Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber 14 Mayıs 2023 Seçimlerinde Şehirlerin Oy Kullanmama Oranı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerekmiyor. Yeter ki diyerek cümleye başlayarak muşriklerin arzularına göre hareket ederek Oy vermeyerek Yeter ki "Onların düzenlerini reddetmiş olmayın" diyor.
Abi benim bildiğim türkçeye göre burada anlam bozukluğu var.

Arapça bilseydim arapça konuşarak ve arapçanın kurallarını hadis ve kur'andan gösterip bu meseleyi çözebilirdik. Ve elbette oradaki yazının da arapça olması gerekirdi. Müslümanın lisânı arapça olmalıdır.

En azından kendi lisânı ile berâber diğer müslümanlarla iletişime geçebilmek için arapça bilmelidir. Ama öğretilmedi işte bana... Öğrenmek isterdim.

Ama türkçede böyle bir şey yok. İlâhi kesinliğini bildiğimiz bir metin olmadığı için insanlar kafasına göre kural uydurabilir.

Bana göre anlam bozukluğu varken, sana göre yok. Meselâ burada kalplerimiz ayrılığa düştü bile hemen. Bize Kur'anın ve Resûlullah'ın (s.a.v) belâğatı lâzım.

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Vallahi billahi 2 defa oy verdim bilseydim vermezdim ona bir tane bile vermem

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Abdulmuizz Fida

Admin
Abi benim bildiğim türkçeye göre burada anlam bozukluğu var.

Arapça bilseydim arapça konuşarak ve arapçanın kurallarını hadis ve kur'andan gösterip bu meseleyi çözebilirdik. Ve elbette oradaki yazının da arapça olması gerekirdi. Müslümanın lisânı arapça olmalıdır.

En azından kendi lisânı ile berâber diğer müslümanlarla iletişime geçebilmek için arapça bilmelidir. Ama öğretilmedi işte bana... Öğrenmek isterdim.

Ama türkçede böyle bir şey yok. İlâhi kesinliğini bildiğimiz bir metin olmadığı için insanlar kafasına göre kural uydurabilir.

Bana göre anlam bozukluğu varken, sana göre yok. Meselâ burada kalplerimiz ayrılığa düştü bile hemen. Bize Kur'anın ve Resûlullah'ın (s.a.v) belâğatı lâzım.
Bir Türkçe öğretmeni / uzmanı veya konuya vâkıf kardeşler benim yazdığım açıklamaya rağmen anlam bozukluğu var derse hatamdan dönerim, önemli değil.
Sonuçta ne demek istediğimi açıkladım, niyyetim de bu. Aslında daha sade ve isteğimi kolay anlaşılabilir bir cümle kullanılabilirdi diye düşünüyorum. Musait zaman bulursam yeniden düzenleyebilirim inşeAllah

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
doğu şehirleri selahattin demirtaş aday olmadığı için sandığa gitmedi
Ne demeye çalışıyorsun kürdistanda herkes pkklimi veya hdplimi sana göre yazdığın bu cümlenin saçmalığının farkına var.Zaten o şehirlerin çoğunda hdp kazandı gitmeyenler neden hdpli olsun.Kötü zanda bulunma. Ne demeye çalıştığını açık anlatta anlasın herkes.

Ayrıca oy kullanan kafirdir diye mutlak tekfir yapamazsınız.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Türkçe öğretmeni / uzmanı veya konuya vâkıf kardeşler benim yazdığım açıklamaya rağmen anlam bozukluğu var derse hatamdan dönerim, önemli değil.
Sonuçta ne demek istediğimi açıkladım, niyyetim de bu. Aslında daha sade ve isteğimi kolay anlaşılabilir bir cümle kullanılabilirdi diye düşünüyorum. Musait zaman bulursam yeniden düzenleyebilirim inşeAllah
Abi bu konuda bir uzman gelse ve dese "Evet, Abdulmuizz Fidâ doğru kullanmıştır. Çünkü orta asya türklerinin, osmanlı türklerinin, selçuklu türklerinin yazışmalarına bakarsak Fida'nın yazdığı gibi yazıları görürüz." (Eski yazılarda buna örnekler var mıdır bilmiyorum. Bir varsayım yaptım sâdece.) Ben yine de reddederdim.

Çünkü benim çevremden öğrendiğim türkçe bu. Bunu kabûl etmem çevremdeki türkçeyi red etmek olur.

Benim için kabûl ancak ilâhî bir kaynak ile olur.

Zîra o Allah ki cansızken bana hayat bahşeden sonra öldürecek olan ve tekrar diriltecek olan.

O Allah ki arzın ve semanın ve arasındakilerinin hepsinin sâhibi.

De ki: 'Hak geldi, batıl yok oldu. Hiç şüphesiz batıl yok olucudur.' (İsrâ-81 / Ali Bulaç / kuranmeali.com)

Allah'tan geleni doğrudan kabûl ederim. Osmanlı, Selçuklu vs. teferruattır benim için. Onları yüzyüze görmemişim, tanımamışım onları doğru kabûl etmek için bir sebep bulmuyorum.

Çevrem, İslâm'a münâfi olursa onları red ederim. Velhâsılı kelâm lisân ancak arapça olursa bu konuda kalplerimiz ayrılığa düşmez kanaatindeyim.

Hakk ancak Kuran'dan ve Resûlullah'dan (s.a.v) öğrenilir.

"Doğru türkçe şudur, budur." gibi söylemlerin de ancak bir câhiliyye eseri olduğunu düşünmekteyim.

Aynı kavimde yaşayan birkaç insanız sâdece.

Abdulmuizz Fida

Admin
Çünkü benim çevremden öğrendiğim türkçe bu. Bunu kabûl etmem çevremdeki türkçeyi red etmek olur.

Benim için kabûl ancak ilâhî bir kaynak ile olur.

Herkes dilini çevreden öğreniyor. Genel anlamda insanlar cümlede hata görüyorsa veya işin uzmanı bir kişi bunu hatalı görüyorsa uzatmamak gerekir. Sonuçta din değil ki vahy olsun.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Herkes dilini çevreden öğreniyor. Genel anlamda insanlar cümlede hata görüyorsa veya işin uzmanı bir kişi bunu hatalı görüyorsa uzatmamak gerekir. Sonuçta din değil ki vahy olsun.
Câhiliyyede de insanlar saçma sapan şeyleri birbirinden öğrenmiyorlar mıydı? İnsanların çoğu hakkı sevmez.

İnsanlar genel anlamda cümlede hatâ gördü diye buna hatâlı diyemem ben.

Ayrıca işin uzmanı neye göre belirlenir? Bir grup çoğunluğun "Evet, sen doğru söylüyorsun." demesiyle mi?

Eğer yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan, onlar seni Allah yolundan saptırırlar. Çünkü onlar yalnız zanlarına göre hareket eder ve sadece asılsız tahminlerle yalan söylerler. (En'am-116)

Nass ile hakk ve bâtıl ölçülür. Bundan mütevellid insanların çoğunluğu "Bu hakktır." dedi diye o şeyi hakk kabûl etmem.

Din dedi diye kabûl ederim.

Abdulmuizz Fida

Admin
Câhiliyyede de insanlar saçma sapan şeyleri birbirinden öğrenmiyorlar mıydı? İnsanların çoğu hakkı sevmez.

Ayrıca işin uzmanı neye göre belirlenir? Bir grup çoğunluğun "Evet, sen doğru söylüyorsun." demesiyle mi?

Eğer yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan, onlar seni Allah yolundan saptırırlar. Çünkü onlar yalnız zanlarına göre hareket eder ve sadece asılsız tahminlerle yalan söylerler. (En'am-116)

Nass ile hakk ve bâtıl ölçülür. Bundan mütevellid insanların çoğunluğu "Bu hakktır." dedi diye o şeyi hakk kabûl etmem.

Psikolojik sorunun mu var?

Abdulmuizz Fida

Admin
Neyse abi konuyu uzatmayalım. Ama bu tarz bir ithamda bulunman üzücü.
Anlama problemin yoksa, yazılarından anladığım teşhisim bu!
Tükçe dili hakkında konuya vakıf birinin görüşüne itibar edilir. Bu şeriata teâlluk etmeyen, dünyevi meselelerde böyledir. Her konuda veya alakasız meselerde vahy veya ilahi hüküm beklemek saplantılı cehâlet veya hastalıktan başka bir şey değildir. Konu kilitlendi.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Psikolojik rahatsızlığın var maalesef rukye tedavisi ol inşallah. Müslümanın dili neden Arapça olmalı ? Bu konu da bile nas varken neden muhalif olup böyle birşey söylüyorsun?

Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O'na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.(Hucurat 13)

Ha desen ki İslam dinini daha iyi anlamak için arapça öğrenmek lazım desen anlarım.

Arapçayı bilmediğin halde geçen bir konu açtın arapça da fazla harf eklemişler dedin.harekeler bidat dedin.kendince birşeyler uydurup duruyorsun gayen ne anlamış değilim?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...