Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ali Şeriati Dinler Tarihi Pdf

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ali Şeriati Dinler Tarihi Pdf ben bu kitabı okumaya başlayıp incelicem çünkü;

Ali Şeriati Allah’ı Janus putuna benzetiyor

ali-seriati.jpg
Kaderi inkar eden Mustafa İslamoğlu’nun büyük üstadı Ali Şeriati her türlü noksanlıktan beri olan Allah TEala’yı roma putu JANUS’a benzetiyor :
] “Allah gerçek bir “Janus” (78). İki çehreli Allah! Yahova çehresi, Teus çehresi, iki seçkin ve çelişik sıfatı! “Kahhar” ve “Rahman”. Yahova gibi “müntegem” (intikamcı), “müstebit”, cebbar, mütekebbir ve “şedidül-ikab”, “kibriya arşı”na yaslanmış, melekût örtüleriyle örtülü, yeri, “ötede ve her şeyin üzerinde”, alttaysa mutlak saltanatı söz konusudur. Aynı halde Teus gibi “Rahman”, “Rahim”, “Rauf”, “Gafur” (79)dur. Yeryüzüne inerek insanla, topraktan olan “Halifesi, akrabası”yla dostluk bağı kuruyor. Onu “kendi yüzüne benzer” bir yüzle gösteriyor. Onu kendine benzer yaratacağı müjdesiyle müjdeliyor. Öylesine insanla samimi ve dost oluyor ki ona “şah damarından daha yakın olduğunu açıklıyor… Not: (78) Janus, Yunanın iki çehreli tanrısıdır. Geçmiş ve geleceği bilen.”
Ali Şeriati “Allah gerçek bir Janus…” diyor. Yani kemal sıfatlarla muttasıf, noksan sıfatlardan münezzeh olan Allahü Teala’yı iki çehresi olan bir Roma putuna benzetiyor. Öyle bir benzetiş ki, başına gerçek sıfatını ilave ediyor. Yani mecazi mânâda bir benzetiş değil, te’vili yok… İşte Ali Şeriati Böyle bir sapıktır. Bu sapıktan referans vererek alıntı yapan talebelerini de sizlerin takdirine havale ediyoruz…
“Muhammed’i Tanıyalım” (İslâm Nedir-III) Ankara 1988. Kitabın Farsça orijinalinin adı “İslam Şinasi Meşhed-III” (kitabın 151’inci sayfasının 2’nci paragraf..)

bu yazıya karşı çıkanlar diyorlarki Ali Şeriati burda islamı övüyomuş çünkü diğer dinlerde bu sıfatlar bir tanrıda yokmuş diye bir itiraz var ve burdada din tarihçisi gibi konuşuyormuş öle anlatıyormuş bu yüzden dinden çıkmazmış bla bla dinler tarihçisi olarak baksa bile bu küfre götürür ne kadar itiraz etsende zaten sahabe düşmanıdır kendisi bu linkte onun dinler tarihi kitabının pdfsi var ben çevirdim şia tercümesidir okuyup inceleyecek varsa yazsın ama yukarıda yazılanlar bu kitapta yok

Ali Şeriati Dinler Tarihi.pdf

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kendine güvenmeyenler yani itikadı bozulur falan diye okumasın bu adam ta mbir sahabe düşmanıdır okucaksanızda düşüne düşüne okuyun her gördüğünü kabul etmeyin:friends_1_1::islam-tr:

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kitabı okudunuz mu? bu adamların her makaslayıp bidatçi diye sunduğunu kabul edecekseniz ibn teymiyye yi, ibn kayyımı da sapık kabul edin. makaslayarak kafir ilan etmek kolaydır arkadaşlar emin olmadığınız meselenin peşine zann ile düşmeyin.

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kitabı okudunuz mu? bu adamların her makaslayıp bidatçi diye sunduğunu kabul edecekseniz ibn teymiyye yi, ibn kayyımı da sapık kabul edin. makaslayarak kafir ilan etmek kolaydır arkadaşlar emin olmadığınız meselenin peşine zann ile düşmeyin.

insan de kafasından bakarsa baksın din konusuna Müslüman çercevesinden bakmalıdır eğer bakmassa küfre girer nasıl bi insan mesleği oymuş diye Allahı putlara benzetir ben bu yazıya yapılan itirazıda okudum
din tarihçisi ve mitoloji dilimiş tek dili vardır müslüma nın müslüman dilidir o dil yani kafir olmuştur görmüyormusun burda mitoloji diliyle bakan bir insan bile olsa olamaz benzetemez bu küfürdür tekrar şehadet getirse boşadır çünkü kitaplarında bunlar yazılı olduğu için bir açıklama yapması gerekirdi ve yahut kitapları toplatması bu yüzden kabul olmaz
ALLAH PUT DEĞİL AMA…
Eygi bir makalesinde Dr. Şeriati’yi ele almış…
Bakınız Bay Eygi ne diyor: “Bundan yirmi beş sene kadar önce Şeriatî’nin meşhur ve hacimli kitabı İslam Şinasî’nin Türkçe tercümesini okurken, bir sayfasında gözlerim fal taşı gibi açılmıştı. Yazar aynen şöyle diyordu: “Allah gerçek bir Janus’tur...” Janus’un mânası nedir? Ansiklopedilere bakınca, bunun iki çehreli bir Roma putunun adı olduğunu öğreniyordunuz. Bir Müslüman Yüce Allah’ı nasıl olur da bir puta benzetebilirdi? Üstelik de “gerçek Janus” diyor. Yani tevili mevili yok”
Bayımız, Şeriati’yi anlamadığı, biraz dahi olsun Dinler tarihi ve mitoloji’deki sembolik dili de bilmediği için Şeriati’nin iki ciltlik kitabından cımbızla bir cümle çekip onu küçük düşürebileceğini sanıyor. Aslında Eygi’nin bu gayri ciddi ve saygısız tutumu Şeriati’den çok kendi okuyucusuna…
Eygi okuyucusunu koyun yerine koyup aptal muamelesi yapıyor…
Oysa aklı başında herkes bir yazarın tek bir cümle ile itikadı bozuk, zındık,dinsiz vb. şeylerle itham edilemeyeceğini bilir. Aklı başında herkes aha da buldum işte! Naraları atmak yerine ne demek istedi? Diyerek sakince araştırmaya devam eder…
Şeriati Dinler tarihi ve mitoloji üzerine çalışan öğrencilerine yine Dinler Tarihinin dili ve sembolleriyle ve teşbihlerle İslam’daki Allah tasavvurunu anlatmaktadır. Konuşmasının başında Yahudiliğin Tanrı tasavvurunun merhametten yoksun ve sadece “adalet”i içeren bir tasavvur olduğunu Hristiyanlığın Tanrı tasavvurunun ise adalet içermeyen ve sadece “merhamet” içerikli bir tasavvur olduğunu uzun uzun uzadıya anlattıktan sonra İslam’ın Tanrı tasavvurunun hem Merhamet/Rahmet hem de Adaleti içeren iki yönlü dengeli bir tasavvur olduğunu ifade eder. Roma mitolojisinde “Janus” olarak İki Başlı/İki yönlü olarak sembolize edilen Dengeli merhametli ve adaletli Tanrı tasavvuru ile İslam’ın merhametli ve adaletli Tanrı tasavvurunun ise Dinler tarihi açısından benzerlik teşkil ettiğini bir Dinler tarihçisi olarak tespit eder. Eygi’nin seviyesi bu Dinler tarihi analizini algılayabilir mi bilmiyoruz ama durum bundan ibarettir. Yoksa Hacc’ı, Dine Karşı Din’i yazan birinin aksini söylemesi muhaldir…
CÜBBELİ: NERELERE GİDEYİM BEN YAV!
Milli Gazete Yazarı Eygi bunları yazar da minberler susar mı? Janus Manus Gavurca bir laf! diyerek homurdanan bir Molla Kasım var karşımızda...
Bir tane bile Ali Şeriati kitabı okuduğuna inanmadığım Cübbeli(?) Ahmet Ünlü isimli bir vaiz de Eygi’nin iftiralarını tekrarlıyor.
“Büyük Dinsiz” Ali Şeriati’yi övdüğü için önce Sibel Eraslan’a çatıyor fitneci ilan ediveriyor ardından da “nerelere gideyim ben yav!” diye feryat ederek Minber Showunu sonlandırıyor…
Bakınız: http://www.videoislami.com/view/4400/al-erat-hakkinda
Hadi bir zındıklık ta ben işleyeyim de İncil de bir ayet nakledeyim:
Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Cennetin kapısını insanların yüzüne kapıyorsunuz; ne kendiniz içeri giriyor, ne de girmek isteyenleri bırakıyorsunuz! (Matta 23:13-14)

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim kitabı okudun mu o adam o sözü nasıl kullanmış da emin şekilde konuşuyorsun? şöyle bir cümleyi ben sıkça kullanırım mesela, benim hükmüm ne?

"bu yeni din anlayışı Allahı camiye hapsetti"

bu sözü söylediğimden dolayı ben de mi kafir oldum? bu tip sözleri emin olun geleneksel din algısına karşı mücadele veren alimlerden ve davetçi insanlardan sıkça duyarsınız, şeriatiyi aklamak için demiyorum hata ettiyse hatadır. fakat şu ana kadar okuduğum şeyler doğrultusunda ben ona bu hüsnü zanı etmem gerektiğine inanıyorum.

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim kitabı okudun mu o adam o sözü nasıl kullanmış da emin şekilde konuşuyorsun? şöyle bir cümleyi ben sıkça kullanırım mesela, benim hükmüm ne?

bu sözü söylediğimden dolayı ben de mi kafir oldum? bu tip sözleri emin olun geleneksel din algısına karşı mücadele veren alimlerden ve davetçi insanlardan sıkça duyarsınız, şeriatiyi aklamak için demiyorum hata ettiyse hatadır. fakat şu ana kadar okuduğum şeyler doğrultusunda ben ona bu hüsnü zanı etmem gerektiğine inanıyorum.

senin sözün aynı mustafa islamoğlunun kine benziyor ''Bunlar Allahı yakalasalar meydan dayağı çekerler''

- - - Updated - - -

bu sözleri gerçek davetçilerden duyamayız

- - - Updated - - -

delil geldiği zaman hüsnü zan edemessim

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

bu sözler Allahı küçük görmeye girer elfazı küfüre girer çünkü insanların Allahı birtek camide aklına gelmeleri Allahı camiye hapsetti anlamınamı gelir tövbe istiğfar et

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben öyle bir itikaddayım mı dedim kardeşim, neyse işte bu dediğimi anlamaya bi uğraş. bu arada pdf sini attığın eserde Janus diye bir şeye rastlamadım kelime taratması yaptım Janus kelimesi çıkmadı ne iş?

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben öyle bir itikaddayım mı dedim kardeşim, neyse işte bu dediğimi anlamaya bi uğraş. bu arada pdf sini attığın eserde Janus diye bir şeye rastlamadım kelime taratması yaptım Janus kelimesi çıkmadı ne iş?
yukarıdaki ekitapta yok dedim ya kardeş ben o yazıyı bu adamın kitapları dikkatlice okunsun diye yazdım notta düştüm yok diye:yale

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
her kitabı dikkatli okumak lazım, kimse korunmuş değil. tahrif ve çeviri hataları da olabileceğinden islam adına mücadeleler vermiş kimselerin eserlerini dikkatli inceleyip ona göre bir şeyler söylemek lazım. başta dediğim gibi ibn teymiyyeyi zındık ilan edenlerin usulüdür cımbızlamak.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
her kitabı dikkatli okumak lazım, kimse korunmuş değil. tahrif ve çeviri hataları da olabileceğinden islam adına mücadeleler vermiş kimselerin eserlerini dikkatli inceleyip ona göre bir şeyler söylemek lazım. başta dediğim gibi ibn teymiyyeyi zındık ilan edenlerin usulüdür cımbızlamak.

Ali Ş. yi sevdiğin kadar beni sevmiyosun

A Çevrimdışı

ahmetelhanefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben nereye gideyim yaw ben nereye gideyim hiç biryere gitmeyecem kardeşim hakkı söylemeye devam edicem:yale:cihad:

- - - Updated - - -

meyhanede öldüğünü de mısıroğlundan öğrendin dimi?
mısıroğlu bir kitap ta 200 kaynak veren adamdır

- - - Updated - - -

dipnotları çok tutar

- - - Updated - - -

ve gördüğüm kadarıyla her söylediği kaynaklı ve doğrudur

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mısıroğlu bir dakikada 200 defa saçmalama işine potansiyeli olan birisidir, kendisinin her dediğini dikkate almanı tavsiye etmem.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Tarihler 19 Haziran 1977 günün sabahında Şeriati evde, tek başına kaldığı odanın kapı eşiğinde cansız vaziyette bulunur. Bu ani ve genç yaştaki vefatı hakkında SAVAK’dan şüphelenilmektedir. Çünkü o sırada bedensel bir rahatsızlığı yoktu. Ayrıca vefatın üzerinden daha 1–2 saat geçmeden ev İran Konsolosluğu tarafından aranır ve cenazenin resmi işlemlerinin yapılmasını istenir. Vefatın ardından ceset üzerinde otopsiye dahi izin verilmez. Ayrıca İran devleti diri halde türlü oyunlarla kullanamadıkları Şeriati’nin cesedi üzerinden bir meşruluk çıkarmaya kalkmış, naaşı İran’da devlet töreni ile defnetmeyi ve sanki Şeriati’yi monarşiye destek çıkan bir aydın gibi sunma telaşına düşmüştür. Bunun üzerine Şeriati’nin ailesi ve yakın çevresinin gayretleri ile naaşı Şam’da Hz.Zeynep’in türbesine defnedilir.

şeriati 73 yılında iranın yönetiminin ve halkın yanlış din anlayışını eleştiren bir düşünürken iran devleti tarafından tehlikeli görülüyor ve tutuklanıyor.75 yılında serbest bırakılıp göz hapsine alınması bir takım sıkıntılar neticesinde avrupaya gidiyor ve 77 yılında vefat ediyor.....fikirlerinden düşüncelerinden dolayı hapse atılan şeriati sizin deyiminizle iki yıl sonra alkolikler gibi meyhane köşelerinde öldü diyenler insan varlığını tanımayan yaratılış kanunu anlamayan insanlardır........... bir düşünce fikrin beyinde ve kalp te ve harekette netlik kazanması benimsenmesinde sonra bu fikirlerin zıt bir yol alması meyhaneye kadar varması....yapılan taviz trafiğiyle en az 10 yılı alır.bir iki yıllık iş değildir hele o fikirler için hapse atılmış eziyet görmüş iseniz o sizin iç organlarınızı kapatan deriniz gibi olmuştur..öyle kısa zaman da ayrılamazsınız.......

bu şahısı sevmeye bilirsiniz size bir ışık vermeye bilir normal bir şey bu konuda kimse kimseyi kınamaz sonuçta insandır insanlar gelir geçer Allah cc hü bakidir.......Ama iftira atamassınız

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
evet mısıroğlu adlı zat ! Das kapital'i marx'a cinlerin yazdırdığını iddia edecek kadar delilli konuşur.Kendisi osmanlının yok olmasının baş müsebbibleri olan geleneksel-bidatların-şirklerin-hurafelerin-şeyhlerin-kerametlerin-cehaletin vs vs cirit attığı bir anlayışın yaşayan pirlerindendir.Bu arada kardeş aya to farsi mi danid ki der barey-i ali şeriati harf mi zed ve kadir mısıroğlu ne arabi ne farsi nemi daned.

Üst Ana Sayfa Alt