Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Asrin Müceddidiymiş...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Her 100 Yılda Bir Muceddid Gelir mi?

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
neyi tecdid ediyormuş ben o kısmı anlayamadım. yani hadiste mi fıkıhta mı tefsirde mi akidede mi hangisinde otoritedir mahmut ustaosmanoğlu? arapça bi mektup yazabilir mi arzusunu dile getirebilir mi mesela.

ürdünlü bi hoca ismailağanın bi toplantısında "mahmut efendi kitap yazmamıştır o insan yazmıştır" dedi. yazılan insanlar nerede peki? nasıl oluyor da pakistanda hindistanda bi yığın hanefi alimi var da türkiyede yok. madem insan yazdı hani nerde o hanefi alimleri bi görelim. cübbeli olsun başka hocalar olsun kesinlikle mahmut ustaosmanoğlundan daha fazla bilgi sahibi olduklarına şüphe yok. mahmut ustaosmanoğlu bi sembol sadece.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tasavvuf dinine müceddiddir diyecem o bile olamaz,mustafa mardin abinin dediği gibi parlatılan bir şahıs cübbeli kadar ilmi olup olmadığından dahi emin değiliz.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
En son Mevdudi ( Allah c.c rahmet etsin ) diye biliyorum, doğru mu acaba ?

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muvahhid talebe doğru diyor ama mücaddidleri tespit etmekle uğraşmıyorum ama şunu söylemek isterimki bende en son müceddid Şeyhulislam İbn'i Teymiyye olarak öğrenmiştim...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
müceddid neticede dinde yeni kurallar koyan değil(haşa) geçmişte tamamlanmış olan dinin unutulan esaslarını hatırlatanlardır. dolayısıyla ibn teymiyye de başka alimler de müceddid denilebilir fakat ismailağa müşriklerinin yaptığı gibi "asrın müceddidi" diye tutturup reklam çalışmasına girişmemek lazım bence.

İ Çevrimdışı

İbnu'l Harise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mahmut Ustaosmanoğlu na asrın müceddidi diyen akidesini ve itikadını gözden geçirmeli...

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ah osmanlı zamanındaki,ebu suud rh.a rahmetli gelecekki,bunların boynunu en ufak şirke bulaşanlarıyla beraber,haliçe dolduracaktı mahmud efendi k.s muş:D anlayanlar anladı..