,cerir daha çok biliyorum kardeşim eğer yollamamı istersen yardımcı olurum.