Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bidat Ehline Karşı Muamele Nasıl Olmalı Ve Bidatçi Kızlarla Evlenmek Caiz Olur Mu?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Hocam sorularım şunlar;
1. Cehalet ve te'vili küfre mazeret olup olmadığı ihtilaflı olan bidat türlerine bulaşan bir müslümana muamele nasıl olmalı, aslolan ondan uzak durulması mıdır, hüccetin tüm şartlarıyla beraber ikame edildiği bilinmediği sürece günlük hayatımızda onlara diğer müslüman kardeşlerimiz gibi mi davranmalıyız?
Örneğin kimileri Maturidi ve Eşarilerin itikadını küfür görüyor (Allahın sıfatlarını te'vil ettikleri için) ama muayyen tekfir etmede çok dikkatliler hatta fasık bile demiyorlar, bidat görüşleri oldukları halde alim olarak bilinenler de var, Imam Nevevi, ibn hacer el askalani, heytemi, izz ibn abdusselam gibi. Kimileri de bu tarz bidatleri bir yönden yanlış anlaşılmaya, tevil edilmeye çok müsait olduğundan mutlak anlamda küfür bile demiyor, küçük küfür (haram) olan bidat türünden değerlendiriyor (örneğin; bir alim Cehmiyyenin Kuran mahluktur sözünü küçük küfür görürken, diğer alim bunu reddedip bunu büyük küfür görüyor). Bu tür bidatlere bulaşanlara nasıl muamele etmeliyiz

2. Alimler bir yandan bidat ehliyle arkadaş olmayı sakındırırken, diğer yandan bidat ehli kızlarla evlenmeye bazı şartlar altında cevaz veriyor. Misal bir kız var, kız namazında niyazında, itikad olarak geleneksel islam inancına sahip (belki de selefilik, maturidilik, eşarilik nedir onu bile bilmiyor), diyaneti dinliyor, evlenmek benim için artık bir farz ve selefi kız da bulamıyorum veya buluyorum ama görüştüklerim evlenmeyi reddediyor, bu bidatçi kızla evlenmem caiz olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt