Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Büyük Günah İşleyen ve Haksız Yere Adam Öldürenin Hükmü?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.Abdülmuizz abi benim aklıma yine bir vesvese geldi birşey sormam gerekiyor.Aşağıdaki videoda(size tek bir öğüt veriyorum adlı video) ırak islam devleti sözcüsü şeyh ebu muhammed el adnani'nin Türkçeye çevrilmiş bir videosu var.Orada Şeyh ebu muhammed el adnani bazı şeylerden bahsetmiş mesela hz ebu bekir'in zekat vermeyenlerle savaşmasını anlatmış ve zekat vermeyenlerin dinde kardeşimiz olmayacağı gibi bazı sözler söylemiş.Ve diğer farzlar hakkında da birşeyler söylemiş fakat ben tam olarak anlamadım.Ayrıca bazı günah-küfür amel işleyenleri(mesela örnek olarak Allah'a ve resulüne sövmek,kabeyi yıkmak,Kuran'a saygısızlık-pisliğe atma v.b)gibi şeyleri saymış bunları yapanları tekfir etmiş.Buraya kadar tamam.Fakat bunlarla birlikte başka şeylerde saymış;mesela Allah'ın yasakladığı bir kadınla(babasının eşiyle evlenen adam hakkında(ve buna karşı savaş açılması olayı),müslüman ve muvahhid kişileri öldürmek v.b küfür olmayan fakat büyük günah olan şeyleri de söylemiş.Şeyh adnani bunları sayarken ne anlamda söylemiş olabilir?haram kadınla evlenme veya müslüman'ı haksız yere öldürme gibi büyük günah işleyenleri tekfir etmiş mi?yoksa bunları helal sayanları mı tekfir etmiş?Yani sonuç olarak şeyh el adnani büyük günah işleyenleri tekfir ediyor mu?ve farzlardan birini yapmayanı tekfir mi ediyor?kafama yine böyle bir vesvese takıldı.İşin içinden çıkamadım.Üstelik bu mücahidleri çok seviyorum o yüzden bu vesveseler hiç aklımdan çıkmıyor.Yardımcı olabilir misiniz abi?video aşağıdadır vaktiniz varsa izleyip açıklayabilirmisiniz?şimdiden teşekkür ederim.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Vesvese ile Sana hiç bir faydası olmayan şeylerin ardına düşmüşsün. Kardeşim dediklerini zikreden kişinin 33 dakikalık videosunda kastını bilemeyiz, ta ki kendisi ifade edene kadar. Fakat bizim asıl bilmemiz gereken bahsedilen meseleler hakkında ehl-i sunnet alimlerinin görüşleri ve bu konuda farklı düşünen alimlerin görüş ve delillerini aşağıdaki dersleri dinleyerek (not alarak) bilgi sahibi olabilirsiniz. Fi emanillah

018_BUYUK GUNAH ISLEYENIN DURUMU 1

019_BUYUK GUNAH ISLEYENIN DURUMU 2

020_HAKSIZ YERE MU'MİN OLDURMENIN HUKMU 1

021_HAKSIZ YERE MU'MİN OLDURMENIN HUKMU 2

Üst Ana Sayfa Alt