Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Akrabalık Bağını Kopartmanın Nehyi ve Sıla-i Rahim[1]

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
43) Ebû Hüreyre (r.a.)’dan rivayetle, Nebî (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“Allahu Teâlâ mahlukatı yarattı ve bundan sonra akrabalık bağı (rahim) kalkıp Rahmân’ın eteğine yapıştı. Rahmân:

“Bırak” diye buyurdu. Akrabalık bağı:

“Bu makam benimle ilişkinin kesilmesi nden sana sığınma makamıdır.” dedi. Rahmân:

“Seni kopartmay anı (Bağları kopartmay anı) Benim kopartmam ama, seni kopartanı (Akrabalık bağlarını yerine getirmeye nleri) da Benim kopartmam a razı değil misin?” diye buyurur. Akrabalık bağları da:

“Elbetteki Ey Rabbim” der. Rahmân’da:

“Öyleyse, bu isteğini sana veriyo­rum” diye buyurur.”

Ebû Hüreyre (r.a.) der ki: “İstiyorsanız: “Demek, otoriter­liği, idareyi ele alırsanız, yeryüzünde fesat çıkaracaksınız ve akrabalık bağlarını bile koparacak sınız?” (Muhammed: 47/22) ayetini okuyun.”[2]

v Yine Buhârî’de (5987) gelen bir lafız şöyledir:

“Allahu Teâlâ mahlukatı yarattı. Bundan feragat edince Akrabalık Bağı:

“Bu makam, benimle ilişkinin kesilmesi nden Sana sı­ğınma makamıdır” dedi. Rahmân olan da:

“Evet. Seni göze­teni Benim gözetmemden, Seni kopartıp (atanı) Benimde kopartmam dan razı değil misin?” diye buyurdu. Akrabalık bağı da:

“Elbette ki. Ya, Allah’ım” dedi. Rahmân olan Allah da bunun üzerine:

“Öyleyse, istediğini veriyorum” diye buyurdu.

Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“İstiyorsanız: “Demek, otori­terliği, idareyi ele alırsanız, yeryüzünde fesat çıkaracak ve akrabalık bağlarını bile kopartaca ksınız, öyle mi?” (Muham­med: 47/22) ayetini okuyun.”

v Yine Buhârî’nin (7502) hadis lafzı şöyledir:

“Allahu Teâlâ mahlukatı yarattı. Bundan feragat edince, Akrabalık ayağa kalktı ve Rahmân olan:

“Bırak” diye bu­yurdu. Akrabalık bağı:

“Bu makam benimle ilişkinin kesilme­sinden Sana sığınılan makamdır.” dedi. Bunun üzerine Yüce Rahmân:

“Seni gözeteni Benim de onu gözetmemden, seni gözetmeyip kopartanı Benim de onu kopartmam dan razı de­ğil misin?” diye buyurur. Akrabalık bağı da.

“Elbette ki (razı­yım) Ya Rabbi!” der. Rahmân’da:

“Öyleyse, istediğini sana veriyorum” diye buyurur.”

Sonra Ebû Hüreyre (r.a.) dedi ki: “Demek, otoriterl iği, idareyi ele alırsanız, yeryüzünde fesat çıkaracak ve akrabalık bağlarını bile koparacak sınız, öyle mi?” (Muhammed: 47/22)

v Müslim’in (2554) lafzı ise şöyle gelmiştir:

“Yüce Allah mahlukatı yarattı, ta ki onlardan ferâgat ettiğinde akrabalık bağı ayağa kalktı ve:

“Bu makam, benimle ilişkinin kesilme­sinden Sana sığınma makamıdır.” dedi. Rahmân da:

“Seni gözeteni Benim de onu gözetmemden, seni koparıp atanı Be­nim de onu kopartmam dan razı değil misin?” diye buyurdu. O da:

“Elbetteki (razıyım)” dedi. Rahmân da:

“Öyleyse, iste­diğini veriyorum” diye buyurdu.”

Sonra Rasûlullah (s.a.s.) bu­yurdu ki:

“İstiyorsanız: “Demek, otoriterl iği, idareyi ele alırsa­nız, yeryüzünde fesat çıkaracak ve akrabalık bağlarını bile kopartaca ksınız, öyle mi? İşte böyleleri Allah’ın kendileri ni lanetlediği, sağırlaştırdığı ve gözlerini kör ettiği kimselerd ir. Onlar Kur’ân’ı iyiden iyiye düşünmezler mi? Yoksa kalpler üzerinde kilitler mi var?” (Muhammed: 47/22-24).

44) Nebî (s.a.s.) in hanımı Aişe anamızdan (r.ha) rivayetle, Nebî (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“Akrabalık bağları (cennete) uza­nan bir koldur. Her kim onu gözetirse Ben de onu gözetirim, kim de ilişkiyi kopartırsa Ben de onu kopartırım.”[3]

v Müslim’de (2555) gelen lafız ise şöyledir:

“Akrabalık bağları arş’ta asılıdır ve: “Kim Beni gözetecek olursa Allah da onu gözetsin, kim de Beni koparacak olursa Allah da onu kopartsın” der.”

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Sılayı Rahim: Akrabalık bağlarına riayet etmektir. (Mütercim)

[2] Müttefekun aleyh. Lafız Buhârî'ye aittir (4830).

[3] Müttefekun aleyh: Lafız Buhârî'ye aittir (5989).

K Çevrimdışı

kıtmir

Üye
İslam-TR Üyesi
s.a

akrabalar seninle bağını koparmışsa ve seni istemiyorlara senin onlara gitmemen caiz midir??