Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Canlı Yayın Hadis Dersleri

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

İmam Buhari Vakfı Hadis dersleri Her pazar günü sabah saat 8.00 - 9.00 arası Naklen Yayın

Hadis Dersleri Anlatan :

Hasan Karakaya - Mahmud Vardak

Canlı İzlemek için : mam Buhari Vakf

417275_1927.jpg

HADİS DERSLERİ:
Ehli Sünnetin Hadis Kaynakları Arasında En Muteber olanı
ve ilk Sırada Gelen "BUHARİ"nin rivayet ettiği hadisler ışığında
müslümanların ihtiyacı olan bir birinden farklı konularlar her pazar Saat:08.00
Hasan Karakaya Hocamızın programı yapılmaktadır.

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Geçmiş hadis derslerini ve dünkü canlı yayında konuşan şahsın videolarını indirmek mümkün mü? Yoksa sadece canlı yayınla mı takip edebiliriz.Ben biraz baktım siteye ama fazla ders yoktu.Daha fazla videoları vardır diye düşündüm.

Abdulmuizz Fida

Admin
Geçmiş hadis derslerini ve dünkü canlı yayında konuşan şahsın videolarını indirmek mümkün mü? Yoksa sadece canlı yayınla mı takip edebiliriz.Ben biraz baktım siteye ama fazla ders yoktu.Daha fazla videoları vardır diye düşündüm.

Site yeni olduğu için kayıtlar da az.
Sitede Video bölümünde , Hadis Dersleri, Seminerler başlıkları altında videolar ; MP3 bölümünde de çeşitli Akaid dersleri ve Sohbetler mevcut.

M Çevrimdışı

muaz talha

Üye
İslam-TR Üyesi
ben hocayı görsem şu soruyu sorucam bir insan hem müslğüman hemde kafir nasıl olur üzerinde inanışında hayat nizamında açık küfürleri olan ama aynı zamanda islam üzerinde aynı zamanda islam alameti olan birinin durumu nedir hasan hocaya göre ne kafir nede müsllümandır bu nasıl akidedir bu akideyi hangi imam savunuyor cevabını bilen varsa yazsın ama onun ağzından bizzat duymak istiyorum

A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
hangi imamın savunduğu bilinmemektedir.kişi mümin olarak sabahlayacak kafir olarak akşamlayacak şeklinde gelen hadislere dayanarak Şeyh hasan karakaya imanıyla kumar oynamamak için böyle bir içtihadda bulunmuştur.Vallahu alem.

Abdulmuizz Fida

Admin
hangi imamın savunduğu bilinmemektedir.kişi mümin olarak sabahlayacak kafir olarak akşamlayacak şeklinde gelen hadislere dayanarak Şeyh hasan karakaya imanıyla kumar oynamamak için böyle bir içtihadda bulunmuştur.Vallahu alem.
Bak aşırı tekfir hastası ! İmanının kumarbazı aynada gördüğün suratın sahibidir!

Hem diyorsun hadise dayanıyor, hem zırvalıyorsun.
Şeyhin dediği, böyle böyle çeşitli hadisler var, bu tür kişilere Darul harbte yaşamanın verdiği sıkıntıdan dolayı alıp karşımıza sebeblerini sorup cehaletini, tevilini dinleyip gideremiyoruz, ayrıca İlmimin de yetersizliği ve durumun bulanıklığı sebebiyle (tekfirin engellerini kendisine uygulayamadığımdan) Yüzde yüz kafirdir de diyemediğimden, Hatalı hukum vererek, tekfirin bana dönerek imanımı tehlikeye atmamak için hukmu Allaha (havale) bırakıyorum.
Yani çeşitli durumlardan dolayı kâti olarak kafir diyemediğine Muslumandır da d(iy)ememektedir!

Bu hocanın kendi görüşüdür, kabul edersin etmezsin. İstersen Benim ilmim yetiyor herkes hakkında net hukum verebiliyorum , ayrıca cesurum dersin ve önüne gelene kafir veya musluman hukmu verebilirsin. Bu duruma katılmasak da, senin görüşündür der geçeriz. Fakat kendin gibi tekfirde curetkar olamayanlara aşağılama, hakaret veya tekfire varırsan, orada hoş görülü olmamızı bekleyemezsiniz.

Türkiye'de, İstanbulda olupta, hocanın karşısına çıkıp bu konuyu ilmi munazara yaparak hatasını delilleriyle gösteremeyenlerin, burada fitne babında her yazanın peşine balıklama atlamasına da samimi bulmadığımız gibi musaade de beklemeyin.

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Üstad Videoları indirip bizim gulyarasinın serverine attım.convertleme bitince yayında olur.ama sizin videoların kalitesi çok yüksek olmamasına rağmen.boyutlatı çok fazla

A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
sakin ol aşırı tekfir hastası değilim.kendi söylediği sözleri aktardım.ne celalleniyosun.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bir insan hem müslğüman hemde kafir nasıl olur üzerinde inanışında hayat nizamında açık küfürleri olan ama aynı zamanda islam üzerinde aynı zamanda islam alameti olan birinin durumu nedir.... akideyi hangi imam savunuyor cevabını bilen varsa yazsın

Büyük günah işleyen kimseler hakkında mutezile dedi ki:"Onlar ne mümin ne kafirdir. Onlara dünyada fasık ismi verilir" Ahirette ki durumlarına gelince onlar ahirette "el menziletu beynel menzileteyn" yani:"İki menzile arasında bir mekandadırlar" yani cennet ve cehennem arasında bir yerdedirler. Bu mezhebin kurucusu Hasan-ı Basri'nin talebesi Vasıl ibn Ata'dır. O bu görüşüyle Hasan- Basri'den ayrılmıştır. Bu sebeple onlara "mutezile" ismi verilmiştir.

Bunun dışında Ehli Sünnet imamlarından böyle bir görüş nakledilmemiştir. Bir insan hem Müslüman ismini hemde kafir ismini alamaz. Allah azze ve celle buyuruyor ki:

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ فَمِنكُمْ كَافِرٌ وَمِنكُم مُّؤْمِنٌ

"O, sizi yaratandır. Böyle iken kiminiz kafir, kiminiz mü’mindir."

Teğabun Suresi 2. Ayet.

Büyük küfür ve şirk işleyen kimsenin durumuna gelince, böyle bir kimsenin kafir olduğuna Ehli sünnet, mutezile, cehmiyye, hariciler icma etmişlerdir. Bu konuda herhangi bir ihtilaf yoktur. Sadece Mürcie ve Kerramiye mezhebi bir kimseden küfür ve şirk sadır olsa dahi o kimsenin tekfir edilmeyeceğini söylemişlerdir.

Eğer bir kimse İslam iddia etmesine rağmen o kimsede küfür ve şirk varsa, bu kimseye kafir hükmü verilir. Batınına bakılmaz. Çünkü hükümler zahire göre verilir. İbn Hacer el Askalani diyor ki:"Dünya hükmünün zahire göre verileceğine, gizliliklerin ise Allah'a havale edileceğine bütün mezhebler icma etmiştir."

Yine Ehl-i Sünnet alimleri küfür ameli işleyen bir kimsenin kafir olduğuna, bu kimsenin kastına bakılmayacağına icma etmişlerdir.

İmam İbn Teymiyye diyor ki:"Her kim küfür olan bir söz ya da fiilde bulunursa, kafir olmayı kas etmese dahi bununla kafir olur. Çünkü Allah’ın dilediğinden başka hiç kimse küfrü kast etmez."

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu'd-Derda (Allah ondan razı olsun) rivayet ediyor.

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ile beraberdik. Gözünü semaya dikti. Sonra: "Şu anlar, ilmin insanlardan kapıp kaçırıldığı anlardır.
Öyle ki, bu hususta insanlar hiçbir şeye muktedir olamazlar!" buyurdular. Ziyad İbnu Lebid el-Ensari araya girip:

"Bizler Kur'an'ı okuyup dururken ilim bizlerden nasıl kapıp kaçırılır? Vallahi biz onun hem okuyacağız, hem de çocuklarımıza, kadınlarımıza okutacağız!" dedi.

Resulullah da: "Anasız kalasın, ey Ziyad, ben seni Medine fakihlerinden sayıyordum. (Bak) işte Tevrat ve İncil, yahudilerin ve nasranilerin elinde, onların ne işine yarıyor (sanki onunla amel mi ediyorlar)?" buyurdu.

Cübeyr der ki: "Ubade İbnu's-Samit (ra)'e rastladım. "Kardeşin Ebu'd-Derda ne söyledi, işittin mi?" dedim. Ve ona, Ebu'd'Derda'nın söylediğini haber verdim.

Bana: "Ebu'd-Derda doğru söylemiş, dilersen kaldırılacak olan ilk ilmin ne olduğunu sana haber vereyim: İnsanlardan kaldırılacak olan ilk ilim huşudur. Büyük bir camiye girip huşu üzere olan tek şahsı göremeyeceğin vakit yakındır!" dedi.

Tirmizi, İlm 5, (2655)

Abdulmuizz Fida

Admin
Büyük günah işleyen kimseler hakkında mutezile dedi ki:"Onlar ne mümin ne kafirdir. Onlara dünyada fasık ismi verilir" Ahirette ki durumlarına gelince onlar ahirette "el menziletu beynel menzileteyn" yani:"İki menzile arasında bir mekandadırlar" yani cennet ve cehennem arasında bir yerdedirler. Bu mezhebin kurucusu Hasan-ı Basri'nin talebesi Vasıl ibn Ata'dır. O bu görüşüyle Hasan- Basri'den ayrılmıştır. Bu sebeple onlara "mutezile" ismi verilmiştir.

Bunun dışında Ehli Sünnet imamlarından böyle bir görüş nakledilmemiştir. Bir insan hem Müslüman ismini hemde kafir ismini alamaz. Allah azze ve celle buyuruyor ki:

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ فَمِنكُمْ كَافِرٌ وَمِنكُم مُّؤْمِنٌ

"O, sizi yaratandır. Böyle iken kiminiz kafir, kiminiz mü’mindir."

Teğabun Suresi 2. Ayet.

Büyük küfür ve şirk işleyen kimsenin durumuna gelince, böyle bir kimsenin kafir olduğuna Ehli sünnet, mutezile, cehmiyye, hariciler icma etmişlerdir. Bu konuda herhangi bir ihtilaf yoktur. Sadece Mürcie ve Kerramiye mezhebi bir kimseden küfür ve şirk sadır olsa dahi o kimsenin tekfir edilmeyeceğini söylemişlerdir.

Eğer bir kimse İslam iddia etmesine rağmen o kimsede küfür ve şirk varsa, bu kimseye kafir hükmü verilir. Batınına bakılmaz. Çünkü hükümler zahire göre verilir. İbn Hacer el Askalani diyor ki:"Dünya hükmünün zahire göre verileceğine, gizliliklerin ise Allah'a havale edileceğine bütün mezhebler icma etmiştir."

Yine Ehl-i Sünnet alimleri küfür ameli işleyen bir kimsenin kafir olduğuna, bu kimsenin kastına bakılmayacağına icma etmişlerdir.

İmam İbn Teymiyye diyor ki:"Her kim küfür olan bir söz ya da fiilde bulunursa, kafir olmayı kas etmese dahi bununla kafir olur. Çünkü Allah’ın dilediğinden başka hiç kimse küfrü kast etmez."

Bak kardeşim ; Şeyh Hasan Karakaya'nın dediği ile Mutezile'nin dediği farklı şeylerdir. Birbirine karıştırmışsın.
Mutezile büyük günah işleyene Menzilete beynel menzileteyn (dinden çıkmış, kafir olmamıştır) demesi dünyadaki fasıklık durumunu ifade eder. Mutezile, büyük günah işleyenin ahiratta durumu cehennemlik kafir olarak görür. Yani ahiratta kafir-cehennemlik olduğuna hükmünü vermiştir.

Mutezile

https://www.islam-tr.org/konu/sapik-firkalardan-mutezile.9481/#post-100092

Abdulmuizz Fida

Admin
sakin ol aşırı tekfir hastası değilim.kendi söylediği sözleri aktardım.ne celalleniyosun.

Aşırı tekfir hastası olduğun, ilgi alanına giren tekfir konularından belli oluyor. Zaten aşırı tekfir hastası olduğunu itiraf etmeni beklemiyorum. Tarihte böyle bir itiraf ben bilmiyorum.
Kişiye her duyduğunu söylemesi günah olarak yeter. Kendi söylediği sözleri kafana göre veya hatalı algılamana göre değil, birebir alıntılama yaparak aktaracaksın ki, taraf olarak çarpıtma yapmayasın. Hocanın sözleri benim yazdığım gibidir.

Şeyh Hasan Karakaya'nın bu konudaki akidesi mp3 derslerinde ve akide dersleri kitabında tek tek delilleriyle sunulmuştur. Eğer gerçekten randevu alamıyor veya bir yolla Hocaya ulaşıp sorularını delilleriyle soramıyorsan; kitabından veya mp3 derslerinden motamot alıntılama yaparak yazarsın kendisine ulaştırırsın. Hatta sorunun bir kopyasını buradan da paylaşırsın. Böylece her konunun peşine Şeyhin etini yemek zorunda kalma takıntısından kurtulursun.

Üst Ana Sayfa Alt