Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cihad Olan Topraklarda (Afganistan, Irak vs.) Çalışmamın Hükmü Nedir?

senben Çevrimdışı

senben

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ilim ehli arkadaşlara bir sorum olacak ırak afganistan vs ülkelere gidip amerikaya ait alanlara değilde sivil şirketlerde otel apartman yapan şirketlerin yanında çalışmak caizmidir acaba? selamun aleykum

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Muslumanlarla savaşan , mucahidlere karşı komple haçlıların Nato adını alarak Muslumanların yaşadığı diyarlarını işgal edip demoratik rejimlerle yeni kuklalar belirlemesi ve muslumanların ırzına geçilir, zenginlikleri gasp edilirken, bu bandrollu kafirlerle cihad eden mucahidlere katılmak yerine; bu kafirlere lojistik destek veren , işgal edilen ülkelere inşaatlar ve yollar yaparak imar etmeye çalışan, araçlarını sevk ve idare eden vs. işlere katılmak kesinlikle caiz değildir.
Muslumanların, mucahidlerin onları orada öldürmelerinde bir sorumlulukları yoktur.

Fakat Natonun işgalindeki ülkelerde kafirlerin değil de; şahsi firmaların tertibindeki
(devletin kendisinin yapılması için organize ettiği ve bu amaçla izin verdiği şirketler harici) inşaat alanları ve şirketlerindeki (rejimle direk temas ve fayda sağlamayan) çalışmanın da belki sahibini kafir yapmayabilir.
Fakat İslami devletin hakimiyeti için farz-ı ayn olan Cihada katılmak yerine; Dar'ul harbin gelişme ve güzelleşmesine katkıda bulunduğundan, haram işleyip günahkar olduğu kat'idir.

İslam Alimlerinin kafir ve zalimlere yardım etmeyle ilgili açıklamaları da şöyledir :

Musa, Rabbim! Bana lütfettiğin nimetlere and olsun ki, artık suçlulara asla arka olmayacağım, dedi.” ( Kasas 17)

İmam Alusi bu ayetin tefsirinde şöyle der: “İlim ehli bu ayete dayanarak zalimlere yardım ve hizmet etmeyi caiz görmemişlerdir.

İbn Ebi Hatim, Cabir bin Hanzala’dan şöyle dediğini nakletmiştir:
" Birisi Amr’a “Ben bir kâtibim. Gireni çıkanı yazarım. Bunun karşılığında da mahrum kalmamak için maaş alırım. Siz bu konuda ne dersiniz?” dedi.

Ebu Amr, “Dökülen kanı da yazar mısın?’ deyince adam “hayır” dedi. “Zorla alınan malı da yazar mısın?” deyince adam “hayır” dedi.
Ebu Amr adama “Acaba sen Musa (aleyhisselam)’ın şu sözünü işitmedin mi? diyerek “Rabbim! Bana lütfettiğin nimetlere and olsun ki, artık suçlulara asla arka olmayacağım” ayetini okudu.
Ayeti dinleyen bu kişi Ebu Amr’a “Vallahi çok güzel tebliğ ettin ya Ebu Amr! Bundan böyle ben bu kişilere bir satır bile yazmam” dedi.
Ebu Amr’da “Vallahi Allah (Subhanehu ve Tealâ) seni rızıksız bırakmaz” dedi.

Terzinin biri, âlime Ben zalimlerin elbisesini dikiyorum. Acaba ben Kasas Suresi’nin 17. ayeti gereği zalimlere yardım edenlerden olur muyum?” diye sorar.
Alim şöyle cevab verir: “Hayır sen zalimlere yardım eden değilsin. Bilakis sana iğne satanlar zalimlere yardım edenlerdir. Sen ize bizzat zalim olmuşsun” diye cevab verir.

(Ebu’s Sena Şihabuddin Mahmud el Alusi , Rûḥu’l-Meʿânî fî tefsîri’l-Ḳurʾâni’l-ʿÂẓîm ve’s-Sebʿi’l-Mes̱ânî, C. 20, Sf: 49)

Ebu Hurayra'den (r.anh) rivâyetle;
Allah Rasulu (s.a.v.) şöyle buyurur: “Ahir zamanda yalancı âlimler (emirler) olacaktır. Kim Onlara yetişirse onlara başkan, vergi toplama memuru, bekçi, polis olmasın..…"
(Taberanî, el-Mûcemu’l-Evsaṭ; el-Mûcemu’ṣ-Saġīr , 398; Mustafa Reşit Filizi, Risalet-ul Huruc'ul Mehdi, Sf: 182)
Taberanî rivâyetin senet zincirinde yer alan bir râvî hakkında “la be’se bih : zararı yok / fena değil” diyerek rivâyetin sıhhatinin biraz zayıf olduğuna işaret ederken, el-Ezdî, “onun çok zayıf olduğunu” söylemiştir.
Nuraddin el Heysemi, bu rivâyetin sıhhati hakkında “râviler arasında tanımadığı bir kimsenin bulunduğuna, geri kalan ravilerin sika olduğuna” işaret etmiştir. (Nuraddin el Heysemi, Mecma'uz-Zevaid, 5/233)

İlmi Konu - Cihad : Mûmin ile Munafığı Ayırt Eden Gerçek (Kitab)

senben Çevrimdışı

senben

Üyeliği İptal Edildi
Banned
şimdi bu konuyu anladım ama sadece polis askere techizat karakol hapishane değilde değişik apartman ev vs sivillere ait olan şirketlerde çalışmanın hükmünedir? onu sordum?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yukarıda yazıldı:

Fakat Natonun işgalindeki ülkelerde kafirlerin değil de; şahsi firmaların tertibindeki (devletin kendisinin yapılması için organize ettiği ve bu amaçla izin verdiği şirketler harici) inşaat alanları ve şirketlerindeki (rejimle direk temas ve fayda sağlamayan) çalışmanın da belki sahibini kafir yapmayabilir.
Fakat İslami devletin hakimiyeti için farz-ı ayn olan Cihada katılmak yerine; Dar'ul harbin gelişme ve güzelleşmesine katkıda bulunduğundan, haram işleyip günahkar olduğu kat'idir.