Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Amel İşleme Fırsatı Bulmak İçin Ne Yapılmalı?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Ev-iş arasında mekik dokuyan ve erken uyuyan insan nasıl amel eder? İnsanlara bir iş konusunda yardım edecek zamanım yok, maddi konuda yardım edecek param yok yada çok kısıtlı. Yani çok boş bir hayat yaşıyorum, yatsı namazını bitirdikten sonra yatıyorum sabah kalkıyorum yine işe gidiyorum. Bir virüs bile işe yarıyor, çürük meyvenin üzerindeki bakterinin bile bir meşguliyeti var. Kendimi çok boş hissediyorum ve canım sıkılıyor. Bu durumda ki insan kendine nasıl amel işleme fırsatı doğurabilir?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah. Evli misin kardeşim?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır, evlenecek durumum da yok. Yakın zamanda bir evlenme durumum vardı nasip olmadı.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Hayır, evlenecek durumum da yok. Yakın zamanda bir evlenme durumum vardı nasip olmadı.

Anladım kardeşim Allah tez vakitte hayırlı bir eş nasib etsin sana. Bu konuda özel olarak bol bol dua etmeni tavsiye ederim. Eşin ve çocuklarınla ilgilenmen onları hayır üzere yetiştirmen onlara örnek olman ne büyük ameldir. Şuan için gündüz işteyken, işe giderken-dönerken, akşam yemek yerken aklına gelen her an Allah'ı zikretmen, tefekkür etmen, dua etmen hepsi birer ameldir İnşaAllah. Yolda giderken bir kedi görsen ve onu sevsen, senin için küçük bir şey ama belki bu ve bu tarz merhametin Allah katında günahlarının affına vesile olacaktır. Ayrıca uykundan biraz fedakârlık edip ilim öğrenmeye vakit ayırabilirsin. Günde 30 dk Kur'an okusan veya bilmediğin konularda kitaplar okusan bu bile çok güzel bir şey diye düşünüyorum. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Rabbim tüm amellerimizi kabul etsin.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Anladım kardeşim Allah tez vakitte hayırlı bir eş nasib etsin sana. Bu konuda özel olarak bol bol dua etmeni tavsiye ederim. Eşin ve çocuklarınla ilgilenmen onları hayır üzere yetiştirmen onlara örnek olman ne büyük ameldir. Şuan için gündüz işteyken, işe giderken-dönerken, akşam yemek yerken aklına gelen her an Allah'ı zikretmen, tefekkür etmen, dua etmen hepsi birer ameldir İnşaAllah. Yolda giderken bir kedi görsen ve onu sevsen, senin için küçük bir şey ama belki bu ve bu tarz merhametin Allah katında günahlarının affına vesile olacaktır. Ayrıca uykundan biraz fedakârlık edip ilim öğrenmeye vakit ayırabilirsin. Günde 30 dk Kur'an okusan veya bilmediğin konularda kitaplar okusan bu bile çok güzel bir şey diye düşünüyorum. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Rabbim tüm amellerimizi kabul etsin.
Hocam uyku keyfiyetten değil, sıkıntıdan çıldırmamak için uyuyorum. Daha yeni tövbe ettim, günahkar yaşadığım için dua edip bir şey isteyecek yüzüm yok, sadece tövbe, şükür ve hamd ediyorum.

Her gün Allah’ın bir ismini sırayla zikredip o günü o ismin üzerinde düşünerek ve tefekkür ederek geçirmeye başladım. Bugün el-bari ismindeyim, bu isim üzerinden hamd ediyorum, tefekkür ediyorum vs. Bu bir miktar rahatlatıyor beni.

Üst Ana Sayfa Alt