Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Açıktan Oruç Yemenin Hükmü Nedir?

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum bilen kardeşlerime
şuan içerisinde olduğum ancak ne yapmam gerektiği konusunda kestiremediğim bir vakıa var...
ben pastanede çalışıyorum ve çalışmış olduğum iş yeri sahibi namaz kılan oruç tutan günlük kuran okuyan ve tevhidi anlamda anlamda anlatılan bir çok şeyide kabullenen bir kişilik ancak bu kişinin dünyaya olan aşırı tamahı bunu gelen müşterilere oruç tutup tutmadıklarını sormaya hatta bazen bunu dahi sormadan ikramda bulunmaya sevk ediyor (bir nebze kendi malını satmak için yağ çekiyorda diyebiliriz) ve bu kişi bunu bazen işyerine gelen misafirlerinede yapmaktadır ve onlara servis olarak ikramda bulunmaktadır...
bu patrona bir kaç kez ikazda bulundum ve bunu yapmaması gerektiğini söyledik ve bunu söylediğimdede bana hak verdi... kendiside dışarda abur cubur yiyeen kişileri eleştirirken bunu kendisinin yapması onu iki yüzlülüğünü göstermektedir... bu onu ilgiendiren kısım olmakla beraber benim kendisine takınmam gereken tavırın ne olması gerektiğini islamdan öğrenmek ve ona göre bir tavır takınmak istiyorum inşAllah ...
daha önceleri bir kardeşten açıktan oruç yiyenin müslüman dahi olsa, Allah'ın haramını helal gördüğünden dolayı bunun küfür olduğunu işitmiştim
eğer bu küfür olan bir amel ise buna yardımcı olan kişinin durumu ne olur acilen cevap bekliyorum kardeşler selam ve dua ile...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
SubnAnallah ben bu soruyu ikidir soruyorum ve her iki seferdede beni bu linke yönlendiriyorsunuz ben bu likte aradığımı bulmuş olsaydım zaten bu konuyu tekrardan açmaz ve sormazdım kardeşler bana bu yeni gelişen vakıaya cevap verecek bir şeyler lazım inşAllah...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim, verilen linkte açıktan oruç yemenin kişinin helal veya haram görerek yemesine göre gunah-ı kebâir veya kafir olması arasında durumunun değişiklik arzedeceği bildirilmiştir.
İşvereninizin durumu da tâbi ki aynı hukumdedir. Sizin böyle birine takınmanız gereken tavır da alttaki linkte izah edilmiştir.

Kafir Patronun Yanında Çalışmanın Sıkıntıları
https://www.islam-tr.org/konu/kafir...-ve-namazda-agiz-veya-burundan-kan-gel.34498/

Üst Ana Sayfa Alt