Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Asrı saadet - Asrı rezalet

B Çevrimdışı

bilinmez

Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (sav) ufukta bir bulut belirtisi gördüğü zaman yaptığı işi bırakır, namazadaysa kısa keser ve (Allah ım bunun şerrinden sana sığınırım) duasında bulunur daha sonra yağmur başlarsa (Allah ım bol yağmur, faydalı yağmur ver)derdi..(ebu davud).

Bu duruma bir çok kez şahit olan Hz Aişe validemiz (ey Allah ın Rasulu halk bir bulut görecek olsa,yağmur getirebilir ümidiyle sevinir, halbuki sen bir bulut görünce korku ve endişeye kapılarak üzüldüğünü yüzünden okuyorum, sebebi nedir diye sorduğunda)Rasulullah (sav):

"Ey Aişe bunda bir azab bulunmadığı hususunda kim bana teminat verebilir. Nitekim geçmişte bir kavim rüzgarla azaba uğratılmıştır. O kavim kendilerine azabı getiren bulutları gördükleri vakit, bu gördüğümüz bize yağmur getirecek bir buluttur demişlerdi(buhari)....

Açıklama:

Evet bir rahmet ve merhamet Peygamberi olan Rasulullah (sav) bile ilahi azap karşısında kendisini güvende hissedemiyorsa yirmi dört saate yaydığı takva dolu ibadetlerine ve tertemiz kulluğuna güvenemiyorsa, günümüz insanları neye veya neyine güveniyorlar. Alemlere rahmet olarak gönderilen Rasulullah (sav) ondört asır önce ey Aişe bunda bir azab bulunmadığı hususunda bana kim teminat verebilir diyerek asrı saadet dediğimiz o güzel dönemde bile hiç bir teminatının bulunmadığını beyan ediyorsa, ondört asır sonra böyle bir dünyada asrı rezaleti yaşayan ve böylesine bir gaflet içinde olan müslümanlara (şeytandan başka) kim teminat vesvesesi verebilir ki!

Oysa günümüz insanlarına böyle bir teminatı veren, tüm insanlara uzun emelleri vaddeden şeytan aleyhilane, bu vaadlerini son ana kadar sürdürecek, fakat iş hüküme bağlanıp bitince ibrahim süresi 22. ayet konuşacak ve hüküm koyulacaktır.

esselamu aleykum