Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Abdest Alırken Yanlışlıkla Bir Yeri Fazla Yıkamak Sorun Olur mu?

SerpentLord Çevrimdışı

SerpentLord

Üye
İslam-TR Üyesi
abdest alırken bazen yanlışlıkla bazen az aldım diye 4 kez burnuma su çekiyorum veya bir yerimi fazladan yıkıyorum bir sorun olur mu?

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen fıkhı ve hadisleri inkar ediyordun hani, niçin bu kapsamda bir soru soruyorsun?

SerpentLord Çevrimdışı

SerpentLord

Üye
İslam-TR Üyesi
Sen fıkhı ve hadisleri inkar ediyordun hani, niçin bu kapsamda bir soru soruyorsun?
yanlış kişiyle karıştırıyorsun beni herhalde ben hadisleri inkar ediyorum diye birşey demedim ki? ayrıca konuyu saptırmayalım lütfen.

imzanda ne yazıyor bak bakalım ?

Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur. (İsra 36)

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yanlış kişiyle karıştırıyorsun beni herhalde ben hadisleri inkar ediyorum diye birşey demedim ki? ayrıca konuyu saptırmayalım lütfen.

imzanda ne yazıyor bak bakalım ?

Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur. (İsra 36)
Yooo yanlış kişiyle karıştırmıyorum, açtığın konular :
"Kelerin hz.ibrahime karsi ates uflemesinden gunumuzdeki kelerlerin vebali Nedir"
"Çelişen iki hadis"
"Hz. Adem'in boyu 40 metre miydi"
"Recm ayeti nasıl nesh oldu"

Abdulmuizz Hoca sana delil sunmasına rağmen hala diretip "çelişki" diyen de sensin hadisleri tartışmaktan başka bir şey yapmayan da.
https://www.islam-tr.org/konu/keler...en-gunumuzdeki-kelerlerin-vebali-nedir.47644/

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
abdest alırken bazen yanlışlıkla bazen az aldım diye 4 kez burnuma su çekiyorum veya bir yerimi fazladan yıkıyorum bir sorun olur mu?
Elinizden geldigince farz olan yerlere su ile yikayiniz.Nitekim farz olan bir uzvun bir kismina su bulasmadigi takdirde abdest sihhat bulmaz.

Fazlaliklar abdestin sihhatini bozmasada kuran ve sunnetin belirttigi kadarini elinizden geldigince yapmaya calisin.

Yikamayi 4 defa haline getirip bunu ibadet haline getirirseniz sunnete muhalif bir amel yapmis olursunuz.

SerpentLord Çevrimdışı

SerpentLord

Üye
İslam-TR Üyesi
Elinizden geldigince farz olan yerlere su ile yikayiniz.Nitekim farz olan bir uzvun bir kismina su bulasmadigi takdirde abdest sihhat bulmaz.

Fazlaliklar abdestin sihhatini bozmasada kuran ve sunnetin belirttigi kadarini elinizden geldigince yapmaya calisin.

Yikamayi 4 defa haline getirip bunu ibadet haline getirirseniz sunnete muhalif bir amel yapmis olursunuz.
yok alışkanlık değil dediğim gibi arada yanlışlıkla filan oluyor.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yok alışkanlık değil dediğim gibi arada yanlışlıkla filan oluyor.
Genelde bu tarz vakalar insanin kafasinda
abdesin yada misal namaz kilarken vs. Olusan dunyevi dusuncelerden kaynakli oluyor

cunku sen hayra yoneldin dunyayi isteyen bir nefsi ve aldatici seytani karsina alarak ben hak yoldayim dedin
onlarda bos durmayacak elbet tafsiyem en azindan ibadetlere yonelince aradaki dusunme isine ara vermektir.
İlmi konuya gelincede
Abdulmuiz fida kardesimiz gerekli aciklamayi ve bilen kardeslerimiz gerekli aciklamalari yapacagini umid ediyorum.

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Abdestte rukün olan 1 defa yıkamaktır. kemali ise 3 defa yıkamaktır. şüpheye düştüğünde 4. kez yıkamana gerek yok. yani 2defa yıkasanda olur. ama şüpheden dolayı 4 defa yıkarsan bundada beis olmaz çünkü yapmana sebeb olan kasıt değil hata.

Üst Ana Sayfa Alt