Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Alkol Alan Arkadaşa Tavrımız Nasıl Olmalıdır?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bence ilişiğinizi tamamen kesmeyin. Bir insanı kazanmak kolay değil belki yıllarınızı alır ama kazanmak paha biçilmez bir duygudur.
Siz üslubunuzu bozmadan, yumuşak bir biçimde uygun zamanlarda nasihatinizi yaparsınız hatta an gelir bir şey demezsiniz hal ile nasihatte bulunursunuz.
Alkol tükettiği anlarda yanındaysanız, 'Sen şunu içeceğin zaman ben burada olmayacağım bu tavrım şahsına değil, alkoledir' gibi cümleler kurup mutfağa, balkona vs gibi yerlere geçebilirsiniz.
Yani bilemiyorum siz arkadaşınızı daha tanıyorsunuz bu minvalde fiili nasihatlere ağırlık vererek onu etkileyebilirsiniz.
Sizin için çok zor olacaktır, oluyordur da ama Allah ecrinizi zayi etmeyecektir.

Bir insanı kaybetmek çok kolay. "Amaan banane ben elimden geleni yaptım" der çıkarız işin içinden. Ama davet hayat boyudur. Rasulullam sav amcasına ölüm döşeğindeyken bile davette bulunuyordu.

Üstelik belli başlı gelişmeler gösteriyormuş 1 ay boyunca kesintisiz oruç tutmak ne yazıkki alkol tüketmeyenlerde bile çok zor bir durum. Demek ki nefsine hakimiyeti var. Oruç konusunda veya yaptığı diğer ibadetler konusunda onu taltif edebilirsiniz. "Ya ne kadar güzel irade gösterdim" vb gibi.

Ve en güçlü etkilemeniz de onun için dua etmek iledir. Ona bol bol dua edin. Allah kerimdir : )

Bunlar benim şahsi görüşüm elbette. Siz iyice düşünür karar verirsiniz. Allah yar ve yardımcınız olsun, bunu size kolay kılsın ve arkadaşınıza hidayet versin.
Cok haklisiniz. Burdaki arkadasin ilettigi videolardan falan attim, meyve suyu paran benden falan tarzi. Ama bir onceki arkadasin dedigi gibi; konu sadece alkolle de bitmiyor. Er gec tikaniyor. Dolayisiyla kirmamak icin ben hep dinleyici ve kabullenen durumunda kaliyorum. Neticede tum ozel hayatini biliyorum. Yarin hayatina biri girdiginde yine anlatacak vs.

Evet oruc tutunca ben de umutlandim ve dua ettim. Cok da guzel yolla konustuk. Ama o noktada kaldi sanki. Ben bir ilerleyis goremedim.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, zaten bunlar evre evre olan şeyler.
Yani direk bırakma amacı olmasa da bırakma videolarını izleyerek bu evreye girebilir. Hiç ders çalışmayan biri ders çalışmaya başlama videoları izlerse ilerde başlayabilir. Buna da o açıdan bak.
Once ikiyi sonra ucu attim. Ve ayet ve hadisleri (burdakiler ve ben de ekledim) ve yolladiginiz zarar linkini.Tavra gore digerlerini de atacagim. Meyve suyu ile ilgili olana; meyve suyu paran benden tarzi espirili birsey yazdim ki sicaklik olussun. Gulmus o da. Digerini henuz dinlemedi. Daha onceki gun yazdigim gunah vs seylerine de yazmadi. Yaninda yazdigim baska seyi cevaplamis normal.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cok dogru düsünüyorsun bacim aynen katiliyorum. Sessiz kalmak da fikih acisindan günah olusturuyor olabilir. emri bil maruf nehyi anil münker kurali geregince bir kötülükle karsilastigimizda onu gücümüzün yettigince ortadan kaldirmaya calismaliyiz. Kizin elinden siseyi alamazsin belki ama icme diyebilirsin veya ortami terk edebilirsin. Kimin ne düsündügünü bosvermek lazim Allah benim hakkimda ne düsünür diye sormak gerek. Cok büyük konseptler aslinda ama en kücük hareketlerimize bile uygulanabilir ve uygulanmali.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Once ikiyi sonra ucu attim. Ve ayet ve hadisleri (burdakiler ve ben de ekledim) ve yolladiginiz zarar linkini.Tavra gore digerlerini de atacagim. Meyve suyu ile ilgili olana; meyve suyu paran benden tarzi espirili birsey yazdim ki sicaklik olussun. Gulmus o da. Digerini henuz dinlemedi. Daha onceki gun yazdigim gunah vs seylerine de yazmadi. Yaninda yazdigim baska seyi cevaplamis normal.
Ben kisileri degistirmeye calismanin cok etkili bir yöntem olduguna inanmiyorum. Kendimden biliyorum degismek cok zor. Kendin bir huyunu degistirmek istediginde bile zorluk yasaniyor. Kendinin istemedigi bir degisikligi baskasi istiyor diye yapmak imkansiza yakin. Ancak asik falan olacak da sensiz yapamayacak yasayamayacak falan fistan. Namaz kilmayan biriyle evlenip sonra kilsin diye ugrasmak, acik biriyle evlenip kapanmasini ummak vs bana cok bos ve uzak geliyor. Beklerken umarken gecen sürede bizim sessiz kalmamizin hesabini sadece biz verecegiz degismesini umdugumuz kisiler degil.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben kisileri degistirmeye calismanin cok etkili bir yöntem olduguna inanmiyorum. Kendimden biliyorum degismek cok zor. Kendin bir huyunu degistirmek istediginde bile zorluk yasaniyor. Kendinin istemedigi bir degisikligi baskasi istiyor diye yapmak imkansiza yakin. Ancak asik falan olacak da sensiz yapamayacak yasayamayacak falan fistan. Namaz kilmayan biriyle evlenip sonra kilsin diye ugrasmak, acik biriyle evlenip kapanmasini ummak vs bana cok bos ve uzak geliyor. Beklerken umarken gecen sürede bizim sessiz kalmamizin hesabini sadece biz verecegiz degismesini umdugumuz kisiler degil.
Evlilik konusunda kesinlikle dusuncelerinize katiliyorum. Tabiri caizse, elimi sicak sudan soguk suya degdirmeyecek, yillardir hala beni seven eski erkek arkadasim hala evlenmek istiyordu ve direk bu yuzden reddettim. İnanci vardi ama tembelliginden namaz kilmiyordu. Etraftakiler de, evlenince kilar dedi ama kesinlikle inanmiyorum buna.

Bir iki yokladim, konu acip videolar attim. Baktim boyle yasamak (namazsiz) isine geliyor, gorusmeye son verdim.

Bu kisiye gelince; seni sogutmak icin elimden geleni yapacagim yazip utangac surat atmistim yukardakilere ek olarak. Simdi cevap gelmis, samimi yazmis yani hic kirilmamis, bozulmamis ama bana ben iciyorum, keyfine icerim de yazmis.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen asik olanlar vs degisebilir ancak geneli de degismis gibi yapar yada kendini degismis sanar.. Gercekten degisip degismedigi ancak ask bitince anlasilir...

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Kendini karşısındaki kişiye göre kültürlü, yaptığını doğru gören ve bunu hayat tarzı edinen, baskın karakterli kişilerin nasihatleri kabul etmesi zor oluyor hele kibirli birisiyse dahada zor oluyor. Davet amaçlı bende bazı arkadaşlarımı bırakamamıştım en sonunda baktım ki onlar haftasonu sohbete gelmiyor ama ben onlarla haftasonu maç için kafeye gidiyorum. Bu durumun ne yazık ki orta yolu yok. Allah yardımcınız olsun, arkadaşınızıda doğru yola iletsin. Baktınız o kırmızı çizgisinden taviz vermiyor, sizde enerjinizi çok tüketmeyin. Kalpler Allah'ın elinde dua edin gerekirse bir davet mektubu yazarak uyarın.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Abla öncelikle bahsettiğin kişide İslami bir hassasiyet var mı? Eğer yoksa(onun düşüncelerini siz daha iyi bilirsiniz) ve ona davette bulunmaya çalışıyorsanız onu içkiden uzaklaştırmaya çalışmak bir ihtimal iyi bir başlangıç olabilir, belki ileride İslam'ı tamamıyla kabullenebilir, ama eğer içkiden vazgeçmiyorsa zorlamanız(amacınız bütünüyle İslami davetse) daha kötü olabilir. Yapmak istediğiniz şey onu sadece içkiden vazgeçirmek mi(yanında bulunduğunuz zaman günahına ortak olma korkusundan) yoksa İslami davet mi?

Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Abla öncelikle bahsettiğin kişide İslami bir hassasiyet var mı? Eğer yoksa(onun düşüncelerini siz daha iyi bilirsiniz) ve ona davette bulunmaya çalışıyorsanız onu içkiden uzaklaştırmaya çalışmak bir ihtimal iyi bir başlangıç olabilir, belki ileride İslam'ı tamamıyla kabullenebilir, ama eğer içkiden vazgeçmiyorsa zorlamanız(amacınız bütünüyle İslami davetse) daha kötü olabilir. Yapmak istediğiniz şey onu sadece içkiden vazgeçirmek mi(yanında bulunduğunuz zaman günahına ortak olma korkusundan) yoksa İslami davet mi?

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh.

Yapmak istedigim sey; Allah'a daha da yakinlastirip namaza baslamasini saglamakti. Ve alkolu de engel olarak gordum. Once bu sureci zamana yayma dusuncesindeydim ama sonra icimi korku kapladi kendi adima. Cunku surekli gunahlarinda sessiz kalma pozisyonuna dustum.

İckiden vazgecme niyeti olmadigini, keyif icin ictigini birebir soyledi bugun maalesef.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh.

Yapmak istedigim sey; Allah'a daha da yakinlastirip namaza baslamasini saglamakti. Ve alkolu de engel olarak gordum. Once bu sureci zamana yayma dusuncesindeydim ama sonra icimi korku kapladi kendi adima. Cunku surekli gunahlarinda sessiz kalma pozisyonuna dustum.

İckiden vazgecme niyeti olmadigini, keyif icin ictigini birebir soyledi bugun maalesef.

Tamam abla, yani onu ALLAH(C.C.)'ya yakınlaştırmak istemişsiniz, ben de eğer amacınız buysa başka bir yoldan İslam'ı(eğer tanımıyorsa) tanımasını sağlabilirsiniz diyecektim-sonra İslami hassasiyetleri olunca içkiden vazgeçer diye, ama yukarıda yazdığınız ona göndereceğiniz mesajı da okudum eğer yanlış anlamadıysam arkadaşlarıyla içki içip bunu paylaşıyorsa bu zor olabilir çünkü çevre de insanları etkiliyor. Siz yine de ona yukarıda yazdığınız mesajı gönderin bence.

Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh...

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Allah hayr olanı versin. Biz ne kadar istesek de sevdiklerimizi hidayete eriştiremeyiz. Siz elinizden geleni yapar Allaha bırakırsınız. Allah yardımcınız olsun

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam abla, yani onu ALLAH(C.C.)'ya yakınlaştırmak istemişsiniz, ben de eğer amacınız buysa başka bir yoldan İslam'ı(eğer tanımıyorsa) tanımasını sağlabilirsiniz diyecektim-sonra İslami hassasiyetleri olunca içkiden vazgeçer diye, ama yukarıda yazdığınız ona göndereceğiniz mesajı da okudum eğer yanlış anlamadıysam arkadaşlarıyla içki içip bunu paylaşıyorsa bu zor olabilir çünkü çevre de insanları etkiliyor. Siz yine de ona yukarıda yazdığınız mesajı gönderin bence.

Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh...
Gonderdikten sonra buraya ekledim,evet.

Din ile hic alakasi yoktu bu arkadasin. Annesinin hastalik surecinde Allah'a yaklasti. Vefati sonrasi, isyana donmemesinden umutlanmistim. Ramazan'da oruc tuttu, cocuklugundan sonra ilk kez. Ama gerisi gelmedi maalesef. Ramazan'da cok tesvik etmeye calistim namaza.

Kendi degil ama benim gibi yakin olan diger arkadasi Whatsapp'a koymus fotograf icki kadehleri ile ve bu arkadasi da taglemis. Yani normal buluyorlar herhalde. O kiz da ramazanda oruc tutuyordu. Laiklik dini bizi mahvetti! Boyle durumlar hep bundan bence..

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah hayr olanı versin. Biz ne kadar istesek de sevdiklerimizi hidayete eriştiremeyiz. Siz elinizden geleni yapar Allaha bırakırsınız. Allah yardımcınız olsun
Amin insAllah. Ben Rabbime hayirlisini dua ettim. Neticede eger duzelme olmayip beni de yaninda o ortamlara sahit kilacaksa, kendimi dusunmek zorundayim..Rabbim biliyor icimi..

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap geldi.. Ailesi dindarmis ama kimsede boyle birsey gormemis. İnsanlari kabul etmek lazimmis. Ben keskin cizgideymisim.Boyle giderse yalniz kalirmisim. Benle konusurken sadece dine uygun yasamayi konusamazmis vs vs

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap geldi.. Ailesi dindarmis ama kimsede boyle birsey gormemis. İnsanlari kabul etmek lazimmis. Ben keskin cizgideymisim.Boyle giderse yalniz kalirmisim. Benle konusurken sadece dine uygun yasamayi konusamazmis vs vs

Olsun abla öyleyse bu konuyu daha fazla konuşmayın(durumu siz daha iyi bilirsiniz tabii), zaten uzaklaşmak sizin kendi yararınıza, daha önce de dediğim gibi insanlar çevrelerinden etkileniyorlar bu yüzden Peygamber Efendimiz(s.a.v.) müşriklerle beraber sürekli olarak oturmayı ve onlarla karışmayı yasaklamıştır. (ALLAHu a'lem)

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Olsun abla öyleyse bu konuyu daha fazla konuşmayın(durumu siz daha iyi bilirsiniz tabii), zaten uzaklaşmak sizin kendi yararınıza, daha önce de dediğim gibi insanlar çevrelerinden etkileniyorlar bu yüzden Peygamber Efendimiz(s.a.v.) müşriklerle beraber sürekli olarak oturmayı ve onlarla karışmayı yasaklamıştır. (ALLAHu a‘lem)

Haklisin kardesim. Gelecek cevap onemliydi.. Tavir belli oldu artik.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuya dahil olan tum arkadaslar okudugunda; o kisiye yazdigim ozel mesaji iceren kismi sildirtecegim. (Buraya asla girecegini sanmam ama yine de...)

Üst Ana Sayfa Alt