Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Allah Neden Bizi Deniyor, Kendi Denenmiyor" Diyen Birine Ne Cevap Verilir?

L Çevrimdışı

ldk41

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle abilerim ablalarım kardeşlerim selam olsun herkese. Geçen birkaç arkadaş oturduk havadan sudan muhabbet ederken din konusu açıldı Allah'a şükür dinimizi kendimiz de yaşayan insanlarız, farzı sünneti biliriz. Ama biri geldi ve:

"Tamam her şey kabul ama benim cevap bulamadığım bi kaç sorum var. İlim sahibi insanlara sorduğumda 'Sen dinden çıkmışsın, tövbe de' gibi tepkiler alıyorum. Şimdi size de soruyorum: Allah vardır ama neden tektir, neden karsısında kimse yoktur, neden herşeyi o gönlünce yapıyor, yeni doğmuş bir bebeğin tecavüze uğramasındaki suçlu kim, günahı ne? Tamam kabul, var ama bizi neden deniyor, O neden denenmiyor? Bunca insan bunca zorluk çekerken O'ndaki bu rahatlık neden?" dedi.

Ben ağzım açık kaldım. Tövbe haşa ben bunu yazarken bile bunalıyorum sıkılıyorum ama cevapsız kaldım ... Bunları biri cevaplayabilir mi? İnsan ister istemez düşünüyor şeytan aklına giriyor bunu sorduğum için dahi utanıyorum ama doyurucu bir cevap bulmalıyım ...

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
:) benim 5 tane robotum olsun. bunlara yapay zeka yükleyelim.

Bu robotların yukarıdaki sözleri deme hakkı var mıdır? Yani bu robotlar "Biz hep neden çalışıyoruz? Niye hep biz getir, götür yapıyoruz? Neden şu sahibimiz bizi oyuncak gibi istediği zaman, istediği işlerde kullanıyor? Bu robotlar yapay zeka nedeniyle bu sözleri söylese bile kendilerinin haklı olduğunu göstermez.

L Çevrimdışı

ldk41

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
:) benim 5 tane robotum olsun. bunlara yapay zeka yükleyelim.

Bu robotların yukarıdaki sözleri deme hakkı var mıdır? Yani bu robotlar "Biz hep neden çalışıyoruz? Niye hep biz getir, götür yapıyoruz? Neden şu sahibimiz bizi oyuncak gibi istediği zaman, istediği işlerde kullanıyor? Bu robotlar yapay zeka nedeniyle bu sözleri söylese bile kendilerinin haklı olduğunu göstermez.

güzel bi yaklaşım tabi haklı oldugunu göstermez robotun ama burda cevapsız kalan soru neden tek örnek veriyorum robot konusu üzerinden gidersek a firmasıda robot yapar b firmasıda gibi bir soru çıkıyor bu seferde

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fakat bu robotlar sahiplerinden başka hiçbir sahibin olmadığı yapay zeka ile kendilerine bildirilmiş. Kendileri yapay zeka ile "Bizim sahibimizden başka sahip var mı acaba?" düşünselerde sahiplerinden başka bir sahip olduğunu ispat edemiyorlar. Ve Robotların Sahibi diyor ki "eğer iki sahip olsaydı, muhakkak sizler ve bulunduğunuz mekan tarumar olur, fesad çıkar, bu iki sahip birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışırken oluşturdukları tüm robotlarla beraber parçanırlardı."

Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, yer ve göklerin nizamı, düzeni, dengesi bozulurdu. Arş’ın, sınırsız kudret ve iktidar makamının Rabbi olan Allah onların yakıştırdığı sıfatlardan münezzehtir.(Enbiya 22)

L Çevrimdışı

ldk41

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Bu konudaki sorulara benzer bir durum bu da. Eğer kısaca özetleyecek olursak, bu kişi Allah'a inanıyorsa, hükümlerine de inanmalı, imtihanlarına da razı olmalı.

Çok güzel bi açıklama olmuş Allah Razı olsun hocam

Fakat bu robotlar sahiplerinden başka hiçbir varlığın olmadığı yapay zeka ile kendilerine bildirilmiş. Kendileri yapay zeka ile "Bizim sahibimizden başka sahip var mı acaba?" düşünselerde sahiplerinden başka bir sahip olduğunu ispat edemiyorlar. Ve Robotların Sahibi diyor ki "eğer iki sahip olsaydı, muhakkak sizler ve bulunduğunuz mekan tarumar olur, fesad çıkar, bu iki sahip birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışırken oluşturdukları tüm robotlarla beraber parçanırlardı."

robotlarda ki yapay zekaya bu bilgiler yüklü geliyor ve başka hiçbir fikir düşünce vs olmuyor ama

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sorunuz Allah neden denenmiyor? Neden hep bizi imtihan etme yetkisi onda oluyor? sorusu.

Şu an yazdığınız yazı "robotlarda ki yapay zekaya bu bilgiler yüklü geliyor ve başka hiçbir fikir düşünce vs olmuyor ama" ile sorduğunuz soru arasında bağlantı kuramadım. Bu yazınızdan neyi sorduğunuzu sorabilir miyim?

L Çevrimdışı

ldk41

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yani yapılan robota sahibi başka sahip olmadıgını tek sahibin kendi oldugunu bilgilerini yükler yada nasıl ifade edeyim belli sınırı vardır Allah neden bize böyle bir sınır koymadı ben bunları düşündüğüm için kendimi kötü hissediyorum neden düşüneyim yani bilmiyorum garip bi durum :S açıklamalarınız için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum hocam

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben hoca değilim kardeş senin gibi sıradan bir müslüman sadece :). Ayrıca delilsiz, mesnedsiz inkar etmediğin müddetçe insanoğlunun düşünmesi normaldir, kendini ayıplaman gerekmez. Allah insanoğluna da belli bir bilgi sınırı vermiştir. Bildiği, bilmediklerinin yanında devede kıl kalır desek yeridir.

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yani yapılan robota sahibi başka sahip olmadıgını tek sahibin kendi oldugunu bilgilerini yükler yada nasıl ifade edeyim belli sınırı vardır Allah neden bize böyle bir sınır koymadı ben bunları düşündüğüm için kendimi kötü hissediyorum neden düşüneyim yani bilmiyorum garip bi durum :S açıklamalarınız için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum hocam

Kainat içinde bir tane kavram vardır. Yaratılmışlık kavramı. Zira bilmediğin bir kavram olan Yaratılmamışlık ise Allah ile akla kazınır.

Şimdi yaratılmışlara has olan "Sınanmak" olgusunu, Yaratılmamış, Herşeyden üstün, kusursuz ve hatasız, herşeyin en doğrusunu bilen Allah'a yöneltmek, ancak şeytanın desisesidir.

Kısacası Allah'ın kusursuz, herşeyi bilen tek yaratıcı ve yaratılmamış olduğuna inanırsan, şu şeytanın kalbine ve aklına hakim kıldığı batılı kolayca yok edebilirsin.

Ö Çevrimdışı

önce iman

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum sizin sormus oldugunuz sorudan sizin daha uluhiyyet ve rububiyyet tevhidine bilmeyisinizden kaynaklaniyor önce rububiyyet tevhidine örenin yani nasil Allah,hi inanacagiz onun zatti ve sifatlarina kisacasi birde uluhiyyet tevhidine burada ise bizlerin yani kulluk makaminda olan insanlarin Allah.cc karsi sorumluluklarimiz ve ibadetlerimizde nasil yapacagiz buna öreneceksiniz

iste o zaman bu tip sorularin cok sacma sapan sorular olduguna göreceksin cünkü bastan yanlis ve mantiksiz sorulan sorunun cevabi olmazki piyasada cok garip sorular var mesala

Allah herseyi yaratiysa onu kim yaratti? gibi soru
Ben yine kisaca soruya cevap vereyim Allah bizleri yaratti ve bizlerden söz aldi ve bizlerde hür irade ve istekle bu emanetti yüklendik iste bizler bu vermis oldugmuz sözümüzde ne derece samimiyiz deyiliz bunu kendi ellerimizle yapdigmiz amelerimiz karsimiza cikinca kimse Allah.cc ihtirazda bulanamayacak zaten bu konulari deyinen Ayetlerde var zaten iste bunun icin denenyoruz herkez yaptiklarinin kendisi sahidi olacak

ikinci sorunuza gelince Allah.cc tek yaraticidir odan baska ne Rab nede bir Illah vardir kendisinden baska simdi size soru yaratilan bir varlik yani insan nasil olurda kedisine yaratani denemeyi kalkar ? buna kargalar bille güler
neyse dedgim gibi siz Rab nedir Illah nedir Kulluk nedir Tevhid nedir Sirk ve küfür nedir bunlari örenin Ehli sünnetin Akait kitaplarina

selamlarimla .

L Çevrimdışı

ldk41

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kainat içinde bir tane kavram vardır. Yaratılmışlık kavramı. Zira bilmediğin bir kavram olan Yaratılmamışlık ise Allah ile akla kazınır.

Şimdi yaratılmışlara has olan "Sınanmak" olgusunu, Yaratılmamış, Herşeyden üstün, kusursuz ve hatasız, herşeyin en doğrusunu bilen Allah'a yöneltmek, ancak şeytanın desisesidir.

Kısacası Allah'ın kusursuz, herşeyi bilen tek yaratıcı ve yaratılmamış olduğuna inanırsan, şu şeytanın kalbine ve aklına hakim kıldığı batılı kolayca yok edebilirsin.

kardeşim şükür ki inanıyoruz ve bu dine mensubuz Allah beni ve bizleri kalbimiz aklımız düşüncemiz ruhumuz ve bedenimizle birlikde kendine yakışır kulluk etmeyi naspi eylesin ama ister istemez sorular olusuyo sorup detaylı öğrenmek imanı da kuvvetlendirir diye düşünüyorum ... ve soru su evet Allah var ama bunun da bi başlangıcı olması gerekmiyormu ? tövbe haşa ondaki bu rahatlık neden ? ben bulamadım bir cevap söyleyemedim ve kendimden utandım

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah yaratılmamıştır. Yaratılmış olanların hepsinin bir başlangıcı vardır. Yaratılmamış olanın başlangıcı olsaydı "Yaratılmamış" sıfatı olmazdı. Aslında siz Allah'ın başlangıcı olması gerekmiyor mu? sorusu yerine Allah nasıl olurda yaratılmamış? sorusunu sormalıydınız kendinize. Bu durumda da yaratılmış olanlar ancak kendileri gibi yaratılmış olanlar ile mukayese yapabilir ve kendisine verilen sınırlı bilgi ile ancak yaratılmışları sorgulayabilir. Eğer kendisi de Yaratılmamış olsaydı, işte o zaman Yaratılmamış Allah'ı (haşa) sorgulayabilirdi veya onu anlayabilirdi. Fakat Allah bize sınırlı bilgi vermiştir. "İnsanoğlunun bildikleri, bilmediğinin yanında devede kıl kadar desek yeridir" demiştim daha önce.

cennet kuşu Çevrimdışı

cennet kuşu

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim şükür ki inanıyoruz ve bu dine mensubuz Allah beni ve bizleri kalbimiz aklımız düşüncemiz ruhumuz ve bedenimizle birlikde kendine yakışır kulluk etmeyi naspi eylesin ama ister istemez sorular olusuyo sorup detaylı öğrenmek imanı da kuvvetlendirir diye düşünüyorum ... ve soru su evet Allah var ama bunun da bi başlangıcı olması gerekmiyormu ? tövbe haşa ondaki bu rahatlık neden ? ben bulamadım bir cevap söyleyemedim ve kendimden utandım

İşte sizin sorduğunuz soruların mantiki cevapları çok...Bir kere yaratılmamış olanın başlangıcıda olmamalı...Ve zaten zamanı yaratan O..Öyleyse Onu zamanın içinde düşünmek yine çok saçma olur...hem O EVVEL yani ilk..İlk olanın başlangıcı olmaz....Ve AHİR yani son....Sonuda yok....Ve Cenabı Hakk SELAMDIR..yani her türlü sıkıntı,zorluk vb den uzaktır...Bu tür şeyler yaratılmışlarda olabilir....Bu yüzden her bakımdan tam bir rahatlık ve esenlik içerisindedir arkadaş....Kısacası sizde daha Rab ve ilah kavramalrı tam oluşmamış....Ama zamanla oluşacaktır..Bu yüzden başta Kuran olmak üzere dini kitapları okumalısınız...

Birde sizinde bahsettiğiniz gibi suçsuz insanların hatta çocukların hiç yoktan zulüm ve hatta tecavüze uğramaları nasıl açıklanabilir??? demişsiniz....Evet, bu konu taa belki asrı saadetten beri insanalrın kafasını karıştıran cevap verilsede yine de insanların kafasında ''Neden böyle oluyor??? Allahım bu zulüm son bulmuyacak mı??? Acaba bu zulümlerin hikmeti nedir??? Artık bitsin bu zulüm Ya Rabb!!! vb '' olarak belki isyan deyil ama hikmetini tam anlıyamamaktan ileri gelen bu zulümlerin bir an önce bitmesi için Rablerine yalvarmalarının bir sonucu söylenmiş sorulardır....Bu gibi söylemler asrı saadettede çok defa olmuş ve Rabbimiz Kuranla birkaç kere bunlara cevap vermiştir....Benim bu konuda açıklamam ise şu şekildedir....

Bir kere günahsız olmak bu dünyada sıkıntı,zulüm vb görmeye engel asla teşkil etmez....Bunu iyi anlamak lazım....örnek olarak peygamberleri verebiliriz...Her ne kadar onlarında zelle denilen hataları olmuşsada Rabbimiz onların hepsini affetmiştir....Buna rağmen peygamberler insanlar arasında en büyük sıkıntı ve zulümlere maruz kalmışlardır....Aklınıza gelen ve gelmeyen binbir türlü eziyet ve sıkıntılar yaşamışlardır....Fakat sonuç olarak sabretmelerine karşılık en büyük mukafatıda onlar almışlardır.....

İkinci olarak bu dünya sadece uzunca bir rüya hükmündedir.. Ve öteki yani gerçek hayata göre hayali sayılabilecek bir yerdir....Yani yaşanılan sıkıntı,zulüm ve tecavüzleri ancak uykuda gördüğümüz kabuslara benzetebiliriz..Yani gerçek bir mahiyetleri YOK...Elbette yaşanılmışlığı var ama rüyadaki gibi hayali....Size gerçek ve kesin bir zarar veremiyorlar....

Üçüncü olarak ne olursa olsun Rabbimize olan inancımız her şeyin önünde olmalı....Yani tam bir teslimiyetle Ona bağlı olmalıyız....Ve sonuçta bu vücudun sahibinin O olduğunu ve istediği gibi onda tasarruf edebileceğini ve eğer bu vücutta hasar olmuşsa onu tertemiz bir vücutla değiştirebileceğini ve eski kabusları ise tamamen unutturabileceğini iyi bilmeliyiz...

Dördüncü olarak ise Rabbimiz sonsuz kudret ve hikmet sahibidir...Yani şerden hayır hayırdan şer bile çıkartabilir....Tabiki bunu anlamak çok zor olabilir..Tabiki şer şerdir yapanda öyle ama o şeri zulma uğrayan için hayıra çevirmek Rabbimiz için mümkündür...Birde sonsuz kudret sahibi Rabbimizin en olmıyacak işleri kolaylıkla yaptığı ve olması mukadder(kesin) işleri ise yaptırmadığı malumdur...

Beşinci olarak ise peygamberlerden başkasının mutlak manada masum olmadığı Rabbimizin bilgisi dahilindedir...Yani burdan da bir hikmet düşünmek olasıdır kısacası....

Altıncı olarak ise elbette Rabbimizin zulümden uzak olduğu bilinciyle bu gibi zulümlerde Rabbimizin belki bir deyil pekçok güzel hikmeti olduğunu kabul etmemiz imanımızın bir gereğidir....

Elbette daha yazılabilir ama ana başlıklar altında bunları yazabildim....Birde son olarak aslında bu dünya bir göz açıp kapama süresi kadar kısadır..Burda görülen hayali bir anlık zulümlerin gerçek anlamda zulüm olmadıklarını tefekkür etmemiz gerekir....Rabbimiizn intikamı ise bizim hayal bile edemiyeceğimiz bir şeydir...Yani en büyük azabın örneğin Cehennemin dibinin bile Rabbimizin intikamı yanında bir hiç kalacağını düşünün.....İşte Rabbimiz zalimlerden öyle bir intikam alacak ki buna ne hayalimiz yeter anlamaya ne de düşlerimiz(sanırım anlaşıldı)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SELAMETLE.......

M Çevrimdışı

Muhammed Usame

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sahabeninde bu tip kafa karıştırıcı düşüncelere kapıldıkları sabittir. Rasulullah s.a.s öyle durumlarda "ALLAH VE Rasulune iman ettim" deyin. Diyor. Kaynağnı hatrlayamadm.

Üst Ana Sayfa Alt