Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cemaatlerin Birbirlerini Karalaması Doğru mu?

• Konbuyu başlatan sessizöfke
  • Başlangıç tarihi
S Çevrimdışı

sessizöfke

Guest
ben islamı öğrenmek için değişik gruplara ve cemaatlere gittim halada gidiyorum,ama şöyle bir durum var,gittiğim bir cemaatteki arkadaşlar bana diğer cemaatlere gitmememi,onların delalet ehli olduğunu ve kendilerinin hak olduğunu söyledi,bunun yanı sıra ,bana verdikleri kitaplara uyacak olsam tanıdığım her müslümanı kafirlikle itham etmem gerek,ben bu dinin doğrusunu yaşayabilmem için illaki (anne ve babam da bunların içerisinde olmakla birlikte ) birilerine kafir dememmi gerek,bu durum beni baya sarstı ve verdikleri kitaplardanda ,o cemaattende adeta buz gibi oldum,islam insanları ateşten kurtarmak için gelmedimi ki ben onları ateşe itmek zorunda kalayım, bu cemaatler arasında her yerde böylemidir, bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz.
cevap için şimdiden ALLAH razı olsun.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah cc emeklerinizi zayi etmesin sizi en doğru yoluna koysun.Kardeşim güzel yapıyorsun çeşitli cemaatlere gitmekle.

Sana tavsiyem.Her kim size bize gel buraya gitme diyorsa..Hiç bir şey demeden orayı terk et.Zira bu laf aciziyetten gelmektedir.

Devir onun bunun arkasından konuşma devri olmuş Allah ıslah etsin..

Seni bu şekilde yıldırmak isteyenlere ise şu sözleri hatırlat.

Bu dedikleriniz sizden mi yoksa Allah ve Resul'u sav'den mi???

Kesin kes delil iste..Ve bilip bilmeden de tekfir den uzak dur zira kapanmayacak yaraları kalbinde açabilirsin.

Bak sana bir sahabenin duasını anlatım..

Bu sahabe belkide Hz.Resul sav peygamber olmasaydı O'na peygamberlik gelicekdi O SIDDIK,O önde giden.O Resul sav'in arkadaşı..

Hz Ebu bekr'den (r.a) bahsediyorum..

Ya Rabbim Bana doğruları doğru olarak göster ve o doğrularla amel edicek güç ve kuvvet ver..

Şimdi Resul sav'in arkadaşı bunu derken o cemaatler hangi edepsizlikle biz hak'ız diyebiliyorlar..

Onlara sorsana madem siz hak'sını her gün namaz kılarken fatiha süresinde ''Rabbim beni doğru yoluna ilet'' ayetini okuyorsun hani doğru idiniz.. de..

Kardeş böyle bir din bizim dinden değildir.Ehli sünnet'te kişiler ve kurumlar önemli değildir önemli olan kuran ve sünnete dayanan hükmlerdir.O yüzden kafanız karışmasın ve HAkkı aramaya devam edin..

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
sessizöfke ' Alıntı:
ben islamı öğrenmek için değişik gruplara ve cemaatlere gittim halada gidiyorum,ama şöyle bir durum var,gittiğim bir cemaatteki arkadaşlar bana diğer cemaatlere gitmememi,onların delalet ehli olduğunu ve kendilerinin hak olduğunu söyledi,bunun yanı sıra ,bana verdikleri kitaplara uyacak olsam tanıdığım her müslümanı kafirlikle itham etmem gerek,ben bu dinin doğrusunu yaşayabilmem için illaki (anne ve babam da bunların içerisinde olmakla birlikte ) birilerine kafir dememmi gerek,bu durum beni baya sarstı ve verdikleri kitaplardanda ,o cemaattende adeta buz gibi oldum,islam insanları ateşten kurtarmak için gelmedimi ki ben onları ateşe itmek zorunda kalayım, bu cemaatler arasında her yerde böylemidir, bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz.
cevap için şimdiden ALLAH razı olsun.

Allah ayaklarını rabbimin dosdogru yolunu bulmada yardım etsin , yolunda sabit kılsın ve sana o yolda dayanma gücü versin inş.

kardeşim öncelikle sana diceğim şudurki sen islamı ögrnemk için cemaatlere gittim diyorsun . ayani hem sorunun hemde senin en baştaki hatan Allahın dinini yani islamı bbir cemaatten bir hizipten bir düşünce merkezinden vs. almaya çalışmandır. halbuki islam Allahjındır ve en iyi Allahtan ögrenilir Allahla konuşarak öçgrenilir. yani kuranı kerim okumakla . Allahla konuşmak isteyen kuranı kerim okusun buyurmaktyadıor resullullah s.as. . ve hadis okumak hadis ilmini ögrenmektir. hadisleri her verenden almak değil hadfisleri yerinden yani taa 1400 yıl öncesinden yani ra vilerinden almaktır. hadis alimlerinin büyük itimamla ugraşıp yazıdıg hadisi şerifleri emekleriyle birlikte ögrenmen gerek. bunlar temeldir bunlar en baştır starttır. bunla başlkadıgında sana yolu rabbim gösterecektir. en başta kenbdin yolu başka yerlerde araresan yarım yamalak bilgilerle veya başkalarının görüşlerine göre müslüman olursun . halbuki Allah kuranı okuyup anlayalım diye apaçık bir dil ile gönderdi.

inş. bir kardeş olarak sana nasihatım islamı başkalarından değil önce Allahtan ögrenmee çalış sonra hadis oku. sonra hadisleri oku. sonra Allah cemaatiyle seni buluşturacaktır zaten. fiemanillah

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
uksimi kardeş güzel şeyler demişde biraz havada kalmış zira zaten tüm cemaatler kendini zaten kuran sünnete dayandırmakda.Ve cemaatlerle ilgiyi kesmek de sanki onlar büsbütün kuran sünnetten uzakmış gibi göstermekde yanlış zira bizler bize gelen şeylerin aslını kuran ve sünnetten ararsak bu tür cemaatler bizleri ileriye götürür zaten insan olarak toplumdan uzak kalarak birşey yapılmaz.

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
haklısın kardeşim ama zaten ben temel kısmıyla bahsettim. kişi temeli almadan önce bir cemaate baglanır oranın fikirlerine göre yol edinirse yanlışlık yapması ve hatta temelini yanlış şeyler üzerine oturtması muhtemeldir. ama kişi temel bilgilere sahip olduktan yani kuran ve sünneti bildikten sonra cemaatler arasına girmesinde bir mahsur yoktur. demem o ki yanlızca kuran ve sünneti okumakla başlamalarından kastım yanlışla dogruyu ayırabilecek dereceye gelmeleri gerekirki yanlışlıkları gördüklerinde temellerine katmasınlar Alllah razı olsun açıklamalarından dolayı. fiemanillah

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah senden de razı olsun kardeşim aynı şeyleri diyoruz!

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Rabbim sizlerden Razı olsun.....!!
Sevgili kardeşim senin en iyi ilacın Kuran-ı Kerimdir..sen cemaatlerin ne söylediğine değil Kuranın ve Hadis Kitaplarını kendine Rehber edin..!!

"Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah'tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir."(Bakara 153)

"Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah'a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah'a şükredin."(Bakara 172)

"İnsanlar tek bir ümmetti. Allah, müjdeciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdi ve beraberlerinde, insanların anlaşmazlığa düştükleri şeyler konusunda, aralarında hüküm vermek üzere kitapları hak olarak indirdi. Kendilerine apaçık âyetler geldikten sonra o konuda ancak; kitap verilenler, aralarındaki kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah iman edenleri, kendi izniyle, onların hakkında ayrılığa düştükleri gerçeğe iletti. Allah dilediğini doğru yola iletir. " ( Bakara 213)...

S Çevrimdışı

sessizöfke

Guest
ALLAH razıolsun kardeşler, ben zaten dinimi kurandan vesünnetten öğreniyorum,cemaatlere gitme sebebim,şeytana kolay lokma olmamak,yani demek istediğim aslında şu,ben bir cemaate gittiğimde,igönül rahatlığı ile dinlemek istiyorum islamı ama özünden, bu noktada,dikkat ettiğim birşey hercemat kendisine ayetler ve hadisler buluyor, ve kendilerinden başkasını hatada görüyor ve bazılarıda kafirlikle suçlamaya kadar gidiyor,bunuda ayetle sünnetle yapıyor,bu nasıl oluyor burda takılıyorum,aynı kuran,aynı sünnet,biri kafir diyor,diğeri başka birşey.

peygamber salALLAHu aleyhi vesellem ve sahebe kiram böyle kafirlikle suçlamışlarmı kimseyi,heleki müslümanım diyen ve namaz kılan kişileri,buradada gördüm bazı yazılarda, bu işte orta yol nedir,burda takılıyorum.

E Çevrimdışı

ebumuhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim, diğer sorunun içerisinde,bu konuya cevapta istemişsiniz...!
tekfir konusu,her yerde olduğu gibi sitedede fazlaca irdelendi,artık okuyucularda bu konudan sıkıldılar adeta, sizin adresinize attığım linkteki eserler(leyhte ve aleyhte) bu konuda iyi olan çalışmalardır, siz okuyun,kafanıza takılan kısımlardan sorun pm ile, oradan bildiğim kadarı ile size yardımcı olmaya çalışayım İNŞAALLAH.

selam ve dua ile

Üst Ana Sayfa Alt