Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Dinle Amel Etmenin Faydaları

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ
Bu Dinle Amel Etmenin Meyveleri

Herkim sadık olarak bu dinle amel ederse o, müminlerdendir. Allah-u Teâlâ’da dünya ve ahirette müminlere birçok vaatlerde bulunmuştur. Onlardan bazıları:

1) Güzel Rızık
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Şayet belde ahalisi iman etmiş olsaydı, onlara sema ve arzın bereketlerini açırdık.”
Araf 96

2) Güzel Yaşam
“Erkek olsun kadın olsun, kim salih amel işlerse, ona güzel bir hayat yaşatırız.”
Nahl 97

3) Azizlik
“İzzet, Allah’ın, Rasulünün ve müminlerindir.”
Munafikun 8

4) Hidayet Olunmaları
“Şüphesiz Allah, iman edenleri doğru yola iletecektir.”
Hac 54

5) Velayet Olunmaları
“Allah iman edenlerin velisidir.”
Bakara 257

6) Müdafaa Edilmeleri
Şüphesiz Allah, iman edenleri müdafaa eder.”
Hac 38

7) Kâfirlerin Musallat Edilmemeleri
“Allah, müminler üzerine kâfirler için bir yol yapacak değildir.”
Nisa 141

8) Muktedir Kılınmaları ve İdareci Yapılmaları
“Allah sizden iman edip salih amel işleyenlere, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi kendilerini de sahip ve hakim kılacağını, onlar için razı olduğu dini onların iyiliğine koruyacağını ve geçirdikleri korku döneminden sonra bunun yerine emniyet sağlayacağını vaat etti. Çünkü onlar bana kulluk ederler. Bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar.”
Nur 55

9) Düşmanları Aleyhinde Yardım Olunmaları
“Müminlere yardım etmek bizin üzerimize haktır.”
Rum 47

10) Ahiretteki Sevap
İman edenler ve salih amel işleyenler var ya, firdevs cennetleri onların meskenlerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. Oradan hiç ayrılmak istemezler.”
Kehf 107, 108

Kim bugün Müslümanların hallerini düşünürse, Allah’ın dünyada müminlere vaat ettiği şeylerin imanlarının zayıflığı yahut onlar iman şubelerinin birçoğunu kaybetmeleri sebebiyle Tahakkuk etmediğini görür.

Allah’ın onlara dünya hayatında vaat ettiği güzel rızık, güzel hayat, izzet, hidayet ve vilayet, müdafaa, kâfirlerin onlara musallat edilmemeleri, dünyada muktedir olmaları gibi şeyler kaybolup gitmiştir.

Müslüman tevbe edip, durumunu değiştirmezse, dünyasını kaybettiği gibi, Allah’ın ahirette kendi için hazırladığı şeyleri de kaybedecektir. Bundan dolayı imanın kuvvetlendirilmesi, sabitleştirilmesi ve şaibelerden arındırılması gerekir.

Bu da akide bilgisinin Müslümanlar arasında yayılması ve dini hükümlerinin tatbikiyle mümkündür.

Üst Ana Sayfa Alt