Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Böyle Biriyle Evlenilir mi?

M Çevrimdışı

Mustafa Yayla

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm Kardesler,
adim Mustafa 22 yasindayim. almanyada yasiyorum yazilarimda hata olursa kusura bakmiyin.
Kac aydir kabullenemedim nasil karar veremedigim bir konu var. Bastan basliyorum: Tam bir bucuk sene önce saarlandan bir konuda bir yardim istedi. ben frankfurta yasiyorum 200 km var. Yardim istedi konu iyi bir arkadasi frankfurte yakin yerde üniversitye baslicakmis ve benim tanidigim cok oldugun icin kalacak Yurt yada cemaat evinde dini Uygun yerde yardimci olmami istedi. Severek yardim ettim gereken yaptim tabi arkadasiylan temasa yazarak gecmem gerekti. birde baktim akrabimin arkadasindan ilgimi cekmeye basliyor. arastirdim neyin nesidir diye ve baya kafama yatkin dine Uygun bir kiz oldugunu ögrendim. En önemlisi hic bir erkekle simdiye Kadar yakinlasmis arkadas olarak bilene degil. Bu cok hosuma gitmisti. Ama yardimci olduktan sonra Allah razi olsun artk konusmamiz yanlis olur dedi ve öyle kaldi. Tabi böyle davranis daha cok hosuma gitti üzüldüysemde.
2 ay gecti ama aklim hale ondaydi facebookta aradim ve buldum. Dayanamadim yazdim ve ters tepki verecene sanmistim ama sevindigini anladim. Öyle hic görüsme olmamisti daha sadece ara sira yazisiyorduk ve yazisirken üniversitede takildigi ortamda erkeklerde bulunmasi sasirtti beni. Basta normal dersden ister istemez ayni ortamda buluniyorlar dedim kendi kendime. Bir gün sans üzeri sokakta birbirmizlen karsilasdik ve bir 5 dak. konustuk. Artk ben kaptirmistim kendimi ve uzun sürmedi acildim oda bana gönlünde birseyler besliyormus. Bastan sevgili olma gibi bir durum olmicani dine en Uygun bir sekilde olmasini dedim ona benim gibi düsüniyordu. 3 keren görüsüp ailelerimize acilip sözlenecemize dair anlastik. Görüsmelere ben tek gelcektim oda arkadasiylan. tatil oldugu icin ailesinin yaninda oldugu icin görüsemedik. bir hafta sonra beni merak sarmisti üniversitede erkeklerlen ne Kadar yakindi diye (Sakalasmalar türkü söylemeler filan). Sordum ve anlatti. bunlar 4 kiz yanlarinda hep ayni cocuk varmis. kantinde hep beraber yemek bazen baska siniftan erkeklerde geliyormus. iki keren 4 kiz 3 erkek nargileciye gitmisler ve bir keren sinamafaya filan. ben cok sasirdim ve üzüldüm. dedim buna erkeklerlen mesafali olcani bu dedi nargile filan hataydi ama gerisini abartiyon o cocuk benim arkadasim filan diye tutturdu. hatta iki keren filan sarilmis. ben ne yapcami bilemedim. öyle tatilin sonlarinda Facebook sifreleri degistik bu benim eski yillar önce bir kac kiza yazidimi gördü ve oda baya hayal kiriklina ugramis bide ben 17 yasindayken erginlik hatasi yaptim bir kizlan bulustum ciktim bir aylikdi ama hic yakin temas yoktu. bu ben sana güvenmiyorum dedi istemiyorum artik dedi. öyle 6 hafta gecti ben vazgecemedim dedim gel yüzüme söyle. 2 kiz arkadasiylan gelip yüzüme dedi. bir hafta sonra birden bu iletisime gecti ben hala seviyordum baristik ama bu 6 hafta icinde yine nargileciye gitmis ayni cocukda varmis. iki erkek 4 kiz dondurma yemege filan gitmisler ve üniversitediki arkadaslik ortaminda 2 erkek filan katilmis. Ben bu sefer dedim artik hepsinle alakayi kezceksin yoksa ben yokum. Bu tutturdu ne var Bunda normal onlar sadece arkadas. tartismalar filan böyle devam gitti. Vazgecemedim seviyordum cünkü. Bir müddet sonra sordum o nargiliyeci nasil gittinis diye o 6 hafta aramiz bozukken bu cocugun arabasiylan gitmis. ben artik kendimden gectim baya üzüldüm. Sevdigim kiz sana birseyler söylemem lazim dedi bende biliyorum hata oldugu gururumdan sana söyliyemedim beni cok kirdim dedi. Tek sartla affederim dedim hepsiylen mesafeli olcan gerektirmeden konusmican yanlarinda bulunmican Kabul etti. Pismanim dedi öyle psimanim dediki yaptigim haltlari anneme atlatmam lazim dedi icim rahat degil dedi. 2 hafta sonra artik raylar oturmus gibiydi. Artik annelere söyleme vakti gelmisti. ben anneme söyledim oda annesine acikladi. Ama annesi istemeyi duyunca öyle cildirmiski olmaz okul filan bitmeden diye. Isteme olayi öyle kaldi. bizde zamanla yanliz bulusmaya basladik ve haram islemeye el tutusma sarilmalar filan. nefsimize düstük hatta dayanamayip kizim kandirip dudagindan öptüm. Isde tam ozaman yine kiz eski kiz arkadaslariylan takilmaya basladi o bazen erkekler oldugu Zaman bilene. Hatta iki keren sinifta bu bir oglanla hocaylan görüsmede Sona kalmislar bununla sohbet filan etmis. Hani hataydi hani artik uzak durcaktim deyince ders konustuk sadece diye tutturdu. Artik canima tak ettigi ne halin varsa gör dedim beni rahat birak dedim. Istemiyorum dedim seni icim yandigi halde okadar göz yumdum zamanla düzelir dedim. Bir müddet sonra yine yumasayip konusmaya basladik. Ama bulusmiyorduk artik harama düsmek istemiyorduk ayni hatalari yapma istemiyorduk. 6 ay öyle gecti. konusmalarida kisitlamistik artik. Ve kiz artik istemeye gelin annem gil kabullenmesi lazim yoksa bu isin sonu iyi olmicak dedi bende ayni düsündeyim. Ama iste o an farkettimki yaptiklarini kabulllenmiyorum.
Okadar erkeklerle ayni ortamda bulunmasi konusmasi. Nargileci filan arabaya binmeler. Kabullenemiyorum öyle birisinin cocuklarimin annesi olmasindan. Mahsum göremiyorum. Ama seviyorumdan vazgecemiyorum.
Istihare Namazi kildim. Annem soriyor ne oldu nezaman istemeye gitcez diye kizin hakkina giriyorsun diye. Tabi olanlari bilmiyor. Kiz hatasinin farkinda olsada artik kendisine cekin düzen vermis olsada kabullenemiyorum. Kafamdaki hayal ettigim kadin böyle hatalar yapmis olmicakti. Size soriyorum bu duruma dahil istemeye adim attimmi zamanla düzelirmi? Oglanlari nasil görim benmi cok abartiyorum cokmu kizkancim. Bide kizin hakkina girdim bende önce hic bir el deymemis kiza. Ama benim icin ortamda vazgecemedi kac kez hatalari tekrarlayip öyle anladi. Ne yapcmai sasirdim kiza da acikladim hakkima girdim oyunmu oynadin benimlen diyor. Öyle birsey yok seviyorumda ama oglanlarida Kabul edemiyorum. Abartma diyor büyük hataydi diyor ben ama onlari sadece arkadas olarak gördüm saftim kötü düsüncem yoktu diyor. Napim arkadaslar? Ayni durumu yasamis olanlara soriyom.
Ben bügüne Kadar bu kiza Kadar bir kizi öpmedim. Etrafimda bakire oglan bu zamanda cok az erkek var. Ben ona Kadar kimseyi öpmedim. öyle yakin olmadim. Onun gibi hic kizlarla öyle oturup sohbet filan gurublara katilmadim. Bir kac yatma tekliflere geldi bu yasa Kadar almanyada yasiyorus hem tersledim. Benden fazla öyle ortamlarda bulunmus kiz bence beni hak etmiyor. Ama seviyorum bide hakkina girdim öptüm kizi elini tuttup. Vazifem degilmi artik onunlan evlenmek? Yardimci olun hem istemiyorum hem seviyorum.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş günahlarını ulu orta yerde anlatma ... bizi şahit kılıyorsun ...
kısa ve öz nasihat edebilirim ....
ilk önce kendin doğru yolda ol ve seçeceğin eşinin de öyle olmasına bak ... hem el değmemiş diyorsun hem de sarılma olayı var diyorsun ... bu kadar detay anlatma ...

genel olarak Insan belli yaşdan sonra değişmesi zor ... hele ki biz türklerdeki hastalıklı düşünce "Evlenince değişir/düzelir" bir saçmalıktır ...

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim kızın hatalarını görmüşsün zaten kabullenemiyorum diyorsun.

Ne yap ne et bu kızı bırak ve Gözü İslamdan başka bir şey görmeyen bir bayan ile evlen !!

Mesela bu kıza de ki : ben seni seviyorum , fakat benim evlenmek istediğim karakterde değilsin , sen benim çocuklarımın annesi olamazsın , ben cihad düşünüyorum ( zaten bunu dersen direk senden uzaklaşır :) )

yani kızı kendinden soğut !!

tabi ki severek bunları söylemek zor fakat evlilik çok ehemmiyetli bir iş ve hayatının en önemli kararlarından .. daha sonrasını düşün : mesela 10 yıl sonra nasıl bir aile istiyorsun , nasıl bir ev ortamı istiyorsun , 10 yıl sonunda yanında ki eşinin çocuklarını nasıl eğittiğini otur ve düşün ..

gelecek adına düzgün bir karar al ve mantıklı davran , küçük bir öpmede batma ..

Kardeşim kendini ehemmiyetsiz görme , Sen Allah'ın muhatab aldığı bir kulsun , basit şeyleri basit gör, ufak meseleleri aşmayı bil.

Allah'tan sana sabır ve akıl vermesini istiyorum ..

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ne var bunda diyen laf dinlemyen "ozguukcu"(!) birisinden anne olmaz kardes. sen de tevbe et ve de gunahlarini anlatma kimseye.

bir kadin alisveriste bile sesi sert olmali esnafa karsi nargile icmek nedir. Eger tevbe edip tekrar yapmasa neyse.

arzun cennetse aradiğın eş mevlaya yol olacak olan leylaysa uzak dur derim.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim konuşmalarla olmuyor bu iş.İlk önce kendimize çeki düzen vermeliyiz ki ondan sonra düzgün birisini aramalıyız.Kız eğer tövbe etmişse ve bir daha böyle şeyler yaşanmayacaksa ve güveniyorsan bir düşün derim.Çünkü insanlar tövbe ederse ve tövbe ettikten sonra bu tür şeylere bulaşmazsa o kişileri günahlarından dolayı yargılayamayız.
Mesela şeyh zerkavi geçmişi çok pis ama tövbe edip salih ameller işlemiş (inşallah) şehid oldu.O yüzden iyi düşün derim.
Ve sen düşündükten sonra devam etmeye karar verirsen.Direk isteyin.Eğer istemeyip de konuşmaya devam edeceksen hiç başlama.
Son olarak ben de yaşadım bu tür şeyler.Allah'a şükür nefsimize kolay gelen şeylerden kurtulduk.Şimdi annem ve ablam bana bir eş arıyor.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim konuşmalarla olmuyor bu iş.İlk önce kendimize çeki düzen vermeliyiz ki ondan sonra düzgün birisini aramalıyız.Kız eğer tövbe etmişse ve bir daha böyle şeyler yaşanmayacaksa ve güveniyorsan bir düşün derim.Çünkü insanlar tövbe ederse ve tövbe ettikten sonra bu tür şeylere bulaşmazsa o kişileri günahlarından dolayı yargılayamayız.
Mesela şeyh zerkavi geçmişi çok pis ama tövbe edip salih ameller işlemiş (inşallah) şehid oldu.O yüzden iyi düşün derim.
Ve sen düşündükten sonra devam etmeye karar verirsen.Direk isteyin.Eğer istemeyip de konuşmaya devam edeceksen hiç başlama.
Son olarak ben de yaşadım bu tür şeyler.Allah'a şükür nefsimize kolay gelen şeylerden kurtulduk.Şimdi annem ve ablam bana bir eş arıyor.
Akhiye saliha bir eş aranıyor ... Site ahalisine duyrulur :)

Umm Zaynab Çevrimdışı

Umm Zaynab

Üye
İslam-TR Üyesi
we aleykum es selam.
kardeslerin de dedigi gibi gunahlarini hatalarini kimseye anlatma, sen onlara sutra yap ki Allah (SWT)da kiyamet gununde onlari saklasin, seni utandirmasin,
ikinci olarak bol, bol istihare yap, Rabbine yalvar, insallah sana dogru yolu gostericektir.
Son olarak da durumunu annene anlat, buradaki gibi ayrintilara girmeden, usulunce anlat, biz anneler evlatlarimizi boyle çukurlardan çikaramayacaksak, dustuklerinde kaldiramayacaksak niye variz?
SubhanAllah uzulmemek elde degil...

Ey seytanin çarkini çeviren laikler, ey Allah'tan korkmazlar, kuçuk yasta evlilik dendi diye yeri yerinden oynatanlar , iste gençlerimizin imtihani, nasil buyuk bir fitnenin içindeler, var mi buna bir çozumunuz?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi günah olduğuna inandığın herne varsa gizlenmesi daha hayırlıdır
hatta evlenecek kişilerinde birbirinin geçmişinde ileriye dönük huzursuzluk getirmeyecek birşey varsa eş adayına bunu anlatmaması daha hayırlıdır
kızlar meraklıdır sorarlar fakat erkekler hem sorularına hemde cevaplarına dikkat etmelidir
misal sinema olayı tövbe ve unutmayı gerektirir. neden bunları konu yaparak şeytana fırsat veriyorsunuzki?
akhi beni yanlış anlamazsan senin olaydaki en büyük sorun daha önce yaşadıklarınız değil... asıl sorun tövbe etmeyi bilmezsen eski günahlar şeytan ile birlik olur senide evleneceğin kişiyide huzursuz eder.

Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah'a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter... tahrim 8

Allah subhanAllahu ve teala bir günahı örteceğini söylüyorken kendi günahını açığa vurmakda neyin nesi

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayni durumu yasimis olan nsl karar verdigini paylasabilirmi

Bıraktım ve İslamı seven hafız birisi ile görücü usulü ile evlendim :) // Çok mantıklı bir iş yaptım , arkadaşlara - çevreme anlatırım ve bir kaç kişi de beni örnek aldığını söyledi ..

Fazlası ile mutluyum , elhamdülillah :)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bıraktım ve İslamı seven hafız birisi ile görücü usulü ile evlendim :) // Çok mantıklı bir iş yaptım , arkadaşlara - çevreme anlatırım ve bir kaç kişi de beni örnek aldığını söyledi ..

Fazlası ile mutluyum , elhamdülillah :)
Allah daim eylesin akhi masallah :)

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son düzenleme:
İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Sen tam olarak islama döndüğünde o bayan şaşırır zaten haline 'Nasıl bir uçtan, diğer uca geçebiliyosun, dedem gibi oldun (Hani sabah namazı için kalkılıyor vs.)' şeklinde bir tepkisi olur eğer Allah onun da kalbine imanı yazmamışsa. Bu şekilde olup da hala ısrarla devam edeyim dersen kendine zulmetmiş olursun, kendi hayat görüşüne daha yakın bir bacı bul emin ol pişman olmazsın.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim ne ders alacak böyle bir geçmişin var nede öğüt verecek bir konumdayim. ben sadece nefsiyle savaşta olan bir kulum. senin için elimden gelen tek şey dua.
Allah beni,seni ve hepimizi sırat-ı mustakim üzere olup ilmiyle amel eden ve Allah'ı çokça zikreden kullardan eylemesini niyaz ediyorum.
Rabbim sana hayırlı bir eş nasip etsin günahlardan uzak... cennette de el ele tutusup yaşamayı hayal ettigin bir eş :D
Rabbim hepimize nasip etsin insaAllah :D
kardeş durumun için Allah'a dua ediyormusun?

Üst Ana Sayfa Alt